Τιμές ξύλου

Περισσότερα
11 Χρόνια 10 Μήνες πριν #17360 από erimitis
Απαντήθηκε από erimitis στο θέμα Τιμές ξύλου
παιδια ο μαστορας ξερει οτι ψαχνομουνα απο πολυ νωρις και πιστευω οτι δεν αξιζει καθως πλεον υπαρχει δυνατοτητα ξερου ξυλου σε νορμαλ τιμη δηλαδη με 110 ευρω.Πιστευω οτι δεν αξιζει να μπειτε σε τετοια μονοπατια

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 10 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 10 Μήνες πριν #17361 από Βιομαζιστής
Απαντήθηκε από Βιομαζιστής στο θέμα Τιμές ξύλου

mastoras έγραψε:

Βιομαζιστής έγραψε: Γιατί μόνο με παρανομία; Δεν μας το κάνεις τάλιρα να το καταλάβουμε; :ohmy:


Γιατί η διακίνηση γίνεται μόνο με τιμολόγιο πώλησης, οπότε έτσι εισπράττει το κράτος το ΦΠΑ. Αλλιώς πας μέσα για λαθρεμπόριο, εκτός εάν αποδείξεις ότι τους 25 τόνους τους χρειάζεσαι για προσωπική χρήση.


Η διακίνηση μεταξύ χωρών γίνεται με τιμολόγιο είτε είσαι έμπορος είτε είσαι ιδιώτης. Το λεγόμενο INVOICE διεθνώς.
Το ΦΠΑ σε χώρες μέλη, πρέπει να πληρωθεί ή στην χώρα αγοράς ή στην χώρα προορισμού.
Ζητάς να πληρωθεί στην χώρα αγοράς. (στην Βουλγαρία στην συγκεκριμένη περίπτωση επειδή έχει 20% αντί 23% φόρο ή χαμηλό συντελεστή 7% εκεί αντί 13% εδώ. Δεν ξέρω σε ποιον συντελεστή υπάγεται το καυσόξυλο)
Αφού λοιπόν έχεις πληρώσει το ΦΠΑ δεν υπάρχει παρανομία και δεν έχεις να δώσεις λογαριασμό σε κανέναν.
Σαν ιδιώτης μπορείς να παραλάβεις και 100 τόνους. Δεν σε εμποδίζει κανένας φορολογικός νόμος.

Οι έμποροι μπορούν να μην το πληρώσουν εκεί αν υπάγονται στο καθεστώς 36Α στο πλαίσιο των ενδοκοινοτικών συναλλαγών. Θα το πληρώσουν όμως εδώ όταν θα πωλούν το προϊόν.

Τα Μηχανήματα Τα Πήραμε!
Άντε Να Δούμε Τώρα Αν Θα Τα Κάνουμε Απόσβεση.
Απόσβεση Δεν Εγιναν Και Ούτε Είναι Σε Θέση Να Γίνουν. :(
Τώρα Πια Μένει Να Δούμε Τι Θα Κάνουμε Με Δαύτα. :unsure:
Last edit: 11 Χρόνια 10 Μήνες πριν by Βιομαζιστής.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 10 Μήνες πριν #17369 από mastoras
Απαντήθηκε από mastoras στο θέμα Τιμές ξύλου
Δεν γνωρίζω περισσότερα για να μπορέσω να σου απαντήσω.

Αυτό που ξέρω, και έχει να κάνει με την επαφή μου με εμπόρους-μεσάζοντες για φορτία καυσόξυλων από την Βουλγαρία, είναι ότι στην "ζούλα" θα γίνονταν η δουλειά. Μόλις αδειάζουν το φορτίο θα έσκιζαν κάθε είδους έγγραφα [χαρτούρα] που υπήρχαν. :dry:

Οπότε κάτι άλλο "παίζει" στην υπόθεση που δεν είμαστε σε θέση εμείς οι ιδιώτες να το γνωρίζουμε.

Εξάλλου όπως πολύ σωστά το αναφέρει και ο erimitis δεν υπάρχει λόγος να μπει κανείς σε αυτήν την διαδικασία, γιατί οι τιμές των ξύλων πέφτουν συνεχώς αυτήν την στιγμή που μιλάμε.

Πριν λίγες ημέρες πήρα δοκιμαστικά 2 τόνους Βελανιδιά Χαλκιδικής προς 100 ευρώ τον τόνο. Μου τα σχίσανε επι τοπου με τον μπαλτά στο μέγεθος που τα ήθελα.......οπότε πάμε καλά προς το παρών.

Βέβαια είχανε την σχετική τους υγρασία, που σαν αποτέλεσμα έχει όταν ξεραθούν να ζυγίζουν λιγότερο, αλλά παρόλα αυτά, είμαι σχετικά ικανοποιημένος γιατί τα ζύγισα εγώ σε "δική μου" πλάστιγγα και έτσι είμαι σίγουρος ότι τουλάχιστον στο ζύγι δεν με φάγανε. :)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 10 Μήνες πριν #17371 από erimitis
Απαντήθηκε από erimitis στο θέμα Τιμές ξύλου
Στην προσπαθεια να γλυτωσουμε κατι ψυριζουμε την μαιμου.Εαν ο τονος εχει 80 με υγρασια 40% σημαινει οτι στην ουσια αγοραζεις 600 κιλα για 80 ευρω αρα τα 1000 θα σου βγουν 130 ευρω.Ετσι απλα γιατι να μην ψωνιζεται γουρουνι στο σακι.
Και μην πατε να το παιξετε μαγκες γιατι ο βουλγαρος σιγα μην ριξει τον ξυλεμπορα και χαιδεψει εσας.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 10 Μήνες πριν #17373 από mastoras
Απαντήθηκε από mastoras στο θέμα Τιμές ξύλου
Ορίστε....."πάρτε μάτι" για τιμές Βουλγάρικου ξύλου.

Μόνο χονδρική για επαγγελματίες.

pelletwood.gr/products/firewood/%CE%BA%C...BE%CF%85%CE%BB%CE%B1

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 10 Μήνες πριν #17391 από giannis1
Απαντήθηκε από giannis1 στο θέμα Τιμές ξύλου
Φιλε chalk

οποτε μπορεις στειλε μου το τηλεφωνο σου
στο mail μου Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
μενω Σπατα

ευχαριστω

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.155 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ