Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #39239 από rivol
Απαντήθηκε από rivol στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Στην Αθήνα η μπρικέτα έχει από 280€ έως 370 € χωρίς να έχω δοκιμάσει και να ξέρω ποιότητα.

Το κλέψιμο των ξύλων στο ζύγι με τον έναν η τον αλλο τρόπο είναι δεδομένο.

Και θα δείτε ότι όταν υποχρεωθούν να πουλάνε με το κυβικό η τιμή θα είναι όσο ο τόνος. Ένας στην Βάρη το έχει κάνει ήδη.

Αλέξης

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #39250 από vg
Απαντήθηκε από vg στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

SHERIF έγραψε:

vg έγραψε: Καλημέρα
.....
2) Σο παταράκι που δημιουργούμε με πετροβάμβακα, βάζουμε και γυψοσανίδα από κάτω του ή από πάνω του ή βάζουμε ψιλή λαμαρίνα;.....

Ευχαριστώ


Εάν σε παίρνει βαλε λαμαρίνα 1mm κάνε τρύπα Φ22 για να περνάει άνετα η σωλήνα με την μανσέτα (σφυγκτήρας) βίδωσε δύο στρωτήρες από την πάνω πλευρά για να νευρώσει και βάζεις τον πετροβάμβακα, εν συνεχεία κόβεις δύο λαμαρίνες με τρύπα Φ 200 ακριβώς τισ κόβεις όπως στην φωτό και τις βιδώνεις δεξιά και αριστερά της σωλήνας οπότε σφραγίζει εντελώς και για απόλυτη σιγουριά περνάς γύρω γύρω μία δακτυλιά πυράντοχη σιλικόνη και έχεις το κάτωθι αποτέλεσμα, παραθέτω φωτό, ελπίζω να σου έδωσα μία ιδέα.

SHERIF, Σε ευχαριστώ πολύ για τις φωτογραφίες.
Κάπου είχα δει μέσα στο φόρουμ, κάποια φωτό από την καταπληκτική ιδέα που είχες προτείνει, αλλά ανέφερες με λαμαρίνα 0,75mm. Με αυτές τις φωτό που ανέβασες τώρα, γίνεται ακόμη πιο κατανοητό.
Μπράβο για την σύλληψη της καταπληκτικής ιδέας. Εμπνέει σιγουριά!!!
Αυτό θέλω να κάνω και εγώ, αλλά πρέπει να βγάλω πατρόν γιατί το τζάκι είναι γωνιακό. Εκεί δυσκολεύομαι στο πατρόν και αν θα πέσει ακριβώς στο πατρόν, ακριβώς η τρύπα της καμινάδας. Θα δούμε, νάρθει με το καλό πρώτα το τζάκι.
Ήθελα να σε ρωτήσω 0,75mm ή 0,60mm λαμαρίνα του χιλιοστού δεν κάνει;
Επίσης τον πετροβάμβακα πάνω από την λαμαρίνα πως τον τοποθέτησες, με το αλουμινόφυλλο, να κοιτάει την λαμαρίνα; ή το αλουμινόφυλλο, να κοιτάει το ταβάνι;


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #39257 από rivol
Απαντήθηκε από rivol στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

vg έγραψε: Κάπου είχα δει μέσα στο φόρουμ, κάποια φωτό από την καταπληκτική ιδέα που είχες προτείνει, αλλά ανέφερες με λαμαρίνα 0,75mm. Με αυτές τις φωτό που ανέβασες τώρα, γίνεται ακόμη πιο κατανοητό.


Γι'αυτο λέω, κάντε παρουσίαση στο αντίστοιχο θέμα από τις εστίες σας με το φωτογραφικό υλικό που έχετε για να είναι όλα μαζεμένα.

Που να βρεις μέσα σε 300 σελίδες κάτι που είδες και σε ενδιαφέρει μετά από κάποιο διάστημα !!!

Αλέξης

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #39397 από vg
Απαντήθηκε από vg στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
rivol
Η πρότασή σου είναι μονόδρομος. Αλλιώς χάνεσαι και ρωτάμε όλοι τα ίδια και τα ίδια και αναγκάζουμε συνεχώς τον υπομονετικό και ακούραστο Αστέρη, που συνήθως απαντά, να γράφει συχνά τα ίδια που είχε γράψει 2 σελίδες πριν.
Εγώ που τις έχω διαβάσει όλες τις σελίδες του θέματος, έμαθα πολλά, αλλά ακόμη έχω πολλές απορίες.
Μια εικόνα, ίσον χίλιες λέξεις!!!

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Last edit: 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν by vg.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #39407 από MICK
Απαντήθηκε από MICK στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Γνωρίζει κάποιος απo που μπορώ να προμηθευτώ μπρικέττα στην περιοχή της ανατολικής Αττικής?? Rivol έχεις αγοράσει από κάποιον?? Έχω NORDICA 70CRYSTAL, τοποθετημένη σε ενιαίο χωρο περ. 60τμ. Πρίν απο περ. 10 σελίδες κάποιος είχε γράψει για Αυστριακή μπρικέττα ερυθροελλάτης και ήταν ευχαριστημένος. Μπορεί να μας πει συγκεκριμένη μάρκα, ή μαγαζί πώλησης. Εχω αγοράσει περ. 3 τόνους δρύς και ελιά από το καλοκαίρι. Αλλά θα ήθελα να δοκιμάσω και μπρικέττα, ώστε αν έχω κάποιο πρόβλημα με το ξύλο να κάψω μπρικέττα. Βέβαια το τζάκι το έχω ανάψει μέχρι τώρα 5 φορές δοκιμαστικά και ο καιρός ηταν καλός. Δέν γνωρίζω ακριβως την απόδοση του αγορασμένου ξύλου. Αν και το τζάμι ελάχιστα μαύρισε στις 2 άκρες. Βέβαια από τις περσίδες στην φούσκα ο αέρας που έβγαινε ήταν 100+ βαθμούς. Επίσης από πού μπορώ να αγοράσω μετρητή για την υγρασία του ξύλου.

ΜΙΧΑΛΗΣ
Last edit: 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν by MICK.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #39452 από liakjim
Απαντήθηκε από liakjim στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Και απο σημερα κ εγω στο club των selenic-αδων. Πρεπει να πηρα το τελευταιο με τιμη προσφορας στα 450Ε απο Leroy αεροδρομιου.

Παρουσίαση εγκατάστασης τζακιού εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=57920&Itemid=384

Ορθός Τρόπος Δοκιμής Τύπων Μπρικέτας εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=58124&Itemid=384
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.688 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ