Kostrzewa Pellets Fuzzy Logic

Περισσότερα
7 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 7 Χρόνια 5 Μήνες πριν #154601 από guider
Απαντήθηκε από guider στο θέμα Kostrzewa Pellets Fuzzy Logic
"Σετάρεις τον κυκλοφορητή σου (από τον θερμοστάτη του κυκλοφορητή ) να ξεκινάει τη λειτουργία 50 με 55 βαθμούς και όχι χαμηλότερα.!!!"

Ο κυκλοφορητης δεν εχει θερμοστατη, μονο το σπιτι εχει, αυτον του χωρου. Απο τον λεβητα μπορω να ελεγξω απο πια θερμοκρασια νερου και πανω θα λειτουργει ο κυκλοφορητης.
Αυτη την δυνατοτητα να κοβει ο λεβητας τον κυκλοφορητη την ενεργοποιησα στο παρελθον για να μπορω να "κραταω" τα ζεστα νερα μεσα στα σωματα γιατι αλλοιως μεχρι να παρει χαμπαρι ο θερμοστατης χωρου να κλεισει τον κυκλοφορητη τα ζεστα νερα εφευγαν πισω στο λεβητα (κρυα τελικα). Απλα ρωταω αν τωρα με την τοποθετηση της τριοδης, θα με ωφελησει να το ενεργοποιησω εκ νεου. Προτιθεμαι να ζεσταινω νερο στους 70 (που λογω υστερησης θα παει στους 80 βαθμους) και να ρυθμισω το "κοψιμο" παροχης ζεστου νερου στους 55. Δεν ξερω αν αυτο θα μπορεσει να "συνεργαστει" σωστα με την τριοδη που θα ανοιγει και αυτη στους 55..Βεβαια δεν εχει καμμια σχεση το ενα με το αλλο, σκεφτομαι οτι τα νερα λογω βανας δεν θα κατεβαζουν χαμηλα θερμοκρασια και δεν θα ενεργοποιειται το "κοψιμο" οποτε θα ειναι αχρηστο. Τωρα τα σωματα λογω τριοδης θα ειναι μονιμα ζεστα, οχι βεβαια με 70 βαθμους φανταζομαι, αλλα με την τριοδη δεν θα κρυωνουν ποτε. Ας μπει η τριοδη και θα δουμε στον λεβητα πως θα κινειται η θερμοκρασια του νερου του, ουτως η αλλως εχω τοποθετημενη καμερα πανω στο LCD και ελεγχω συνεχως τα δεδομενα απο την τηλεοραση του σπιτιου..

Γιωργος Καβαλα
Last edit: 7 Χρόνια 5 Μήνες πριν by guider.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 5 Μήνες πριν #154602 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Kostrzewa Pellets Fuzzy Logic
κατι δεν εχεις πιασει σωστα ...η τριοδη θα κρατα ζεστο το νερο στον λεβητα (στους 50 βαθμους) κι οχι στα σωματα .
εχω μια ερωτηση ομως ...αφου ο θερμοστατης ελεγχει τον κυκλοφορητη ...τον καυστηρα ποιος τον ελεγχει?


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 7 Χρόνια 5 Μήνες πριν #154607 από guider
Απαντήθηκε από guider στο θέμα Kostrzewa Pellets Fuzzy Logic

dimlyk έγραψε: κατι δεν εχεις πιασει σωστα ...η τριοδη θα κρατα ζεστο το νερο στον λεβητα (στους 50 βαθμους) κι οχι στα σωματα .

Χμμ..καπου το διαβασα στο forum ετσι λανθασμενα και σαν μη γνωστης απλα το επανελαβα. Τωρα που μπηκα στο νοημα της λειτουργιας της τριοδης φυσικα μπαινει στην επιστροφη, κοβει τα κρυα και κανει κυκλο τα νερα του λεβητα..

dimlyk έγραψε: εχω μια ερωτηση ομως ...αφου ο θερμοστατης ελεγχει τον κυκλοφορητη ...τον καυστηρα ποιος τον ελεγχει?

Εδω το ειπα σωστα, ο θερμοστατης χωρου ελεγχει τον κυκλοφορητη, ο δε λεβητας (με τον δικο του θερμοστατη) κρατα τα νερα σταθερα στη θερμοκρασια της επιλογης μου.
Και μια που σε ειδα "ζεστο" να βοηθησεις ;) ο τεχνικος που αγορασα χθες την τριοδη μου εδειξε την συνδεσμολογια της (για να το μεταφερω στον υδραυλικο που θα την εγκαταστησει) σε ενα σχεδιαγραμμα οπου υπαρχει (στην επιστροφη νερων) στον λεβητα πρωτα ο κυκλοφορητης, μετα η βανα και μετα τα σωματα. Εγω τωρα αναρωτιεμαι, το συστημα δεν θα λειτουργει το ιδιο σωστα αν ο κυκλοφορητης ειναι στην εξοδο και οχι στην εισοδο? Ο κυκλοφορητης μου ειναι ηδη στην εξοδο και θα γλυτωσω αρκετη δουλεια αφηνοντας τον εκει παρα μεταφεροντας τον στην επιστροφη.. Ο τεχνικος ειπε οτι δεν γινεται, εγω ομως εχω τις αμφιβολιες μου..Με τις λιγες γνωσεις μου δεν βλεπω διαφορα στην λειτουργια του συστηματος με την τοποθετηση του κυκλοφορητη ειτε στην εξοδο ειτε στην εισοδο., φυσικα με την τριοδη να παραμενει στην εισοδο (κρυα). Διαφωνει κανεις?

Γιωργος Καβαλα
Last edit: 7 Χρόνια 5 Μήνες πριν by guider.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 5 Μήνες πριν #154617 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Kostrzewa Pellets Fuzzy Logic
λογικα δεν θα εχεις διαφορα οπου και ναναι ο κυκλοφορητης ... χρειαζεται ομως να ξερει κανεις ολη την συνδεσμολογια ..πχ βαζουν κι ενα by pass καπου εκει ....
εχεις ομως λεβητα πελλετ και τον λειτουργεις σαν ξυλου ...ποιος ο λογος ?
ο θερμοστατης σου μπορει καλλιστα να ελεγχει τον καυστηρα κι οταν ζεσταθει το σπιτι να πεφτει σε καταστασh αναμονης ειτε σβησιματος ...γιατι να ελεγχεις τον κυκλοφορητη στελνοντας παγωμενα νερα στο κυκλωμα ?
χρειαζεται προσοχη γενικα στις ρυθμισεις θερμοκρασιων ...αν εσυ κοβεις τον λεβητα στους 60 πχ τα νερα των επιστροφων θα ειναι γυρω στους 45 με 50 μεχρι να ζεσταθει το σπιτι κι αυτο ειναι ενα μεγαλο διαστημα για να σχηματιζονται πισσες .


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 7 Χρόνια 5 Μήνες πριν #154618 από guider
Απαντήθηκε από guider στο θέμα Kostrzewa Pellets Fuzzy Logic

dimlyk έγραψε: λογικα δεν θα εχεις διαφορα οπου και ναναι ο κυκλοφορητης ... χρειαζεται ομως να ξερει κανεις ολη την συνδεσμολογια ..πχ βαζουν κι ενα by pass καπου εκει ....
εχεις ομως λεβητα πελλετ και τον λειτουργεις σαν ξυλου ...ποιος ο λογος ?
ο θερμοστατης σου μπορει καλλιστα να ελεγχει τον καυστηρα κι οταν ζεσταθει το σπιτι να πεφτει σε καταστασh αναμονης ειτε σβησιματος ...γιατι να ελεγχεις τον κυκλοφορητη στελνοντας παγωμενα νερα στο κυκλωμα ?
χρειαζεται προσοχη γενικα στις ρυθμισεις θερμοκρασιων ...αν εσυ κοβεις τον λεβητα στους 60 πχ τα νερα των επιστροφων θα ειναι γυρω στους 45 με 50 μεχρι να ζεσταθει το σπιτι κι αυτο ειναι ενα μεγαλο διαστημα για να σχηματιζονται πισσες .


Χμμ..ευχαριστω για την απαντηση σου αλλα νομιζω πως η επικοινωνια μας δεν ειναι σε καλο δρομο.. :unsure: :unsure:
Ο λεβητας μου ειναι Kostrzewa fuzzy logic 25W και τροφοδοτειται με πελλετ. Ο θερμοστατης χωρου ελεγχει τον κυκλοφορητη, ο δε λεβητας αναβει και σβηνει μονος του διατηρωντας παντα νερα στη θερμοκρασια της επιλογης μου (που εως τωρα ηταν 60 βαθμους). Δεν καταλαβαινω πως ο θερμοστατης χωρου του σπιτιου θα ριχνει τον λεβητα σε "κατασταση αναμονης η σβησιματος" αλλα ουτε και τον λογο.
Συμφωνα με την μεχρι τωρα λειτουργια ο λεβητας εστελνε στα σωματα νερα 60-65 βαθμων, αυτα ομως επεστρεφαν 30 βαθμων και αυτος ηταν προφανως ο λογος που ειχα επικαθησεις. Γι αυτο θα βαλω την τριοδη βανα, συμφωνα με το σχεδιο.

Ο λεβητας θα ρυθμιστει να διατηρει νερα 70-75 βαθμων. Η τριοδη βανα ειναι 55 βαθμων και συμφωνα με το σχεδιο θα αφηνει λιγα λιγα νερα στο λεβητα αναλογα με την θερμοκρασια τους. Ετσι η θερμοκρασια του λεβητα θα διατηρειται ψηλα, (οπως και των σωματων), οπωσδηποτε πανω απο 55 βαθμους (55 στη χειροτερη περιπτωση). Το bypass που ανεφερες ειναι η γραμμη που παει στην επαφη Β. Στο σχεδιο του τεχνικου ο κυκλοφορητης ηταν αναμεσα στη επαφη ΑΒ και στον λεβητα, (στην επιστροφη), εγω λεω να τον τοποθετησω στην εξοδο του λεβητα, οπως δειχνω στο σχεδιο, γιατι ειναι ηδη εκει και θα χρειαστω λγοτερη εργασια. Γνωμη του υδραυλικου που θα την τοποθετησει δεν παιζει, γιατι ειναι "παλιας σχολης" και αμφιβαλλω αν εχει ξαναβαλει :lol:

Γιωργος Καβαλα
Συνημμένα:
Last edit: 7 Χρόνια 5 Μήνες πριν by guider.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 5 Μήνες πριν #154625 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Kostrzewa Pellets Fuzzy Logic
για την θεση του κυκλοφορητη σου απαντησα οτι μπορεις να τον αφησεις εκει.
η φιλοσοφια του πελλετ ομως ειναι να λειτουργει οπως το πετρελαιο (κατα το δυνατον)
δηλ ο θερμοστατης ανοιγοκλεινει τον καυστηρα οποτε υπαρχει ζητηση .(η επιλογη για stand by η on-off γινεται απο τον κοντρολερ ασχετα απ την εντολη του θερμοστατη ) και ο κυκλοφορητης ελεγχεται απο υδροστατη να ξεκινα σε καποια θερμοκρασια γυρω στους 50 ...ετσι δεν κυκλοφοραει κρυα νερα και η τριοδη δεν ειναι και τοσο απαραιτητη.
αν καταλαβα καλα εσυ μεχρι τωρα λειτουργεις τον κυκλοφορητη οσο ζηταει το σπιτι θερμανση αυτο σημαινει οτι τα νερα που κυκλοφορουν στο δικτυο και μεχρι να ζεσταθει ο χωρος δεν ειναι 50 βαθμων αλλα 30 ...40 κλπ κι αυτο σημβαινει για μεγαλο χρονικο διαστημα γι αυτο και οι τοσες πισσες


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.084 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ