Kostrzewa Pellets Fuzzy Logic

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #67658 από vaggelis.alex1968
Απαντήθηκε από vaggelis.alex1968 στο θέμα Kostrzewa Pellets Fuzzy Logic
καλησπέρα, επικοινώνισες με Γιωργο καυστηρατζή; αποτέλεσμα; εγω πάντος όταν τον χρειάστηκα με εξηπηρέτησε και με το παραπάνω.















DOOM_NX έγραψε:

clhorus έγραψε: Το άλλο το αυστριακό, το golden naggets, θεωρείται κι αυτό πάρα πολύ καλό από τους χρήστες. Αυτό παράγεται στη Ρουμανία με αυστριακή τεχνογνωσία; Μήπως γίνεται κι αυτό ειδική παραγγελία για την απαιτητική Ελλάδα ή είναι το ίδιο είτε το πάρω από εδώ είτε από το ίδιο το εργοστάσιο; Τέλος, το golden naggets τι ακριβώς πιστοποίηση έχει;

Η προέλευση του Golden Nuggets είναι λογικό να μπερδεύει. Κατ'αρχάς, έχουμε μια από τις μεγαλύτερες και παλιότερες εταιρείες ξυλείας, τη Schweighofer. Η Schweighofer έχει την έδρα της στη Βιέννη της Αυστρίας και 4 εργοστάσια στη Ρουμανία. Στην πόλη Sebes παράγονται pellet από υπολείμματα ξυλείας της εταιρείας, με πρώτη ύλη 100% ρουμανική ερυθρελάτη. Η παραγωγή έχει πιστοποιήσεις ÖNORM M 7135, DINplus και ENplus. Για να ελέγχει καλύτερα την αγορά, με βάση τη χώρα προορισμού του εμπορεύματος, αλλάζει και τον τίτλο της σακούλας. Έτσι, ενώ στην Ελλάδα έχουμε τα Golden Nuggets, στην Aυστρία κυκλοφορούν ως Drau Holz, σε άλλες χώρες ενδεχομένως με διαφορετικό όνομα ή απλά ως "Schweighofer". Από 'κει και πέρα, το εργοστάσιο μόνο ένα είδος πέλλετ βγάζει και γιαυτό το είδος είναι πιστοποιημένο και ελέγχεται.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #67668 από DOOM_NX
Απαντήθηκε από DOOM_NX στο θέμα Kostrzewa Pellets Fuzzy Logic
Όχι ακόμα Βαγγέλη. Περιμένω το ντάμπερ για να μπορούμε να το ρυθμίσουμε και να έχει νόημα η επίσκεψη.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #67759 από panpeletak
Απαντήθηκε από panpeletak στο θέμα Kostrzewa Pellets Fuzzy Logic

dhmv2001 έγραψε:

panpeletak έγραψε:

clhorus έγραψε:

christovasilis έγραψε: ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΗ ΣΤΑΧΤΥ ΕΧΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΔΗΛΑΔΗ ΜΑΖΕΥΕΙ ΣΤΟΠΙΑΤΟ ΚΑΙ ΑΦΗΝΕΙ ΜΙΑ ΦΛΟΓΑ ΣΤΗ ΜΕΣΗ .ΜΑΛΛΟΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΤΕΒΑΣΩ ΤΗ ΤΡΟΦΟΔΟΣΙΑ ΑΛΛΑ ΔΕ ΤΑ ΕΧΩ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙ.ΟΠΟΙΟΣ ΞΕΡΕΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΤΟΥ


Σβήσε το μηχάνημα και πήγαινε στο service mode. Για να μπεις βάλε τον κωδικό (137 ή 147 δεν θυμάμαι τώρα). Αφού μπεις, πήγαινε στο MAX FEED/10 SEC και αν καις πέλλετ βάλτο στο 4,0. Βγες από το μενού και βάλε μπροστά το μηχάνημα. Τελείωσες.


Δεν νομίζω ότι είναι θέμα τροφοδοσίας. Γιατί και εγώ που το έχω στο 4,3 το ίδιο με κάνει μετά απο δύο μέρες. Γύρω γύρω απο το πιάτο στάχτυ και στην μέση φλόγα. Αλλά σε εμένα κάθε τέσσερις μέρες μπλοκάρει ο κοχλίας το κάνει θρύμα το πέλλετ και μπλοκάρει. Και αυτό σημαίνει καθάρισμα και επανεκίννηση. Δεν ξέρω με την έχει δώσει.


Σβησε το λεβητα και καθαρισε το πιατακι απο το pellet εκει θα δεις οτι εχει πιασει καρβουνακι δεξια και αριστερα, παρε ενα κατσαβιδι και ενα σφυρακι και σπαστο.Το ιδιο εκανε και σε εμενα μεχρι τη στιγμη που δεν μπορουσε πλεον να ανεβασει αλλο υλικο και μου εσπασε τη βιδα του κοχλια τον πρωτο μηνα.
Ετσι το γυρισα σε πυρηνοξυλο και ησυχασα ασχετα αν εχω λιγη σταχτη παραπανω.


Αυτή την διαδικασία που περιγράφεις την κάνω κάθε 4 μέρες υποχρεωτικά καθώς σταμάταει να γυρνά ο κοχλίας. Και έτσι αντί να καθαρίζω κάθε 15 μέρες εγώ αναγκάζομαι να καθαρίζω κάθε 4.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #67765 από frakyd
Απαντήθηκε από frakyd στο θέμα Kostrzewa Pellets Fuzzy Logic
Βαλε καμια φωτο κατα την ωρα λειτουργιας.
Λογικα αν εχεις κοντη φλογα θα επηρεαζει επειδη η καυση γινεται χαμηλα.
Δοκιμασε να χαμηλωσεις λιγο τον αερα κ πες μας.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #67823 από panpeletak
Απαντήθηκε από panpeletak στο θέμα Kostrzewa Pellets Fuzzy Logic

frakyd έγραψε: Βαλε καμια φωτο κατα την ωρα λειτουργιας.
Λογικα αν εχεις κοντη φλογα θα επηρεαζει επειδη η καυση γινεται χαμηλα.
Δοκιμασε να χαμηλωσεις λιγο τον αερα κ πες μας.


Η φλόγα είναι ικανοποιητική και ο ανεμιστήρας στο 60% είναι στο 39. Η καύση γίνεται περίπου στο μέσο του πιάτου ή και ψιλά. Για να σηκώσω το σημείο καύσης αυξάνω τα δευτερόλεπτα του antiblock.(Οδηγίες απο Βόλο). Το διάστημα που λειτουργεί δεν έχω κανένα πρόβλημα. Το δουλεύω πλέον με πλήρη αντιστάθμιση δηλαδή ο θερμοστάτης είναι συνδεδεμένος πάνω στο λέβητα. Ο κυκλοφορητής είναι συνεχως ανοιχτος μεταφέροντας το νέρο στην θερμοκρασία που προβλέπεται (θερμοκρασία καμπύλης με βάση την εξωτερική θερμοκρασία - απόκλιση) όταν ο θερμοστάτης εσωτερικού χώρου είναι σβηστός και αντιστοιχα θερμοκρασία καμπύλης με βάση την εξωτερική θερμοκρασία όταν ο θερμοστάτης είναι ανοιχτός. Τα σώματα είναι πάντα χλυαρά και το σπίτι πάντα στην θερμοκρασία των 22 βαθμών που θέλω. Το κακό είναι ότι κάθε 4 μέρες μπουκώνει και θέλει καθάρισμα και δεν ξέρω τι φταίει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #68078 από clhorus
Απαντήθηκε από clhorus στο θέμα Kostrzewa Pellets Fuzzy Logic

panpeletak έγραψε:

frakyd έγραψε: Βαλε καμια φωτο κατα την ωρα λειτουργιας.
Λογικα αν εχεις κοντη φλογα θα επηρεαζει επειδη η καυση γινεται χαμηλα.
Δοκιμασε να χαμηλωσεις λιγο τον αερα κ πες μας.


Η φλόγα είναι ικανοποιητική και ο ανεμιστήρας στο 60% είναι στο 39. Η καύση γίνεται περίπου στο μέσο του πιάτου ή και ψιλά. Για να σηκώσω το σημείο καύσης αυξάνω τα δευτερόλεπτα του antiblock.(Οδηγίες απο Βόλο). Το διάστημα που λειτουργεί δεν έχω κανένα πρόβλημα. Το δουλεύω πλέον με πλήρη αντιστάθμιση δηλαδή ο θερμοστάτης είναι συνδεδεμένος πάνω στο λέβητα. Ο κυκλοφορητής είναι συνεχως ανοιχτος μεταφέροντας το νέρο στην θερμοκρασία που προβλέπεται (θερμοκρασία καμπύλης με βάση την εξωτερική θερμοκρασία - απόκλιση) όταν ο θερμοστάτης εσωτερικού χώρου είναι σβηστός και αντιστοιχα θερμοκρασία καμπύλης με βάση την εξωτερική θερμοκρασία όταν ο θερμοστάτης είναι ανοιχτός. Τα σώματα είναι πάντα χλυαρά και το σπίτι πάντα στην θερμοκρασία των 22 βαθμών που θέλω. Το κακό είναι ότι κάθε 4 μέρες μπουκώνει και θέλει καθάρισμα και δεν ξέρω τι φταίει.


Δεν έχω καταλάβει τι ακριβώς έχεις κάνει. Σε εμένα ο θερμοστάτης χώρου ελέγχει τον κυκλοφορητή. Σε εσένα τι ελέγχει;

Όσο για το θέμα με το κάρβουνο στον καυστήρα όταν καίει (μόνο) πέλλετ, έμαθα ότι στο εργοστάσιο της Πολωνίας κάνουν πειράματα να το εξαλείψουν εντελώς αυτό το φαινόμενο αντικαθιστώντας το πιάτο με ένα νέο, το οποίο θα έχει περισσότερες τρύπες! Ακόμη όμως πειραματίζονται. Ας ελπίσουμε ότι θα το πετύχουν! Όταν θα μάθω νεότερα, θα σας ενημερώσω!

Τι μάρκα πέλλετ καις και σου συμβαίνει αυτό κάθε 4 ημέρες; Πόσες ώρες συνολικά έχεις φωτιά μέσα στον καυστήρα;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.076 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ