Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #45528 από sofix
Απαντήθηκε από sofix στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
γολγοθας παραγγελιας περσιδων..
κανω παραγγελια 20x10 και μου στελνει 18,7-8,7cm.. μικροτερες με αποτελεσμα οι τρυπες που εχει για βιδωμα στην γυψοσανιδα ισα που φτανουν 5 χιλιοστα πανω στο γυψοσανιδα,με αποτελεσμα να μην πιανει βιδα, καθοτι "μασαει" το χειλος στην ακρη της γυψοσανιδας..

τα στελνω πισω,του τονιζω οτι ειναι μικροτερες και στελνει παλι ιδιες..δικαιολογια οτι αλλο το ανοιγμα οπης και παντα το εσωτερικο,χωνευτο τελαρο περσιδας ειναι μικροτερο της τρυπας στο τοιχο..και οτι εγω κανω λαθος παραγγελια!
1,3 εκατοστα μικροτερο σε καθε διασταση (μηκος,υψος) ειναι πολυ ομως και δεν εχει που να πατησει η βιδα..
ειναι δυνατον να παραγγελνω στομιο με εσωτερικο τελαρο 20χ10 διαστασεις και να μου δινει 18,7-8,7 !!???

δεν δέχεται πλεον επιστροφη και μονο να μου φτιάξει άλλες "στο κοστος"..
με αποτελεσμα να εμεινα με 4 λαθος περσιδες στο χερι και να πρεπει να πληρωσω εξτρα αν θελω τις διαστασεις μου στις τρυπες που εχω κανει στη γυψοσανιδα..

μια λυση θα ηταν να κρατησω τις ολιγον μικροτερες και αντι βιδα να βαλω λιγο σιλικονη στις ακρες,μεσα απο την κορνιζα,αλλα ειναι το γαμωτο! 1 μηνα με τραβαει...
που εμπλεξα θεε μου!


Συνημμένα:
Last edit: 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν by sofix.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #45537 από DrNick
Απαντήθηκε από DrNick στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

sofix έγραψε: ιστορίες καθημερινής τρέλας..
παω μια βολτα να δω ενα θειο μου
εβαλε περυσι ενεργειακο τζακι ελληνικο..προφανως δεν ζεστενοταν καθολου..εκτος απο το τραγικο ελληνικο ενεργειακο τζακι τι ειχε κανει ο μαστορας????


ειχε ντυσει με πετροβαμβακα την εστια..ο θερμοθαλαμος ακουμπούσε γυρω γυρω στην εστια!!!!!
αποτελεσμα ,καμμενος όλος ο πετροβαμβακας στην πλατη εστιας,στα πλαινα απλα ειχε αρπαξει λιγο το χρωμα του,ζεστη μηδεν προφανως και περασε ενα χειμωνα με τζακι σβηστο διοτι βρωμαγε,και ο μαστορας αφαντος!

φετος ξηλωσε γυψοσανιδες,εφτιαξε με λαμαρινα θερμοθαλαμο με κενο μεταξυ λαμαρινας-μαντεμιου 4cm,πηρε ενα μοτερ αγνωστου ταυτοτητος, μιας μονης σκαλας, που κανει σαν αεροπλανο,περασε παλι πετροβαμβακα με κενο 5cm απο τη λαμαρινα,εδωσε παλι δηλαδη καπου 400ευρω και ζεστη μηδεν!και το βεντιλατερ το εβγαλε απο τη πριζα λογω θορυβου..

πλεον το δουλευει με ανοιχτο το τζαμι,διοτι : "ετσι τουλαχιστον βγαζει λιγο ζεστη.."

erimitis έγραψε: Θα παρακαλουσα τους διαχειριστες να προβουν σε αναδειξη του φετινου προεδρου μιας και βλεπω αρχιζει να ανεβαίνει η συμμετοχη τζακοπληκτων.

ψαχνετε ακομα νεο προεδρο?? :P

Πέραν του λάθους του θείου σου να πάρει ελληνικό τζάκι, όταν τελικά έβαλε λαμαρινένιο θερμοθάλαμο στα 4 cm γιατί και πάλι δεν δούλεψε;;Ο πετροβάμβακας έπρεπε να απέχει από την λαμαρίνα κατά 4cm ή έπρεπε να την καλύπτει εξ επαφής;;;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #45540 από DrNick
Απαντήθηκε από DrNick στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

sofix έγραψε: γολγοθας παραγγελιας περσιδων..
κανω παραγγελια 20x10 και μου στελνει 18,7-8,7cm.. μικροτερες με αποτελεσμα οι τρυπες που εχει για βιδωμα στην γυψοσανιδα ισα που φτανουν 5 χιλιοστα πανω στο γυψοσανιδα,με αποτελεσμα να μην πιανει βιδα, καθοτι "μασαει" το χειλος στην ακρη της γυψοσανιδας..

τα στελνω πισω,του τονιζω οτι ειναι μικροτερες και στελνει παλι ιδιες..δικαιολογια οτι αλλο το ανοιγμα οπης και παντα το εσωτερικο,χωνευτο τελαρο περσιδας ειναι μικροτερο της τρυπας στο τοιχο..και οτι εγω κανω λαθος παραγγελια!
1,3 εκατοστα μικροτερο σε καθε διασταση (μηκος,υψος) ειναι πολυ ομως και δεν εχει που να πατησει η βιδα..
ειναι δυνατον να παραγγελνω στομιο με εσωτερικο τελαρο 20χ10 διαστασεις και να μου δινει 18,7-8,7 !!???

δεν δέχεται πλεον επιστροφη και μονο να μου φτιάξει άλλες "στο κοστος"..
με αποτελεσμα να εμεινα με 4 λαθος περσιδες στο χερι και να πρεπει να πληρωσω εξτρα αν θελω τις διαστασεις μου στις τρυπες που εχω κανει στη γυψοσανιδα..

μια λυση θα ηταν να κρατησω τις ολιγον μικροτερες και αντι βιδα να βαλω λιγο σιλικονη στις ακρες,μεσα απο την κορνιζα,αλλα ειναι το γαμωτο! 1 μηνα με τραβαει...
που εμπλεξα θεε μου!


Πες μας ρε φίλε από που παρήγγειλες να παραγγείλουμε κι εμείς!!πάντως από design σκίζει!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #45541 από sofix
Απαντήθηκε από sofix στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
γυρω απο την λαμαρινα εκανε και νεο θερμοθαλαμο να κυκλοφορει αερας και να βγαινει πανω απο μια περσιδα εξοδου..
το τζακι ζεσταίνει σαν ενα κλασσικο τζακι,μονο μπροστα..απο τις περσιδες ισα που βγαινει χλιαρος αερας..ειλικρινα δεν ξερω τι πατεντες του εκανε ο νεος μαστορας,αλλά και παλι σε σχεση με το δικο μου selenic που ειναι το μισο σε μεγεθος,ειναι πατατα..
και δεν αναφερω οτι θελει 10+ κιλα ξύλα για να γεμισει η εστια του 1μ φατσα και καπου 50-60 ποντους βαθος και να αρχιζει να αποδιδει ζεστη...

DrNick έγραψε:
Πες μας ρε φίλε από που παρήγγειλες να παραγγείλουμε κι εμείς!!πάντως από design σκίζει!


περιμενω να δω που θα καταληξει η ιστορια οριστικα και μετα θα τον κραξω και επωνυμα..
1 μηνα αναμονη, 40 τηλεφωνα,με γειωνει συνεχεια απο μερα σε μερα,1 επιστροφη προιοντος και στο τελος φταιω εγω και πρεπει να πληρωσω και κερατιατικα!
για να ειμαι δικαιος απο κατασκευη ειναι αριστη,καπου στις επιθυμητες διαστασεις το χαλαμε..
Last edit: 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν by sofix.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #45543 από thalassolykos
Απαντήθηκε από thalassolykos στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Αναφορά 1ου ανάμματος LA NORDICA 70L
έναρξη 14:30

έναρξη βεντιλατέρ στην 1η σκάλα στις 15:35

δουλεύω σε χαμηλή φωτιά με κλειστό 1γενή αέρα και 80% κλειστό τον δευτερογενή αέρα.

Το τζάκι τραβάει πολύ.

Τα ξύλα (ελιά κομμένη τον Μάρτιο) έχουν λίγη υγρασία! Είδα λίγο αφρό σε μερικά!

Θερμοκρασία αέρα άγνωστη! Το χέρι αντέχει 15 - 20 δευτερόλεπτα! Θα πάρω θερμόμετρο! Σήμερα που το άναψα κάνει καύσωνα!!

Ελαφριά μυρωδιά από βερνίκι, υποθέτω από το βαμμένο χάλυβα!
Last edit: 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν by thalassolykos. Αιτία: ορθογραφικό

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #45557 από GeoTa
Απαντήθηκε από GeoTa στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

sofix έγραψε: γολγοθας παραγγελιας περσιδων..
...
1 μηνα με τραβαει...
που εμπλεξα θεε μου!


Πες τον τρομπα χαιρετισματα αν δεν ξερει να παιρνει παραγγελίες.

Εγώ με όλες τις μοντιφιες που έχω κάνει στο τζάκι εχω παραγγείλει ισαμε 6-7 περσίδες. Πάντα ο άνθρωπος με ρωτουσε τη διάσταση του ανοίγματος που ηθελα και ποτε δεν ειχα προβλημα....

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.536 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ