OPOP BioPel 30kW by fotisbasm

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #61052 από pan
Απαντήθηκε από pan στο θέμα OPOP BioPel 30kW by fotisbasm
ευχαριστω για την συμετωχη στον προβληματισμο μου .
χω να πω ομως οτι εχω δει διάφορους λέβητες οπως bosch levita με καυστηρα ivg s 40 enan mz 32 kw αλους
σημερα είδα οποπ 30.το σπιτιμου ειναι 120 τμ και το υπογειο που μπορει να θερμάνω στο μέλλων 60 τμ.
θα ήθελα να μαθω απο καποιους ποιο εμπειρους που εχουν λεβητες για την κατανάλωση του καυσίμου.
ευχαριστώ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #61066 από Pri
Απαντήθηκε από Pri στο θέμα OPOP BioPel 30kW by fotisbasm

pan έγραψε: το σπιτιμου ειναι 120 τμ και το υπογειο που μπορει να θερμάνω στο μέλλων 60 τμ.


Αυτό σίγουρα μόνο ένα μηχανολόγος που θα σου κάνει μια μελέτη απωλειών θερμότητας μπορεί να στο απαντήσει. Και συμβουλή δική μου θα ήταν να την κάνεις αυτή την μελέτη.

pan έγραψε: θα ήθελα να μαθω απο καποιους ποιο εμπειρους που εχουν λεβητες για την κατανάλωση του καυσίμου.
ευχαριστώ.


Η κατανάλωση καυσίμου σχετίζεται με παρα πολλά πράγματα. Πόσους βαθμούς θέλεις στο σπίτι, τι μόνωση έχεις, σε ποια περιοχή της Ελλάδας βρίσκεσαι, τι προσανατολισμό έχει το σπίτι σου, αν είσαι μονοκατοικία ή πολυκατοικία και σε ποιον όροφο, τι ποιότητας πέλλετ καις (θερμογόνος δύναμη), τι εγκατάσταση έχεις κάνει κι ένα σωρό άλλους λόγους.

Αυτό που μπορεί να σου πει ο καθένας είναι τι κατανάλωση έχει ο δικός του λέβητας, στις δικές του συνθήκες. Τι κατανάλωση ενδεχομένως να έχεις εσύ στις δικές σου συνθήκες, δεν νομίζω ν' αποτολμήσει κάποιος να στο απαντήσει.

Παραπάνω έγραψα ότι σ' εμένα τις τελευταίες μέρες η κατανάλωση είναι περίπου 3,5 σακιά το 24ωρο. (περίπου 40 κιλά)

Υ.Γ.
Φίλε, χωρίς παρεξήγηση, είσαι σε λάθος θέμα. Στο λέω πολύ φιλικά και με διάθεση να σε βοηθήσω. (γι αυτό και σου απάντησα)

Δεν μπαίνεις σ' ένα εξειδικευμένο θέμα για ένα και μόνο είδος λέβητα να ρωτήσεις ποιόν λέβητα ν' αγοράσεις!

Άνοιξε ένα καινούργιο θέμα ή ψάξε ένα από τα 10δες όμοια και γράψε εκεί.

There is nothing more uncommon than common sense.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": pan

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #61075 από pan
Απαντήθηκε από pan στο θέμα OPOP BioPel 30kW by fotisbasm
φιλος ,πρι παρακολούθησα ολος τυχαίως ψάχνοντας στο gogle gia ton opop την συζητηση που ειχατε για τον οποπ και
kai τα προβληματα που ειχε αν δεν κανω λάθος εσυ .και θέλοντας να σιγουρευτώ για την αγορά μου ρώτησα.

ειμαι απο καστορια στα 760 υψόμετρο και το σπιτι εχει μόνωση στα δοκαρια φιμπραν 3μ .

yg:παντα θελει κωδικο?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #61299 από Pri
Απαντήθηκε από Pri στο θέμα OPOP BioPel 30kW by fotisbasm
Σήμερα καθάρισα τον λέβητα. Μετά από αυτό το καθάρισμα του καυστήρα που έγινε 3 μέρες πριν λόγω μπουκώματος, έχουμε και λέμε σήμερα:








Θυμίζω ότι άλλαξα πέλλετ κι αυτό που βλέπετε είναι αποτέλεσμα καύσης 12 σακιών. Η κατανάλωση έχει πάει στα 3,5 περίπου (ίσως και 4) σακιά το 24ωρο. Το Ayger Capacity στα 1700 και τα υπόλοιπα όπως ήταν. Εξωτερικές θερμοκρασίες κάτω από 8c και την νύχτα κάτω από -1c όλο το τριήμερο της δοκιμής. Νομίζω ότι οι εικόνες δείχνουν τρομερή βελτίωση.

Σήμερα έβαλα στο σιλό Biotherm με μίξη Ahira σε αναλογίες 2/3 με 1/3 και προσπάθησα να το ρίξω έτσι που ν' ανακατευτούν καλά. Έβαλα 8 σάκους για δοκιμή. Οι ρυθμίσεις θα παραμείνουν οι ίδιες. Θα ενημερώσω και πάλι.

There is nothing more uncommon than common sense.
Συνημμένα:
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by Pri.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #61313 από ΣΕΡΑΦΕΙΜ
Απαντήθηκε από ΣΕΡΑΦΕΙΜ στο θέμα OPOP BioPel 30kW by fotisbasm
γεια και χαρά σε όλους και καλές γιορτές είμαι καινούργιο μέλος στο φόρουμ.
έχω τον ίδιο λέβητα OPOP 30 και είναι απίστευτος φίλε PRI βλέποντας προσεκτικά τις
φόντο εκτός και αν κάνω λάθος η σχάρα του καυστήρα πρέπει να είναι λάθος τοποθετημένη

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #61318 από petrosp13
Απαντήθηκε από petrosp13 στο θέμα OPOP BioPel 30kW by fotisbasm
Κανονικά είναι τοποθετημένη η σχάρα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.118 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ