Παραγωγή πέλλετ (pellets) για ιδιόχρηση

Περισσότερα
12 Χρόνια 5 Μήνες πριν #3016 από mastoras
Χαλκιδική :whistle:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 5 Μήνες πριν #3070 από jose pelleto
Λοιπόν μάστορα. Παρακάτω μπορείς να βρεις όσες μηχανές θέλεις κατάλληλες και για..προίκα!!! ;)

www.gmi.gr/gr_main.asp?cat=ΠΕΛΛΕΤ&subcat=ΠΡΕΣΣΕΣ ΠΕΛΛΕΤ

www.theoharidis-sa.gr/categories.php?id=78

pellethellas.com.p8.hostingprod.com/pellet

www.elviex.gr/product_detail.jsp;jsessio...77?prdId=43&extLang=

xyloyrgika.weebly.com/muetachialphanuepsilonsigma-pellets.html

www.pellet-stove.gr/el/?page_id=666


Εάν δεν θέλεις όμως να γίνεις από μάστορας..….κάστορας, θα χρειαστείς και έναν σφυρόμυλο!!! Οτιδήποτε χρειαστείς στη πορεία και μπορούμε να βοηθήσουμε, στη διάθεση σου.

Υ.Γ. Προς τους διαχειριστές: Αν θεωρηθεί διαφήμιση αυτή η καταχώρηση παρακαλώ να την διαγράψετε.

Οι σοφοί άνθρωποι μιλούν επειδή έχουν κάτι να πουν, οι ανόητοι επειδή πρέπει να πουν κάτι

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 5 Μήνες πριν #3079 από mastoras


Αυτή είναι ηλεκτρική μονοφασική, αυτή που θέλω, αλλά παράγει λιγότερο πράγμα ......δεν με χαλά όμως



Αυτή την βλέπω ποιό συμφέρουσα, ίδια τιμή, περισσότερη παραγωγή, και εαν τα φτύσει, σου μένει ο κινητήρας ;)

Να δούμε.... εφόσον έχουνε τιμή στην ιστοσελίδα τους, από αυτούς θα αγοράσω. Δεν κάνω κέφι να με "κόβουν φάτσα" για να μου λένε πόσο κάνει. :lol:

Σφυρόμυλο δεν νομίζω να χρειαστώ, γιατί η πρώτη ύλη που έχω, και θα έχω, μόνιμα είναι ξακρίσματα-φλούδες από καπλαμά. Θα πάω να πάρω έναν κλαδοθρυματιστή για κήπους και βλέπω στην συνέχεια.

Εαν προκύψει ανάγκη και βρεθεί άλλη πρώτη ύλη ξυλεία, κλαδιά, κτλ , τότε βλέπουμε. Έχω να φτιάξω και αποθήκες βλέπεις, φέτος τα ξύλα μου τα είχα έξω σκεπασμένα με ναύλον.

Πάντως το πήρα ζεστά το θέμα......γιατί πάγωσα και παγώνω φέτος με τα καυσόξυλα, και χρειάζομαι του χρόνου οπωσδήποτε έναν ωραίο πελλετολέβητα.
Last edit: 12 Χρόνια 5 Μήνες πριν by mastoras.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 5 Μήνες πριν #3092 από mastoras
Για να κάνω όμως μια αγορά με ασφάλεια, θα πρέπει να πάρω μια μηχανή σαν και αυτές που έχετε εσείς, οι φίλοι εδώ στο φόρουμ.

Ποια εργαλεία πήρατε εσείς ? .........η πάλι στου κασιδιάρη το κεφάλι θα μάθουμε να κουρεύουμε :silly: :P :cheer:


Αφού επικοινώνησα σχεδόν με όλους, ο μοναδικός που έχει ετοιμοπαράδοτο εργαλείο τώρα, είναι αυτά τις φώτο που ανέβασα.

Αν και θα ήθελα να αποκτήσω ένα εργαλείο σαν και αυτό που πήρε ο antisakis, δυστυχώς δεν υπάρχει αυτήν την στιγμή.....μετά τον Ιανουάριο. Και όχι μονοφασικό. Θα πρέπει να κάνω εγώ την αλλαγή του μοτέρ, οπότε θα μου κοστίσει πιο ακριβά.

Οπότε ο κύβος ερίφθει , για το κόκκινο εργαλείο με τον πετρελαιοκινητήρα. Γουρούνι στο σακί βέβαια, αλλά δεν γίνεται διαφορετικά.
Last edit: 12 Χρόνια 5 Μήνες πριν by mastoras.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 5 Μήνες πριν #3102 από jnet
Απαντήθηκε από jnet στο θέμα Παραγωγή πέλλετ (pellets) για ιδιόχρηση

jose pelleto έγραψε: Λοιπόν μάστορα. Παρακάτω μπορείς να βρεις όσες μηχανές θέλεις κατάλληλες και για..προίκα!!! ;)

www.gmi.gr/gr_main.asp?cat=ΠΕΛΛΕΤ&subcat=ΠΡΕΣΣΕΣ ΠΕΛΛΕΤ

www.theoharidis-sa.gr/categories.php?id=78

pellethellas.com.p8.hostingprod.com/pellet

www.elviex.gr/product_detail.jsp;jsessio...77?prdId=43&extLang=

xyloyrgika.weebly.com/muetachialphanuepsilonsigma-pellets.html

www.pellet-stove.gr/el/?page_id=666


Εάν δεν θέλεις όμως να γίνεις από μάστορας..….κάστορας, θα χρειαστείς και έναν σφυρόμυλο!!! Οτιδήποτε χρειαστείς στη πορεία και μπορούμε να βοηθήσουμε, στη διάθεση σου.

Υ.Γ. Προς τους διαχειριστές: Αν θεωρηθεί διαφήμιση αυτή η καταχώρηση παρακαλώ να την διαγράψετε.


Διαφήμιση είναι οταν προβάλουμε εναν συγκεκριμένο και περισσότερο αν είσαι εσυ ο ιδιος ο συγκεκριμένος. Αυτό είναι πληροφόρηση και δεν υπάρχει θέμα. ;)

Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": theodosisaraps

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 5 Μήνες πριν #3117 από OANNHSEA

Διαφήμιση είναι οταν προβάλουμε εναν συγκεκριμένο και περισσότερο αν είσαι εσυ ο ιδιος ο συγκεκριμένος. Αυτό είναι πληροφόρηση και δεν υπάρχει θέμα.

OK jnet...
Ευχαριστούμε για την εξήγηση για να μπορούμε να προχωρήσουμε... :cheer:
Α ναι, και άνοιξε και ένα φόρουμ με γνωριμίες - από ότι φαίνεται υπάρχει μέλλον... :evil:

mastoras,
Δεν μας βλέπω να συγγενεύουμε, γιατί είμαι κομματάκι μακριά - από Πειραιά μεριά...

Τώρα για το θέμα της παραγωγής:
Στο είπα μην βιάζεσαι!!! Διάβασε όλο το θέμα από την αρχή!!!
Είπαμε ότι είναι εύκολο να φτιάξεις πέλλετ, όχι ότι είναι γελοίο...
Θα φας τα μούτρα σου με τον ενθουσιασμό σου...

Πρώτον, πρόσεξε ότι η παραγωγή που γράφουν δεν είναι για ξύλο - είναι για ζωοτροφή...
Για το ξύλο η παραγωγή είναι η μισή και για σκληρά ξύλα όπως η ελιά ή το αμπέλι, η παραγωγή πέφτει ακόμα περισσότερο...

Δεύτερον, θα χρειαστείς οπωσδήποτε σφυρόμυλο. Δεν μπορείς να ρίχνεις έτσι μέσα τα υπολείμματα του καπλαμά, γιατί άλλα θα είναι σκληρά και άλλα μαλακά. Συνέπεια αυτού, θα είναι από τη μία να ζορίζεις το μηχάνημα και από την άλλη να μην έχεις ομοιογενές υλικό...
Επίσης άλλη δουλειά κάνει ο κλαδοθραύστης και άλλη ο σφυρόμυλος...
Εάν είναι να ξεκινήσεις μην τσιγκουνευτής 800-1000 ευρώ γιατί θα κλαίς ύστερα...

Επίσης μην ξεχνάς: η μήτρα και το ρόλερ θέλουν αλλαγή μετά από κάποιες ώρες λειτουργίας...
Τα έχει σαν ανταλλακτικά η εταιρεία από την οποία θα πάρεις το μηχάνημα; Και εάν ναι, τι στοκ έχει;
Όχι τίποτα άλλο, αλλά από εμπειρία μπορώ να σου πω ότι θέλει 2 - 3 εβδομάδες με το ταχυδρομείο να έρθουν τα ανταλλακτικά...
Και από εγγύηση καλής λειτουργίας; Δίνουν εγγύηση και πόση χρονικά;

Επίσης τι υγρασία έχει το υλικό που θέλεις να βάλεις μέσα, ξέρεις;
Εάν είναι πάνω από 12% μπορεί να έχεις προβλήματα στον καυστήρα - εάν είναι κάτω από 5%, μπορεί να μην γίνεται πέλλετ ή να γίνεται κακό πέλλετ...
Για αυτό πάρε ένα δείγμα, πήγαινε με ραντεβού εκεί που θέλεις να αγοράσεις το μηχάνημα και κάνε επί τόπου την δοκιμή σου... Μην αγχώνεσαι, το κάνουν πολλοί αυτό...

Αν και θα ήθελα να αποκτήσω ένα εργαλείο σαν και αυτό που πήρε ο antisakis

Ζηλιάρη.... :evil:

δυστυχώς δεν υπάρχει αυτήν την στιγμή.....μετά τον Ιανουάριο.

Ορίστε!!! Α ρε τι κάνουμε τα τέρατα εδώ μέσα...
Μάλλον πρέπει να μας δώσουν μπαξίσι αυτές οι εταιρείες... :silly:
Ετσί, έτσι...
Να ξυπνάει ο κόσμος και να μην αγοράζει σαν τυφλός 300 ευρώ το πέλλετ όταν η πρώτη ύλη πετιέται στα σκουπίδια...

Και όχι μονοφασικό. Θα πρέπει να κάνω εγώ την αλλαγή του μοτέρ, οπότε θα μου κοστίσει πιο ακριβά

Ορίστε;;;
Δηλαδή δεν έχει κάν για PTO; ή δεν μπορεί καν να το αλλάξει μόνος του;
Τόσο δύσκολο είναι για αυτόν να παραγγείλει για να του έρθει την επόμενη φορά και ένα χωρίς μοτέρ για να βγάλει από αυτό που έχει τώρα το τριφασικό και να σου βάλει μονοφασικό;
Αααα... Άρα καλοπουλάνε τα καλοπαιδά μας...

Οπότε ο κύβος ερίφθει , για το κόκκινο εργαλείο με τον πετρελαιοκινητήρα. Γουρούνι στο σακί βέβαια, αλλά δεν γίνεται διαφορετικά.

Αγαπούλα, βιάζεσαι και ύστερα θα κλαίς...
Κουλ μαν, κουλ...

Πρόσεξε λοιπόν:
Από τον GMI, Θέλεις την μηχανή GR200-10 AT-SD μονοφασική ή με πετρέλαιο και τον ΣΦΥΡΟΜΥΛΟ no.1
Από ότι θυμάμαι η GMI κάνει τις αλλαγές που θέλεις ως προς τον κινητήρα...
Από την pellet-stove θέλεις τη μηχανή ΚL150A-2 και τον σπαστήρα CF158...
Δυστυχώς μόνο αυτές οι δύο εταιρείες έχουν τα τόσο απλά μηχανήματα που θέλουμε...
Επίσης θα πρέπει να πάρεις ένα υγρασιόμετρο... Αυτός που θα σου πουλήσει το μηχάνημα θα πρέπει να έχει να σου δώσει - κάπου στα 150 ευρώ κάνει...

Μια και έβαλε ο jose pelleto σχεδόν όλες τις εταιρείες με μηχανήματα πέλλετ για οικιακή παραγωγή, να παρατηρήσω κάτι: το ότι δεν έχουν σκεφτεί, εκτός από ορισμένους, ότι απευθύνονται σε απλούς ανθρώπους που δεν έχουν την ικανότητα να έχουν τριφασικό ρεύμα...
Είναι πολύ περίεργο - ίσως να μην θεωρούν ότι μπορούν να βγάλουν λεφτά από αυτό...

Bellum omneum contra omne...
Θάνατος στους πετρελαιάδες!!!
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": γιωργος

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.251 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ