Πελλετ: πως λειτουργει και αν αξιζει

Περισσότερα
5 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 5 Χρόνια 2 Μήνες πριν #167443 από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ
Ρε φίλε τι δε καταλαβαίνεις και πια δεδομένα σου αλλάζω?ο λέβητας φυσικού αερίου(από το δίκτυο)δουλεύει και με φιάλες υγραερίου η δεξαμενή υγραερίου (π.χ 500 λιτρα και έρχεται το βιτυο και τη γεμίζει με τιμή κάτω από 70 λεπτά το λίτρο ανάλογα την εταιρία).ΓΙΑ ΤΕΤΟΙΟ ΜΙΛΑΩ αλλά εσύ θα βάλεις φιάλες υγραερίου τουλάχιστον 2 σε συστοιχία και όταν τελειώνουν αλλάζεις φιαλη!.τώρα όσο αφορά τη λειτουργία του πέλλετ δουλεύει ΟΠΩΣ ΣΟΥ ΞΑΝΑΕΓΡΑΨΑ Η on/off η με τη θερμοκρασία νερών και ρίχνει σκάλες Πόσο πιο απλά να το πω αδερφέ !!!!!!
Last edit: 5 Χρόνια 2 Μήνες πριν by ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 2 Μήνες πριν #167444 από john88s
Λογικά σε πέλλετ θα θες 200€/μήνα. Θα σ' αρέσει ζεστή όμως σε συνδυασμό με την οικονομία και ο θερμοστάτης θα ανέβει. Θα είσαι άνετος.

Διαφωνώ με την λύση να αλλάξεις την μπούκα σε υπάρχοντα λέβητα γιατί δεν νομίζω να το δεχτεί ο ιδιοκτήτης και θα μπλέξεις χειρότερα.

Η Θεσσαλονίκη είναι η πηγή του πέλλετ.

Βάλε ένα καινούργιο λέβητα αποκλειστικά πέλλετ σύνδεσε το στο καλοριφέρ, κλείσε το πέλλετ καλοκαίρι και θα έχεις οικονομία .

Η μισή Ελλάδα καίει πέλλετ σε περιοχές ορεινές.

Μην ασχολείσαι με φιάλες και βλακείες. Πρώτη φορά ακούω αυτή την λύση....

Υπάρχει μεγάλη τεχνογνωσία στην Θεσσαλονίκη στο θέμα πέλλετ.

Κάνε την έρευνα σου, πήγαινε βρες ιδιοκτήτες που έχουν πέλλετ όσο το δυνατόν περισσότερους και κάνε την δουλειά σου.

Το πώς λειτουργεί πρέπει να αφιερώσεις χρόνο στο φόρουμ η σε βιντεάκια στο ίντερνετ.

Καλύτερα όμως να βρεις κάποιον που καίει να δεις από μόνος σου .

Για μένα καλύτερα να έχεις μεγάλη δεξαμενή πέλλετ 300κιλα για να μην ασχολείσαι κάθε μέρα αλλά μια φορά την βδομάδα .

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 2 Μήνες πριν #167446 από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ
ΚΑΤΑΡΧΗΝ ΜΗ ΜΟΥ ΛΕΣ ΟΤΙ ΑΚΟΥΣ ΒΛΑΚΙΕΣ ΔΙΟΤΙ ΑΡΚΕΤΟΊ ΕΧΟΥΝ ΜΠΕΙ ΣΕ ΑΥΤΟ .ΠΡΟΣΕΧΕ ΠΩΣ ΜΙΛΑΣ ΔΙΟΤΙ ΤΟ ΕΧΕΙΣ ΞΑΝΑΚΑΝΕΙ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ!!καταρχήν είναι σε ενοίκιο δεν έχει χώρο που να τα βάλει αυτά που του λες και να κουβαλάει τόσα πράγματα!!! ΚΑΝΕ ΦΙΛΕ ΟΤΙ ΘΕΣ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 5 Χρόνια 2 Μήνες πριν #167454 από john88s
Ο καθένας έχει την άποψη του.

Όταν κρίνω ότι κάποιος λέει πράγματα που είναι ότι να ναι έχω το δικαίωμα να τα χαρακτηρίζω όπως θέλω.

Κρίνω την λύση της φιάλης ως βλακεία γιατί:

1) Είναι μια επικίνδυνη λύση. Νωπές οι μνήμες από Καλαμάτα....
2) Είναι μια λύση που εφαρμόζουν ζήτημα 100 ανθρώποι στην Ελλάδα.
3) Είναι μια λύση που δεν εφαρμόζεται στο εξωτερικό.
4) Δεν θα αποφέρει οικονομία αλλά ταλαιπωρια. (Όπως με τα αυτοκίνητα με τις μετατροπές σε αέριο)
5) Μου φαίνεται εξωφρενική ακόμα και ως άποψη.

Σε χώρες με πολύ υψηλότερο βιοτικό επίπεδο το πέλλετ κάνει θραύση.

Επίσης σε όσα φόρουμ έχω συμμετάσχει η συμμετέχω υπάρχουν 4-5 άτομα που επειδή σχολιάζουν τα πάντα και έχουν 10 γνώσεις πάνω σε ορισμένα ζήτηματα(όπως είσαι είσαι με σούπερ γνώσεις στον τομέα των ρυθμίσεων) νομίζουν ότι κατέχουν το αλάθητο του παπα και θίγονται όταν ο άλλος λέει κάτι διαφορετικό.

Δεν σε εθιξα προσωπικά. Την άποψη σου χαρακτήρισα.

Έχεις την τάση , ενώ καις πέλλετ να συμβουλεύεις τους άλλους να κάψουν οτιδήποτε άλλο εκτός από πέλλετ.

Πώς γίνεται να έχει κάποιος άποψη για κάτι που δεν έχει δοκιμάσει και να συνεχίζει ο ίδιος να καίει πέλλετ δεν μπορώ να το καταλάβω.

Υ.Γ πριν από λίγες μέρες διάβασα μια ανάλυση του ΤΕΙ Καρδίτσας που κατέληγε ότι έλεγε το ελληνικό ίντερνετ περί του δέντρου παουλοβνιας ήταν μπαρουφες στο τετράγωνο. Κοινώς το δέντρο είναι χειρότερο και από την λευκα

Πολλοι έδωσαν ένα σκασμό λεφτά για το τίποτα. Επειδή κάποιοι έλεγαν τα δικά τους.

Είπα στον άνθρωπο να πάει να δει τις εγκαταστάσεις . Είπα να κρίνει μόνος τους ρωτώντας αυτούς που έχουν ήδη εγκατάσταση πέλλετ.

Στην Ελλάδα είναι όλοι ειδικοί στα πάντα.

Εγώ δηλώνω παντελώς άσχετος με τα πάντα.
Last edit: 5 Χρόνια 2 Μήνες πριν by john88s.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 2 Μήνες πριν #167455 από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ
Βεβαιως και εχω αποψη διοτι μεγαλο ποσοστο εδω στη Λαμια εχουν αυτη τη λυση μια 5ετια και αλλοι παλλοι σε μερη παραθαλασια και χωρια φιλοι(πανω απο 15 χρονια) εχουν και δεξαμενες χωμενες στο εδαφος και δουλευουν τελεια ΑΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΤΑ ΧΩΡΙΣ ΤΑ ΒΑΣΑΝΑ ΠΟΥ ΠΕΡΝΑΜΕ ΟΛΟΙ ΜΕ ΤΑ ΠΕΛΛΕΤ!!!!!!ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΔΕΙ ΕΔΩ ΣΕ ΟΤΙ ΓΝΩΡΙΖΩ ΚΑΛΑ ΑΠΑΝΤΩ ΣΤΟ ΚΑΘΕΝΑ!!!!!!!!!!!ΜΕ ΕΧΕΙΣ ΔΕΙ ΝΑ ΣΥΜΕΤΕΧΩ π,χ, ΣΕ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΓΙΑ ΤΖΑΚΙΑ!!!!!!!!!!!!!!!!εδω δεν εχει γινει τιποτα ΜΠΑΜ με το αεριο ΟΠΩΣ ΛΕΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΛΑΜΑΤΑ ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΜΑΛΑΚΙΑ ΔΙΚΙΑ ΤΟΥ ΠΗΓΕ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙ ΤΗ ΦΙΑΛΗ ΜΕ ΤΗΝ ΦΩΤΙΑ ΑΝΑΜΜΕΝΗ!!!!!!!!διπλανη πολυκατοικια εχει το 80% τη λυση αυτη με τις φιαλες.μπορει να καιω πελλετ και φυσικα του λεω να βαλει αεριο μιας και ο χωρος ειναι περιορισμενος και ενοικιαζει.που θα κουβαλαει λεβητα πελλετ καμιναδα και ολα τα παρελκομεναΟΤΑΝ ΦΥΓΕΙ !!!!!!!!!!εφοσον νομιζεις οπως ΛΕΣ δηλώνω παντελώς άσχετος με τα πάντα ΑΣΕ ΝΑ ΜΙΛΗΣΟΥΝ ΚΑΠΟΙΟΙ ΠΟΥ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΚΑΙ ΜΗΝ ΣΥΜΜΕΤΕΧΕΙΣ!!!!!!!!!!!!!!
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Johnpropoman, PAPADAKIS

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 2 Μήνες πριν #167458 από Johnpropoman
«Γηράσκω δ' αιεί πολλά διδασκόμενος»!
Καλημέρα !!! :)
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": PAPADAKIS

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.068 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ