Τρανσέξουαλ (D.I.Y. σε υδραυλική) HP 26 (HP 60-5 Μοσχάλης) by STAF

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #88776 από aithio
Fokion πίστεψε με ξέρω τη είπα γιατί το είπα και πως το είπα...
Να είσαι σίγουρος ότι δεν μου αρέσει ο ρόλος του κακού...
Βάλτε το θέμα σε ένα μηχανολογικό φόρουμ να δείτε που θα πάει....
Και γιατί θα πάει...
ΓΙΑΤΊ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΚΊΝΔΥΝΟ

Gregori

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #88779 από Fokion
τι εννοεις "που θα παει"??

προσωπικά δεν κρινω καν την εγκατασταση σαν συνολο.
προσωπικα κρινω την "πατεντα" αν θες καθοτι κι εγω μαστροχαλαστης σε αλλα πραγματα...

και θεωρω την ιδεα εξυπνη.

θυμαμαι δε οτι εχει ξαναγινει αλλα τοτε οι σωλήνες ειχαν μπει μεσα απο κει που περναει ο ζεστος αερας και ειχαν "ντυθει" με ατσαλομαλο αν θυμαμαι καλα ωστε να "ακομπανε" την ζεστη καλυτερα....

και παλι λεω δεν κρινω τις οποιες ασφαλιστικές διαταξεις ( που καλιστα θα μπορουσαν να... "λειπουν" και απο μια εγκατασταση υδραυλικής εμπορίου ) και τις οποιες ΔΕΝ εχω τις γνωσεις ΚΑΝ να κρινω, αλλα την ιδεα και αν θες τα "κοτσια" να προβεις στην εκτελεση...

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384
Last edit: 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν by Fokion.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #88785 από aithio
Fokion να βάλεις σερπατίνα σε έναν χώρο καύσεως είναι απλό πράγμα...
Όπως είπα ακόμα και στον φούρνο της γυναικάς μας μπορούμε να βάλουμε....
Για αυτό βλέπουμε όλους αυτούς τους εναλλάκτες να κάνουν θραύση τώρα με την κρίση...
Εγινα καυστικός γιατί αν έγραφα με χαμηλούς τόνους δεν θα με έπαιρναν σοβαρά και είχα ακριβώς τον αντίθετο σκοπό...
Τωρα μπορεί ορισμένοι να πουν τι μ.....κας είναι αυτός αλλά να είσαι σίγουρος ότι θα το σκεφτούν πολύ καλά πριν το επιχειρήσουν... και ο σκοπό μου επετεύχθη...
Προχθες ένας φίλος μου έβαλε μαγνητάκια σε έναν τροχό για να ζεστάνει νερό και παραλίγο να σκοτωθει...
Πριν μερικά χρόνια σε ένα γνωστός μου μπάρμπα έσκασε η σερπατίνα τους τζακιού και ευτυχώς την έβγαλε καθαρή γιατί δεν ήταν κοντά
Ο συντάκτης το θέματος και αφού μονο σου στο αρχικό του πόστ έγραψε ότι δεν συνιστά σε κανένα να το κάνει είδες τη πορεία πήρε το θέμα....
Να αρχίσουν όλοι τώρα να τρυπάνε της σόμπες και να συνδέουν εν σειρά με τον κεντρικό λέβητα και με τα ασφαλιστικά του λέβητα αφού το επικροτεί ο βασικός έμπορας και οι Κινέζοι...
Εδώ που είχε φτάσει τό θέμα αυτό το νόημα άφηνε να εννοηθεί και για μένα είναι ΛΑΘΟΣ.
Απο εκει και πέρα κάντε ότι θέλετε εγώ ότι είχα να πω το είπα.

Gregori
Last edit: 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν by aithio.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #88797 από Moschalis

aithio έγραψε: Fokion να βάλεις σερπατίνα σε έναν χώρο καύσεως είναι απλό πράγμα...
Όπως είπα ακόμα και στον φούρνο της γυναικάς μας μπορούμε να βάλουμε....
Για αυτό βλέπουμε όλους αυτούς τους εναλλάκτες να κάνουν θραύση τώρα με την κρίση...
Εγινα καυστικός γιατί αν έγραφα με χαμηλούς τόνους δεν θα με έπαιρναν σοβαρά και είχα ακριβώς τον αντίθετο σκοπό...
Τωρα μπορεί ορισμένοι να πουν τι μ.....κας είναι αυτός αλλά να είσαι σίγουρος ότι θα το σκεφτούν πολύ καλά πριν το επιχειρήσουν... και ο σκοπό μου επετεύχθη...
Προχθες ένας φίλος μου έβαλε μαγνητάκια σε έναν τροχό για να ζεστάνει νερό και παραλίγο να σκοτωθει...
Πριν μερικά χρόνια σε ένα γνωστός μου μπάρμπα έσκασε η σερπατίνα τους τζακιού και ευτυχώς την έβγαλε καθαρή γιατί δεν ήταν κοντά
Ο συντάκτης το θέματος και αφού μονο σου στο αρχικό του πόστ έγραψε ότι δεν συνιστά σε κανένα να το κάνει είδες τη πορεία πήρε το θέμα....
Να αρχίσουν όλοι τώρα να τρυπάνε της σόμπες και να συνδέουν εν σειρά με τον κεντρικό λέβητα και με τα ασφαλιστικά του λέβητα αφού το επικροτεί ο βασικός έμπορας και οι Κινέζοι...
Εδώ που είχε φτάσει τό θέμα αυτό το νόημα άφηνε να εννοηθεί και για μένα είναι ΛΑΘΟΣ.
Απο εκει και πέρα κάντε ότι θέλετε εγώ ότι είχα να πω το είπα.



Καλησπέρα σας,

Πρωτα απολα να ξεκαθαρίσω οτι δεν είναι εύκολο να παρακολουθουμε το συγκεκριμένο θέμα και γενικότερα το φόρουμ. Κανουμε τα αδυνατα δυνατά πιστέψτε μας είναι δύσκολο, γιατί οι Κινέζοι κόβουν ότι θέλουν και όποτε θέλουν.

Οσον αφορά το θέμα που αναφέρει ο aithio. Οφείλω να ομολογήσω ότι έχει απόλυτο δίκιο. Ομως δεν είμαι υδραυλικός , δεν εγκαθιστώ σερμπαντίνες χαλκού κάθε μέρα σε σόμπες και δεν μπορούσα να φανταστώ ότι θα έπαιρνε τέτοια τροπή το θέμα. Το οτι επικρότησα το θέμα, έγινε με κάθε καλή διάθεση, βλεποντας ένα θέμα που ξεκίνησε κάποιος γνώστης (μηχανικός αεροπσκαφών) , φαντάστηκα κυρίως για δοκιμές και πειραματισμούς και όχι σαν "Κάντε το όλοι παιδιά και σωθείτε". Αν γινόταν έτσι δεν υπήρχε περίπτωση να συμφωνήσουμε σε καμμιά περίπτωση. Είμαστε αυτοί που φωνάζουμε και κάνουμε τα πάντα για την ασφάλεια των πελατών και κυρίως των παιδιών, προσπαθώντας να καλύψουμε ακόμα και ποσοστά της τάξεως του χιλιοστού.

Aithio , αν και πολλές φορές είσαι καυστικός και δεν συμφωνώ πάντα σε ότι λες, στο συγκεκριμένο θέμα έκανες πολύ καλά που το έθιξες. Εχεις δίκιο. Είναι μια βόμβα που περιμένει να σκάσει. Ξαναλέω βέβαια ότι ΔΕΝ είμαι υδραυλικός, θα πρέπει να μιλήσουμε όλη η ομάδα για το συγκεκριμένο θέμα αλλά αυτό μπορεί να γίνει μόνο μετά τις 3-4 Μαρτίου. Εαν κάποιος με περισσότερες γνώσεις θέλει να αναφερθεί στο θέμα νομίζω ότι τώρα είναι η ώρα.

Θα μπορούσε βέβαια και ο Staf να έχει περάσει στη δεύτερη έκδοση, δίνοντας λύση στα συγκεκριμένα προβλήματα. Αν δεν μπορεί τότε ας σταματήσει το θέμα εδώ και ας ξεκαθαρίσουμε στον κόσμο ότι ο συγκεκριμένος τρόπος μπορεί να αποδίδει αλλά ΔΕΝ ακολουθεί κανένα απο τους βασικούς κανόνες ασφαλείας. ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΣΕ ΚΑΜΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΤΟ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΑΛΛΟΣ. Και ο συγκεκριμένος χρήστης μάλλον θα πρέπει ΑΜΕΣΑ να δώσει λύση .

Συγωρέστε για τη μακροσκελή απάντηση και για τυχόν συντακτικά και ορθογραφικά λάθη αλλά δεν είναι και ότι πιο ευκολο απο εδώ πιστέψτε με.

Περιμένω τις απόψεις σας, και τις γνώμες κάποιων με περισσότερες ίσως γνώσεις.
Σας ευχαριστούμε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #88814 από aithio
Φίλε Μοσχαλη...
Με ικανοποίησε η απάντηση σου όχι μόνο γιατί συμφωνούμε αλλά γιατί είχες το θάρρος να πεις δημόσια ότι σε αυτό έκανες λάθος. Αυτό μου αρέσει όταν το βρίσκω σε συνομιλητή μου και προσπαθώ να το κάνω και εγώ όταν πείθομαι από τον άλλον.

Σε ότι αφορά ότι δεν συμφωνείς πάντα μαζί μου αλίμονο...
Δεν μπορούμε πάντα να συμφωνούμε... Εδώ δεν συμφωνούμε σε όλα με τις γυναίκες μας τους γονείς μας
τους κολλητούς μας.
Αυτό είναι και το δύσκολο στα φόρουμ και στις δημόσιες συζητήσεις....
Να μπορείς να δείξεις στον άλλον ότι ακόμα και που δεν συμφωνείς μαζι του δεν σημαίνει και τίποτα...
Εγω πολλές φορές διαφωνώ με φίλους που συμπαθώ και εκτιμώ στο φόρουμ και βρίσκομαι σε δίλημμα...
Να τα πω η θα τσαντιστεί ο άλλος;
Φαντάσου πόσο δύσκολο είναι αυτό σε αυτό το φόρουμ που γίνονται και πολιτικές συζητήσεις.

Gregori
Last edit: 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν by aithio.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #88818 από mastoras
Πριν από λίγο καιρό έριξα μέσα στην σόμπα [γύρω από πιατάκι] κάστανα χωρίς να τα σκίσω.......πράγματι μετά από λίγο ακούστηκε ένα δυνατό μπαμ και η σόμπα έβγαλε error. :huh:

Ψάχνω στο manual, δεν βλέπω τίποτα περί κάστανου, την κάνω ON-OFF και πήρε μπροστά με την πρώτη.......εξ ου και φράση "δεν τρέχει κάστανο" :)

Το μόνο κακό είναι ότι πέταξα τα κάστανα, γιατί γεμίσανε στάχτη.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": johann

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.127 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ