Επιλογή τζακιού για επαγγελματικό χώρο

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #83485 από Vasoula
Τωρα επιτελους βγαζουμε καποια ακρη!

Λοιπον ο αεραγωγος εξαερισμου θα τρεχει πανω απο το bar στην μια πλατια πλευρα κι ακριβως απεναντι στην αλλη πλατια πλευρα θα ειναι η εισοδος, δεξια της εισοδου μπαινοντας μεσα θα βρισκονται τουαλετα/κουζινα κι αριστερα το τζακι με τα δυο επιτοιχια στομια που θα μπαινει παθητικα αερας.
Το foyer Laudel η Invicta (που απότι καταλαβα ειναι καλα και τα δυο) δεν εχουν εισοδο εξωτειρκου αερα για καυση στο κατω μερος ωστε να μπει σωληνας παροχης απ'εξω;
Επισης ο φιλος μου προτεινε τα δυο εκατερωθεν του τζακιου στομια να ειναι με μικρο μοτερ και αντισταση ελεγχομενη απο θερμοστατη αλλα ηθελε πρωτα να το μελετησει και φυσικα αλλαζει πολυ το κοστος τους.

Οι κασσετες που προτεινα La Nordica δεν εχουν ανεξαρτητη παροχη εξωτερικου αερα για καυση;
Θα μου αρεσε να κανω δευτερο θερμοθαλαμο εκτος του δικου της σε μια καλη κασετα ωστε να βγαζω ζεστο αερα χαμηλα απο τις δικες της εξοδους και επιπλεον αερα πιο ψηλα με φυσικη ροη που θα μπαινει απο περσιδες που θα αφησω κατα την κατασκευη κατω απο το τζακι.
ετσι πιστευω θα εκμεταλευομαι περισσοτερο την παραγομενη θερμοτητα και δεν θα εχω ταυτοχρονα προβληματα με υποπιεσεις κλπ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #83487 από Stavrax
Βασούλα, αν έχεις καταλήξει ότι θέλεις να βάλεις κασέτα nordica για ποιο λόγο ζητάς την γνώμη μας, για επιβεβαίωση?
Η επιλογή είναι λάθος για 2,3 λόγους που έχουν ήδη αναλυθεί. Αν έχεις αποφασίσει ότι σε βολεύει για αυτό που θέλεις να κάνεις προχώρησε σε αγορά και εγκατάσταση. Όπως και να έχει, τελικά η απόφαση είναι δική σου. Όμως το να βάλεις ένα τζάκι που είναι πολύ πιθανό να γεμίζει καπνό το μαγαζί πρέπει να το λάβεις σοβαρά υπόψη σου.


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #83499 από Vasoula
Σαφως και δεν εχω καταληξει αλλιως δεν θα ρωτουσα ουτε θα ετρωγα ωρες μπροστα στον Η/Υ απλα ετυχε τη συγκεκριμενη να εχει φιλος σε σπιτι στο χωριο με τεραστιο σαλονι και δουλευει τελεια, σε σπιτι παντα.
Κι εννοειται λαμβανω την γνωμη σας σοβαρα γιατι θεωρω πολυ σοβαρο το θεμα του τζακιου στην ολη διχειριση εξαερισμου-θερμανσης που μπορει απο το να κανει καταπληκτικο το περιβαλλον μεχρι να γινει αποπνικτηκο αν δεν δουλευει σωστα, ηδη εψαξα λιγο για τα Kratik & Dovre που μου συστησατε και ωφειλω να ομολογισω κλινω περισσοτερο στα δευτερα κυριως λογω χωρας προελευσης κι εγγυησης χωρις να ξερω τιποτε περισσοτερο,αν παλι παρω Dovre να διαλεξω foyer η κασσετα η τι τελος παντων ξερετε ποιο μοντελο δεχεται αποκλειστικα εξωτερικο αερα καυσης;
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by Vasoula.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #83507 από dimlyk
για μενα το ιδανικο ειναι η θερμανση με κλιματιστικο καναλατο και το τζακι για ομορφια :)

περα απ αυτο ...2 ενστασεις εχω σ αυτα που ειπες
η πρωτη οπως σου ειπαν για την ντουλαπα-κλιματιστικο ...θα σου καταστρεψει πρακτικα τον χωρο απο 1-2 τουλαχιστον τραπεζια μια και πρακτικα δεν μπορει να κατσει κανεις κοντα σ ενα τετοιο μηχανημα
η 2η αφορα τους ανεμιστηρες οροφης ...βοηθανε στην ισοκτανομη της θερμοτητας στοιν χωρο αλλα μαζι και της καπνας και οποιων οσμων
επιπλεον ετσι κι αλλιως με καναλια θα μοιραζεις τον αερα και αυτα θα φυσανε προς τα κατω ...αυτο το κυκλωματακι θελει καποια μελετη για να μοιραζει σωστα την θερμοκρασια
κι ειναι ενα στοιχειο που πρεπει να συνυπολογισεις οσον αφορα την επιλογη του τζακιου την ικανοτητα του δηλ να σου παρεχει την ποσοτητα του αερα που θες .
οσον αφορα το κοστος ... οσον αφορα στον τζακα μην το λυπηθεις αλλα και παρε πληροφοριες .
για τα υπολοιπα ....ο φιλος σου θα ξερει οτι υπαρχουν και εταιρειες επαγγελματικου εξαερισμου κλπ χωρις να χρειαζεται υποχρεωτικα να καταφυγεις στις νταινκιν κλπ ;)


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #83523 από Vasoula
Το κλιματιστικο-ντουλαπα μου το προτεινε κυριως για μειωμενο κοστος καθως λεει ειναι τα φθηνοτερα BTU που μπορεις να παρεις!
Ισχυει παντως ακριβως αυτο που λες για το καναλατο απλα κοστιζει περισσοτερο, λογω ελλειψης χωρου θα ειναι πιο ομορφο/πρακτικο να μπει καναλατο με αεραγωγο οπως εγραψα πιο πριν πανω απο την εισοδο κι απεναντι απο τον αεραγωγο εξαερισμου ενω οι ανεμιστηρες σαφως και θα αναμειγνυουν και την καπνα αλλα απο την αλλη επειδη η οροφη θα εχει μυτη στο κεντρο πιστευει ολη η καπνα αλλα και η θερμανση θα συγκεντρωνεται εκει γι'αυτο και προτεινε ανεμιστηρες που αν καταλαβα εγω καλα φυσανε προς την οροφη;;; :blink:

Περι τζακιου αυτο εδω μου φαινεται καλο αποδοτικο και σε λογικο για τα δεδομενα μου κοστος, παιρνει αποκλειστικα εξωτερικο αερα για καυση με δικο του βεντιλατερ εχει δευτερογενη καυση και ο εισαγωγεας δινει αυστηρες οδηγιες εγκαταστασης για σωστη λειτουργια, να μην ξεχασω και την δεκαετη εγγυηση που δεν ειναι και λιγη!
www.dovre.gr/dovre_2180cbsc.php

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #83528 από Stavrax
Πολύ καλή επιλογή, με ενσωματωμένο θερμοθάλαμο 400αρι βεντιλατέρ και δυνατότητα να καλύψει και τις απώλειες της πόρτας.


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.183 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ