Τιμές pellet

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #49016 από giogud
Απαντήθηκε από giogud στο θέμα Τιμές pellet
Ρε παιδιά!!!
Έτσι όπως το πάτε θα δω (+) στο κάρμα μου. Πρέπει να το προσέξω...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #49018 από Sp4wN
Απαντήθηκε από Sp4wN στο θέμα Τιμές pellet
Ήδη έχεις + Στο - 16 σε άφησα προχτές !! :P Κοίτα να αλλάξεις όσο προλαβαίνεις γιατί βλέπω να κατεβαίνεις και άλλο !!

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by Sp4wN.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #49028 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Τιμές pellet
giogud
ανοιγεις μεγαλη κουβεντα σε μια κοινωνια που κανεις δεν ειναι αμοιρος ευθυνων
μονο που και λογω οσων μας βομβαρδιζουν μιλαμε ολοι για την τελευταια 30νταετια
που τα δανεια πεσαν εν μερει στην καταναλωση αλλα δανεια περναμε παντα ... που πηγαν στον ιδιωτικο τομεα και προκοπη δεν ειδαμε ...
δεν θελω να συνεχισω την κουβεντα αλλα να παρακαλεσω ολους να δειξουν λιγο αυτοσυγκρατηση
και να επιμεινουμε στην αλληλοθοηθεια η εστω και στην προσφορα μονο (ποτε δεν ξερουμε ποτε θα ερθει η σειρα μας να ζητησουμε βοηθεια κι εμεις)
ο αλλησπαραγμος ειναι ευκολος και αυτο επιδιωκουν καποιοι παντα ...και κυριωσ τα τελευταια χρονια ...οπου μας χωρισαν σε δημοσιους υπαλ... ιδιωτικους,,, ελευθερους επαγγελματιες κλπ ... παντα υπηρχαν ολες αυτες οι κατηγοριες επαγγελματων... και παντα συμβαδιζαν εστω και με τις οποιες διαφορες ... και μαζι πορευομασταν οπως πορευομαστν ...γιατι ξαφνικα γιναμε εχθροι ?
και ποιοι εχουν αυτο το συμφερον ... σιγουρα κανεις απ ολους εμας ...
απλα ασ το σκεφθουμε ολοι αυτο...

παρακαλω μην απαντησετε ...δεν προκειται να απαντησω :)


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": χρηστος8

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #49104 από χρηστος8
Απαντήθηκε από χρηστος8 στο θέμα Τιμές pellet

erimitis έγραψε: Γιατι ρε γιαννη τρελαινεσαι και δεν το παραδεχεσαι.Αυτη την στιγμη σου βρισκω πελλετ προς 210 ευρω στη σαλονικα βουλγαρικο βεβαια.Μη μου πεις οτι ο εμπορας δουλευει για την ψυχη της μανας του.

Να κανω και μια αλλη ερωτηση.Την τρεχουσα περιοδο ο κλαδος των υδραυλικων περναει κριση ναι η οχι?




Δημητρη εξω απο το χορο πολλα λεμε :)

Επειδη τυχαινει να ειμαι ενεργο μελος στα του συνδεσμου υδραυλικων νομου Θεσσαλονικης, γνωριζω καλα καποια πραγματα απο μεσα.

Τα 2/3 των εγγεγραμενων μελων του συνδεσμου δεν πληρωνουν εδω και δυο χρονια τις εισφορες τους σε ΟΑΕΕ κτλ...κρινε μονος σου το γιατι.

Οι εγγεγραμενοι στον συνδεσμο που πληρωνουν την ετησια συνδρομη τους, ειμαστε γυρω απο 1000 ατομα...οι υδραυλικοι που δουλευουν μαυρα, εχοντας παραδωσει βιβλια, εχοντας σβηστει απο τον ΟΑΕΕ και τον συνδεσμο υδραυλικων υπολογιζονται προχειρα στους 5000 περιπου.

Αν στον αριθμο των 5000, που δουλευουν οπως δουλευουν, βλεπεις τον κλαδο των υδραυλικων να ανθει ενω τα υπολοιπα επαγγελματα φυτοζωουν λυπαμαι πραγματικα :(

Οπως ειπε κι ο Γκουντελιας πιο πανω, οποιος νομιζει οτι το να ειναι καποιος ελευθερος επαγγελματιας ειναι ευκολο, ας παραιτηθει κι ας κανει ελευθερο επαγγελμα...

Δεν θελω να ανοιξω συζητηση για το ποιον πρεπει να βαλει ο καθενας σπιτι του...ζητηματα επιβιωσης μας κανουν να λειτουργουμε αλλιως επιλεγοντας τον φτηνοτερο κι οχι αυτον που ενδεχομενως θα μας εκανε την καλυτερη δουλεια.

Θα συμφωνησω μαζι σου σε κατι ομως...η κριση γεννα ευκαιριες και στην παρουσα στιγμη καποιοι υδραυλικοι κι εγω μεσα (καλοι η κακοι) κερδιζουν χρηματα πανω στην αναγκη των αλλων...αυτο δεν σημαινει ομως οτι κονομανε και δεν παιρνουν την κριση οπως οι υπολοιποι.

Που ομως δεν λειτουργει η αγορα ετσι;;; οταν τρακαρεις το αμαξι σου δεν πληρωνεις τον λαμαρινα για να το φτιαξει;;; κι ας τα κλαις τα ωραια λεφτουδακια σου :S

Αν εχει καποιος προβλημα υγειας (στον ΟΑΕΕ λιγα δουλευουν) δεν κανει το σκατο του παξιμαδι για να πληρωσει τον γιατρο;;; τα κονομαει ο γιατρος δηλαδη...

Αν καποιος παει στον υγραεριτζη για να αλλαξει καυσιμο στο αυτοκινητο ιδια περιπτωση δεν ειναι;;;

Αυτη ειναι η παραγματικοτητα μας αρεσει δεν μας αρεσει...και οχι δεν δεχομαι να λεμε οτι ο κλαδος των υδραυλικων δεν περναει κριση...κριση περναμε ολοι μηδενος εξαιρουμενου.

Αντι να γκρινιαζουμε, καλα ειναι να γινουμε ολοι καλυτεροι επαγγελματιες, με καταρτιση και οχι για το πεος, ωστε να εχουμε περισσοτερες ελπιδες να παρουμε μια δουλεια.

Οι δουλειες λιγοστεψαν επικινδυνα για ολους, κι αυτο που εγω παιρνω στην δικια μου δουλεια ειναι οτι οσο καλυτερες δουλειες κανω, τοσο περισσοτερο πηγαινω συστημενος καπου.

Αυτα απο μενα και την καλημερα μου :cheer:



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by χρηστος8.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #49109 από Fokion
Απαντήθηκε από Fokion στο θέμα Τιμές pellet
παμε το πραγμα αλλου τωρα....

απο την μια καταλαβαινω αυτον που απλώς δεν εχει να δωσει τα παραπανω λεφτα να αγορασει απο Ελλαδα και παει Βουλγαρια κ.λ.π. για πελλετ υγραεριο σουπερμαρκετ οδοντογιατρο και δε ξερω κι εγω τι αλλο....

απο την αλλη βεβαιως και καταλαβαινω και τον Ελληνα επειχηρηματια που ΠΡΟΣΠΑΘΕΙ να μην ειναι λαμογιο και δε του βγαινει να πουλαει σε τιμες Βουλγαρίας - με νομιμο τροπο τουλαχιστον

τα εχουμε πει πολλες φορές
Μπορει εκ πρωτης να δειχνει οτι ο Ελληνας τη διαφορά την εχει για "τσεπακι" αλλα δεν ειναι ετσι... ας μη μπουμε σε λεπτομερειες καταλαβαινετε ολοι τι εννοω....

Περαν βεβαια του οτι ο Ελληνας επιχηρηματιας - αν ειναι και σωστος - στην "στραβη" ειναι "εδω" σε αντιθεση με τον Βουλγαρο πχ..
και βεβαιως οτι περνεις τηλεφωνο σημερα για πελλετ πχ και το εχεις "αυριο" κι οχι οποτε κατεβει το φορτηγο απο οπουδηποτε...

Προσωπικά με 2 επαγγελματιες συνεργαστηκα που γνωρισα απο το φορουμ και δεν ειχα κανενα προβλημα και με τους 2.... ισα ισα.

Απο κει και περα????
Οι "κλαδοι" κανουν κυκλους.... δειτε πχ τι εγινε με το υγραεριο.... "παγωσε" σαν ανταρκτική το μονο που περπαταγε και το κρατος μαζευε καμια δεκαρα... τωρα οοοοολη αυτη τη αγορά την εστειλε "αδιαβαστη"....

και ΠΟΛΥ φοβαμαι οτι "ερχεται η σειρα μας" μολις ( οπως και με το υγραεριο ) περασουμε στατιστικά την "κρισιμη μαζα" και κινησουμε το ενδιαφερον του κρατους....
Μακαρι να βγω ψευτης γι αυτο ( οπως και με το αεριο που προλαβα και αποσβεσα το τουρκικο συστημα μου - αγορασμενο και εγκατεστημενο στην Ελλαδα) εκανα το ....... παξιμαδι και πηρα οτι καλυτερο μπορουσα ΤΩΡΑ ωστε καλως εχοντων των πραγματων στο τελος της σεζον να ειμαι τουλαχιστον η μια η αλλη με το πετρελαιο.

Δεν αρνηται κανεις - μακαρι το πελλετ του χρονου να ξαναπαει στα 200 ευρω.
Μακαρι οι ελληνικές βιομηχανιες παραγωγής πελλετ να μπορεσουν "να κανουν την διαφορά" απο το εισαγωμενο με καποιο τροπο
πχ το καλοκαιρι αν παρεις 3 τοννους αντι 1 να εχεις ακομα πιο γερη εκπτωση ή δε ξερω τι αλλο, ωστε να προτιμηθουν, ομοιως και οι εμποροι...
ομως πρεπι να καταλαβουμε οτι η "υπεραξια" που χρεωνει ο σωστός εμπορος εχει κι αυτη ενα κόστος...

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #49138 από bill3377
Απαντήθηκε από bill3377 στο θέμα Τιμές pellet
Να μην ξεχνάμε και κάτι άλλο φίλοι. Η τιμή του πέλετ είναι κάτι σχετικό. Για φέτος έχω αγοράσει Ελληνικό πέλλετ χωρίς φυσικά κάποια πιστοποίηση, με τιμή 260Ε /τόνο και Αυστριακό με πιστοποιήσεις προς 330Ε/τόνο (δεν αναφέρω ονόματα για να μην θεωρηθεί διαφήμιση). Σε δοκιμή που έκανα, σε παρόμοιες συνθήκες αυτή την εποχή, με το Ελληνικό έκαψα 19κιλά σε μία ημέρα ενώ με το Αυστριακό 12κιλά σε μία ημέρα. Άρα η τιμή ενός πέλλετ χωρίς πιστοποίηση, Ελληνικό, Βουλγάρικο ή δεν ξέρω τι άλλο, μπορεί αρχικά να φαίνεται μικρή αλλά στο τέλος μπορούμε να έχουμε ασφαλή συμπεράσματα . Γνώμη μου.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 2.149 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ