Τρανσέξουαλ (D.I.Y. σε υδραυλική) HP 26 (HP 60-5 Μοσχάλης) by STAF

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #94022 από STAF

karibu έγραψε: Φιλε STAF ,


θα σταθω μονο στο θεμα της αποτελεσματικοτητας της ιδιοκατασκευης σου,μιας και το θεμα της ασφαλειας επαρκεστατα ανλυθηκε και επισημανθηκε,οποτε χρησιμο θα ηταν να ξερουμε
οτιδηποτε απο τα πιο κατω γνωριζεις και θυμασαι.
Ποσους τοννους πελλετ εκαιγες απο αρχης αγορας της σομπας τους προηγουμενους χειμωνες πριν την ιδιοκατασκευη.
Ποσους τοννους πετρελαιο τους χειμωνες πριν απο αυτους.
Ποσα kw η Kcal ειναι τα σωματα και ποσα ο λεβητας του πετρελαιου.
Αν δεν σε πειραζει και αν ηδη δεν τα εχεις γραψει καπου και τα προσπερασα με συγχωρεις.


Καλησπερα

το σπιτι (το οποιο νοικιαζω) ειναι του 1978 χωρις

μονωση με ξυλινα κουφωματα,ταρατσα και γενικα μπαζει απο παντου

εχει δισωληνιο συστημα καλοριφερ απο kcal του λεβητα δεν ξερω τι παιζει

οσον αφρα τα σωματα τωρα με την σομπα ζεσταινω 3 σωματα με 13 φετες το καθενα

και αλλα 2 με 10 φετες (ειναι τα παλια)τα υπολοιπα τα εχω κλειστα.

Περυσι εκσψα 3 τονους πελλετ φετος μεχρι τωρα εχω καψει 1.400 κιλα και απο

οτι φαινετε δεν θα καψω αλλο (εχω μια εβδομαδα να την αναψω).

Οσον αφορα το πετρελαιο οταν εκαιγα δεν θυμαμαι να ειχα πεσει κατω απο

τους 3 με 3,5 τονους ποτε και αυτη η ποσοτητα μιλαμε με τρομερη οικονομια

στο αναμμα, στην ουσια κρυωναμε δηλαδη.

Ευχαριστω
:)

Γιώργος

Μόνο αν στούς νεότερους μάθεις τα μυστικά σου
μεγάλη θα'ναι η προκοπή και η χαρά δικιά σου!!!
Last edit: 11 Χρόνια 1 Μήνας πριν by STAF.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #94078 από karibu
Φιλε STAF,

(αφηνοντας παντα το θεμα της ασφαλειας που προεχει μιας και εξαντληθηκε)

ελαβα πολυ σοβαρα υποψιν μου,το ενδεχομενο να πυροδοτησω αντιδικιες λεγοντας την γνωμη μου για οσα εχεις κανει,θετικα και αρνητικα,αλλα ετσι ειναι ο δημοσιος διαλογος.

Πιστευω πως ο λογος που ξεκινησες να κανεις αυτη την μετατροπη ηταν να γινει κατανομη της ζεστης σε ολους τους χωρους του σπιτιου.
Ετσι εχεις αποτελεσμα πιο ομοιομορφο απο οτι σαν απλη αεροθερμη σε ενα δωματιο .

Μηπως ηταν προτιμοτερο αντι μετατροπης να ειχες βαλει εναν ανεμιστηρα στην πισω μερια της σομπας και να την στελνεις μεσω αυτου σε ολα τα δωματια(το λεω επειδη το εχω κανει και δουλεψε πολυ αποτελεσματικα,τουλαχιστον στην δικη μου διαρρυθμιση σπιτιου);

Ετσι και αλλιως ομως δεν πιστευω οτι ανεβηκε η αποδοση της σομπας,δηλαδη οτι πηρες στο νερο απο ενεργεια,ελλειψε απο τον αερα που εκπεμπει.
Επιπροσθετα φορτωθηκε το συστημα με το κοστος ρευματος μονιμης λειτουργιας ενος κυκλοφορητη,και μεσω της διαδρομης των καλοριφερ που προυπηρχαν πηγαινουν και μια βολτα τα νερα μεχρι το λεβητοστασιο οπου εχεις απωλειες φυσικα.

Τελικα νομιζω πως η αγορα μιας υδραυλικης σομπας ηταν προτιμοτερη απο καθε αποψη και με γνωμονα το οτι τωρα εχεις προγραμμα να εγκαταστησεις φανκοιλ,και μαλιστα σε νοικιασμενο σπιτι,δηλαδη να προβεις και σε αλλα εξοδα που πιστευεις θα διορθωσουν την λαθος επιλογη αεροθερμης σομπας.

Μαλλον θα μεγαλωσεις το κοστος σε λαθος κατευθυνση και παντως μην υπολογιζεις οτι θα κερδισεις κατι απο τα φανκοιλς εκτος απο ταχυτητα αρχικης θερμανσης στους μακρινους χωρους,ετσι και αλλιως τα KW της σομπας δεν θα αλλαξουν ουτε και η αποδοση.

Στα θερμομετρα λειζερ μην δινεις και πολυ σημασια μιας και ειναι θερμομετρα υπερυθρων που απλα εχουν λειζερ για να ξερεις περιπου απο ποιο σημειο μετρανε.Περιπου ομως...
Αν παρεις απο το εμποριο 2 παμφθηνα θερμομετρακια ακριβειας,ψηφιακα,με μεταλικο αισθητηρα και γρηγορη καθε 2 δευτερολεπτα ανανεωση της ενδειξης θα καταλαβεις οτι οι μετρησεις σου ηταν στο περιπου...
Οποτε αν εχεις βγαλει απο αυτες τις μετρησεις καποια συμπερασματα,αν λεω,ξανασκεψου τις η ακομα καλυτερα ξανακανε τις και οχι μονο δεν θα χασεις αλλα θα δης την ολη υποθεση με αλλο ματι και το μονο που δεν θα θες μετα θα ειναι τα φανκοιλς...

Αρα αυξηση αποδοσης αμφιβαλλω αν εχεις,το αντιθετο ισως,αλλα αν δεν ηταν το ζητουμενο το ξεχναμε μιας και εχεις ομοιομορφα κατανεμημενη θερμανση.

Αυτα για τωρα μην σε κουρασω περισσοτερο αλλα οτι δεν καταλαβαινεις η οτι εχω λαθος περιμενω διορθωση οχι μονο απο σενα αλλα και απο ολους τους συμφορουμιτες
Last edit: 11 Χρόνια 1 Μήνας πριν by karibu.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #94081 από aithio
Και να συμπληρώσω σε αυτα που λέει ο φίλος Karibu ότι τα θερμόμετρα υπερύθρων δεν μετράνε στον χαλκό.
Θα πρέπει κανείς να τυλίξει τον χαλκό με μία ταινία και να μετρήσει στην ταινία.

Gregori
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": STAF

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #94082 από karibu

aithio έγραψε: Και να συμπληρώσω σε αυτα που λέει ο φίλος Karibu ότι τα θερμόμετρα υπερύθρων δεν μετράνε στον χαλκό.
Θα πρέπει κανείς να τυλίξει τον χαλκό με μία ταινία και να μετρήσει στην ταινία.


Αγαπητε Γρηγορη,απο την πειρα μου δεν μετρανε πουθενα εκτος ελαχιστων περιπτωσεων που εστω και με το περιπου κανεις δουλεια...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #94087 από STAF

karibu έγραψε: Φιλε STAF,

(αφηνοντας παντα το θεμα της ασφαλειας που προεχει μιας και εξαντληθηκε)

ελαβα πολυ σοβαρα υποψιν μου,το ενδεχομενο να πυροδοτησω αντιδικιες λεγοντας την γνωμη μου για οσα εχεις κανει,θετικα και αρνητικα,αλλα ετσι ειναι ο δημοσιος διαλογος.

Πιστευω πως ο λογος που ξεκινησες να κανεις αυτη την μετατροπη ηταν να γινει κατανομη της ζεστης σε ολους τους χωρους του σπιτιου.
Ετσι εχεις αποτελεσμα πιο ομοιομορφο απο οτι σαν απλη αεροθερμη σε ενα δωματιο .

Μηπως ηταν προτιμοτερο αντι μετατροπης να ειχες βαλει εναν ανεμιστηρα στην πισω μερια της σομπας και να την στελνεις μεσω αυτου σε ολα τα δωματια(το λεω επειδη το εχω κανει και δουλεψε πολυ αποτελεσματικα,τουλαχιστον στην δικη μου διαρρυθμιση σπιτιου);

Ετσι και αλλιως ομως δεν πιστευω οτι ανεβηκε η αποδοση της σομπας,δηλαδη οτι πηρες στο νερο απο ενεργεια,ελλειψε απο τον αερα που εκπεμπει.
Επιπροσθετα φορτωθηκε το συστημα με το κοστος ρευματος μονιμης λειτουργιας ενος κυκλοφορητη,και μεσω της διαδρομης των καλοριφερ που προυπηρχαν πηγαινουν και μια βολτα τα νερα μεχρι το λεβητοστασιο οπου εχεις απωλειες φυσικα.

Τελικα νομιζω πως η αγορα μιας υδραυλικης σομπας ηταν προτιμοτερη απο καθε αποψη και με γνωμονα το οτι τωρα εχεις προγραμμα να εγκαταστησεις φανκοιλ,και μαλιστα σε νοικιασμενο σπιτι,δηλαδη να προβεις και σε αλλα εξοδα που πιστευεις θα διορθωσουν την λαθος επιλογη αεροθερμης σομπας.

Μαλλον θα μεγαλωσεις το κοστος σε λαθος κατευθυνση και παντως μην υπολογιζεις οτι θα κερδισεις κατι απο τα φανκοιλς εκτος απο ταχυτητα αρχικης θερμανσης στους μακρινους χωρους,ετσι και αλλιως τα KW της σομπας δεν θα αλλαξουν ουτε και η αποδοση.

Στα θερμομετρα λειζερ μην δινεις και πολυ σημασια μιας και ειναι θερμομετρα υπερυθρων που απλα εχουν λειζερ για να ξερεις περιπου απο ποιο σημειο μετρανε.Περιπου ομως...
Αν παρεις απο το εμποριο 2 παμφθηνα θερμομετρακια ακριβειας,ψηφιακα,με μεταλικο αισθητηρα και γρηγορη καθε 2 δευτερολεπτα ανανεωση της ενδειξης θα καταλαβεις οτι οι μετρησεις σου ηταν στο περιπου...
Οποτε αν εχεις βγαλει απο αυτες τις μετρησεις καποια συμπερασματα,αν λεω,ξανασκεψου τις η ακομα καλυτερα ξανακανε τις και οχι μονο δεν θα χασεις αλλα θα δης την ολη υποθεση με αλλο ματι και το μονο που δεν θα θες μετα θα ειναι τα φανκοιλς...

Αρα αυξηση αποδοσης αμφιβαλλω αν εχεις,το αντιθετο ισως,αλλα αν δεν ηταν το ζητουμενο το ξεχναμε μιας και εχεις ομοιομορφα κατανεμημενη θερμανση.

Αυτα για τωρα μην σε κουρασω περισσοτερο αλλα οτι δεν καταλαβαινεις η οτι εχω λαθος περιμενω διορθωση οχι μονο απο σενα αλλα και απο ολους τους συμφορουμιτες


Σε ευχαριστω για τις αποψεις-προτασεις σου αλλα αυτο που προτεινεις

το εχω δοκιμσει και δυστυχως απετυχε.Οσον αφορα για τα υπολοιπα που λες

ισως και να εχεις δικιο αλλα τοσο εφταναν τα χρηματα αυτη την επιλογη εκανα.

Αλλο ειναι να δινεις ενα χιλιαρικο και αλλο τεσσερα.

Την πατεντα την εκανα για ομοιομορφη κατανομη της θερμανσης και

οχι για αυξηση της αποδοσης η σομπα 12kw δινει αυτα ειναι οτι και

να κανεις οσο για τα φανκοιλ το σκεφτομαι ακομα γιατι μαλλον ειναι

υπερβολη, ειμαι ικανοποιημενος με την αποδοση που εχει τωρα.

Σε ευχαριστω!

Γιώργος

Μόνο αν στούς νεότερους μάθεις τα μυστικά σου
μεγάλη θα'ναι η προκοπή και η χαρά δικιά σου!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #94088 από aithio
Εχω ένα σχετικά καλό και ακριβό.
Δεν έχω παράπονο...Καλά μου μετράει και το έχω τεστάρει αρκετές φορές...
Οταν έχω να κάνω με χαλκό η αλουμίνιο τους βάζω μια στρώση χαρτοταινία.

Gregori
Last edit: 11 Χρόνια 1 Μήνας πριν by aithio.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.115 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ