Τζάκι νερού - γνώμες για σχέδιο σύνδεσης

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #141192 από theoilia

greenpug έγραψε:
Για τον κ. Δημήτρη ελπίζω να το δει γιατί αν δεν κάνω λάθος μηνύματα μεταξύ μελών απαγορεύονται.


Όχι δεν απαγορεύονται,δες εδώ με ποιον τρόπο μπορείς να στείλεις π.μ

φέτος καίμε πετρέλαιο...


Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #141197 από greenpug

theoilia έγραψε:

greenpug έγραψε:
Για τον κ. Δημήτρη ελπίζω να το δει γιατί αν δεν κάνω λάθος μηνύματα μεταξύ μελών απαγορεύονται.


Όχι δεν απαγορεύονται,δες εδώ με ποιον τρόπο μπορείς να στείλεις π.μ


Ευχαριστώ δεν το γνώριζα!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #141198 από greenpug

panosf01 έγραψε: Φυσικα και μπορεις να τα περασεις απο την παλια καμιναδα,αρκει να χωρανε.Ποσα τμ ειναι ο καθε οροφος;Η αυτονομια του καθε οροφου μπορει να γινει και με τριοδη ηλεκτροβανα χρησιμοποιοντας 1 κυκλοφορητη.Επιπλεον συμφωνα με το σχεδιαγραμμα σου,οπως ειναι τωρα θα την εχεις μονο για τον λεβητα πετρελαιου και οχι για το τζακι.Ποιο τζακι εχεις επιλεξει?


Υπόγειο 90τμ
Ισόγειο 90τμ
1ος όροφος 105τμ.

Το υπόγειο και να μην ζεσταίνεται καθημερινά (άλλα μόνο στην ανάγκη) από το τζάκι δεν με πειράζει

Το μοντέλο είναι Piazzetta MT361

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #141220 από dimlyk
καλα στα λεει εδω η παρεα σε γενικες γραμμες
θα αναφερω μονο ενα λειτουργικο λογο για τον οποιο καλο θα ηταν να αποφυγεις την παραπανω συνδεση
αν παρουσιαστει βλαβη σε οποιοδηποτε απο τα 2 οπως ειναι συνδεδεμενα σε σειρα στην ουσια θα μεινεις χωρις θερμανση


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #141228 από ΦΙΛΙΠΠΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ
καλησπέρα !!είδα το θέμα σας και έχω κανα 2 θέματα που δε μου αρέσουν χωρίς να είμαι μηχανολόγος ούτε υδραυλικος !!καταρχήν το τζάκι όπως το βλέπω απο το σχέδιο δεν έχει σπιράλ ψύξης με θερμική βαλβίδα άρα κατά τη γνώμη μου δεν πρέπει να το συνδέσετε με κλειστό κύκλωμα .ο κυκλοφορητής p1 όταν ανάβει πρέπει αυτοματισμός να ανάβει και τον p2 p3 αλλιώς δε θα λειτουργεί το κύκλωμα δεν το συζητάω καν στην περίπτωση που δεν θα έχουν ανοίξει οι ηλεκτροβάνες.
αυτό το αντεπίστροφο αμα χαλάσει (σπάνια να μη δε χαλάσει ) άστα να πάνε .το τζάκι λέει οτι αναγκαστικά πρέπει να έχεις 2 bar ασφαλιστικό θεωρώ οταν δουλεύει ο λέβητας αυτά θα τα πιάνει το κύκλωμα σου και θα σου ανοίγει συνέχεια .το να περνάει το νερό μέσα απο το λέβητα θεωρώ ως δεδομένο οτι θα έχεις απώλειες απο το νερό τουλάχιστον 2 ΚW μόνιμα .για την καμινάδα και το σωλήνα του ανοικτού δοχείου που ρωτάτε δεν το βλέπω και σαν την καλύτερη λύση ειδικά αν ακουμπάνε μεταξύ τους σε κάποιο σημείο !
14 KW στο νερό??τι περιμένετε να ζεστάνετε με αυτό το τζάκι?? το τζάκι πόσες ώρες σκοπεύεται να το καίτε την ημέρα ??

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #141308 από greenpug
Δημήτρη υπολογίζω να το ανάβουμε 4-6 ώρες ημερησίως.

Αν τα νερά δεν παιρνούν μέσα από το boiler θα χρειαστούμε buffer tank/δοχείο αδράνειας σωστά;

Οι αριθμοί που έχω έγώ λένε 18kw στο νερό και 8 στο χώρο
Last edit: 9 Χρόνια 5 Μήνες πριν by greenpug.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.074 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ