Τρανσέξουαλ (D.I.Y. σε υδραυλική) HP 26 (HP 60-5 Μοσχάλης) by STAF

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #88926 από Moschalis
Καλησπερα σας.
Τελικα αν διαβασετε απο την αρχη ολο το τοπικ σε γενικες γραμμες ολοι συμφωνουμε, απλα λογω διαφορετικου χαρακτηρα οι αποψεις εκφραζονται διαφορετικα. Συμφωνουμσ ολοι οτι ειναι μια ενδιαφερουσα τουλαχιστον πατεντα. Συμφωνουμε ολοι οτι θελει προσοχη, συμφωνουμε ολοι οτι πρεπει να λυθουν σοβαρα και οχι προβληματα. Το μονο το οποιο μπορουμε να προσπαθησουμε να κανουμε ειναι το εξης:
Στο συγκεκριμενο ταξιδι ασχολουμαστε αρκετα με το θεμα του boiler.Σχεδον εχουμε κοντρολ και αισθητηρες με παρα πολυ καλα χαρακτηριστικα. Με το που θα επιστρεψουμε ξεκιναμε διαδικασια μετατροπης της παλιας 12αρας (HP 26) σε σομπα νερου χρησιμοποιωντας τον συγκεκριμενο εγκεφαλο. Ο θερμουδραυλικος ειναι στο Βολο και δεν μπορουμε να μιλησουμε μαζι του για τις λεπτομερειες. Θεωρητικα παντως θα μπορουσε να γινει . Εφοσον λοιπον δοκιμαστει , θα αντικατασταθει η σομπα δωρεαν στον staf. Εφοσον συμφωνει φυσικα. Θα γινει καννικη μελετη απο μηχανολογο και θα εχετε νεοτερα απο τη διαδικασια μετατροπης.
Περισσοτερα νεα σε λιγες μερες. Περιμενουμε τη γνωμη σας και τις αποψεις σας.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #88927 από χρηστος8

mastoras έγραψε: Γιατί απολογείσαι δεν μπορώ να καταλάβω. :huh:

Ο καθένας σε ένα ελεύθερο φόρουμ, μπορεί να εκφράσει την άποψη του, είτε αυτή είναι δυσάρεστη, είτε ευχάριστη.

Υπάρχει πολύς κόσμος και μαστόρια που φτιάχνουν ότι μπορεί να συλλάβει ο ανθρώπινος νους. Πολλές από αυτές τις κατασκευές άλλοτε είναι πετυχημένες, και άλλες φορές αποτυχημένες. Αυτό δεν πάει να πει ότι δεν θα τολμούμε να τις παρουσιάσουμε με τον φόβο μην τυχόν και κριθούμε αρνητικά....η καλύτερα δεν θα πρέπει να μας ενοχλήσει εάν κριθούμε αρνητικά.

Η δική σου κατασκευή πέτυχε και δούλεψε, και πάνω από όλα συνεχίζει να δουλεύει. Αυτό και μόνο φτάνει για να συνεχίσεις παραπέρα. Και να μας πεις τα σχέδια σου για το επόμενο βήμα.

Εαν φοβόμαστε να μιλήσουμε, να πούμε αυτό που σκεφτόμαστε, και να δείξουμε αυτό που φτιάξαμε, τότε τα φόρουμ δεν θα έχουν κανένα απολύτως νόημα. Θα είναι απλές ψυχρές ιστοσελίδες, που τον λόγο θα τον έχουν 2-3 άτομα και οι υπόλοιποι θα είναι απλά, είτε θεατές, είτε χειροκροτητές.




Δημητρη δεν ειναι τοσο απλο... - μιλαμε για μια κατασκευη με λιγο νερο, που με την πρωτη στραβη γινεται ατμος...και σε μια συσκευη πειραματισμου βεβαιως.
Συμφωνω 100% με τον Γρηγορη...οχι 100% απλως, 1000% καλυτερα.
Επειδη οπως ξερεις στις συσκευες που καινε ξυλο η βιομαζα γενικοτερα εχω δουλεψει πολυ τα 2-3 τελευταια χρονια ακου...
Προπερσι καποιος που κατασκευασε κατι αντιστοιχο, προιον πειραματισμου του...μου προτεινε να το συνδεσω υδραυλικα με την εγκατασταση του.
Επειδη η ασφαλεια ειναι το Α και το Ω σε καθε κατασκευη, προτεινα καποιους αυτοματισμους στον πελατη που ανεβαζαν το κοστος...ολα ηταν σχετικα με την ασφαλεια και μονο.
Δεν ηταν διαθετιμενος να τα βαλει αυτα που του ειπα, οποτε εγω εκανα πισω και δεν ανελαβα την συνδεση (αν και οπως ολοι εχω αναγκη τα χρηματα).
Την συνδεση την εκανε καποιος πιτσιρικος που σπουδαζει στον ΟΑΕΔ υδραυλικος, ακριβως οπως του ζητησε ο πελατης.
Επειδη ο πιτσιρικος εβαλε το κεφαλι του στον ντορβα την πατησε δυο φορες...εγινε αυτη η στραβη που λεμε και εσκασε ο χαλκος μεσα στο τζακι απο ατμοποιηση (κατι εγινε με τον κυκλοφορητη, δεν ξερω τι ακριβως).
Ευτυχως ηταν πρωι οταν εγινε... τα παιδια της οικογενειας ηταν σχολειο, ο συζυγος στη δουλεια και ηταν μονο η γυναικα σπιτι και εκανε δουλειες.
Ο χαλκος εκανε μπαμ και πεταξε με δυναμη δυο κομματια χαλκου απεναντι (οπως ειπε η γυναικα)...φυσικα μολις σταματησε ο ατμος μετα απο λιγο ηρθε και το νερο (κλειστο κυκλωμα με πληρωτη) για να πλημμυρισει το σπιτι και να σπασει το τζακι (το παγωσε ενω εκαιγε).
Ο πιτσιρικας κατηγορηθηκε απο τον ιδιοκτητη οτι δεν το συνδεσε σωστα, γι αυτο και εσκασε...και κερατας και δαρμενος.
Γι αυτο ειπα πιο πανω οτι την πατησε δυο φορες.
Προσωπικα επειδη ειμαι επαγγελματιας δεν θελω να χασω τη αδεια που εχω...οτι συνδεω φροντιζω να τηρει τους κανονες ασφαλειας οπωσδηποτε αδιαφοροντας για το οικονομικο κοστος.
Οσον αφορα το φιλο STAF, το λιγοτερο που θα του ελεγα ειναι ανοιχτο δοχειο διαστολης, μονωμενο, και βαλβιδες ασφαλειας 90 βαθμων συν μια απλη πιεσης 2,5bar πανω στη σομπα.



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό
Last edit: 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν by χρηστος8.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Stavrax, μανολης

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #88928 από STAF

Moschalis έγραψε: Καλησπερα σας.
Τελικα αν διαβασετε απο την αρχη ολο το τοπικ σε γενικες γραμμες ολοι συμφωνουμε, απλα λογω διαφορετικου χαρακτηρα οι αποψεις εκφραζονται διαφορετικα. Συμφωνουμσ ολοι οτι ειναι μια ενδιαφερουσα τουλαχιστον πατεντα. Συμφωνουμε ολοι οτι θελει προσοχη, συμφωνουμε ολοι οτι πρεπει να λυθουν σοβαρα και οχι προβληματα. Το μονο το οποιο μπορουμε να προσπαθησουμε να κανουμε ειναι το εξης:
Στο συγκεκριμενο ταξιδι ασχολουμαστε αρκετα με το θεμα του boiler.Σχεδον εχουμε κοντρολ και αισθητηρες με παρα πολυ καλα χαρακτηριστικα. Με το που θα επιστρεψουμε ξεκιναμε διαδικασια μετατροπης της παλιας 12αρας () σε σομπα νερου χρησιμοποιωντας τον συγκεκριμενο εγκεφαλο. Ο θερμουδραυλικος ειναι στο Βολο και δεν μπορουμε να μιλησουμε μαζι του για τις λεπτομερειες. Θεωρητικα παντως θα μπορουσε να γινει . Εφοσον λοιπον δοκιμαστει , θα αντικατασταθει η σομπα δωρεαν στον staf. Εφοσον συμφωνει φυσικα. Θα γινει καννικη μελετη απο μηχανολογο και θα εχετε νεοτερα απο τη διαδικασια μετατροπης.
Περισσοτερα νεα σε λιγες μερες. Περιμενουμε τη γνωμη σας και τις αποψεις σας.


Ακριβως το ιδιο λεω και εγω δεν υπαρχει λογος για εντασεις.

Αφου ασχοληθηκατε με την HP 26 για μετατροπη σε σομπα νερου

μου λεει οτι και εσεις διαπιστωσατε οτι ο χωρος καυσεως ειναι αρκετος
για μια τετοια μετατροπη,που ηταν και ο λογος που την αγορασα απο την αρχη.
Στην διαθεση σου αν χρειαστεις τη σομπα μου.Αποψη μου παντως ειναι οτι ο εγκεφαλος
θα χρειαστει ρυθμιση για λιγο περισσοτερη τροφοδοσια πελλετ σε ολες τις σκαλες.

ευχαριστω

Γιώργος

Μόνο αν στούς νεότερους μάθεις τα μυστικά σου
μεγάλη θα'ναι η προκοπή και η χαρά δικιά σου!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #88929 από STAF

χρηστος8 έγραψε:

mastoras έγραψε: Γιατί απολογείσαι δεν μπορώ να καταλάβω. :huh:

Ο καθένας σε ένα ελεύθερο φόρουμ, μπορεί να εκφράσει την άποψη του, είτε αυτή είναι δυσάρεστη, είτε ευχάριστη.

Υπάρχει πολύς κόσμος και μαστόρια που φτιάχνουν ότι μπορεί να συλλάβει ο ανθρώπινος νους. Πολλές από αυτές τις κατασκευές άλλοτε είναι πετυχημένες, και άλλες φορές αποτυχημένες. Αυτό δεν πάει να πει ότι δεν θα τολμούμε να τις παρουσιάσουμε με τον φόβο μην τυχόν και κριθούμε αρνητικά....η καλύτερα δεν θα πρέπει να μας ενοχλήσει εάν κριθούμε αρνητικά.

Η δική σου κατασκευή πέτυχε και δούλεψε, και πάνω από όλα συνεχίζει να δουλεύει. Αυτό και μόνο φτάνει για να συνεχίσεις παραπέρα. Και να μας πεις τα σχέδια σου για το επόμενο βήμα.

Εαν φοβόμαστε να μιλήσουμε, να πούμε αυτό που σκεφτόμαστε, και να δείξουμε αυτό που φτιάξαμε, τότε τα φόρουμ δεν θα έχουν κανένα απολύτως νόημα. Θα είναι απλές ψυχρές ιστοσελίδες, που τον λόγο θα τον έχουν 2-3 άτομα και οι υπόλοιποι θα είναι απλά, είτε θεατές, είτε χειροκροτητές.




Δημητρη δεν ειναι τοσο απλο... - μιλαμε για μια κατασκευη με λιγο νερο, που με την πρωτη στραβη γινεται ατμος...και σε μια συσκευη πειραματισμου βεβαιως.
Συμφωνω 100% με τον Γρηγορη...οχι 100% απλως, 1000% καλυτερα.
Επειδη οπως ξερεις στις συσκευες που καινε ξυλο η βιομαζα γενικοτερα εχω δουλεψει πολυ τα 2-3 τελευταια χρονια ακου...
Προπερσι καποιος που κατασκευασε κατι αντιστοιχο, προιον πειραματισμου του...μου προτεινε να το συνδεσω υδραυλικα με την εγκατασταση του.
Επειδη η ασφαλεια ειναι το Α και το Ω σε καθε κατασκευη, προτεινα καποιους αυτοματισμους στον πελατη που ανεβαζαν το κοστος...ολα ηταν σχετικα με την ασφαλεια και μονο.
Δεν ηταν διαθετιμενος να τα βαλει αυτα που του ειπα, οποτε εγω εκανα πισω και δεν ανελαβα την συνδεση (αν και οπως ολοι εχω αναγκη τα χρηματα).
Την συνδεση την εκανε καποιος πιτσιρικος που σπουδαζει στον ΟΑΕΔ ακριβως οπως του ζητησε ο πελατης.
Επειδη ο πιτσιρικος εβαλε το κεφαλι του στον ντορβα την πατησε δυο φορες...εγινε αυτη η στραβη που λεμε και εσκασε ο χαλκος μεσα στο τζακι απο ατμοποιηση (κατι εγινε με τον κυκλοφορητη, δεν ξερω τι ακριβως).
Ευτυχως ηταν πρωι οταν εγινε... τα παιδια της οικογενειας ηταν σχολειο, ο συζυγος στη δουλεια και ηταν μονο η γυναικα σπιτι και εκανε δουλειες.
Ο χαλκος εκανε μπαμ και πεταξε με δυναμη δυο κομματια χαλκου απεναντι (οπως ειπε η γυναικα)...φυσικα μολις σταματησε ο ατμος μετα απο λιγο ηρθε και το νερο (κλειστο κυκλωμα με πληρωτη) για να πλημμυρισει το σπιτι και να σπασει το τζακι (το παγωσε ενω εκαιγε).
Ο πιτσιρικας κατηγορηθηκε απο τον ιδιοκτητη οτι δεν το συνδεσε σωστα, γι αυτο και εσκασε...και κερατας και δαρμενος.
Γι αυτο ειπα πιο πανω οτι την πατησε δυο φορες.
Προσωπικα επειδη ειμαι επαγγελματιας δεν θελω να χασω τη αδεια που εχω...οτι συνδεω φροντιζω να τηρει τους κανονες ασφαλειας οπωσδηποτε αδιαφοροντας για το οικονομικο κοστος.
Οσον αφορα το φιλο STAF, το λιγοτερο που θα του ελεγα ειναι ανοιχτο δοχειο διαστολης, μονωμενο, και βαλβιδες ασφαλειας 90 βαθμων συν μια απλη πιεσης 2,5bar πανω στη σομπα.


ΑΥΤΑ ΕΧΩ ΣΚΟΠΟ ΝΑ ΚΑΝΩ!!!!

ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Γιώργος

Μόνο αν στούς νεότερους μάθεις τα μυστικά σου
μεγάλη θα'ναι η προκοπή και η χαρά δικιά σου!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #88934 από pannarab

Moschalis έγραψε: Καλησπερα σας.
Τελικα αν διαβασετε απο την αρχη ολο το τοπικ σε γενικες γραμμες ολοι συμφωνουμε, απλα λογω διαφορετικου χαρακτηρα οι αποψεις εκφραζονται διαφορετικα. Συμφωνουμσ ολοι οτι ειναι μια ενδιαφερουσα τουλαχιστον πατεντα. Συμφωνουμε ολοι οτι θελει προσοχη, συμφωνουμε ολοι οτι πρεπει να λυθουν σοβαρα και οχι προβληματα. Το μονο το οποιο μπορουμε να προσπαθησουμε να κανουμε ειναι το εξης:
Στο συγκεκριμενο ταξιδι ασχολουμαστε αρκετα με το θεμα του boiler.Σχεδον εχουμε κοντρολ και αισθητηρες με παρα πολυ καλα χαρακτηριστικα. Με το που θα επιστρεψουμε ξεκιναμε διαδικασια μετατροπης της παλιας 12αρας (HP 26) σε σομπα νερου χρησιμοποιωντας τον συγκεκριμενο εγκεφαλο. Ο θερμουδραυλικος ειναι στο Βολο και δεν μπορουμε να μιλησουμε μαζι του για τις λεπτομερειες. Θεωρητικα παντως θα μπορουσε να γινει . Εφοσον λοιπον δοκιμαστει , θα αντικατασταθει η σομπα δωρεαν στον staf. Εφοσον συμφωνει φυσικα. Θα γινει καννικη μελετη απο μηχανολογο και θα εχετε νεοτερα απο τη διαδικασια μετατροπης.
Περισσοτερα νεα σε λιγες μερες. Περιμενουμε τη γνωμη σας και τις αποψεις σας.


Αυτό Σταύρο θα μπορεί να γίνει και για τα άλλα μοντέλα (πχ ΗΡ-60); Δλδ μπορούν οι αερόθερμες σόμπες με κάποιας προσθήκης να γίνουν υδραυλικές;
Last edit: 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν by pannarab.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #88955 από mastoras
Χρήστο το μήνυμα μου, είχε να κάνει γενικά με τον τρόπο που πρέπει να συμμετέχουμε και να λειτουργεί το φόρουμ...κατά την άποψη μου πάντα.

Πολύ σωστά είπε ο STAF "πως ότι και να έκανα θα βρίσκονταν κάποιος να με κρίνει αρνητικά"
Αυτό είναι γεγονός, που συμβαίνει τακτικά. Είτε είναι η κατάθεση εμπειρίας κάποιου, είτε μια κατασκευή, είτε μια απλή αναφορά.

Υπάρχουν πολλοί τρόποι για να εκφράσει κάποιος την αντίθεση του, χωρίς να ενοχλήσει. Στο χέρι μας είναι να επιλέξουμε τον σωστό η τον λάθος τρόπο.

Οσο για το σοβαρό της υπόθεσης της κατασκευής του STAF συμφωνώ μεν στα λεγόμενα σας περί ασφάλειας, αλλά μέχρι ενός σημείου. Το γιατί, μόνο σε συζήτηση προσωπικής βάσεως μεταξύ συναφιού. :)

Πάμε παρακάτω, περιμένοντας τις νέες εξελίξεις περί υδραυλικών πλέον σομπών πέλλετ, λύνοντας με αυτόν τον τρόπο την ελλειπή σε πολλές περιπτώσεις θέρμανση, όπου δεν αρκεί μια απλή αερόθερμη σόμπα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.126 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ