Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
12 Χρόνια 10 Ώρες πριν - 12 Χρόνια 10 Ώρες πριν #14896 από georgebest
Απαντήθηκε από georgebest στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

Asteris έγραψε: Μιά πιστοποίηση από κάποιο βουλγάρικο ίδρυμα βλέπω και δεν αναφέρει πουθενά την απόδοση της εστίας. Ή οποία μπορεί να είναι 40-50% και να θέλει 6 κιλά ξύλα την ώρα για να ζεστάνει. Σε σχέση με τα 2.5-3 κιλά την ώρα που θέλει το Invicta μου για να ζεστάνει 120 μέτρα. Μπορεί βέβαια να έχει και 80% και να καίει ακόμα λιγότερα ξύλα, αλλά σε τέτοια περίπτωση μάλλον θα το διατυμπανίζανε με μεγάλα γράμματα. Οπότε μέχρι να ασχοληθούν σοβαρά και να κάνουν κανονική μελέτη απόδοσης από δυτική χώρα και να μας πουν την απόδοση, μακριά και αγαπημένοι που λεν και στο χωριό μου...


Asteri σε μένα αναφέρεσαι?? Η εταιρεία είναι ελληνική με έδρα στον βόλο.www.caminos.gr/4988E25F.el.aspx
Ναι τώρα είδα ότι έχει βουλγάρικη πιστοποίηση. Αλλά όσον αφορά την απόδοση θα ρωτήσω. Το βάρος της εστίας είναι μεγαλύτερο από την invicta όπως και το πάχος του μαντεμιού οπότε αυτό είναι στα θετικά. Α!! Μου είπαν ότι έχει και βεντιλατέρ ενώ η Invicta δεν έχει, έτσι?? Και η απόδοση είναι 21 kw σε αντίθεση με τα 14 της invicta.
Last edit: 12 Χρόνια 10 Ώρες πριν by georgebest.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 8 Ώρες πριν #14903 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Διάβασε όλο το topic από την αρχή. Δεν μπορείς να συγκρίνεις βάρη, το συγκεκριμένο τζάκι έχει βάση, θερμοθάλαμο, μηχανισμό συρόμενης πόρτας, μοτέρ κλπ, όταν η Selenic 700 είναι σκέτο foyer. Πάχος εσωτερικού μαντεμιού πόσο είναι, που το γράφει? Το βεντιλατέρ δεν είναι απόδειξη αποδοτικής λειτουργίας, αν η εστία δεν βγάζει αρκετή ζέστη, κρύο αέρα θα σου πετάει, δες τα post του Ερημίτη.

Η δε πιστοποίηση είναι ολίγον γιούχου, γιατί δεν έχει ούτε απόδοση τοις εκατό, ούτε μονοξείδιο του άνθρακα, ούτε θερμοκρασία εξόδου καυσαερίων. Το δε 21kW δεν ξέρουμε τι ισχύς είναι. Αν είναι η θερμική, δηλαδή το πόσα ξύλα την ώρα μπορεί να κάψει, δεν λέει κάτι, γιατί αν πχ έχει απόδοση 50%, τότε στον χώρο δίνει 10.5kW. H Selenic 700 δίνει 14 στον χώρο. Η Turbo vision 800 που είναι πιό κοντά στα κυβικά της εστίας που δείχνεις (80cm), είναι 18kW στον χώρο. Το ότι 21 την έβγαλαν οι βούλγαροι, με κάνει ακόμη πιό κακόπιστο προς την πραγματική της απόδοση. Έχει πάμπολες βουλγάρικες εστίες που είναι σαν τενεκέδες με πόρτα και δηλώνουν ότι νάναι από αποδόσεις, έως και 84% έχω δει να δηλώνουν, που δεν τα βγάζουν ούτε τα καλύτερα τζάκια της Ιταλίας...

Εγώ στην θέση σου θα την σκεφτόμουνα μόνο αν ακούσω αποδόσεις και καταναλώσεις από κάποιον που την έβαλε. Οι περισσότεροι που βάλαν ελληνικά τζάκια, δυστυχώς παγώσανε τον χειμώνα που μας πέρασε...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 7 Ώρες πριν #14906 από legend7ts
Απαντήθηκε από legend7ts στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
ρε παιδια πηρα τηλεφωνο σημερα μια γνωστη εταιρια να μιυ πει μια τιμη για μια κασετα και μου ειπε οτι παει η κασετα στα 1300 με φπα και αλλα τοσα η εγκατασταση με τα υλικα. δε παει καλα ο κοσμος, και μετα λενε δεν εχουμε δουλεια.....

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 7 Ώρες πριν #14909 από χρηστος8
Απαντήθηκε από χρηστος8 στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Το θεμα με τις ισχυς των τζακιων πραγματικα εχει ξεφυγει.
Εχω βρει διαφορετικες εταιριες που πουλανε το ιδιο επωνυμο τζακι, και ο ενας το δινει 14kw ενω ο αλλος 18 !!!
Το ιδιο τζακι να εχει στον εναν καταλογο 3,5 κιλα καταναλωση και στον αλλον 5,5 !!!
Αντε να φιλτραρει ο αλλος ποιος λεει την αληθεια τελικα.
Φετος συνδεσα μερικα βουλγαρικα τζακια νερου που υποτιθεται ηταν 20 η και 24kw και μετα βιας ζεσταιναν 70 με 80 μετρα...και μιλαμε για θερμοκρασιες εισαγωγης 50 το πολυ, μεγαλη απατη αν σκεφτει κανεις οτι ουτε δυο χειμωνες δεν αντεχουν.
Η πλακα ειναι οτι μερικοι τα παινευουν μονο και μονο επειδη τα αγορασαν 500 ευρω...παραβλεπουν το οτι ειναι απιστευτα αντιοικονομικες ξυλομηχανες.



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 6 Ώρες πριν #14912 από legend7ts
Απαντήθηκε από legend7ts στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
υπαρχει περιπτωση να βαλω κασετα με βεντιλατερ για να καλυψω ενιαιο χωρο 60 τετρ με συνολικο κοστος και εγκαταστασης γυρω στα 1000 με 1300 ευρω?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 6 Ώρες πριν #14913 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Για δες την Invicta 600 turbo στο Leroy, είναι 8kW και πρέπει να έχει λίγο κάτω από 800€. Αν δεν κάνω λάθος, την είδα στα πεταχτά τις προάλλες που ήμουνα εκεί. Εγκατάσταση αν σου πεις κάποιος πάνω από 400€ για κασέτα, τον βρίζεις και πας στον επόμενο. Στα ίσια...
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": legend7ts

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.578 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ