Τιμές ξύλου

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #96576 από erimitis
Απαντήθηκε από erimitis στο θέμα Τιμές ξύλου
Βαλσαμη φιλε δεν υπαρχει περιπτωση σαλονικα να βρεις ποιο φθηνα ξυλα σε σχεση με βουλγαρια.
Το γιατι απλο.Γιατι η ολη κατασταση με τα ξυλα εχει γινει καρτελ και ολοι παιζουν ενα βιολι.Ξερουν οτι ο κοσμος θα παρει οποτε δεν αγχωνονται.
Συντομα ομως θα σου εχω και προσφορα απο μεγαλο εμπορα της αριδαιας ετσι για του λογου του αληθες φιλε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #96587 από valsam
Απαντήθηκε από valsam στο θέμα Τιμές ξύλου

erimitis έγραψε: Βαλσαμη φιλε δεν υπαρχει περιπτωση σαλονικα να βρεις ποιο φθηνα ξυλα σε σχεση με βουλγαρια.
Το γιατι απλο.Γιατι η ολη κατασταση με τα ξυλα εχει γινει καρτελ και ολοι παιζουν ενα βιολι.Ξερουν οτι ο κοσμος θα παρει οποτε δεν αγχωνονται.
Συντομα ομως θα σου εχω και προσφορα απο μεγαλο εμπορα της αριδαιας ετσι για του λογου του αληθες φιλε.

Φιλε erimiti το θεμα ειναι οτι θεωρητικα γινετε ομως να βρεις ποιο φθηνα ξυλα σε σχεση με βουλγαρια και μακαρι να γινετε και στην πραξη και να μεινουν και τα λεφτα στην Ελλαδα,οπως λεει και ο holztransport οταν πουλιετε 33 ευρω το κυβικο η οξυα στον εμπορα αν παρακαμφθει αυτος και αγορασει καποιος απο τον υλοτομο κατευθειαν και υπαρχουν και λογικα μεταφορικα(και οχι τα ιδια μεταφορικα δηλ. 500 ευρω ο βουλγαρος για 500 χλμ και 500 ευρω ο Ελληνας για 120!)τοτε μεχρι και φθηνοτερα απο τα Βουλγαρικα βρισκεις,δυστηχος μερικοι θα χασουν τιν δουλειες τους απο το καρτελ που αναφερεις αλλα σαμπος τοσος κοσμος και κοσμακις δεν τις εχουν χασει εδω και καιρο σε αλλους τομεις, καποτε υπηρχαν και τα δισκαδικα μετα ξεκινησε και το download και εξαφανιστηκαν,και φθηνοτερη(αν την αγορασεις βεβαια και δεν την κατεβασαεις κλεψημεικα!)και πιο ξεκουραστα,υπηρχαν χιλιαδες βιντεο κλαμπ σιγα σιγα πανε και αυτα,και πολλα αλλα επαγγελματα ετσι γινετε δυστηχος με τον καιρο εξαφνιζονται μερικα επαγγελματα,εχει δει κανεις καναν πεταλοτη αλογων τωρα τελευταια?
Πως αλλιος να γινει οταν δεν υπαρχει και η πολυτελεια των χρηματων ο κοσμος τον μεσαζοντα θα τον βγαλει στην απέξω, ετσι παει το ολο πραγμα!
Ολοι ψαχνονται αγρια πλεον και τα μπερεκετια τελειωσαν ,οποιος δεν το καταλαβαινει ας προσεχε και αν δεν βγαινει ας προσεχε εις διπλουν γιατι κανεις δεν βγαινει ουτος η αλλος με αυτη την κατασταση που ζουμε!
Απλα ειναι τα πραγματα φιλε erimiti περυσι πηρε η ξαδελφη της γυναικας μου νταλικα απο Βουλγαρια με 80 ευρω τον τονο και ο ξαδελφος μου με 85 εγω πηρα απο Ελληνα με 110 και 115 και αισθανθηκα κοροιδο(η μονη μου παρηγορια ηταν οτι τα δικα μου ξυλα ηταν πιο στεγνα αλλα και παλι πιο ακριβα μου βγηκανε αν αφαιρουσα την παραπανω υγρασια των Βουλγαρικων)φετος δεν παιζει το περσυνο μου κυμπαριλικη και θα παρω και'γω απ'οπου βρω πιο φθηνα,απο στωμα σε στωμα δεν θα το κανουν ολοι μας σε λιγο καιρο,τι θα κανουν στην τελικη ολοι αυτοι οι μαντρατζηδες που φυτρωσαν σαν τα μανιταρια?
Last edit: 11 Χρόνια 1 Μήνας πριν by valsam.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #96590 από Gdevil
Απαντήθηκε από Gdevil στο θέμα Τιμές ξύλου

erimitis έγραψε: Λοιπον παιδες επειδη των φρονιμων τα παιδια πριν πεινασουν μαγειρευουν εχουμε και λεμε.

Παλετα διαστασεων 80χ1,20χ1,50 1,4 κυβικα βαρους περι τα 950 κιλα παραδωτεα θεσσαλονικη 80 ευρω μεγιστο ποσο.

Μην βιαστειται ειναι η πρωτη προσφορα που σκαει.Θα ακολουθησουν και αλλεσ συντομα.Ετσι για να δειτε τι παιζει.

α και η πληρωμη θα γινεται με την παραδωση γιατι ειμαστε κυμπαριδες.
Υποψην μιλαμε για φορτηγο με 33 παλετες.
Τελική τιμή λοιπόν (80 ευρώ το 1,4 κυβικά) 57 ευρώ το κυβικό παραδοτέα θεσσαλονίκη<<<< Σχόλιο by Gdevil για χάρη σύγκρισης..

Για να δώ αν παίζει η τιμή αυτή έκανα το εξής
με λίγο ψαχτήρι βρήκα αυτό Εδώ
78 ευρώ η δύο κυβικών παλλέτα
24 παλλέτες το φορτηγό (δλδ 48 κυβικά σύνολο)
κόστος μεταφοράς 1 ευρώ το χιλιόμετρο (τόσο μου είπαν στο τηλέφωνο). Μπουργκάς - Θεσσαλονίκη είναι 630 χιλιόμετρα
Σύνολο λοιπόν για τα 48 κυβικά
Ξύλα 1870 συν μεταφορά 630 = 2500
Τελική τιμή το κυβικό = 52 ευρώ (24 παλλέτες δύο κυβικών παραδοτέες θεσσαλονίκη)

Σε τηλέφωνο που τους έκανα μου είπαν τιμή 100 ευρώ η δύο κυβικών παλλέτα με παράδοση Ξάνθη.
Παζάρια δεν έκανα. Τρόπο πληρωμής δε ρώτησα. Ποιοί είναι και αν είναι λαμόγια ή έμποροι δεν έψαξα.
Ο σκοπός μου δεν ήταν να κλείσω κάποια συμφωνία αλλά αν δώ που παίζουν οι τιμές αυτές τις μέρες.


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.
Last edit: 11 Χρόνια 1 Μήνας πριν by Gdevil.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": μανολης

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #96591 από valsam
Απαντήθηκε από valsam στο θέμα Τιμές ξύλου

Gdevil έγραψε:

erimitis έγραψε: Λοιπον παιδες επειδη των φρονιμων τα παιδια πριν πεινασουν μαγειρευουν εχουμε και λεμε.

Παλετα διαστασεων 80χ1,20χ1,50 1,4 κυβικα βαρους περι τα 950 κιλα παραδωτεα θεσσαλονικη 80 ευρω μεγιστο ποσο.

Μην βιαστειται ειναι η πρωτη προσφορα που σκαει.Θα ακολουθησουν και αλλεσ συντομα.Ετσι για να δειτε τι παιζει.

α και η πληρωμη θα γινεται με την παραδωση γιατι ειμαστε κυμπαριδες.
Υποψην μιλαμε για φορτηγο με 33 παλετες.
Τελική τιμή λοιπόν (80 ευρώ το 1,4 κυβικά) 57 ευρώ το κυβικό παραδοτέα θεσσαλονίκη<<<< Σχόλιο by Gdevil για χάρη σύγκρισης..

Για να δώ αν παίζει η τιμή αυτή έκανα το εξής
με λίγο ψαχτήρι βρήκα αυτό Εδώ
78 ευρώ η δύο κυβικών παλλέτα
24 παλλέτες το φορτηγό (δλδ 48 κυβικά σύνολο)
κόστος μεταφοράς 1 ευρώ το χιλιόμετρο (τόσο μου είπαν στο τηλέφωνο). Μπουργκάς - Θεσσαλονίκη είναι 630 χιλιόμετρα
Σύνολο λοιπόν για τα 48 κυβικά
Ξύλα 1870 συν μεταφορά 630 = 2500
Τελική τιμή το κυβικό = 52 ευρώ (24 παλλέτες δύο κυβικών παραδοτέες θεσσαλονίκη)

Σε τηλέφωνο που τους έκανα μου είπαν τιμή 100 ευρώ η δύο κυβικών παλλέτα με παράδοση Ξάνθη.
Παζάρια δεν έκανα. Τρόπο πληρωμής δε ρώτησα. Ποιοί είναι και αν είναι λαμόγια ή έμποροι δεν έψαξα.
Ο σκοπός μου δεν ήταν να κλείσω κάποια συμφωνία αλλά αν δώ που παίζουν οι τιμές αυτές τις μέρες.

O παραπανω Βουλγαρος λεει οτι τα ξυλα του ειναι ξηραντηριου με 10-15% υγρασια , πουλαει τον τονο σχεδον οσο τα 2 κυβικα (78 τα 2 κυβικα και 79 τον τονο) τα 2 κυβικα ειναι δρυς και εχουν 10-15% υγρασια οπως λεει ο τυπος θα ειναι 880-890 κιλα για να βγουν τα 2 κυβικα οσο ενας τονος τα ξυλα θα πρεπει να εχουν 30% υγρασια (990 κιλα),αντε και επειδη κοστιζουν πιο ακριβα οι παλετες λογο της εξτρα εργασιας που χρειαζονται να ειναι ακομη λιγοτερο βαρος οι παλλετες ενα 10% αρα σωστα βγαινει το βαρος συμφωνα με το 10-15% υγρασια που λεει ο Βουλγαρος!
Η μηπως κανω λαθος και κατι μου ξεφευγει?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #96615 από χρηστος8
Απαντήθηκε από χρηστος8 στο θέμα Τιμές ξύλου

erimitis έγραψε: Λοιπον παιδες επειδη των φρονιμων τα παιδια πριν πεινασουν μαγειρευουν εχουμε και λεμε.

Παλετα διαστασεων 80χ1,20χ1,50 1,4 κυβικα βαρους περι τα 950 κιλα παραδωτεα θεσσαλονικη 80 ευρω μεγιστο ποσο.

Μην βιαστειται ειναι η πρωτη προσφορα που σκαει.Θα ακολουθησουν και αλλεσ συντομα.Ετσι για να δειτε τι παιζει.

α και η πληρωμη θα γινεται με την παραδωση γιατι ειμαστε κυμπαριδες.
Υποψην μιλαμε για φορτηγο με 33 παλετες.




Δημητρη σημερα αλλαξα μια βρυση σε εναν ξυλεμπορα του χωριου μου.

Την ιδια παλετα με αυτη που ανεφερες...εναν τονο ακριβως λεει ο εμπορος οτι ειναι...130 ευρω :woohoo: :woohoo:

Το μηχανακι που εχω για να μετραω υγρασια εγραψε error (μεχρι 45% μετραει).

Θα κλαψουν μανουλες φετος φιλε.



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #96626 από valsam
Απαντήθηκε από valsam στο θέμα Τιμές ξύλου
ΔΗΛ. Χρηστο ο εμπορας στο χωριο σου που πουλαει το ξυλο αυτο τωρα 130 ευρω τα 1,4 κυβικα οταν αυτο το ξυλο θα φτασει στους 20% υγρασια που μπορει καποιος να το καψει θα του κοστιζει αυτου που το αγορασε 200 ευρω ο τονος τα ξυλα!
Και δεν βαζει πετρελαιο καλυτερα!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.160 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ