Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #15022 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Στο ξαναλέω, ότι αν απλά θες να βάλεις μιά κασέτα όπως είναι και να μην μπλέξεις με μερεμέτια, βαλε την Nordica insert, όχι την Focolare. Η απόδοση θα είναι ίδια, δεν παίζει η Focolare να κάνει παπάδες, αυτά είναι τερτίπια του dealer στην έκθεση που είδες.

Τώρα, αν θες να κατεβάσεις το τζάκι όλο, ξαναλέω ότι ένα foyer+εναλλάκτη την πατάει κάτω και την κασέτα και την focolari και σε ισχύ και σε απόδοση, 85%+ πιάνει ο συνδιασμός αυτός. Και απλά δούλεψέ το με ένα ξύλο, δουλεύει και χαμηλά η εστία, δεν είναι ή σβηστή, ή τέρμα γκάζι, έχει ρυθμιστή αέρα γι αυτήν την δουλειά.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #15047 από erimitis
Απαντήθηκε από erimitis στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Παιδες εδω μεσα καλα τα λεμε ολοι αλλα κανουμε και ενα λαθος.Μιλαμε για διαφορετικα σπιτια, διαφορετικα αντιλαμβανεται ο καθενας την ζεστη και την καταναλωση και φυσικα διαφορετικες κατασκευες στα τζακια, γιατι ακομα και ο ιδιος μαστορας να τα τοποθετει κατι θα του ξεφυγει και φυσικα διαφορετικες καμιναδες.Οποτε μην πεφτεται στην λουμπα εγω παλευα περισυ αρχικα οταν εφτιαξα το τζακι να εχω στο φουλ να δουλευει 800αρι βεντιλατερ και τελικα εφτασε το σαλονι 29 βαθμους παραλιγο να σκασω οποτε και διαπιστωσα οτι στην 4 σκαλα να το εχω ρολαρει μια χαρα.
Αυτο που μετραει ειναι το απλωμα της τσεπης του καθενα απο εδω και κατα ποσο ενστερνιζεται της συμβουλες που διδονται απο αξιοποιστα ατομα του νηματος.
Θεωρω οτι μετα απο 111 σελιδες καποιος αντιλαμβανεται τι θα πρεπει να προσεξει και τι να αγορασει αφου εμπεριστατωμενα αναλυονται ολα.
Λυπαμαι τους καημενους του συλλογου του οποιου ημουνα προεδρος που δεν καταφεραν ακομα να δωσουν λυση.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν #15082 από bill
Απαντήθηκε από bill στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
γεια σας τελικα η αγορα εγινε ειναι αυτο.Foyer 1 face INVICTA 6270-44 15.0 Kw.
μπορω να φτιαξω ενα θερμοθαλαμο γυρω απο την εστια, σαν κασσετα δηλ,τι υλικο να βαλω; μαυρη λαμαρινα κανη η θα εχω προβλημα οσμων, ειναι υγεινη;
προσπαθω να μην βαλω πετροβαμβακα για μονωση καποιο αλλο υλικο ξερετε;
η κατασκευη θα γινη οπως του asteri με εναλλακτη,η διαφορα θα ειναι στο θερμοθαλαμο.
καθε βοηθεια δεκτη.
ευχαριστω.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν #15087 από georgebest
Απαντήθηκε από georgebest στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

Asteris έγραψε: Tα Invicta έχουν 9mm. Οτιδήποτε πάνω από 8-8.5, είναι καλό. Την απόδοση μένει και να την αποδείξουν, στα λόγια όλα ωραία είναι. Αν θες να γίνεις δοκιμαστής τους, γίνε. Δεν ξέρεις, μπορεί και όντως να είναι καλό. Εγώ θα προτιμούσα κάτι πιό σίγουρο.

Πόσο καλή τιμή σου κάνουν, κάτω από χιλιάρικο? Γιατί Selenic 700 + εναλλάκτης + μοτέρ 500κμ, με βεβαιωμένη ισχύ 14kw και απόδοση πάνω από 80%, τόσο κάνει.


Asteri σε ευχαριστώ για την βοήθειά σου. Τελικά καταλήξαμε με τον μπατζανάκη μου να πάρουμε από 1 τζάκι invicta ο καθένας. Αυτός το πήρε κιόλας. Πήρε το grand vision 700. Είναι καλό? Από πού να πάρει εναλλάκτη ? Είμαστε από Σέρρες. Να πάρουμε από θεσνίκη από κάποιον συγκεκριμένο ? Μπορείς να μου δώσεις κάποιες οδηγίες για το πώς έστησες το δικό σου με πμ (αν δε σε πειράζει) με βεντιλατέρ, πού να τοποθετήσω περσίδες, τί να βάλω στην φούσκα κτλ. Αν δεν σου κάνει κόπο φυσικά.
Και κάτι τελευταίο. Τί διαφορές έχουν τα 700 άρια τα invicta? Γιατί απ'οτι κατάλαβα έχει διάφορα μοντέλα. Δεν πήγα προσωπικά για να ρωτήσω στο leroy ακόμα. Γι'αυτό σε ρωτάω για να ξέρω τί θα πάρω εγώ. Ευχαριστώ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν #15088 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Θα καθήσετε ένα απόγευμα με τον μπατζανάκη και θα διαβάσετε το topic από την αρχή, τα έχουμε γράψει όλα αναλυτικά.

Το 700 έχει πιό μικρή πόρτα από το Grande vision, αλλά έχει έτοιμες υποδοχές αέρα από κάτω, ώστε να μην χρειάζεται τόσο μεγάλη κάτω εισαγωγή. Τα υπόλοιπα είναι παραλλαγές στην πρόσοψη (στογγυλά, πρισματικά, με ανασυρόμενη πόρτα κλπ).

Εναλλάκτη ξέρω ότι έχει στην Θέρμη, απέναντι από την κρεαταγορά. Πιθανόν να έχει και ο Μακρής Μότορς στην Αφροδίτης, στον Βαρδάρη. Εκεί έχει και μοτέρ και controllers.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν #15092 από marsdiv
Απαντήθηκε από marsdiv στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

Asteris έγραψε: Θα καθήσετε ένα απόγευμα με τον μπατζανάκη και θα διαβάσετε το topic από την αρχή, τα έχουμε γράψει όλα αναλυτικά.

Το 700 έχει πιό μικρή πόρτα από το Grande vision, αλλά έχει έτοιμες υποδοχές αέρα από κάτω, ώστε να μην χρειάζεται τόσο μεγάλη κάτω εισαγωγή. Τα υπόλοιπα είναι παραλλαγές στην πρόσοψη (στογγυλά, πρισματικά, με ανασυρόμενη πόρτα κλπ).

Εναλλάκτη ξέρω ότι έχει στην Θέρμη, απέναντι από την κρεαταγορά. Πιθανόν να έχει και ο Μακρής Μότορς στην Αφροδίτης, στον Βαρδάρη. Εκεί έχει και μοτέρ και controllers.


και εγω απο εκει πηγα και πηρα τον εναλακτη η ιστοσελιδα του ειναι αυτη στην θερμη petridis-thermi.webnode.com// και απο τον μακρη πηρα το βεντιλατερ και τον ροοστατη. . εχει και ο μισαηλιδης στον λαγκαδα ολα τα παραπανω εδω www.tzaki.com.gr/results.php?page=1&Cat_ID=13&Sub_ID=&query=

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.556 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ