Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #70688 από glf
Απαντήθηκε από glf στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
με το πατάρι που έκανα, έχω θερμοκρασία εξαγωγής 120 βαθμούς στην περσίδα. μετρημένο με θερμόμετρο ακίδας. η περσίδα είναι 65x18 και βλέπω τη ροή αν βάλω και το χαρτί επάνω. πιστεύω να είμαι καλά...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #70701 από Stavrax
Απαντήθηκε από Stavrax στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
@glf
Με πόσα ξύλα έχεις 120?


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #70724 από MICK
Απαντήθηκε από MICK στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

ragavelas έγραψε: To spiti μου είναι μεζονέτα 135 τμ. Στον κάτω όροφο έχει εγκατασταθεί κασέτα la nordica 70 ventilato και εναλλάκτης θερμότητας. Τον κάτω όροφο τον ζεσταίνει εύκολα στους 23. Πάνω παει σιγά σιγά στους 19-20. Το μπουρί περνάει απο το δωμάτιο ακριβώς από πάνω από το τζάκι μέσα από γυψοσανίδα στην οποία έχω ανοίξει τρύπες κάτω και πάνω και μέσω φυσικής ροής ζεσταίνεται το δωμάτιο.

Αυτό που σκέφτομαι είναι το εξής: Δεδομένου ότι ο κάτω όροφος ζεσταίνεται εύκολα και με σκέτη την κασέτα (χωρίς τον εναλλάκτη) σκέφτομαι να τον καταργήσω και να βάλω το βεντιλατέρ στο πάνω δωμάτιο οπότε η γυψοσανίδα θα λειτουργεί σαν εναλλάκτης δεδομένου ότι στην κάτω τρύπα της γυψοσανίδας θα τοποθετήσω το βεντιλατέρ. Έτσι αφενός χωρίς να έχω εναλλάκτη κάτω το μπουρί πάνω θα είναι πιο ζεστό και αφετέρου, με το βεντιλατέρ θα παίρνω πιο γρήγορα τη ζέστη οπότε θα έχω καλύτερη ισορροπία πάνω κάτω στη θερμοκρασία.

Συμφωνείτε; Πιστεύετε ότι θα λειτουργήσει;

Φίλε μου, αν κατάλαβα καλά, δεν θα καταργήσεις τον εναλλάκτη που βρίσκεται πάνω από την εστία μέσα στη φούσκα. Θα καταργήσεις το μοτέρ του που πιθανόν να είναι εξωτερικό, και θα το τοποθετήσεις στο κάτω άνοιγμα της γυψοσανίδας που βρίσκεται στο πάνω όροφο, ακριβώς πάνω από το τζάκι. Ο εναλλάκτης εφ' όσον δεν βγει θα υπάρχει, και θα δουλεύει με φυσική ροή. Όσον αφορά την τοποθέτηση του μοτέρ στο κάτω άνοιγμα της γυψοσανίδας, θα καταφέρεις να ανεβάζεις την θερμοκρασία που ανεβάζεις και τώρα, σε μικρότερο χρόνο, όπως γράφεις. Δεν νομίζω ότι θα ανεβάζεις, μεγαλύτερη θερμοκρασία. Βέβαια μπορείς να βγάλεις το μοτέρ από τον εναλάκτη και να το τοποθετήσεις πρόχειρα στη γυψοσανίδα για να δεις αν δουλέψει όπως θέλεις. Φαντάζομαι ότι η κατασκευή σου είναι όπως την περιέγραψα.

ΜΙΧΑΛΗΣ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #70747 από panos79
Απαντήθηκε από panos79 στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
αναμεσα στο να μαυριζει το τζαμι ή να κανω οικονομια στα ξυλα επιλεγω το δευτερο.εχω ομως μια απορια.το τζαμι μου μαυριζει στο πανω μερος μετα απο 10 ωρες καυσης ή σε 2 μερες περιπου αρκετα.η αεροκουρτινα δημιουργειται απο κατω ή απο πανω;το υαλοκορδονι δηλαδη που θα το βαλω;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #70749 από glf
Απαντήθηκε από glf στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
με τσίτωμα, 4-5 ξερά μικρά κούτσουρα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #70782 από Stavrax
Απαντήθηκε από Stavrax στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

glf έγραψε: με τσίτωμα, 4-5 ξερά μικρά κούτσουρα

Τότε η θερμοκρασία είναι αρκετά μεγάλη. Αν άνοιγες ακόμα μια περσιδα από το πλάι ας πούμε θα είχες μεγαλύτερη ροή με χαμηλότερη θερμοκρασία. Το ιδανικό είναι 90-95°C.


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.999 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ