Λέβητας Thalia 20 kW

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #81431 από chris1
Απαντήθηκε από chris1 στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW
Αυτό που έχω να πω για τις ρυθμίσεις του george_kont είναι ότι είναι μια χαρά, αν του κάνει καλή καύση. Αυτό που λέει ο georgepap31 μπορεί να έχει κάποιο αποτέλεσμα. Το μόνο που δεν μου άρεσε είναι το alarm καυσαερίων στο 270. Καλά είναι γύρω στο 220. Εκεί που είναι το θέτεις εκτός αφού δεν πρόκειται να το αγγίξεις και σε περιπτώσεις υπερθέρμανσης. Επίσης αν το βάλεις στους 220 θα πληροφορείσαι και αν η συσκευή θέλει άμεσα καθάρισμα. Επίσης το σπιράλ σου εξαγωγής καυσαερίων κάνει 2 γωνίες που δεν ενδείκνυνται για απροβλημάτιστη καύση. Θα έπρεπε να είναι ευθεία και με γωνία ανόδου >5 μοιρών έως να κουμπώσει σε ταφ καθαρισμού. Έτσι όπως είναι το πνίγεις το μηχάνημα. Καθάρισε συχνά την σόμπα σου και το οριζόντιο σπιράλ για να είσαι ήσυχος.

Οικονομική πολιτική σημαίνει: αν κινείται φορολόγησε το, αν συνεχίζει να κινείται ρύθμισε το νομοθετικά, αν σταματήσει να κινείται επιδότησε το. (Ρήγκαν Ρ.)
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": george_kont

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #81434 από chris1
Απαντήθηκε από chris1 στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW

georgepap31 έγραψε:
Ξεχνώ τόσο καιρό να ρωτήσω αν κανένας εδώ ξέρει για το εξής:

Ο κυκλοφορητής που υπάρχει μέσα στη σόμπα έχει ένα διακόπτη με 3 θέσεις. Εμένα είναι εξ αγοράς στο 3. Μήπως να το πήγαινα στο 2 ή 1? Είμαι σε φλάτ διαμέρισμα, μπόιλερ και 7 σώματα και το ύψος των σωλήνων φτάνει μάξιμουμ 2,7 μέτρα περίπου. :P


Γιώργο ο διακόπτης αυτός ρυθμίζει την ταχύτητα περιστροφής της φτερωτής του κυκλοφορητή. Μια μεγάλη υδραυλική εγκατάσταση θέλει στο 3 ενώ μια μικρή στο 1, έτσι ώστε να μπορεί να σου γυρνάει τα νερά και τα σώματα να ζεσταίνονται ομοιόμορφα (δηλαδή να μην είναι πάνω ζεστά και κάτω κρύα). Το βάζουν στο 3 για σιγουριά. Μπορείς να το βάλεις στο 2 (προτεινόμενη θέση) και αν δεν έχεις το φαινόμενο που περιέγραψα πιο πάνω το αφήνεις. Πολλοί πάλι έχουν παρατηρήσει στο 3 (λόγω μικρής εγκατάστασης) θόρυβο απο το νερό που κυκλοφορεί. ;)

Οικονομική πολιτική σημαίνει: αν κινείται φορολόγησε το, αν συνεχίζει να κινείται ρύθμισε το νομοθετικά, αν σταματήσει να κινείται επιδότησε το. (Ρήγκαν Ρ.)
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": george_kont

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #81507 από agge72
Απαντήθηκε από agge72 στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW

georgepap31 έγραψε: Welcome george_kont.

Χαίρομαι που είσαι ευχαριστημένος με το αποτέλεσμα του καθαρίσματός σου και τη σόμπα σου γενικά. Και γω νομίζω πως είναι καλή επιλογή, άσχετα αν γκρινιάζω για το καθάρισμα (όταν κάνω τους λογαριασμούς, μια χαρά τα βλέπω όλα). Στο σσαλόνι ήθελα να τη βάλω και γώ τη σόμπα αλλά δεν είχε τοίχο για καμινάδα. Δε με πείραξε βέβαια, γιατί στην κουζίνα που είναι τώρα, έχω περισσότερη ευχέρεια στο καθάρισμα.
Στις φωτό σου είδα πως έχεις πίσω μια βάνα εξαγωγής νερού αλλά δεν είδα αυτόματη βαλβίδα ασφαλείας 3bar. Την έχεις σε άλλο σημείο?

Επίσης στις ρυθμίσεις είδα πως έχεις στο μενού ECO διαφορά θερμοκρασίας 2 βαθμούς. Νομίζω πως θα μπορούσες να το ανεβάσεις στους 4-5 αν ήθελες περισσότερη οικονομία. Στο μενού κοχλία, ελάχιστο χρόνο έχω βάλει 1,20 τώρα τελευταία και πάει καλά. Αυτό δεν ξέρω αν είναι σωστό βέβαια, το γράφω για να το δούν και οι άλλοι.

Ξεχνώ τόσο καιρό να ρωτήσω αν κανένας εδώ ξέρει για το εξής:

Ο κυκλοφορητής που υπάρχει μέσα στη σόμπα έχει ένα διακόπτη με 3 θέσεις. Εμένα είναι εξ αγοράς στο 3. Μήπως να το πήγαινα στο 2 ή 1? Είμαι σε φλάτ διαμέρισμα, μπόιλερ και 7 σώματα και το ύψος των σωλήνων φτάνει μάξιμουμ 2,7 μέτρα περίπου.

agge72, μήπως κοίταξες αν σε συμφέρει να αφαιρέσεις μόνο τον καυστήρα απ το λέβητα πετρελαιου σου και να βάλεις στη θέση του έναν πέλλετ?

Σήμερα έκανα και ένα τεμπέλικο καθάρισμα με τη σκούπα, μόνο το χώρο καύσης και εφάρμοσα και την απόληξη του εύκαμπτου της σκούπας στις τρύπες απ τα τούμπα που φαίνονται από κάτω (5). Κατέβηκε πράμα.
Πάντως μετά η σόμπα έκαιγε πιό χαρούμενα :P



Οικονομικα σιγουρα θα συμφερε να εβαζα καυστηρα πανω στον λεβητα πετρελαιου ωμος θα με πεθανει
στο τακτικο ανοιγμα και καθαρισμα και δεν ειναι τοσο ευκολος στο ανοιγμα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #81527 από george_kont
Απαντήθηκε από george_kont στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW

georgepap31 έγραψε: Welcome george_kont.

Στις φωτό σου είδα πως έχεις πίσω μια βάνα εξαγωγής νερού αλλά δεν είδα αυτόματη βαλβίδα ασφαλείας 3bar. Την έχεις σε άλλο σημείο?



Επειδή δεν γνωρίζω και πολλά από υδραυλικά, μάλλον εννοείς αυτό με το μανόμετρο και το βιδάκι από πάνω? Εαν ναι, το έχω πριν το μπόιλερ. Επίσης πίσω ο λέβητας έχει δύο λάστιχα που βγάζω έξω, το ένα για να αδειάζω το δίκτυο νερού και το άλλο μάλλον είναι αυτό που μου είπες, ο υδραυλικός μου είπε ότι έχει επάνω ο λέβητας και δεν χρειάζεται. Τώρα όσο αφορά το σπιράλ ΝΑΙ λάθος υπολογισμός στην τρύπα. :whistle: :whistle: :whistle: Πέσαμε σε κολόνα !!!!! Ψάχνω να βρω τρόπο να μπαίνω από το ταφ από την έξω μεριά με την σκούπα !! Πάντως καθιερώθηκε μια φορά το μήνα γενικό καθάρισμα, να μην πω και δυο !!!
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by george_kont.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #81554 από georgepap31
Απαντήθηκε από georgepap31 στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW

chris1 έγραψε:

georgepap31 έγραψε:
Ξεχνώ τόσο καιρό να ρωτήσω αν κανένας εδώ ξέρει για το εξής:

Ο κυκλοφορητής που υπάρχει μέσα στη σόμπα έχει ένα διακόπτη με 3 θέσεις. Εμένα είναι εξ αγοράς στο 3. Μήπως να το πήγαινα στο 2 ή 1? Είμαι σε φλάτ διαμέρισμα, μπόιλερ και 7 σώματα και το ύψος των σωλήνων φτάνει μάξιμουμ 2,7 μέτρα περίπου. :P


Γιώργο ο διακόπτης αυτός ρυθμίζει την ταχύτητα περιστροφής της φτερωτής του κυκλοφορητή. Μια μεγάλη υδραυλική εγκατάσταση θέλει στο 3 ενώ μια μικρή στο 1, έτσι ώστε να μπορεί να σου γυρνάει τα νερά και τα σώματα να ζεσταίνονται ομοιόμορφα (δηλαδή να μην είναι πάνω ζεστά και κάτω κρύα). Το βάζουν στο 3 για σιγουριά. Μπορείς να το βάλεις στο 2 (προτεινόμενη θέση) και αν δεν έχεις το φαινόμενο που περιέγραψα πιο πάνω το αφήνεις. Πολλοί πάλι έχουν παρατηρήσει στο 3 (λόγω μικρής εγκατάστασης) θόρυβο απο το νερό που κυκλοφορεί. ;)


Μάααιστα - μάιστα.

Ρώτησα γιατί και ΄γω έχω κάποιο ήχο σαν σφύριγμα με ψηλή συχνότητα(πάει για υπέρηχος) και είπα μήπως να το κατέβαζα. Μάλλον όμως δε με συμφέρει γιατί απ ότι παρατήρησα τα σώματα στην αρχή του ζεστάματος είναι μισά σεστά και μισά πιό κρύα και μάλιστα το πιό απομακρυσμένο σώμα αργεί πολύ να ζεσταθεί σχετικά με τα πιό κοντινά και δε φτάνει ποτέ αυτωνών τη ζέστη. Μπορέι να φταίει και το ότι χρησιμοποίησα το παλιό υπάρχον δίκτυο, στο οποίο συνδέθηκα με 17+17 μέτρα χαλκοσωλήνα 3/4, και από το σημείο σύνδεσης και μετάδε ξερω πως διαμορφώνεται το δίκτυο.

Δεν πρέπει να δίνουμε σε ανθρώπους με ηλίθιες απόψεις την ικανοποίηση της οργής μας.

Nicolás Gómez Dávila, 1913-1994, Κολομβιανός συγγραφέας

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #81625 από stelios_STI
Απαντήθηκε από stelios_STI στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW

george_kont έγραψε: Το τζαμάκι είναι το θέμα που μαυρίζει από την μέση και πάνω αλλά σήμερα πρόσεξα ότι οι πάνω βίδες του ήταν λασκαρισμένες. Το έσφιξα και θα δείξει



μην το σφιξεις πολυ ασε τις βιδες λιγο χαλαρες να κανει ανετα συστολη διαστολη. αν το σφιξεις πολυ θα ραγισει.

Η γνώση έχει αξία όταν τη μοιράζεσαι!
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": george_kont

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.179 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ