Οι τρέχουσες τιμές pellet

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #56828 από Nick the Greek
Απαντήθηκε από Nick the Greek στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet
Μαλλον θα πρέπει να ανοίξουμε μια άλλη ενότητα "ΦΥΣΙΚΟ ΑΕΡΙΟ Η ΠΕΛΕΤ?" :P

HP60 10,5kw

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #56830 από valsam
Απαντήθηκε από valsam στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet

giogud έγραψε:

valsam έγραψε:

giogud έγραψε:

valsam έγραψε: Mastora εσυ την δουλεια σου, μην με ξαναπιασεις στο στομα σου σε παρακαλω ενταξει?
Δεν θελω να ασχοληθω αλλο μαζι σου πως το λενε ρε ανθρωπε μου,πας γυρευωντας?


To kw με πέλλετ είναι από 5-6 λεπτά και με αέριο περίπου 8,5. Έχουμε μια διαφορά 30%.

Επειδη εγω δεν γεμιζω τα μυαλα του κόσμου φούμαρα και ουτε παπαρολογιες οπως μερικοι για να γινω ακομη πιο συγκεκριμενος η σημερινη τιμη Δεκεμβριου ειναι 0,842 €/Nm3 το κυβικο του φυσικου αεριου στο Τ2 τιμολογιο και οχι 0,879 €/Nm3 οπως ειχα γραψει πιο πανω (αυτη ηταν η τιμη Οκτομβριου και στο Τ3 τιμολογιο) αρα η τιμη της kw ειναι 0,075 €/ kWh συμπεριλαμβανομένου του Ειδικού Φόρου Κατανάλωσης και του Φ.Π.Α.www.epathessaloniki.gr/index.php?rm=&mn=0&lang=el&nid=112!
Πως τον βγαζεις ρε φιλε giogud αυτο το kw με πέλλετ είναι από 5-6 λεπτά και με αέριο περίπου 8,5?
Ενα κιλο πελλετ εχει λεμε 5kw και κοστιζει 35 λεπτα ωραια(αφου οπως ειπαμε το ολο θεμα ξεκινησε για το οτι ειναι ασυμφορο το πελλετ με 350 ευρω τον τονο!)αρα το kw κοστιζει 7 λεπτα και το αεριο 7,5 αν αναλογιστεις και την υψηλοτερη αποδοση του λεβητα συμπικνοματων αντε πες ποιο συμφερει?


Επειδή μιλάς για Θεσσαλονίκη. Η τιμή του πέλλετ την κατάλληλη εποχή έχει 245€ ο τόνος. Λιγότερο από 5 λεπτά το kw. Το φυσικό αέριο έχει 6,5 λεπτά + 0,5 ειδικό τέλος, + φπα =7,91 + 95€ πάγιο.
Ακόμα και μέσα στον χειμώνα, το πέλλετ με 23% ΦΠΑ, σε αντίθεση με το εγκληματικό 13% ΦΠΑ σε μη ανανεώσιμη πηγή ενέργειας, μπορεί κανείς να το προμηθευτεί με 280€. Δηλαδή 5,3 λεπτά τo kw.
Δηλαδή, αν κάποιος αγοράσει πέλλετ το καλοκαίρι αντί να πληρώσει 1000€ σε αέριο, θα πληρώσει 600€ με πέλλετ. Και αυτό παρόλο την εγκληματική φορολογική εύνοια στο 100% εισαγόμενο φυσικό αέριο.

Ρε giogud γιατι πας να με τρελανεις εξηγησε μου,τι δεν καταλαβες η γιατι μου το παιζεις τρελιτσα ρε φιλε,το ξαναγραφω για πολοστη φορα λοιπον ΑΝΑΦΕΡΩΜΑΙ ΓΙΑ ΠΕΛΛΕΤ ΜΕ ΤΙΜΗ 350 Ο ΤΟΝΟΣ η εστω σακι με κοντα στα 5 ευρω που τετοια εποχη εχει γινει ταριφα(και λιγα λεω τα 5 ευρω το 15κιλο)!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #56832 από Nick the Greek
Απαντήθηκε από Nick the Greek στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet
[quote="valsam" η εστω σακι με κοντα στα 5 ευρω που τετοια εποχη εχει γινει ταριφα(και λιγα λεω τα 5 ευρω το 15κιλο)![/quote]

Και βέβαια λίγα λες, εγώ 6 σακιά έχω πάρει όλα 6€ παντού. Μόνο στο praktiker θα βρεις 5€ αν το προλάβεις...

HP60 10,5kw

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #56834 από giogud
Απαντήθηκε από giogud στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet

Nick the Greek έγραψε: [quote="valsam" η εστω σακι με κοντα στα 5 ευρω που τετοια εποχη εχει γινει ταριφα(και λιγα λεω τα 5 ευρω το 15κιλο)!


Και βέβαια λίγα λες, εγώ 6 σακιά έχω πάρει όλα 6€ παντού. Μόνο στο praktiker θα βρεις 5€ αν το προλάβεις...[/quote]

Στην Θεσσαλονίκη; Από 4,2€ το σακούλι εώς 5€ το Schweighofer.

Και όσο για τον φίλο που επιμένει στο 350€ και ουρλιάζει, να του ζητήσω να μου πει που βρίσκει τέτοιες τιμές. Και όσο κι αν φωνάζει, εγώ θα βάζω τις τιμές που μπορεί κάποιος να βρει και να αγοράσει και όχι τις τιμές που βρήκε σε κάποιον.
Last edit: 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν by giogud.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #56840 από valsam
Απαντήθηκε από valsam στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet

giogud έγραψε:

Nick the Greek έγραψε: [quote="valsam" η εστω σακι με κοντα στα 5 ευρω που τετοια εποχη εχει γινει ταριφα(και λιγα λεω τα 5 ευρω το 15κιλο)!


Και βέβαια λίγα λες, εγώ 6 σακιά έχω πάρει όλα 6€ παντού. Μόνο στο praktiker θα βρεις 5€ αν το προλάβεις...


Στην Θεσσαλονίκη; Από 4,2€ το σακούλι εώς 5€ το Schweighofer.

Και όσο για τον φίλο που επιμένει στο 350€ και ουρλιάζει, να του ζητήσω να μου πει που βρίσκει τέτοιες τιμές. Και όσο κι αν φωνάζει, εγώ θα βάζω τις τιμές που μπορεί κάποιος να βρει και να αγοράσει και όχι τις τιμές που βρήκε σε κάποιον.[/quote]

Tωρα το προσεξα το avatar σου,ο.κ τοτε ολα φιλε.
Golden Nuggets Schweighofer german pellet ποσο πανε σακι σακι και ποσο ο τονος με τα μεταφορικα Θεσ/νικη αν εχεις την καλοσυνη και ξερεις μπορεις να μας πεις φιλε?
Last edit: 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν by valsam.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #56845 από giogud
Απαντήθηκε από giogud στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet

valsam έγραψε:

giogud έγραψε:

Nick the Greek έγραψε: [quote="valsam" η εστω σακι με κοντα στα 5 ευρω που τετοια εποχη εχει γινει ταριφα(και λιγα λεω τα 5 ευρω το 15κιλο)!


Και βέβαια λίγα λες, εγώ 6 σακιά έχω πάρει όλα 6€ παντού. Μόνο στο praktiker θα βρεις 5€ αν το προλάβεις...


Στην Θεσσαλονίκη; Από 4,2€ το σακούλι εώς 5€ το Schweighofer.

Και όσο για τον φίλο που επιμένει στο 350€ και ουρλιάζει, να του ζητήσω να μου πει που βρίσκει τέτοιες τιμές. Και όσο κι αν φωνάζει, εγώ θα βάζω τις τιμές που μπορεί κάποιος να βρει και να αγοράσει και όχι τις τιμές που βρήκε σε κάποιον.

Tωρα το προσεξα το avatar σου,ο.κ τοτε ολα φιλε.
Golden Nuggets Schweighofer german pellet ποσο πανε σακι σακι και ποσο ο τονος με τα μεταφορικα Θεσ/νικη αν εχεις την καλοσυνη και ξερεις μπορεις να μας πεις φιλε?


Τζάμπα μου φαίνεται καίει η λάμπα(η διαφήμιση).
Last edit: 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν by giogud.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.593 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ