Λέβητας Thalia 20 kW

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #69282 από chris1
Απαντήθηκε από chris1 στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW
Μα ο φίλος μας έχει εξ 'αρχής το πρόβλημα. Πιθανόν να χρειάζεται. Μπορεί όμως ο τεχνικός αφού θα δει από κοντά με τα μάτια του την λειτουργία να καταλάβει τι φταίει.

Οικονομική πολιτική σημαίνει: αν κινείται φορολόγησε το, αν συνεχίζει να κινείται ρύθμισε το νομοθετικά, αν σταματήσει να κινείται επιδότησε το. (Ρήγκαν Ρ.)
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": bear79

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #69295 από stelios_STI
Απαντήθηκε από stelios_STI στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW
Χρήστο δεν εννοώ ότι δεν χρειάζεται. Όπως λες πιο πάνω προσπαθούμε να βοηθήσουμε να λυθεί το πρόβλημα.
Ας δοκιμάσει ο Ηλίας κάποια αλλαγή στην τροφοδοσία της εναυσης και βλέπουμε.

Η γνώση έχει αξία όταν τη μοιράζεσαι!
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": bear79

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #69308 από bear79
Απαντήθηκε από bear79 στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW
eΕνταξει δεν θα μαλωσουμε και μεταξυ μασ τωρα.εβαλα τις ρυθμισεις που ειπε ο φιλοσ stelios_sti kai blepoyme.
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by bear79.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #69321 από stelios_STI
Απαντήθηκε από stelios_STI στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW
Δε μαλωνουμε ρε συ αλοιμονο. Εξηγουμαστε για να μην παρεξηγουμαστε που λένε ;)

Η γνώση έχει αξία όταν τη μοιράζεσαι!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #69334 από georgepap31
Απαντήθηκε από georgepap31 στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW
Update φωτογραφιών μετά το άνοιγμα του λέβητα σήμερα (δέστε τις τελευταίες): plus.google.com/photos/11323571984112815.../5820038620712711553

Σήμερα βρήκα ευκαιρία (λόγω απουσίας γυναίκας και παιδιού) να ανοίξω το καπάκι του λέβητα, όπου ανακάλυψα πως μου λείπουν τα ελάσματα στα τούμπα (αυτά που καθυστερούν τη ζέστη της φωτιάς). Το θέμα έχει αναφερθεί παραπάνω και ήμουν προετοιμασμένος ψυχολογικά. Θα τα πάρω από τη Mytherm την Τετάρτη το απογευμα που θα πάω (ευελπιστώ). Χαρμολύπη, γιατί είχα σταεροποιηθεί σε ρυθμίσεις σχετικά. Δε πειράζει όμως, θα πάρω περισσότερη ζέστη και θα μειώσω κατανάλωση.
Εκνευριστικό που πρέπει πάντως να το ανακαλύπτουμε μόνοι μας αυτό.
Επίσης βρήκα πολλή στάχτη στο καπάκι, όπως ο Στέλιος. Είναι ένα υλικό σαν τρίμμα, ελαφρύ και καφε-μαύρο. Το ίδιο είναι που μαζεύεται σε μορφή έυθραυστου παξιμαδιού στο τασάκι μετά από το σβήσιμο της σόμπας συχνά τώρα που άλλαξα πέλλετ (Biotherm).
Υπάρχει μια διαρροή θερμότητας απο το υαλοκόρδονο του καπακιού, που φαίνεται στις φωτό και μάλλον θα χρησιμοποιήσω σιλικόνη υψηλών θερμοκρασιών 1200+ για να το κλείσω. Ε αφού δεν πήραμε φωτιά μέχρι τώρα, πιστεύω να μην είναι κάτι επικίνδυνο.
Bear79, ελατήρια έχεις μέσα στα τούμπα? Είναι λόγος για αυξημένη θερμοκρασία καυσαερίων φαντάζομαι.Πες τον τεχνικό να το τσεκάρει.Μην τον αρπάξεις απ τα μούτρα, γιατί το θέμα είναι να κάνεις τη δουλειά σου και μετά όλα τα άλλα. Στο φινάλε δε νομίζω πως ο ίδιος είναι ο υπεύθυνος γι αυτό. Σε κάθε περίπτωση θα βοηθηθείς με μια συνεννόηση και με το Στέλιο εδώ. Αν δε βαριέσαι συμπλήρωσε και ένα πινακάκι ΄πως αυτό που κάναμε μερικές σελίδες πρίν και περιγράφει και τα τετραγωνικά σπιτιού, μόνωση, περιοχή, μήκη μπουριών κλπ.
Chris, είχες δίκιο για την έλλειψη ελατηρίων που διέκρινες απ τις φωτό.
Teoded, τελικά και το δικό μου τασάκι καύσης έχει στρεβλώσεις από τη χρήση και αυτό φαίνεται στις φωτό που ανέβασα. Πιστεύω να σταματήσει κάπου η παραμόρφωση, αλλιώς, εκτός από άνοιγμα τρύπας θα θέλουμε και καινούριο τασάκι.
Αυτά τα λίγα προς το παρόν. Έπεται συνέχεια.

Δεν πρέπει να δίνουμε σε ανθρώπους με ηλίθιες απόψεις την ικανοποίηση της οργής μας.

Nicolás Gómez Dávila, 1913-1994, Κολομβιανός συγγραφέας

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #69368 από stelios_STI
Απαντήθηκε από stelios_STI στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW
καλημερα Γιωργο.
Αυτα τα ελασματα παιζουν και αλλον ρολο. βοηθανε στα βαρια σωματα (κοκκους) να μην ανεβαινουν και να πεφτουν κατω. το ιδιο κανουν και οι κυκλωνες για οσους ασχολουνται με συστηματα αερα. λογικα οταν τα βαλεις θα βλεπεις περισσοτερη σταχτη στο συρταρι παρα στα τουμπα. αφου θα πας εκει πες να σου δωσουν λιγο αμιαντοσχοινο και συμπληρωσε εκει που εχεις την μικρη διαρροη.

το γενικο καθαρισμα Γιωργο εγω το κανω καθε εβδομαδα αφου καιω 15-18 τσουβαλια, και εχω το κεφαλι μου ησυχο. ετσι κιαλλιως 20' δουλεια ειναι.

Η γνώση έχει αξία όταν τη μοιράζεσαι!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.167 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ