Τιμές pellet

Περισσότερα
9 Χρόνια 9 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 9 Μήνες πριν #136080 από jnet
Απαντήθηκε από jnet στο θέμα Re:Τιμές pellet

john88s έγραψε: Όλοι το είπαν...Και 200 στο κατάστημα όχι στο σπίτι.

Εμένα ήταν στο σπίτι 3 τόνοι αλλά όπως και να έχει ήταν στο κόστος. θα πλήρωσαν και τα πετρέλαια του μεταφορέα. Έτσι και αλλιώς ένα πλήρες φορτίο ήταν και ο μεταφορέας μου είπε ότι δεν πήγε μεγαλύτερο φορτίο από το δικό μου σε σπίτια από το CR της δυτικής πύλης.

Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.
Last edit: 9 Χρόνια 9 Μήνες πριν by PRIMUS 45.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 9 Μήνες πριν #136082 από john88s
Απαντήθηκε από john88s στο θέμα Re:Τιμές pellet
Αυτό λέω jnet. Εσύ ήσουν τυχερός. Σου έκατσε.

Δεν γίνεται να αγοράζουμε όλοι πέλλετ και να πληρώνει από την τσέπη του ο Χ Υ Ζ έμπορας μεταφορέας για να το πάρουμε εμείς στην ίδια τιμή που το δίνει το εργοστάσιο για παραγγελίες 100 τόνων στην αυλή του σπιτιού μας.

Όλα αυτά εντάσσονται στο πλαίσιο προσφορών και marketing κάθε εταιρίας.

Δεν νομίζω να είπα κάτι παράλογο μιλώντας για μέση τιμή πέλλετ αγοράς από τα μέλη του energ. Είπα 240-260. Για να βγει αυτός ο Μ.Ο κάποιο το πήραν 200 και κάποιοι 280. Οι περισσότεροι όμως κινούμαστε γύρω στα 240 ευρώ. Αυτό λέω.

Και μην ξεχνάμε και το ρίσκο με το φτηνό πέλλετ. Είδαμε ότι το καρυπίδης είχε 2 παρτίδες. Είδες πως την πάτησες και εσύ με το SAWA. Κάποιες φορές το πολύ φτηνό είναι ρίσκο. Βλέπε προβλήματα που έχουν αναφερθεί στο forum...

Δεν είπα βέβαια από την άλλη να πηγαίνουμε στο άλλο άκρο να πληρώνουμε 6 ευρώ το τσουβάλι το αυστριακό. Η μέση λύση 9/10 φορές είναι η βέλτιστη.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Fokion

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 9 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 9 Μήνες πριν #136099 από panagiotis
Απαντήθηκε από panagiotis στο θέμα Re:Απ: Τιμές pellet

Nasikas έγραψε:

dimlyk έγραψε:

john88s έγραψε: 146 Ευρώ παραδοτέο. Ο έμπορας 20 ευρώ 126, η μεταφορά 20 ευρώ 106. Το εργοστάσιο θα πάρει 106 ευρώ. Με αυτά θα πληρώσει τα ξύλα , το ρεύμα, τους εργάτες και θα βγάλει και κέρδος. Και μετά ήρθαν οι μέλισσες. Γιατί ως γνωστόν 1 τόνος ξύλα=0 ευρώ.

Φίλε αν δεν σου κάνει το πέλλετ βάλε πετρέλαιο...Όποιος θέλει την βρίσκει την άκρη με το πέλλετ να το πάρει όσο φτηνό μπορεί.

Υπάρχουν άτομα που το παίρνουν 180ευρώ, μαύρα. 146 δεν το έχει πάρει κανείς. Εσύ βάλε το πετρελαιάκι σου και άσε μας εμάς να πληρώνουμε το μεγάλο ποσό των 200-230Ε/τόνο για να ζεσταθούμε. Την ώρα που εσύ για 500λίτρα(που δεν ξέρεις αν είναι και τόσα, που δεν ξέρεις αν έχουν και νερό μέσα) πληρώνεις 650.

Το πετρέλαιο θα πέσει...Μπεεεεεεε

Α και δώσε τα λεφτά σου στον Βαρδινογιάννη. Εγώ προτιμώ να τα δώσω σε άτομα σαν τον Νασίκα τον Κωνσταντίνο και τους λοιπούς Έλληνες παραγωγούς. Φιλάκια...

Σας χαλάει δηλ να το πάρετε 180; Δεν καταλαβαίνω την λογική ορισμένων .Όσο για αναλύσεις κόστους υπάρχουν αρκετές αξιόλογες στο ίντερνετ

NAI- εμένα με χαλάει να με χτυπάνε κάτω από την μέση- με χαλάει το λαθρεμπόριο - με χαλάει που χάνονται Έσοδα για την Ελλάδα
και χάρηκα χθες που κατασχέθηκε και άλλο Βουλγάρικο φορτηγό κοντά στην Περαία.

Τώρα δε με τον νόμο 4155- που δίνει αρμοδιότητα και στην Αστυνομία να ελέγχει παραστατικά (στα πλαίσια του νόμου για παρεμπόριο) θα χαρώ που ...."κλαίνε μανούλες"


Καταστάσεις σαν αυτές, ανήκουν πια στο παρελθόν.

Ναι , όλοι στο όνομα της Ελλάδος φτιάξαν κρατικοδίαιτα εργοστάσια και πίνουν το αίμα των εργατών και πλουταίνουν βγάζουν τα λεφτά τους έξω , λίστα Λαγκαρτ και ατιμώρητοι ,και ο Ελληνας πληρώνει τώρα.
Last edit: 9 Χρόνια 9 Μήνες πριν by PRIMUS 45.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 9 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 9 Μήνες πριν #136110 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Re:Τιμές pellet
Ποιος είπε ότι το 200 ήταν κάτω του κόστους και μάλιστα και μέσω μεσάζοντα ; θα μου επιστρέψετε να μην πιστεύω τους παντός είδους καλοθελητές του φόρουμ . Καλά θα ηταν πάντως να προτιμούσαν και Ελληνικά ρουχαλάκια κλπ κλπ


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει
Last edit: 9 Χρόνια 9 Μήνες πριν by PRIMUS 45.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 9 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 9 Μήνες πριν #136112 από Nasikas
Απαντήθηκε από Nasikas στο θέμα Re:Τιμές pellet

dimlyk έγραψε: Ποιος είπε ότι το 200 ήταν κάτω του κόστους και μάλιστα και μέσω μεσάζοντα ; θα μου επιστρέψετε να μην πιστεύω τους παντός είδους καλοθελητές του φόρουμ . Καλά θα ήταν πάντως να προτιμούσαν και Ελληνικά ρουχαλάκια κλπ κλπ

Ήταν πολύ κάτω από το κόστος- και είναι συχνό φαινόμενο στα υπερκαταστήματα (διεθνώς)

Όπως και με το γάλα κάθε Δευτέρα.
Αγοράζουν το "επιλεγμένο ΟΛΥΜΠΟΣ" με 1,36 και το πωλούν με 0,99.
Δημιουργώντας όμως αυτόν τον "κράχτη", χάνει κάθε κατάστημα 100- 200 ευρώ, αλλά τα κερδίζουν από την προσέλευση- σε ημέρες που από ιστορικά στοιχεία έχουν χαμηλό τζίρο.
(αν είχα την βεβαιότητα ότι δεν θα κυκλοφορήσουν, θα σου έστελνα και τιμολόγια)


Χαίρομαι που όλοι έγιναν ειδικοί στο πέλλετ.
Χαίρομαι που βλέπουν με δέος καθε ξενικό όνομα που κυκλοφορεί.
Επιβεβαιώνομαι.
Πάντα...
Last edit: 9 Χρόνια 9 Μήνες πριν by PRIMUS 45.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 9 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 9 Μήνες πριν #136114 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Re:Τιμές pellet
Τα τιμολόγια δεν μου λένε κάτι . δυστυχώς ξέρω αρκετά απ αυτά . κάπου αλλού μπορεί να γίνεται παιχνίδι πχ ειδικές παραγγελίες μιλάω όμως πάντα γενικά για το κόστος και όχι για το κόστος του Ελληνικού πελλετ το οποίο δεν νομίζω ότι μπορεί να είναι ανταγωνιστικό στην τελική δεν πιστεύω ότι η τιμή του πελλετ διεθνώς καθορίζεται από το κόστος παρασκευής του.


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει
Last edit: 9 Χρόνια 9 Μήνες πριν by PRIMUS 45.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.737 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ