Συζητήσεις για pellets

Περισσότερα
6 Χρόνια 4 Μήνες πριν #161617 από gourouni_grg
Απαντήθηκε από gourouni_grg στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet
Καλησπέρα, θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση. Επειδή διαβάζω ότι πολλοί επιλέγουν το alfa wood A2, έχω πάρει κ εγώ το συγκεκριμένο πέλλετ αλλά μου μαυρίζει το χώρο καύσης και παράγει πάρα πολύ στάχτη. Πρέπει να κάνω κάποια ρύθμιση; Η σε όλους έτσι είναι;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 4 Μήνες πριν #161621 από Maktheo
Απαντήθηκε από Maktheo στο θέμα Re:Οι τρέχουσες τιμές pellet

gourouni_grg έγραψε: Καλησπέρα, θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση. Επειδή διαβάζω ότι πολλοί επιλέγουν το alfa wood A2, έχω πάρει κ εγώ το συγκεκριμένο πέλλετ αλλά μου μαυρίζει το χώρο καύσης και παράγει πάρα πολύ στάχτη. Πρέπει να κάνω κάποια ρύθμιση; Η σε όλους έτσι είναι;

Απο οτι εχω διαβασει σε χαμηλότερης ποιότητας πελλετ ανεβαζεις λιγο τον αερα των καυσαερίων για να τα καει καλυτερα και να μην αφηνει υπολείμματα...
Θα σου απάντησουν βεβαια και τα εμπειροτερα μελη..

Στάλθηκε από το Letv X500 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 4 Μήνες πριν #161622 από ΝΧΟΝΤΖ
Απαντήθηκε από ΝΧΟΝΤΖ στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet
Φίλε μου το alfa wood 2 έχει όντως αρκετή στάχτη ( όχι όμως πολύ, στο δικό μου λέβητα όμως ). Αν θέλεις κάποια ρύθμιση, ας απαντήσει κάποιος ειδικώτερος από εμένα.

Θα ήθελα επ' ευκαιρία να κάνω και μία σύγκριση σε pellet που έχω κάψει στον δικό μου λέβητα ( termodynamik 40 W ).
α) Το αλήστου μνήμης creta pellet είχε πολύ θερμογόνο , αρκετή στάχτη αλλά έκαιγε μιά χαρά. Τουλάχιστον ήμουν τυχερός και δεν μου έφαγαν λεφτά οι..Κρητικοί... :angry:

β) HOLZ ENERGIE. Κορυφαίο pellet, ανοιχτόχρωμο, καλή συσκευασία, ελάχιστη στάχτη ( σαν πούδρα ). Αξιζε γιατί το είχα πάρει σε προσφορά όταν άνοιγε το leroy στο μαρούσι στα 3,60€ το σακκί. Οχι ότι δεν αξίζει αλλά για παραπάνω λεφτά δεν θα το αγόραζα....

γ) ALFA WOOD A2. Καλή καύση, σακκί που σκίζεται σχετικά εύκολα, αρκετή στάχτη. Το πήρα φέτος στα 3,29 το σακκί σε προσφορά από Praktiker

δ) ARCADIA A1. To πήρα φέτος από leroy σε προσφορά στα 3,38 το σακκί. Καλύτερο σaκκί από alfa wood , λιγώτερη στάχτη ( είναι Α1 ) και τα pellet είναι λίγο πιό μικρά σε μήκος και πιό ανοιχτόχρωμα από Alfa wood. Επίσης το σακκί του είναι πιό τετραγωνισμένο από του Alfa και αυτό με δυσκόλευσε λιγάκι στην αποθήκευση και στον χώρο που το βάζω. Σε καύση δεν είδα έντονη διαφορά.

Προς αποφυγή παρεξηγήσεων και ..διαφωνιών..Ολα αυτά βέβαια ισχύουν στον δικό μου λέβητα και στις δικές μου ρυθμίσεις ( ανεμιστήρας στα 3/5, αναμονή 80', 2' ρίχνει πέλλετ )

Επειδή ο λέβητάς μου καίει τα πάντα χωρίς πρόβλημα ( είμαι στον 4ο χρόνο ) θα προτιμώ το φθηνότερο από τα επώνυμα
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Pri

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 4 Μήνες πριν #161625 από Fokion
Απαντήθηκε από Fokion στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet
Τεινω να συμφωνήσω με τον προλαλησαντα.

Το Αλφα το πρασινο ειναι μια σταθερή αξια. Οκ εχει πιο πολύ σταχτη αλλα εγω δεν την εχω δει σε σχεση με Α1...

Ομοιως και για το Αρκαδια που καιω τωρα τελευταια. Και ει απροβλημάτιστα χωρις να πειράξω κατι στη σομπα.

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 4 Μήνες πριν #161628 από gourouni_grg
Απαντήθηκε από gourouni_grg στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet
Καλησπέρα κ πάλι. Μάλλον δν ανέβηκε αυτό που έγραψα χθες. Θέλω να διευκρινίσω ότι έχω σόμπα αεροθερμη κ όχι λεβητα. Ισχύει και για τη σόμπα ότι πρέπει να γίνει ρύθμιση για κατώτερης ποιότητας πελλετ; Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 4 Μήνες πριν #161629 από PAPADAKIS
Απαντήθηκε από PAPADAKIS στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet
Κατώτερης ποιότητας πέλλετ σημαίνει παραπάνω στάχτη στο δοχείο καύσης και στους φλογοαυλούς (tubes) ,άρα πιό συχνό καθάρισμα, εκεί είναι η διαφορά μεταξύ Α1 και Α2.
Θερμιδογόνο δύναμη όμως πολλές φορές βρίσκεις σε αρκετά Α2 σε σχέση με τα πιό ακριβά Α1.
Αυτό που θα τσεκάρεις είναι να μην σου αφήνει το φθηνό πέλλετ κλίνκερ (σβώλους) στο δοχείο καύσης,οπότε αυξάνεις λίγο τον αέρα σου.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.097 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ