Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #44919 από gus
Απαντήθηκε από gus στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
καλησπερα παιδια,αντιμετωπιζω προβλημα με μια κασετα που εβαλα ειναι η salgueda artis 14kw.το τζακι το εχω αναψει πανω απο 10 φορες και οταν το φουντωνω μυριζει σαν καμμενο πλαστικο καθως επισης πανω απο 20-21 βαθμους δε μου ανεβαζει με τιποτα σε ενιαιο χωρο 40 τμ και συνολικα τμ σπιτιου 80.πηρα το μαστορα και μου ειπε καιγεται ο πετροβαμβακας και πως καποια στιγμη θα φυγει η μυρωδια...οσο για την θερμοκρασια μου ειπε να κλεινω στο μισο το κλαπετο για καλυτερευσει αλλα και παλι τζιφος μια απο τα ιδια.τι μπορει να φταιει?ασ μεβοηθησει καποιος ευχαριστω

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #44923 από GT
Απαντήθηκε από GT στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

gus έγραψε: καλησπερα παιδια,αντιμετωπιζω προβλημα με μια κασετα που εβαλα ειναι η salgueda artis 14kw.το τζακι το εχω αναψει πανω απο 10 φορες και οταν το φουντωνω μυριζει σαν καμμενο πλαστικο καθως επισης πανω απο 20-21 βαθμους δε μου ανεβαζει με τιποτα σε ενιαιο χωρο 40 τμ και συνολικα τμ σπιτιου 80.πηρα το μαστορα και μου ειπε καιγεται ο πετροβαμβακας και πως καποια στιγμη θα φυγει η μυρωδια...οσο για την θερμοκρασια μου ειπε να κλεινω στο μισο το κλαπετο για καλυτερευσει αλλα και παλι τζιφος μια απο τα ιδια.τι μπορει να φταιει?ασ μεβοηθησει καποιος ευχαριστω


Νταξ μωρέ και τι έγινε, ο πετροβάμβακας καίγεται... :blink: :blink: :blink:

Ο τζακάς σου είναι για πολλές μάπες.

Διάβασε λίγο το θέμα Το τζάκι μυρίζει , θα σου λυθούν οι απορίες πιστεύω.

Προφανώς έχεις πολύ μικρές περσίδες, η θερμοκρασία εγκλωβίζεται, ο πετροβάμβακας μυρίζει και η ζέστη που περιμένεις δεν έρχεται ποτέ.

EDIT: Τώρα είδα ότι έχεις κασέτα, αλλά εφόσον μυρίζει ο πετροβάμβακας πιστεύω ότι τα παραπάνω ισχύουν. Εγκλωβίζεται ζεστός αέρας γύω από την εστία που πε΄ρπει να εκτονωθεί. Αυτό θα γίνει μέσω σωστά διαστασιολογημένων περσίδων.


Ακόμα στα πετρέλαια...
Last edit: 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν by GT.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #44938 από mk86
Απαντήθηκε από mk86 στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
στο μονομπλοκο που παρηγγειλα ο κατασκευαστης μου επεσημανε οτι δε χρειαζεται κατω απο την εστια περσιδα...και οτι καλο θα ηταν οι αεραγωγοι να στελνουν τον αερα χαμηλα..στα ποδια και οχι ψηλα

θα υπαρχει καποιο προβλημα λετε;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #44951 από gus
Απαντήθηκε από gus στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
δηλαδη προτεινεις να αλλαξω περσιδες?εχει βαλει 2 15χ15 διπλα διπλα γιατι η φουσκα ειναι στρογγυλη,που θα μαθω ποιες διαστασεις πρεπει να μπουν?α και κατι αλλο οπως ανεβαινουν οι αεραγωγοι και καταληγουν στις περσιδες ακουμπανε απλα απο τη μεσα μερια με αποτελεσμα να εχει κενα μηπως θα επρεπε να εφαρμοζουν ακριβως στις περσιδες? θα βαλω και φωτο για να καταλαβεις τι λεω
Last edit: 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν by gus.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #44959 από ELECTRICALCHIEF
Απαντήθηκε από ELECTRICALCHIEF στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Συνηθως οι συμβουλες και οι οδηγιες του κατασκευαστη ( αν υπαχρχουν) υπερισχυουν αυτων του μαστορα τις γειτονιας, της γειτονισσας και του παπα της ενοριας.
;)

la nordica svezia

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #44978 από gus
Απαντήθηκε από gus στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
το θεμα ειναι τωρα πως θα λυσω το προβλημα και συμφωνω απολυτα για τις οδηγιες του κατασκευαστη,ελα ομως που εγω δεν τις εχω
Last edit: 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν by gus.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.793 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ