Τρανσέξουαλ (D.I.Y. σε υδραυλική) HP 26 (HP 60-5 Μοσχάλης) by STAF

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #89116 από aithio
Asfet και μάστορα...
Δυο περιπτώσεις παίζουν....
Ή ασχολείσαι και εκνευρίζεσαι όταν βλέπεις εγκαταστάσεις θέρμανσης μπόμπες μέσα στα σπίτια ή δεν ασχολείσαι κάνοντας την παλαβή, έχοντας τα καλά με όλους, ακούγοντας και τους μηχανικούς που σου λένε να μην ασχολείσαι με φόρουμ ιδιωτών που ο καθέναν γράφει το μακρύ και το κοντό του...
Εγω έχω επιλέξει μέχρι στιγμής την επιλογή ένα...
Οταν εκνευρίζομαι το γράφω και όταν χαίρομαι κάποια πόστ ιδιωτών τα επικροτώ...
Έτσι έχω διαβάσει ποστ του DOOM του Gdevil και άλλων παιδιών που έχω πάθει την πλάκα μου...
Εχω διαβάσει πόστ του Valsam και του Biomazisti που ενω έχουμε διαφωνήσει κατα καιρούς μου άρεσαν πάρα πολύ και με άλλα άλλων που έχω φρίξει...
Στην περίπτωση του STAF εκνευρίστηκα με αυτά που έγραφε όχι γιατί έχω κάτι προσωπικό μαζί του.
Ούτε καν τον ξέρω...Μπορεί να είναι γαμώ τα παιδιά και στην πορεία να γίνουμε και φίλοι αλλά δεν μπορείς ρε φίλε μου να γράφει για παράδειγμα τέτοια...

Ευχαριστώ για τα καλά σας λογια.
Απλώς περίμενα τέσσερις μήνες να δω πως θα πάει
και τι αποδοση θα εχει για να μην σας λέω οτι να είναι
και πέσετε πάνω μου να με φάτε με ατάκες θερμουδραυλικων
του στυλ:
δεν θα δουλέψει,
πεταμένα λεφτά,
θα ανατιναχτεί'
θα τρυπήσουν οι σωλήνες και ότι άλλο βάζει ο νου σας.


Δεν μπορείς όταν ο Στέργιος σου γράφει το παρακάτω να λες

Μονο μη πας να κανεις κ σε κανενα αεροπλανο πατεντα τωρα που πηρες φορα κ σε δουμε στις ειδησεις!

να απαντάς έτσι

Εκεί φίλε μου είναι όλα δεδομένα
π.χ ακολουθείς το βιβλίο που σου λέει
τι να κάνεις και η επιτυχία είναι εξασφαλισμένη.
Περιθώρια για πατέντες δεν υπάρχουν.
και μένει η απάντηση αυτή μετέωρη.

Γιατί και στην θέρμανση είναι όλα δεδομένα και ακολουθείς πιστά το βιβλίο...
Είναι τόσο απλά αυτά που γράφω και δεν καταλαβαίνω τη δεν καταλαβαίνετε εσύ αλλα και η Asfet ιδίως και μου αποδίδετε χαρακτηρισμούς ΄΄ευαίσθητου΄΄ ή μου κάνετε μαθήματα ψυχραιμίας στο φόρουμ...
Αντε και εγώ, ας υποθέσουμε σαν μηχανικός αυτοκινήτων, να πάρω ένα ελικόπτερο να κάνω τις πατέντες μου, να βάζω τα παιδιά μου μέσα, να κόβω βόλτες για 4 μήνες και αφού την έβγαλα καθαρή να βγώ να ανακοινώσω την πατέντα μου αγνοώντας τις βασικές αρχές ασφαλείας....
Εεεε δεν θα έβγαινε ο Staf μου πει τι κάνει εκεί ρε ..........
Πόσοι από εσάς γνωρίζεται πόσο ασφαλή είναι να βάζουμε σπειροειδούς εναλλάκτες χαλκού μέσα στην φωτιά απο σωλήνα μικρού διαμετρήματος τσαλακωμένη και ενός μόλις χιλιοστού;

Gregori
Last edit: 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν by aithio.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": egglezos

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #89130 από STAF
οπως εχω αναφερει σε αλλο ποστ ο σκοπος που το ανερτησα

ηταν συγκεκριμενος (ΙΔΕΕΣ ΓΙΑ ΒΕΛΤΙΩΣΗ ΑΠΟΔΟΣΗΣ - ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ) και

πυρηνικος επιστημων να ήμουν δεν θα ειχα ποτε τις γνωσεις και

την εμπειρια ενος θερμουδραυλικου


Αν δεις ολα τα ποστ σου απο την αρχη δεν

εχεις εκφρασει ουτε μια αποψη για την βελτιωση της

ασφαλειας που δειχνεις να σε ενδιαφερει τοσο πολυ.

Και αλλοι συμφουροιτες εδω μεσα δεν το ενεκριναν αλλα

τουλαχιστον εξεφρασαν μια προταση για την βελτιωση της ασφαλειας.

Αν σε έθιξα κάπου να ξέρεις ότι δεν το έκανα σκόπιμα και σου ζητάω συγνώμη προκαταβολικά.

Σέβομαι τους συνομιλητές μου όπως θέλω να με σέβονται και αυτοί.

Η γλώσα του πληκτρολογίου, κρύβει πολλές παγίδες , άρα παρεξηγήσεις.

Ομως είναι στο χέρι μας να τις κουμαντάρουμε.

Αν πίναμε μαζί καφέ συζητώντας για τα υδραυλικά ή το δικο μου επαγγελμα,

είμαι σίγουρος ότι μετά θα καταλήγαμε για τσίπουρα.


σε ευχαριστω

και ευελπιστω σε κατι καλυτερο! :woohoo:

Γιώργος

Μόνο αν στούς νεότερους μάθεις τα μυστικά σου
μεγάλη θα'ναι η προκοπή και η χαρά δικιά σου!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #89132 από stergiosbik
Μου θυμιζει την περιπτωση με το θεμα που ειχε ανοιξει ο Βιομαζιστης για την DIY ηλεκτρολογικη εγκατασταση του σπιτιου.
Ο μεν Βιομαζιστης ελεγε οτι μπορει καποιος που πιανουν τα χερια του να κανει μονος του την ηλεκτρολογικη εγκατασταση του σπιτιου του κ εγω "φωναζα" οτι για λογους ασφαλειας πρεπει το θεμα να σβηστει.
Ο φιλος μας εκανε μια πατεντα που αποδιδει με μεγαλη επικινδυνοτητα ομως κ ο Γρηγορης με το δικιο του φωναζει για την ασφαλεια τετοιων μετατροπων.
Το κακο δεν ειναι οτι ο φιλος μας εκανε την πατεντα του.
Δικη του η σομπα κ οτι θελει κανει.
Αλλωστε νομιζω οτι ο STAFF θα ξερει πολυ καλυτερα απο εμας οτι δεν παιζουν με θεματα ασφαλειας.
Το κακο ειναι οτι εμεις που νομιζουμε οτι πιανουν λιγο τα χερια μας,παρακινουμενοι απο την πατεντα του,προσπαθησουμε να κανουμε κατι αντιστοιχο. ;)
Εκει τι γινεται φιλοι μου;

Δεν είναι ότι δεν είμαστε επαναστάτες. Απλά είμαστε άτυχοι που δεν είναι όπλο ο καναπές!!!


Last edit: 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν by stergiosbik.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #89133 από mastoras

aithio έγραψε: Δεν μπορείς όταν ο Στέργιος σου γράφει το παρακάτω να λες

Μονο μη πας να κανεις κ σε κανενα αεροπλανο πατεντα τωρα που πηρες φορα κ σε δουμε στις ειδησεις!

να απαντάς έτσι

Εκεί φίλε μου είναι όλα δεδομένα
π.χ ακολουθείς το βιβλίο που σου λέει
τι να κάνεις και η επιτυχία είναι εξασφαλισμένη.
Περιθώρια για πατέντες δεν υπάρχουν.
και μένει η απάντηση αυτή μετέωρη.

Γιατί και στην θέρμανση είναι όλα δεδομένα και ακολουθείς πιστά το βιβλίο...


Τίποτα φίλοι μου δεν είναι απόλυτο, και δεδομένα που η επιτυχία να είναι εξασφαλισμένη. Αστάθμητη παράγοντες υπάρχουν παντού, και σε κάθε τι που έχει φτιάξει και φτιάχνει ο άνθρωπος.

Αυτήν την στιγμή πετούν δοκιμαστικά νέες ζωάμαξες 380 θέσεων αντιμετωπίζοντας χίλια μύρια προβλήματα εν πτήση, λόγω χιλιάδων πατεντών, και νέες τεχνολογίες, θέτοντας σε καθημερινό κίνδυνο εκατοντάδες ζωές ανθρώπων, με στόχο το απόλυτο, και την εξασφαλισμένη επιτυχία.

Η ιστορία της αεροπλοΐας έχει θρηνήσει χιλιάδες θύματα, στον βωμό της εξέλιξης, της πατέντας, και της νέας τεχνολογίας.

Μετά το αεροπλάνο είναι το διάστημα, πιο κάτω απο το αεροπλάνο είναι το αυτοκίνητο, και πολλές σκάλες χαμηλότερα η θέρμανση.

Ολοι μπορούμε να έχουμε τις απόψεις μας. Και σε ένα ηλεκτρονικό καφενείο αυτές μπορούν να ακούγονται ελεύθερα.

Στις Εκκλησίες οι απόψεις θέλουν να είναι περιορισμένες. Και λόγω το ότι εκεί επιβάλλεται το προσκύνημα, τείνουν οι Εκκλησίες μας να έχουν κάθε φορά όλο και λιγότερο κόσμο-πιστούς.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #89134 από aithio

οπως εχω αναφερει σε αλλο ποστ ο σκοπος που το ανερτησα

ηταν συγκεκριμενος (ΙΔΕΕΣ ΓΙΑ ΒΕΛΤΙΩΣΗ ΑΠΟΔΟΣΗΣ - ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ) και

πυρηνικος επιστημων να ήμουν δεν θα ειχα ποτε τις γνωσεις και

την εμπειρια ενος θερμουδραυλικου

Αν δεις ολα τα ποστ σου απο την αρχη δεν

εχεις εκφρασει ουτε μια αποψη για την βελτιωση της

ασφαλειας που δειχνεις να σε ενδιαφερει τοσο πολυ.


Staf έχω γράψει δεκάδες πόστ σε αυτό το φόρουμ σε ότι αφορά τα ασφαλιστικά...
Στην περίπτωση σου δεν έγραψα γιατί είμαι κατά στο να βάζουμε σπειροειδής εναλλάκτες χαλκού μέσα στην φωτιά...

Gregori

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #89163 από aris11

Moschalis έγραψε: Καλησπερα σας.
Τελικα αν διαβασετε απο την αρχη ολο το τοπικ σε γενικες γραμμες ολοι συμφωνουμε, απλα λογω διαφορετικου χαρακτηρα οι αποψεις εκφραζονται διαφορετικα. Συμφωνουμσ ολοι οτι ειναι μια ενδιαφερουσα τουλαχιστον πατεντα. Συμφωνουμε ολοι οτι θελει προσοχη, συμφωνουμε ολοι οτι πρεπει να λυθουν σοβαρα και οχι προβληματα. Το μονο το οποιο μπορουμε να προσπαθησουμε να κανουμε ειναι το εξης:
Στο συγκεκριμενο ταξιδι ασχολουμαστε αρκετα με το θεμα του boiler.Σχεδον εχουμε κοντρολ και αισθητηρες με παρα πολυ καλα χαρακτηριστικα. Με το που θα επιστρεψουμε ξεκιναμε διαδικασια μετατροπης της παλιας 12αρας (HP 26) σε σομπα νερου χρησιμοποιωντας τον συγκεκριμενο εγκεφαλο. Ο θερμουδραυλικος ειναι στο Βολο και δεν μπορουμε να μιλησουμε μαζι του για τις λεπτομερειες. Θεωρητικα παντως θα μπορουσε να γινει . Εφοσον λοιπον δοκιμαστει , θα αντικατασταθει η σομπα δωρεαν στον staf. Εφοσον συμφωνει φυσικα. Θα γινει καννικη μελετη απο μηχανολογο και θα εχετε νεοτερα απο τη διαδικασια μετατροπης.
Περισσοτερα νεα σε λιγες μερες. Περιμενουμε τη γνωμη σας και τις αποψεις σας.

Θα φτιάξετε της multivendor.gr/images/stories/virtuemart/product/hp22-site.jpg HP22 12kW που έχετε? η θα υπάρξη κάποιο σετ μετατροπής? το ρωτάω γιατί θέλω νερού αλλά σκέφτομαι πολύ και την προσφορά που τρέχει αν και μόνο με κάρτα θα μπορούσα τώρα να την πάρω.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.089 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ