Primus 45

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #110934 από vag1234
Απαντήθηκε από vag1234 στο θέμα Re:Primus 45
Πρέπει να βγει όλο μαζί έξω .. Οπότε και τις 4 βίδες πρώτα και μετα ο κοχλιας ...

Jole επειδή έχεις και εσύ termodinamik προς το τέλος της εβδομάδας θα ανεβάσω οδηγίες με κάποιες φωτογραφίες στο thread του για τον termodinamik ..

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #110935 από Jole
Απαντήθηκε από Jole στο θέμα Re:Primus 45

vag1234 έγραψε: Πρέπει να βγει όλο μαζί έξω .. Οπότε και τις 4 βίδες πρώτα και μετα ο κοχλιας ...

Jole επειδή έχεις και εσύ termodinamik προς το τέλος της εβδομάδας θα ανεβάσω οδηγίες με κάποιες φωτογραφίες στο thread του για τον termodinamik ..


Ευχαριστω vag1234, θα περιμενω!!

Αντε, και καλο χειμωνα να εχουμε ολοι μας!!!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #110967 από electron
Απαντήθηκε από electron στο θέμα Primus 45

PRIMUS 45 έγραψε: Α και κάτι άλλο 160 κιλά πελλετ ?????????????????????
Τι σιλό έχεις εσυ που βάζεις 160 κιλά πελλετ???????????????οεο :kiss:


Νικολα το manual του primus λεει οτι το σιλο ειναι χωρητικότητας 160κιλων.. όποτε εγω το εχω γεμίσει μέχρι επάνω με πελλετ οποτε αν δεν ειναι 160κιλα μεσα αντε να ειναι 150 (δεκα τσουβαλια χ 15κ το ενα)

διαβαζουμε και κανενα manual ε? ε? :P


"Η τεχνητή νοημοσύνη δεν μπορεί να κερδίσει τη φυσική ηλιθιότητα..."
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
"κάτοχος Mavil Primus 25"
Last edit: 10 Χρόνια 7 Μήνες πριν by electron.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #110984 από dimosmav
Απαντήθηκε από dimosmav στο θέμα Primus 45
Καλό χειμώνα κι από μένα. Βλέπω ότι ζωντάνεψε πάλι η κοινότητα που αφορά τους λέβητες της Mavil. Ελπίζω ότι φέτος έχοντας και τις εμπειρίες μας από πέρσι να πάμε καλύτερα.
Θα κάνω μια σύνοψη επειδή αναφέρθηκε ο ΠΑΠΑΣ. Πέρσι την πρώτη φορά είχα θέμα με άκαυστο πέλετ που είχε μεταβληθεί σε πίσσα και είχε προσκολληθεί στα τοιχώματα του σωλήνα και στον κοχλία σφηνώνοντάς τον. Αυτό προκάλεσε το κάψιμο της ασφάλειας μέσα στον πίνακα και την αλλαγή του διακόπτη που βρίσκεται στο δεξιό μέρος του πίνακα(αυτός προστατεύει τον κοχλία σε περίπτωση κολλήματός του). Το δεύτερο θέμα δημιουργήθηκε αργότερα όταν και πάλι σφήνωσε ο κοχλίας. Ήρθε ο τεχνικός από τη Mavil, τον έκανε φύλλο και φτερό, τον καθάρισε με λεπτομέρεια(αφαιρώντας τα τρίμματα από τον σωλήνα του κοχλία,καπνοδόχο κ.ά.) και έκτοτε δούλευε καλά.
Στο συμπέρασμα τώρα, κατά τη γνώμη μου πάντα. Καθοριστικό είναι το σχολαστικό καθάρισμα του στομίου της σωλήνας με τον κοχλία(πολλές φορές επειδή τον ρυθμίζουμε με μεγάλη περίοδο αναμονής καίει χαμηλά στον χώρο καύσης και δημιουργείται κάρβουνο στην έξοδό της που μπλοκάρει την ομαλή ροή του πέλετ). Επίσης πιο συχνά θα πρέπει να βγαίνει ο κοχλίας για να αφαιρείται το πριονίδι στο εσωτερικό του που ζορίζει τον κοχλία(άτομο στην περιοχή μου που τον καθαρίζει σχολαστικά κάθε 15 μέρες δεν είχε προβλήματα).Σύμφωνα με τα λεγόμενα του τεχνικού πολλές εταιρείες παρήγαγαν πέλετ με μεγάλη συμπίεση και σκληρά ξύλα που δυσκόλευαν τους λέβητες με τα τρίμματα (αν και μου είπε ότι το μοτέρ που χρησιμοποιούν είναι μεγαλύτερης δύναμης απ' ότι συνηθίζεται). Στα + η τεχνική υποστήριξη από τη Mavil(καλύτερα όμως θα ΄ταν να μην τους χρειαζόμασταν).
Εν κατακλείδι πιστεύω πως δεν κοιμάσαι ποτέ ήσυχος και αμέριμνος. Αυτό που μπορούμε να κάνουμε είναι να είμαστε περισσότερο σχολαστικοί και με τον τρόπο που μπορεί ο καθένας μας να ξεκλέβει 1 ώρα για να καθαρίσει τον κοχλία(κι αν κάνει κρύο βάζουμε και τον πετρελαίου μπροστά για μια ώρα).
Τα υπόλοιπα μέρη του καθαρίζονται πολύ εύκολα και δεν δημιουργούν προβλήματα σημαντικά. Το μαγνητάκι στο πορτάκι του ανεμιστήρα κάνει καλή δουλειά όπως και η σιλικόνη γύρω από το στόμιο του κοχλία.
Κατά τα άλλα για φέτος έχω προμηθευτεί πέλετ από την Alfawood με δύο ακόμα φίλους(φορτηγό) με τελική τιμή(ελλείψει αντιπροσώπου και προσφοράς στην περιοχή) στην τιμή των 210 Ε(τα πάντα όλα μέσα).Ελπίζω ότι θα πάει καλά.Το δοκίμασε ο ένας από τους δύο φίλους αφήνοντας πολύ καλή εντύπωση από την καύση του. Value for money.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": ΠΑΠΑΣ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #111010 από ΠΑΠΑΣ
Απαντήθηκε από ΠΑΠΑΣ στο θέμα Primus 45
Καλο χειμωνα dinosmav!Δεν καταλαβα ποια ασφαλεια εννοεις.Σημερα αλλαξα τις δυο ασφαλειες 0.5 και 7Α,αλλα ο κοχλιας τιποτα.Εμενα ο κοχλιας ηταν καθαρος παρολο που στα πλαινα του σιλο εχει αρκετη πισσα χαμηλα.Φρακαρε απο το πριονιδι οπως ειπες.Δεν εχω χρονο τωρα θα επανελθω.Το ALFAWOOD πολυ λιγη σταχτη,αλλα μυρζει σαν MDF.Με το ΜΑΚΗ ο λεβητας (με το μαγνητη) αναβε μετα απο 25-29 ωρες κανονικα με το ΑΛΦΑ που δοκιμασα το καλοκαιρι για ζεστο νερο ο λεβητας ξεκινουσε απο την αρχη.Εσβηνε εντελως το πελλετ και εμενε οπως ηταν την ωρα που εσβησε ο λεβητας.
Φλατζοκολα και σιλικονη το ιδιο ειναι?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #111018 από dimosmav
Απαντήθηκε από dimosmav στο θέμα Primus 45
Μία από αυτές που άλλαξες και εσύ είχα αλλάξει στο εσωτερικό του πίνακα. Ο πλαϊνός διακόπτης αλλάχτηκε γιατί είχε χαλάσει κι αυτός και δεν παρείχε προστασία. Εγώ έβαλα σιλικόνη υψηλών θερμοκρασιών στον κοχλία(max 363 βαθμούς κελσίου).

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.302 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ