Οι τρέχουσες τιμές pellet

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #56729 από valsam
Απαντήθηκε από valsam στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet

Nick the Greek έγραψε:

valsam έγραψε: Πολυς κοσμος την πατησε και εβαλε πελλετ και και αρκετοι που ηδη ειχαν φυσικο αεριο εβαλαν και πελλετ ειτε γιατι τρομοκρατηθηκαν με το ακουσμα οτι το φυσικο αεριο θα εχει 20% διαφορα με το πετρελαιο δηλ. αν σημερα το πετρελαιο εχει 1,32 το φ.αεριο θα ειχε 1,05,και κυκλοφορουσαν σεναρια για τιμη του πετρελαιου στα 1,50 ,ειτε εβαλαν γιατι εφαγαν παπα απο τους Ελληναροτσομπανιδες εμπορους για το ποσο πιο συμφερον ειναι το πελλετ που σε καμια περιπτωση δεν ισχυει με τις τιμες που πωλειτε σημερα το πελλετ!

Αν δεν αλαξουν τα πραγματα και να πωλειτε σημερα μαξιμουμ ταβανι το πελλετ 250 ευρω (για κορυφη μιλαω)χλωμο το μελλον του(θα πουλαει μονο σε οσους δεν εχουν αλλη επιλογη,ειτε γιατι δεν περναει αεριο απο την περιοχη τους η δεν εχουν χωρο και χρονο για ξυλα κ.τ.λ)!
Με 350 ευρω τον τονο για πελλετ δηλ. 70 λεπτα για 2 κιλα πελλετ με συνολικη αποδοση 10 kw που θα καουν σε λεβητα με 85% αποδοση και θα μας δωσουν 8,5kw,με φυσικο αεριο η kw συμπεριλαμβανομένου του ειδικού Φόρου Κατανάλωσης και του Φ.Π.Α. κοστιζει για Θεσ/νικη 7,8 λεπτα και ενας λεβητας συμπύκνωσης εχει αποδοση μεχρι και πανω απο το 100% (ας βαλουμε 100% εμεις γιατι και στους λεβητες πελλετ λενε 90-92% και εβαλα 85 εγω,ας τους φαω και τους 2 απο 8%)δηλ. θελουμε με φυσικο αεριο 66,3 λεπτα.
70 λεπτα με πελλετ 66,3 με αεριο και ουτε κουβαλημα ουτε σκουπισμα ουτε τιποτα και αντε γεια!


Υπάρχει και η κατηγορία όπως εγώ που κατήργησα το πετρέλαιο και το αντικατέστησα με σόμπα για όλο το διαμέρισμα. Με 360/τόνο μου καίει 0,58€ώρα.

Δεν σε καταλαβα φιλε τι θες να πεις,μου λες οτι με την σομπα πελλετ καις 0,58€ώρα και το πελλετ το αγορασες με 360/τόνο αρα καις περιπου 1,6 κιλα πελλετ την ωρα σωστα?
Αν υποθεσουμε οτι το πελλετ σου εχει θερμογονο δυνaμη 5 kw/kg και η σομπα σου πραγματικη αποδοση 85% τοτε αυτα τα 1,6 κιλα που καις την ωρα αποδιδουν 6,8kw,δηλ. 6,8kw ειναι η απαιτηση ανα ωρα του σπιτιου σου,6,8kw επι 7,8 λεπτα η kw με ολα μεσα που κοστιζει το φυσικο αερια μας κανει 0,53€!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #56732 από Fokion
Απαντήθηκε από Fokion στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet
valsam.. μην εισαι καθετος....

σε πολλά σπιτια ( πχ εγω ) εχει αλλαξει ο λογική θερμανσης, οποτε ναι επιτυγχανεται οικονομια κι απο αλλου.

πχ. για 5 ωρες περιπου που ερχονται τα παιδια απο το σχολιο, δουλευει μονο η μια σομπα και ζεσταινει το χωρο τους.
Μεχρι περσι αναβαν το καλοριφερ και ζεσταιναν - χωρις λογο - ολο το σπιτι....
ή να το πω αλλιως δε θελω ολα τα KW που επερνα θελοντας και μη με το πετρελαιο...
καιω οσα KW χρειαζομαι...

ασε δε που οπως κι εσυ ανεφερες ΔΕΝ εχω στη περιοχη Φ.Α. οποτε......

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384
Last edit: 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν by Fokion.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #56733 από Nick the Greek
Απαντήθηκε από Nick the Greek στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet
"Δεν σε καταλαβα φιλε τι θες να πεις,μου λες οτι με την σομπα πελλετ καις 0,58€ώρα και το πελλετ το αγορασες με 360/τόνο αρα καις περιπου 1,6 κιλα πελλετ την ωρα σωστα?
Αν υποθεσουμε οτι το πελλετ σου εχει θερμογονο δυνaμη 5 kw/kg και η σομπα σου πραγματικη αποδοση 85% τοτε αυτα τα 1,6 κιλα που καις την ωρα αποδιδουν 6,8kw,δηλ. 6,8kw ειναι η απαιτηση ανα ωρα του σπιτιου σου,6,8kw επι 7,8 λεπτα η kw με ολα μεσα που κοστιζει το φυσικο αερια μας κανει 0,53€! "




όπως όμως βλέπεις παραπάνω μιλάω για τιμή 360 (τσουβαλακι 5,5€ 15 κιλών). Αν είχα πάρει την σόμπα πριν το καλοκαίρι θα είχα τιμές 200-230/τόνο. Άρα μιλάμε για μισή τιμή απο αυτή που αναφέρεις. Ασε που δεν μου περίσευαν τα 3-4 χιλιάρικα για την εγκατάσταση του αερίου..

HP60 10,5kw
Last edit: 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν by Nick the Greek.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #56738 από mastoras
Απαντήθηκε από mastoras στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet

valsam έγραψε: Πολυς κοσμος την πατησε και εβαλε πελλετ και και αρκετοι που ηδη ειχαν φυσικο αεριο εβαλαν και πελλετ


valsam παραληρείς πάλι γεμίζοντας το μυαλό του κόσμου φούμαρα.

Κανείς από φυσικό αέριο δεν πήγε ακόμα στο πέλλετ.

Σύνελθε μεγάλε και δυνατέ valsam. :lol:
Last edit: 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν by mastoras.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #56745 από valsam
Απαντήθηκε από valsam στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet
Mastora εσυ την δουλεια σου, μην με ξαναπιασεις στο στομα σου σε παρακαλω ενταξει?
Δεν θελω να ασχοληθω αλλο μαζι σου πως το λενε ρε ανθρωπε μου,πας γυρευωντας?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #56751 από valsam
Απαντήθηκε από valsam στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet

Nick the Greek έγραψε: "Δεν σε καταλαβα φιλε τι θες να πεις,μου λες οτι με την σομπα πελλετ καις 0,58€ώρα και το πελλετ το αγορασες με 360/τόνο αρα καις περιπου 1,6 κιλα πελλετ την ωρα σωστα?
Αν υποθεσουμε οτι το πελλετ σου εχει θερμογονο δυνaμη 5 kw/kg και η σομπα σου πραγματικη αποδοση 85% τοτε αυτα τα 1,6 κιλα που καις την ωρα αποδιδουν 6,8kw,δηλ. 6,8kw ειναι η απαιτηση ανα ωρα του σπιτιου σου,6,8kw επι 7,8 λεπτα η kw με ολα μεσα που κοστιζει το φυσικο αερια μας κανει 0,53€! "




όπως όμως βλέπεις παραπάνω μιλάω για τιμή 360 (τσουβαλακι 5,5€ 15 κιλών). Αν είχα πάρει την σόμπα πριν το καλοκαίρι θα είχα τιμές 200-230/τόνο. Άρα μιλάμε για μισή τιμή απο αυτή που αναφέρεις. Ασε που δεν μου περίσευαν τα 3-4 χιλιάρικα για την εγκατάσταση του αερίου..

Κι'εγω για τιμη 350 παραπλησια με την δικια σου μιλαω και λεω οτι ετσι πως ειναι τα πραγματα τωρα και εκει που την εφτασαν την τιμη του πελλετ ειναι πλεον ασυμφωρο το πελλετ ακομη και σε συγκριση με το φυσικο αεριο(τωρα γι'αυτην την συγκεκριμενη εποχη το ξαναλεω για ορισμενους μπουφους) ,αυτο λεω, που το δυσκολο να το καταλαβουν ορισμενοι κομπλεξικοι και κατευθειαν να μας αρπαξουν!
Last edit: 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν by valsam.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 5.493 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ