Επιλογή τζακιού

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Ημέρες πριν #134653 από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ
Απαντήθηκε από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ στο θέμα Επιλογή τζακιού
Όταν λέω αναμμένα, το ΕΝΝΟΩ. Σε μαγαζί, σε έκθεση, στη Γαλλία, στην Ιταλία, από φίλο συμφορουμίτη, ΔΕ ΜΕ ΝΟΙΑΖΕΙ.

Κατάλαβες? Είναι πολύ σημαντικό να τα δεις live. Καταρχήν σβηστά, να δεις κατασκευαστικές λεπτομέρειες, φινίρισμα, ακρίβεια κατασκευής, κλπ.

ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΑΝΑΜΜΕΝΑ. Να πειράξεις αέρα, τάμπερ καυσαερίων, αέρηδες, κλπ. Το ΑΝΑΜΜΕΝΑ, είναι απαραίτητο.
Πήγαινε και Αθήνα αν χρειαστεί. Αν είσα κοντά Λάρισα, o @house το έχει. Δε νομίζω να σου αρνηθεί να κάψει 10 kg ξύλα.

Ρώτησε εδώ μέσα.. κάποιος έχει και το Νοdica 600 tondo..... θα βρεις εδώ μέσα άτομα να τα δεις από κοντά.

Ή τέλος πάντων, βρες από το internet ένα μαγαζί που τα πουλάει, ή τον εισαγωγέα, ρώτησε ποιος τα έχει κοντά στην περιοχή σου, και πήγαινε να τα δεις LIVE.

Μα πως αλλιώς να το πω...? ΘΑ ΑΓΟΡΑΖΕΣ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ χωρίς test-drive ????

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #143502 από sotos_gr
Απαντήθηκε από sotos_gr στο θέμα Επιλογή τζακιού
Καλησπέρα και πάλι. Τελικά αγόρασα το LaNordica 750 piano Ironker. Από το τζάκι σε γενικές γραμμές είμαι ευχαριστημένος, αν και έχω μερικές απορίες.

Κατ' αρχήν να πω ότι αγόρασα ξύλα σχετικά αργά (για να μην πω πολύ αργά) καθώς τα πήρα μέσα Οκτωβρίου. Το αποτέλεσμα είναι τα ξύλα να μην καίνε και τόσο καλά (μάλλον είναι και φρεσκοκομμένα απ' ότι μου είπε κάποιος φίλος) . Η θερμοκρασία που βλέπω στην περσίδα πάνω από το τζάκι έχει φτάσει max 65 βαθμούς με 4 - 5 ξύλα μέσα.
Πιστεύεται ότι είναι καλή αυτή η θερμοκρασία;

Να προσθέσω ότι την άνοιξη όταν άρχισα να προτοανάβω το τζάκι για να ξεμυρίσει η θερμοκρασία έφτασε 75 βαθμούς στα δωμάτια και 120 βαθμούς στην περσίδα πάνω από το τζάκι αν θυμάμαι καλά (καίγοντας όμως μαδέρια από την οικοδομή).


Το σημαντικό ερώτημα όμως είναι άλλο.

Κάτω δεξιά στο τζάκι βρίσκεται μια περσίδα για να τραβάει το τζάκι αέρα μέσα από το σπίτι. Αυτή συνδέεται με το βιντιλατέρ κάτω από το τζάκι και αυτό με τι σειρά του συνδέεται με την εξωτερική περσίδα. Το πρόβλημα είναι ότι όταν το τζάκι είναι σβηστό η θερμοκρασία στην εσωτερική περσίδα (αλλά και σε όλο το χώρο κάτω από το τζάκι) είναι πολύ χαμηλή (π.χ. 10 βαθμούς τώρα που σας γράφω) ενώ και όταν το βιντιλατέρ δουλεύει πάλι μου δίνει την αίσθηση ότι φέρνει κρύο.

Ποιά είναι η γνώμη σας γι αυτό το θέμα;

Κάθε συμβουλή θα είναι χρήσιμη καθώς έχω μικρή εμπειρία από τζάκια

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #143507 από Stavrax
Απαντήθηκε από Stavrax στο θέμα Επιλογή τζακιού
Όταν δουλεύει το βεντυλατέρ έχεις ροή του δροσερού αέρα που έχεις χαμηλά σύο σπίτι. Είναι λογικό να αισθάνεσαι αυτή τη δροσιά όταν βάζεις εκεί το χέρι σου. Όταν είναι σβηστή η εστία μπάζει από τις τρύπες και ο μόνος τρόπος να το αποφύγεις είναι να κλείνει με κάποιο τρόπο την περσίδα (ρυθμιζόμενες γρίλλιες ή κλαπέ).
Τέλος, αν τα ξύλα σου έχουν μεγάλο ποσοστό υγρασίας, είναι και πάλι λογικό να μην βλέπεις υψηλές θερμοκρασίες.


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": sotos_gr

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #143509 από house
Απαντήθηκε από house στο θέμα Επιλογή τζακιού
Δεν θυμαμε , απ την λαρισα και συ ??? Αν ναι , καλος ηρθες στην παρεα μας , δηλαδη αγοραζουμε ξυλα τον μαιο και παλι κατω απο 20%-25% υγρασια δεν πέφτουν σε 6 μηνες! Αμα το θες το τζακι για να ζεσταίνεσαι ,σαν κύριο μέσο , και επειδη βλεπω να αρχιζουν τα κρυα , καλητερα θα ηταν να παρεις καμια μπρικετα , να την καις μαζι με κανενα απ τα βρεγμενα , αλλιως η πρωτη σου χρονια με το τζακι δεν θα ειναι και τοσο καλη (Τα ιδια εκανα και εγω , οποτε ξερω τη σου λεω )Αν τα πειρες και απ τον αγιοκαμπο , τοτε συγουρα ειναι ολοφρεσκα και μουσκεμα ! περνεις το τσεκουρι και σου σκανε τα νερα στα μουτρα !

Αν εχεις το κιτ , που συνδέει απ την μια , την εσωτερικη και απ την αλλη την εξωτερικη και μπροστα απ το τζακι μπορεις να ρυθμισεις το ποσο εξωτερικο αερα θελεις !
Λυση , ταπωνεις την εξωτερικη και ρυθμιζεις απο μεσα αναλογα ! δηλαδη το βαζεις να τραβαει μονο απο μεσα!
Αυτο , γιατι ο αερας περναει μεσα απ το μοτερ , οταν δεν δουλεβει , και κρυωνει ολο το πατωμα ! Δοκιμασε και πες τη εγινε !
Τελος , ποσες τρυπες εχεις στον εξωτερικο τοιχο ??? 2 ??? μια διπλη ???
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": sotos_gr

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #143532 από sotos_gr
Απαντήθηκε από sotos_gr στο θέμα Επιλογή τζακιού
Κατ' αρχήν ευχαριστώ για τις απαντήσεις.
Φίλε house δεν είμαι από Λάρισα, αλλά από Καρδίτσα. Πάντως κοντά έπεσες ;) .

Δηλαδή αν αλλάξω την εξωτερική περσίδα και βάλω με ντίζα που κλείνει από μέσα θα είμαι εντάξει ή θα πρέπει να την κλείσω τελείως την εξωτερική;

Εξωτερικά έχω 2 τρύπες. Μια διπλή για πρωτογενή και δευτερογενή καύση και μία για το θερμοθάλαμο.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #143541 από house
Απαντήθηκε από house στο θέμα Επιλογή τζακιού
Αν δεν βαριεσε να βγαινεις εξω απ το σπιτι , η' να ανοίγεις παραθυρο , οταν εχεις απορροφητήρα κουζινας ! Τοτε ναι βαζεις με ντιζα ! με ντιζα κλεινει τελειος δεν χρειαζεται βουλωμα !

Παλι καλα που τα λεμε ,ολα , την τρυπα που παει στην καυση την αφηνεις ανοιχτη . και την αλλη την βαζεις ταμπερ (με ντιζα η' χωρις)
λιγο με μπερδεψες , που λες οτι εχεις διπλη απο πισω για την καυση ! δηλαδη εχεις μια που παει κατω απ την εστια , και μια που παει απο πανω απ την καμιναδα και πισω ! Βαλε ενα ταμπερ και σε αυτη που παει στην δευτερογενη για να με θυμασε !
Για τα ξυλα , αν εχεις πουρναρι το καις , τα αλλα για του χρονου , και μπρικετες μαζι .
Ps.ακομα η ταυτότητα μου λεει Μεσενικολα καρδιτσας ....χχαχαχαχα
Μια ζωη απο καλα κρασια φτιαγμένος ....:)
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": sotos_gr

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.072 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ