Θερμομόνωση

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #54456 από kosmidis80
Απαντήθηκε από kosmidis80 στο θέμα Απ: Θερμομόνωση

Sp4wN έγραψε:

GT έγραψε: Παρελήφθη και ήδη άρχισε το παιχνίδι. Δεν έχω κάτσει να ασχοληθώ σοβαρά ακόμα. Εντός των ημερών, θα το προσπαθήσω, κρατώντας και κάποιο αρχείο μετρήσεων, για να δούμε τι ψάρια πιάνει η μόνωση.Σαν ποιότητα κατασκευής μου φαίνεται πολύ καλό.
Το περίμενα ψεύτικο, αλλά καμία σχέση.
Αν δε σου πουν ότι είναι Κινέζικο, δεν το καταλαβαίνεις.


Γιαααα φέρε το από Βόλο όταν έρθεις να παίξουμε λίγο και από δώ !! ;)
Άμα είναι καλό θα τσιμπήσω και γώ ένα χαλαρά , ζήλεψα :lol:



Και δεν το λες? να σου στειλω το δικο μου για τις δοκιμες σου?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #55007 από alex5815
Απαντήθηκε από alex5815 στο θέμα Απ: Θερμομόνωση

dimlyk έγραψε: ελβετια, γερμανια ...εισαι?
ενας τροπος ειναι αυτος που ειπες για το στρογγυλο με πετροβαμβακα δηλ κι εξωτερικη καλυψη
αλλος τροπος ποθ θελει ψαξιμο ειναι η διοκγωμενη πολυστερινη ...που κοβεται σχετικα ευκολα ..και βγαινει και σε καποια σχεδια
αν ομως η ακτινα ειναι μεγαλη τοτε με τον σοβα μπορει να καλυφθει η στρογγυλαδα

τα μαρμαρα ειναι πιο δυσκολη υποθεση ...μια λυση να βγουν ... λιγο πιο δυσκολο να προσθεσεις φασες πχ 15 εκ ..μια αλλη να παραγγειλεις κατωκασια μεταλλικα και να καλυψεις και τα υπαρχοντα μαρμαρα


ελβετια ειμαι
για πετροβαμβακα το σκεφθηκα αλλα πως θα γινει η καλυψη απ εξω,το βλεπω λιγο δυσκολο,το στρογγυλο εχει ακτινα περιπου 8 μετρα .
αν βαλω φιβραν μεχρι 5 ποντους νομιζω γινεται καμπυλη ,δεν χρειαζεται πολυ ειδικα αν βαλω τα φυλα στο ορθιο γινεται πιο ευκολα.
κατωκασια μεταλικα το εχω σκεφθει αλλα στην ελλαδα δεν εχω δει ,εδω βαζουν παντου αλουμινια ωραια.
για τα μαρμαρα αν προσθεσω φασες ειναι πιο ευκολο αλλα θα κολησουν κανονικα χωρις να βαζουν νερο
με τσιμεντο ασπρο η την κολα για μαρμαρα που υπαρχει νομιζω μια σαν αλοιφη.
σε ευχαριστω για την βοηθεια.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #55026 από alex5815
Απαντήθηκε από alex5815 στο θέμα Απ: Θερμομόνωση

stavrosa έγραψε: θα ήθελα πολύ να μου έλεγε κάποιος που ανακαλύπτετε αυτούς τους κανονισμούς...περι 20 εκ. 25 εκ. και τρέχα γύρευε....

θεωρώ απαράδεκτο να λέει κανείς κάτι χωρις τεκμηρίωση (αναφορα σε Π.Δ. ή ΦΕΚ ή ΤΟΤΕΕ ή...ή...)

παρακάτω σας παραθέτω μια μελέτη σύγκρισης μεταξύ πετροβάμβακα και εξηλασμένης πολυστερίνης...

τονίζω οτι δεν με βρίσκει σύμφωνο σε όλα τα σημεία αλλά ειναι μια καλή βάση δεδομένων.... ;)

library.tee.gr/digital/m2045/m2045_karamanos.pdf


δεν ξερω για κανονισμους Π.Δ και ΦΕΚ ,αυτο μου το ειπε ενας αρχιτεκτονας γιατι του ειπα τι βαζεις εδω για το 20 ποντους και μου ειπε απο του χρονου 25 ποντους ,θα προσπαθησω να ανεβασω και 2 φωτο
απο μονωση σοφιτας που εχω τωρα.
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #55084 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Απ: Θερμομόνωση

alex5815 έγραψε:

dimlyk έγραψε: ελβετια, γερμανια ...εισαι?
ενας τροπος ειναι αυτος που ειπες για το στρογγυλο με πετροβαμβακα δηλ κι εξωτερικη καλυψη
αλλος τροπος ποθ θελει ψαξιμο ειναι η διοκγωμενη πολυστερινη ...που κοβεται σχετικα ευκολα ..και βγαινει και σε καποια σχεδια
αν ομως η ακτινα ειναι μεγαλη τοτε με τον σοβα μπορει να καλυφθει η στρογγυλαδα

τα μαρμαρα ειναι πιο δυσκολη υποθεση ...μια λυση να βγουν ... λιγο πιο δυσκολο να προσθεσεις φασες πχ 15 εκ ..μια αλλη να παραγγειλεις κατωκασια μεταλλικα και να καλυψεις και τα υπαρχοντα μαρμαρα


ελβετια ειμαι
για πετροβαμβακα το σκεφθηκα αλλα πως θα γινει η καλυψη απ εξω,το βλεπω λιγο δυσκολο,το στρογγυλο εχει ακτινα περιπου 8 μετρα .
αν βαλω φιβραν μεχρι 5 ποντους νομιζω γινεται καμπυλη ,δεν χρειαζεται πολυ ειδικα αν βαλω τα φυλα στο ορθιο γινεται πιο ευκολα.
κατωκασια μεταλικα το εχω σκεφθει αλλα στην ελλαδα δεν εχω δει ,εδω βαζουν παντου αλουμινια ωραια.
για τα μαρμαρα αν προσθεσω φασες ειναι πιο ευκολο αλλα θα κολησουν κανονικα χωρις να βαζουν νερο
με τσιμεντο ασπρο η την κολα για μαρμαρα που υπαρχει νομιζω μια σαν αλοιφη.
σε ευχαριστω για την βοηθεια.



οπως ειπες ...καθετα τα κοματια και εισαι οκ θα τα καλυψει ο σοβας ... το μεταλλικα που ειπα για τα κατωκασια ,,,,στην ουσια ενα στραντζαριστο αλουμινιο εννοω ...που θα στο φτιαξουν παραγγελια ...τα μαρμαρα ναι θα κολλησουν κανονικα αλλα μια και θα ειναι φαρδιες οι φασες θα χρειαστει να τα στηριξεις με καποιο τροπο απο κατω ...πχ μεταλλικες γωνιες ...
για κολλα αυτη η παστα 2 συστατικων ...τωρα εκει που εισαι ισως υπαρχει και τιποτα καλυτερο ...με την ιδια κολλα θα σπατοθλαρεις και την ενωση απο πανω αν χρειαζεται ...χρειαζεται πιεση ομως μεχρι να κολλησει το μαρμαρο


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #55299 από erimitis
Απαντήθηκε από erimitis στο θέμα Απ: Θερμομόνωση
παιδες προσπαθω να ψησω την γυναικα να κανω του χρονου μονωση μονο τον δευτερο οροφο και ενα κοματι που το βρισκει ο βοριάς.Το σπιτι ειναι μονοκατοικια οποτε αν γινει μονο ο πανω οροφος η γυναικα αντιδρα ως προς το αισθητικο κοματι καθως θα δημιουργηθει ενα δοντι 6 ποντων.Προτασεις

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #55306 από rivol
Απαντήθηκε από rivol στο θέμα Απ: Θερμομόνωση
Βάλε ένα διακοσμητικό στο τελείωμα περιμετρικά κάτι σαν γείσο ίσως, μπορείς να βρεις γύψινο αλλά και φελιζόλ.

Αλέξης

Συνημμένα:
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": erimitis

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.743 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ