Λέβητας Termodinamik Τουρκίας

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #70681 από makiskat
Απαντήθηκε από makiskat στο θέμα Λέβητας Termodinamik Τουρκίας
βρε παιδια δεν ξερει ο ανθρωπος. τι σχεση εχει η τριοδη θερμοστατικη βανα φορτιου με την θερμοστατικη βαλβιδα ασφαλειας που μπαινει για υπερθερμανση(3 bar,90C)
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": bavel

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #70698 από vag1234
Απαντήθηκε από vag1234 στο θέμα Λέβητας Termodinamik Τουρκίας

bavel έγραψε:

vag1234 έγραψε:

bavel έγραψε: Φίλε vag1234 την τριοδη την έβαλες με την αρχική εγκατάσταση του λέβητα? Αν ναι είδες διαφορά κάπου? Αν κ δεν έχω το thermodinamik( primus34)συμφωνώ μ' αυτό που είχες γράψει παλιότερα ότι μοιάζει η λειτουργία τους & θέλω σε κάποια στιγμή να βάλω αν κ ο υδραυλικός μου λέει ότι είναι μόνο για υπερθέρμανση κ δεν χρειάζεται :evil:


Την είχα παραγγείλει εξ' αρχής αλλά αυτή που μου είχαν στείλει δεν άνοιγε.. Οπότε για περίπου 2 εβδομάδες τον δούλεψα χωρίς τρίοδη..

Όσο δούλευε ο λέβητας χωρίς τρίοδη μου έπιασε αμέσως πίσσες ρίχνωντας την απόδοση και είχε μεγάλη κατανάλωση διότι έπρεπε συνέχεια να ζεσταίνει κρύα νέρα οπότε αργούσε να ανεβάσει θερμοκρασία..

Η Τρίοδη θερμοστατική ανάμιξης είναι άκρως απαραίτητη σε λέβητες στερεών καυσίμων. ¨Εχω εγκαταστήσει την caleffi biomass των 55 βαθμών και δεν έχω ποτέ επιστροφές κάτω από 60 βαθμούς..

Αν παρατηρήσετε τα manual των περισσότερων κατασκευαστών λεβήτων στερεών καυσίμων αναφέρουν ότιη επιστροφή του κυκλώματος πρέπει να είναι πάντα πάνω από 60 βαθμούς..

Η υπερθέρμανση που αναφέρει ο υδραυλικός σου έχει να κάνει με την καύση ξύλου και όχι για καύση πυρηνόξυλου ή πέλλετ, και αφορά το δοχείο αδρανείας το οποίο είναι απαραίτητο να υπάρχει τουλάχιστον στην καύση ξύλου..

ο

δοχείο αδρανειας έχω τοποθετήσει ένα 80 lt .η τριοδη τώρα στις επιστροφές τοποθετείται? κ πόσο κοστίζει
sorry για τις τόσες ερωτήσεις αλλά να έχω μια ιδέα τι παίζει


Αυτό που έχετε τοποθετήσει είναι δοχείο διαστολής 80 lt, όχι δοχείο αδρανείας.

Κοστίζει γύρω στα 100€..

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by vag1234.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #70738 από bavel
Απαντήθηκε από bavel στο θέμα Λέβητας Termodinamik Τουρκίας

vag1234 έγραψε:

bavel έγραψε:

vag1234 έγραψε:

bavel έγραψε: Φίλε vag1234 την τριοδη την έβαλες με την αρχική εγκατάσταση του λέβητα? Αν ναι είδες διαφορά κάπου? Αν κ δεν έχω το thermodinamik( primus34)συμφωνώ μ' αυτό που είχες γράψει παλιότερα ότι μοιάζει η λειτουργία τους & θέλω σε κάποια στιγμή να βάλω αν κ ο υδραυλικός μου λέει ότι είναι μόνο για υπερθέρμανση κ δεν χρειάζεται :evil:


Την είχα παραγγείλει εξ' αρχής αλλά αυτή που μου είχαν στείλει δεν άνοιγε.. Οπότε για περίπου 2 εβδομάδες τον δούλεψα χωρίς τρίοδη..

Όσο δούλευε ο λέβητας χωρίς τρίοδη μου έπιασε αμέσως πίσσες ρίχνωντας την απόδοση και είχε μεγάλη κατανάλωση διότι έπρεπε συνέχεια να ζεσταίνει κρύα νέρα οπότε αργούσε να ανεβάσει θερμοκρασία..

Η Τρίοδη θερμοστατική ανάμιξης είναι άκρως απαραίτητη σε λέβητες στερεών καυσίμων. ¨Εχω εγκαταστήσει την caleffi biomass των 55 βαθμών και δεν έχω ποτέ επιστροφές κάτω από 60 βαθμούς..

Αν παρατηρήσετε τα manual των περισσότερων κατασκευαστών λεβήτων στερεών καυσίμων αναφέρουν ότιη επιστροφή του κυκλώματος πρέπει να είναι πάντα πάνω από 60 βαθμούς..

Η υπερθέρμανση που αναφέρει ο υδραυλικός σου έχει να κάνει με την καύση ξύλου και όχι για καύση πυρηνόξυλου ή πέλλετ, και αφορά το δοχείο αδρανείας το οποίο είναι απαραίτητο να υπάρχει τουλάχιστον στην καύση ξύλου..

ο

δοχείο αδρανειας έχω τοποθετήσει ένα 80 lt .η τριοδη τώρα στις επιστροφές τοποθετείται? κ πόσο κοστίζει
sorry για τις τόσες ερωτήσεις αλλά να έχω μια ιδέα τι παίζει


Αυτό που έχετε τοποθετήσει είναι δοχείο διαστολής 80 lt, όχι δοχείο αδρανείας.



Κοστίζει γύρω στα 100€..[/quote

ουπς!! έχεις δίκιο λάθος μου
ευχαριστώ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #70798 από makiskat
Απαντήθηκε από makiskat στο θέμα Λέβητας Termodinamik Τουρκίας
πάντως σήμερα μιλησα με διαφορους πουεχουν αλλους λέβητες οπως θερμοσταλ και καινε 3 τσουβαλια πυρήνα την ημέρα. ο δικός μας ειναι πολύ οικονομικός ρε παιδια .
αλλα τους ελεγα αντικειμενικα οτι συμβάλλει σε αυτο ο μικρός χώρος καύσης
ξερετε οι αλλοι λεβητες και ξυλο και αντε να ζεσταθει με τηνπυρηνα αυτο το θηριο

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #70833 από vag1234
Απαντήθηκε από vag1234 στο θέμα Λέβητας Termodinamik Τουρκίας
και ο δικός μας καίει ξύλο αν θέλεις....

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #70858 από makiskat
Απαντήθηκε από makiskat στο θέμα Λέβητας Termodinamik Τουρκίας
μπα ασε τα ξυλα καλυτερα΄....

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.207 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ