Nordpeis Ni 25 ή Kratki Oliwia 18Kw ;

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Ημέρες πριν #134566 από Stavrax
Απαντήθηκε από Stavrax στο θέμα Nordpeis Ni 25 ή Kratki Oliwia 18Kw ;
Οι 8 βαθμοί στις 8 ώρες και οι 1,5 έως 2 τόνοι κατανάλωσης πετρελαίου είναι μια σοβαρή ένδειξη ότι έχεις μέτρια προς κακή μόνωση.
Τα 200 τετραγωνικά που δίνει η νορντπεις είναι για φουλ μονωμένο σπίτι και όχι για την περίπτωσή σου.
Ακόμα το τζάκι είναι μια ιδιαίτερη αγορά την οποία ουσιαστικά παντρεύεσαι και θα την έχεις για πολλά χρόνια. Εγώ στην θέση σου θα προτιμούσα τα περισσότερα kW για να είμαι σίγουρος.


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Ημέρες πριν #134573 από apant
Απαντήθηκε από apant στο θέμα Nordpeis Ni 25 ή Kratki Oliwia 18Kw ;
Έκλεισα το nordpeis σήμερα κι ελπίζω να μη μ' απογοητεύσει. Τις προάλλες έστειλα ένα email στο επίσημο site στην Αγγλία και σήμερα με κάλεσε ο γενικός αντιπρόσωπος στην Ελλάδα από την Αθήνα και αφού με ρώτησε διάφορα για το σπίτι μου εξήγησε μερικά πράγματα και μ' έπεισε να το αγοράσω. Το τζάκι θα το εγκαταστήσω τη Δευτέρα. Θα σας πω νέα μόλις το δω στην πράξη.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Ημέρες πριν #134576 από degeor
Απαντήθηκε από degeor στο θέμα Nordpeis Ni 25 ή Kratki Oliwia 18Kw ;
Για μη γράφεις και εσύ αύριο σ΄αυτή την ενότητα
energ.gr/index.php?option=com_kunena&vie...id=384&limitstart=30
βάλε τη δική του επένδυση.

Ένας άγνωστος, είναι ένας φίλος που δεν έχεις γνωρίσει ακόμα !!!
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": apant

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #140205 από kkrabbar
Απαντήθηκε από kkrabbar στο θέμα Nordpeis Ni 25 ή Kratki Oliwia 18Kw ;
φίλε apant
ποιό μοντέλο της nordpeis έβαλες? πες μας εντυπώσεις από τα πρώτα ανάματα. ενδιαφέρομαι και εγώ για το acropolis corner. Tί ύψος καμινάδας έχεις, πόσο απέχει πανω από την κορυφή της σκεπής σου?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #140231 από apant
Απαντήθηκε από apant στο θέμα Nordpeis Ni 25 ή Kratki Oliwia 18Kw ;
Φίλε η καμινάδα μου απέχει 2μ. Από τα πρώτα ανάματα είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος αλλά για να μπορείς να έχεις 100% σίγουρη απάντηση θα πρέπει να σου απαντήσω όταν θα κάνει καλά κρύα. Μέχρι στιγμής εδώ στη Θεσσαλονίκη έχει ακόμη καλές θερμοκρασίες. Βέβαια 2-3 μέρες έκανε 7-8 βαθμούς έξω αλλά δεν είχε κρυώσει καλά το σπίτι με συνεχόμενα κρύα. Θα σου πω λοιπόν τα εξής. Έξω έχει 8 βαθμούς πρωί και μέσα έχω 18. Ανάβω το τζάκι στις 8:30 χωρίς να κλείσω πόρτες σε κανένα δωμάτιο. Μέσα σε 2 ώρες το σαλόνι στο οποίο βρίσκεται το τζάκι έχει 23 και το πιο απομακρυσμένο δωμάτιο 20. Μέσα σε 3 με 3,5 ώρες το σαλόνι έχει 24 και το πιο απομακρυσμένο δωμάτιο 21,5. Έξω πάντα 8-9 βαθμούς. Χθες για παράδειγμα που είχε 15 έξω μέσα ίδρωνα και αναγκάστηκα να το σβήσω στις 19:00. Μέχρι σήμερα 13:55 τώρα που μιλάμε δεν το έχω ανάψει κι έξω έχει αυτή τη στιγμή 16. Αυτό είναι κάτι άλλο που είδα με το τζάκι. Ότι η ζέστη δε χάνεται εύκολα όπως όταν έσβηνα τα καλοριφέρ. Το σπίτι είναι δεκαετίας αλλά εργολαβικό που σημαίνει τίποτα ιδιαίτερο από μονώσεις. Πετρέλαιο όπως καταλαβαίνεις ακόμη δεν έκαψα. Ξαναρώτησέ με όταν θα κάνει κρύα να σου δώσω μια πιο εμπεριστατωμένη απάντηση.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #140233 από apant
Απαντήθηκε από apant στο θέμα Nordpeis Ni 25 ή Kratki Oliwia 18Kw ;
Κάτι ακόμη που μπορώ να σου πω είναι ότι καίει πραγματικά πολύ λίγα ξύλα. Μετά το πρώτο άναμα που το φορτώνεις για να ζεστάνει γρήγορα, διατηρείς τη ζέστη με 1 κούτσουρο την ώρα περίπου ! Επίσης το βράδυ πριν πας για ύπνο βάζεις 1-2 κούτσουρα με σχετικά κλειστό κλαπέτο και για 3 ώρες βγάζει ζεστό αέρα και με μια κουβερτούλα είσαι ΟΚ. Το τζάμι καθαρίζει όταν δεν το καις στο ρελαντί να ξέρεις. Αν το καις στο αργό (διατήρηση θερμοκρασίας και οικονομία ξύλου λερώνει. Για τα καθαρίσει πετάς 2 κούτσουρα για να ανεβάσει θερμοκρασία και καθαρίζει.

Ως προς το acropolis που θέλεις να πάρεις νομίζω ότι θα σου δώσει καλύτερη απόδοση από το δικό μου. Εγώ χρησιμοποίησα τα μάρμαρα που είχα στο παλιό μου απλό τζάκι και επάνω κλασικά γυψοσανίδα. Αν το πάρεις όπως λές (acropolis κλπ) είναι ειδικό το υλικό σύμφωνα με τη Nordpeis κι αποδίδει ακόμη περισσότερο αφού κι αυτό το υλικό συσσωρεύει θερμοκρασία και την εκπέμπει στο χώρο.

Εγώ απλώς πρόσεξα όσο το δυνατόν το μάστορα να κάνει σωστή δουλειά με τις μονώσεις μέσα στο θερμοθάλαμο κλπ κλπ που είναι κι ο σημαντικότερος παράγοντας αφού το καλύτερο τζάκι να πάρεις αν ο μάστορας είναι ότι να 'ναι μπορεί να στο μετατρέψει σε χειρότερο από μη ενεργειακό.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.069 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ