Dovre 2180 cbgdcc by GGEOR7777

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #35271 από mk86
Απαντήθηκε από mk86 στο θέμα Dovre 2180 cbgdcc by GGEOR7777

Asteris έγραψε:

mk86 έγραψε:

Asteris έγραψε: Βέλγικη εταιρία, που το παράγει στο Βέλγιο. Και βάζει μπροστά το Νορβηγικό οροπέδιο για να ψαρώνουνε οι νέοι. Τα 5 έξτρά χρόνια του dealer είναι κολοκύθια. Άμα στραβώσει το μαντέμι στα 8 χρόνια, θα βρούνε 42 δικαιολογίες για να σου αποδείξουν ότι έκαψες ακατάλληλη ξυλεία/το φόρτωσες παραπάνω, το δούλεψες για πολύ ώρα στο τέρμα γκάζι και έχασες την εγγύηση. Ή πιθανόν θα σου πούνε βγάλε το στραβό κομμάτι και φέρτο μας, να σου δώσουμε στο χέρι ένα ίδιο να πας να το φορέσεις εσύ ή κάποιος μάστορας που θα θέλει 500€ για αυτήν την δουλειά. Δες πχ πόσο ισχύσανε οι έξτρα εγγυήσεις στα αυτοκίνητα, για τα χρόνια που δίνανε οι εδώ αντιπροσωπείες. Βασίσου στα εργοστασιακά χρόνια εγγύησης και μόνο.

Σαν μηχανήματα είναι καλά, κάνουνε δουλειά και ζεσταίνουνε, αλλά τα περισσότερα μοντέλα εκτός από 2-3, έχουν απαράδεκτα υψηλές τιμές. Πχ, πέρυσι πριν καταλήξω σε αυτό που έχω, είδα το 2520 το δίφατσο. Μου το δίναν 2200+500 τοποθέτηση. Για μιά κασέτα 10kW. Στα λεφτά που κάνει, ευχαριστώ, θα έπαιρνα Palazzetti Ecopalex...

Καλή τιμή έχει μόνο το 2180, γιατί είναι κατά κάποιο τρόπο μίνι μονομπλόκο (έχει αεραγωγούς για να στέλνει μακριά), οπότε αν συγκριθεί τιμολογιακά με κανονικά μονομπλόκο έχει καλύτερη τιμή.


οπως παντα κατατοπιστικος..

αυτο παρατηρησα και γω..οτι ειναι αρκετα προσιτο για ξενη εταιρεια...με προβληματιζει το βεντιλατερ στα 400 κβ/ωρα..

η caminodesign ειναι μια εταιρεια απο την οποια εχουν παρει πολλοι γνωστοι μου και ειναι πολυ ικανοποιημενοι...ενα απο τα δυο κοιταω..

στην τιμη πανω κατω ειναι τα ιδια...η ελληνικη δινει 13,3 kw ονομαστικη που ισως να ειναι ρεαλιστικο για μονομπλοκο..και 800 κβ/ωρα γερμανικο βεντιλατερ

και 6 χρονια εγγυηση..

ακουω οτι δεν πρεπει να κοιταω ελληνικα...απλα ειναι μια εταιρεια που ειναι δοκιμασμενη απο δικα μου ατομα και εχει πιστοποιηση αυτη τη στιγμη. την ΕΝ 13229 νομιζω..


τι λες για ολα αυτα;


O Σαμουκατσίδης είναι από τις λίγες ελληνικές εταιρίες που δείχνει να έχε ασχοληθεί σοβαρά με το θέμα ενεργειακή εστία και είναι και προσγειωμένος στα χαρακτηριστικά των εστιών του, οπότε να μπορούμενα να τα πιστέψουμε χωρίς να ψάχνουμε να βρούμε που είναι η πεπονόφλουδα...



ευχαριστω πολυ αστερη για πολλοστη φορα..

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #35282 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Dovre 2180 cbgdcc by GGEOR7777

GGEOR7777 έγραψε:
Συμφωνουμε αλλα ποσο να κανει το απο πανω
και εμεις μιλαμε για αυτο

www.dovre.be/en-be/products/2180cbgdcp


Το ίδιο είναι αυτό που δείχνεις, απλα έχει ανασυρόμενη πόρτα, ενώ το άλλο μόνο ανοιγόμενη.

Το άλλο κάνει άλλο τόσο από το Dovre και για αυτό είπα ότι είναι το μόνο μοντέλο της εταιρίας που αξίζει, γιατί εκτελεί χρέη monoblocco χωρίς να κοστίζει όσο ένα τέτοιο.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #35289 από mk86
Απαντήθηκε από mk86 στο θέμα Dovre 2180 cbgdcc by GGEOR7777

Asteris έγραψε:

GGEOR7777 έγραψε:
Συμφωνουμε αλλα ποσο να κανει το απο πανω
και εμεις μιλαμε για αυτο

www.dovre.be/en-be/products/2180cbgdcp


Το ίδιο είναι αυτό που δείχνεις, απλα έχει ανασυρόμενη πόρτα, ενώ το άλλο μόνο ανοιγόμενη.

Το άλλο κάνει άλλο τόσο από το Dovre και για αυτό είπα ότι είναι το μόνο μοντέλο της εταιρίας που αξίζει, γιατί εκτελεί χρέη monoblocco χωρίς να κοστίζει όσο ένα τέτοιο.


ακριβως...αυτο με την ανασυρομενη πορτα εχει 700 € πανω..αρκετα για μια πορτα...

αστερη για σαμουκατσιδη εχεις ακουσει και απο αλλου;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #35769 από makis66
Απαντήθηκε από makis66 στο θέμα Dovre 2180 cbgdcc by GGEOR7777

GGEOR7777 έγραψε: Η Θερμοακιδα ειναι μεσα στην συσκευασια του ψηφιακου κεντρου.
Αν την τοποθετησεις σε ενα μπροστινο αεραγωγο ψηλα στην εξοδο της περσιδας τοτε θα καταλαβεις τι τζακι εχεις παρει...εκει ειναι το πιο σωστο σημειο για να διαβαζει την θερμοκρασια αφου απο εκει βγενει πρωτα η ζεστη,εγω με χαλαρο μπουμπουνισμα ειδα εως και 110 βαθμους...μετα φοβηθηκα και ανοιξα την πορτα να εκτονωσει το τζακι.
Τωρα την θερμοακιδα θα την βαλεις εκει που ειναι η περσιδα.
Αφου εχεις γυψοσανιδα ακομα καλυτερα.
Θα βγαλεις την μπροστινη περσιδα πανω απο το τζακι θα κανεις μια τρυπα μικρη κε ενα κατσαβιδακι πανω στον αεραγωγο και θα σφυνωσεις την θερμοακιδα.
Το καλωδιο της θα το ριξεις μεσα και θα το τραβηξεις με ενα συρμα στο σημειο της δυψοσανιδας που θα βιδωσεις το ψ.κεντρο(κανε ενα τετραγωνο 3x3 ποντους στη γυψοσανιδα αφου εκει πανω θα βιδωσεις το ψηφιακο κεντρο οποτε θα το καληψεις)
Απο το ιδιο τωρα σημειο προσπαθησε να περασεις το καλωδιο σιλικονης ρευματος του βεντιλατερ(αυτο ειναι το πιο δυσκολο κομματι)και συνδεσετο στο κεντρο μετα χρειαζεσε ενα καλωδιο που θα το στειλεις σε μια μπριζα για την τροφοδοσια του ψ.κεντρου αυτο ειναι εξωτερικο.(το βεντιλατερ παιρνει
ρευμα απο το ψ.κεντρο)
Απλα επελεξε το σημειο που θα βαλεις το ψηφιακο κεντρο για να κανεις με λιγοτερο κοπο την δουλεια σου.Αυτο βιδωνει με δυο βιδες πανω στην γυψοσανιδα.
Θα κανεις δουλεια μην το φοβασε,εγω το ειχα κλεισει και επειδη ηθελα να αλλαξω θεση στην θερμοακιδα επεσε μεσα και καταφερα και την εβγαλα.



Φίλε Γιώργο καλημέρα, θέλω τα φώτα σου γιατί έχω πελαγώσει. Πήρα το ψηφιακό κέντρο (Προγραμματιζόμενος θερμοστάτης ενεργειακού τζακιού BS-840 της OLYMPIA ELECTRONICS)από μαγαζί στη Θεσσαλονίκη. Η απορία μου είναι η εξής:
Το σιλικονούχο καλώδιο που έρχεται από το βιντιλατερ του τζακιού (2180 της DOVRE) έχει 7 καλώδια μέσα του: 1 για ουδετερο, 1 για γείωση, 3 που ενώνονται στον διακόπτη για μικρή - μεσαία - μεγάλη σκάλα και άλλα δύο που δεν χρησιμοποιούνται. Μπορείς να μου πεις ποιά δύο καλώδια εκτός της γείωσης θα χρησιμοποιήσω στο ψηφιακό κέντρο για να δώσω ρεύμα στο βιντιλατέρ; Μήπως θα χρησιμοποιήσω τον ουδέτερο και το καλώδιο της μεγάλης σκάλας του βιντιλατέρ; Αναμένω κάποια βοήθεια μπας και το συνδέσω, γιατί βλέπω να χαλάει ο καιρός και είναι η μόνη πηγή θέρμανσης στο σπίτι μου. Ευχαριστώ για την μέχρι τώρα βοήθεια :)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #35775 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Dovre 2180 cbgdcc by GGEOR7777
Ουδέτερο και μεγάλη σκάλα στην έξοδο του κοντρόλλερ. Οι άλλες δύο σκάλες παρεμβάλουν αντιστάσεις και δεν μπορούν να συνδεθούν στον κοντρόλλερ.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": makis66

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #35778 από makis66
Απαντήθηκε από makis66 στο θέμα Dovre 2180 cbgdcc by GGEOR7777
Αστέρη σ' ευχαριστώ πολύ, να είσαι καλά :)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.216 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ