Κινέζικη αερόθερμη σόμπα

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #20996 από mastoras
Απαντήθηκε από mastoras στο θέμα Απ: Κινέζικη Αερόθερμη Σόμπα
Αν είχαμε πιστωτικές θα είχαμε και χρήματα.......γιατί μόνο σε αυτούς που έχουν στην τσέπη τους χρήματα έμειναν οι πιστωτικές.

Στις υπόλοιπες κάρτες έπεσε ψαλίδι. :cheer:

Η μόνη λύση, και να δείτε θα είναι αυτή που θα επικρατήσει, είναι το μπακαλοτέφτερο, η, οι συναλλαγματικές, άρχισαν να δουλεύουν πολύ αυτόν τον καιρό, στα μικρά εμπορικά μαγαζιά της γειτονιάς.

Θυμάστε οι μεγαλύτεροι, τον καιρό που αγόραζαν οι μάνες μας κατσαρόλες, και ψυγεία, με τεφτέρι η γραμμάτια ?

Και περνούσε ο δοσάς κάθε μήνα απο το σπίτι ? ........Ε ρε ωραία χρόνια τότε. Φτωχικά αλλά ωραία.

Στην επαρχία πάντως πωλούνται ακόμα και σήμερα σόμπες με το τεφτέρι.

Μεγάλη ευκολία !!!!
Last edit: 11 Χρόνια 9 Μήνες πριν by mastoras.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #21010 από Nasikas
Απαντήθηκε από Nasikas στο θέμα Απ: Κινέζικη Αερόθερμη Σόμπα
προδίδουμε την ηλικία μας με τους δοσάδες Μαστορα :dry:
Οι οποίοι ήταν προσφιλές θέμα σε γελοιγραφίες της εποχής- ιδίως του Κ. Μητρόπουλου.
Επι του θέματος: Θα ξεκινήσω με μια μικρή ιστορία αφοερωμενη στον φίλι sta1.

- Κρύο απόγιομα- σουρουπο Σεπτέμβρη στο χωριό της μάνας μου, την Σαμαρίνα.
Δεκαπεντάχρονος θα ήμουν τοτε, και παίζαμε μπάλα με τα παιδιά στο γήπεδο στον πανω μαχαλά.
Ξαφνικά ακουγονται οι καμπανες του χωριού.
ΦΩΤΙΑααα --πυρκαγιάαααα
Το μαζεύουμε τρέχοντας ακολουθώντας τον καπνό και κάποιους άλλους που κατηφόριζαν.
Στον δρόμο μας σταματάει ωρυόμενη μια γιαγιά.
- Που πάτε χωρίς κουβάδες και γκιούμνια. Με τι θα κουβαλήσετε νερό απ την βρύση ;
- α παράτα μας ωρ μπαμπω....είπα μεσα απο τα δόντια μου.

Μετά απο λίγα λεπτά, άρχισα να παγώνω.
΄Με έζωνε η υποψία ότι το σπιτι που καιγόταν ήταν της γιαγιάς μου.
Καί όντως...αυτό ήταν.
Ακόμα έχω σημάδι απο το έγκαυμα που έπαθα ανεβαίνοντας στην σκεπή. Γιατί η φωτιά προήλθε απο το μπουχαρί.- απο την καμινάδα. (Άλλοι καιροί τότε,-κλιματική αλλαγή- ο Σεπτέμβρης στην Σαμαρίνα ήταν κρύος και τον Οκτώβρη χιόνιζε)

Μετά απο 2 μέρες, κάθισα να διαβάσω τα υποχρεωτικά βιβλία που μας έδινε ο πατερας καθε καλοκαίρι να διαβάζουμε και με το παιγνίδι τα ειχα αμελήσει.
Ξαναπάγωσα. Τίτλος βιβλίου "ΓΙΑ ΠΟΙΟΝ ΧΤΥΠΑ Η ΚΑΜΠΑΝΑ" και στην ΄μεσα σελίδα του εξωφύλλου "
στην εισαγωγή με μεγάλα γράμματα "ΜΗΝ ΡΩΤΑΣ ΓΙΑ ΠΟΙΟΝ ΧΤΥΠΑ Η ΚΑΜΠΑΝΑ. ΧΤΥΠΑΕΙ ΓΙΑ ΣΕΝΑ"
(συνεχίζεται...)


Χαίρομαι που όλοι έγιναν ειδικοί στο πέλλετ.
Χαίρομαι που βλέπουν με δέος καθε ξενικό όνομα που κυκλοφορεί.
Επιβεβαιώνομαι.
Πάντα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #21012 από Moschalis
Απαντήθηκε από Moschalis στο θέμα Απ: Κινέζικη Αερόθερμη Σόμπα
Καλησπέρα σας,
Αν και ειπώθηκαν πολλά , δε θα μπώ σε διαδικασία αντιπαράθεσης πάλι, ο τίτλος του forum είναι "Κινέζικη αερόθερμη σόμπα" και όχι "ποιός είναι ο καλύτερος ή χειρότερος εισαγωγέας". Τουλάχιστον για εμένα που είμαι εισαγωγέας , δεν θέλω και δεν πρέπει να εκφέρω γνώμη.
Επειδή λοιπόν μετά απο εξαντλητικές δοκιμές σε ένα project που ξεκίνησε αρχές του χρόνου, μετά απο το 2ο ταξίδι στη Κίνα, έχουμε μάλλον πολύ καλά αποτελέσματα , σκέφτηκα να σας το παρουσιάσω.
ΔΕΝ είναι διαφήμιση , ούτως ή άλλως ΔΕΝ πωλείται και δεν βλέπω να πουληθεί για φέτος. Το Μάρτιο θα πάει Κίνα στον προμηθευτή μας για ελέγχους και πολύ μα πάρα πολύ κουβέντα.

Η σόμπα είναι ως γνωστόν κινέζικη , είναι το καινούριο μοντέλλο του προμηθευτή μας. Μας έστειλε ένα κομμάτι για δοκιμές και σκεφτήκαμε να βάλουμε λίγο το χεράκι μας παραπάνω. Αυτό το οποίο έχουμε πειράξει , μάλλον, έχουμε τελείως αλλάξει, είναι το "κουπάκι" του χώρου καύσης. Η θεωρία λειτουργίας του είναι ότι έχει τρύπες σχετικά μικρές απο το κάτω μέρος για να περνάει αέρας και κατα κάποιο τρόπο να σηκώνει το πέλλετ ψηλά. Αυτο έχει σαν αποτέλεσμα καλύτερη καύση γιατι έρχεται το πέλλετ σε επαφή με τη δεύτερη και βασική πλέον εισαγωγή αέρα απο το πλάϊ!!!
Ετσι λοιπόν δημιουργείται στροβιλισμός ο οποίος έχει το μεγάλο πλεονέκτημα της παρα πολύ καλυτερης καύσης και απόδοσης.
Δευτερογενής καύση λοιπόν ψηλά και πιθανόν και τριτογενή ψηλότερα (ακόμα το παλεύουμε - ίσως όχι 100%) αλλά φαίνεται να δουλεύει!
Με δυο λόγια απόδοση 12ΚW περίπου (με κάθε επιφύλαξη) και κατανάλωση 1,4 κιλά την ώρα!!! Λιγότερο δηλαδή και απο την 6άρα. Σας έχω φωτό απο το "κουπάκι" όπως το λέμε, και μερικά βίντεο απο τη σόμπα σε λειτουργία. Στο 2ο βίντεο τη σβήνουμε για να δείτε καλύτερα το στροβιλισμό.










Ξαναλέω για να μην παρεξηγηθώ , είναι δοκιμαστικό κομμάτι , σε φάση δοκιμών ακόμα, αλλά θα ήθελα τη γνώμη σας, ειδικά από γνώστες του αντικειμένου όπως ο mastoras. O οποίος παρεπιπτόντως είναι καλεσμένος και αυτός για τσιπουράκι και σομποσυζήτηση. :)

Είμαι ανοιχτός σε κάθε ερώτηση και πρόταση, δεν διαφημίζω τίποτα, θέλουμε να μάθουμε απο εσάς, ήδη έχουμε μάθει πολλά. Περιμένω σχόλια , θετικά αρνητικά όλα καλοδεχούμενα. Εϊμαστε εκεί που είμασταν πάντα και θα χαρούμε πολύ αν κάποιος μας επισκεφθεί για καφεδάκι και κουβέντα , ΟΧΙ μόνο για αγορά.

Με Φιλικούς Χαιρετισμούς,
ΜΟΣΧΑΛΗΣ ΑΒΕΤΕ

Υ.Γ. Ο Σπύρος που θα δείτε και στο βίντεο είναι ο πρωτεργάτης του όλου επιχειρήματος. Είχε λιώσει με τους καύσωνες να κολλάει , να κόβει και να ράβει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #21019 από eliasger
Απαντήθηκε από eliasger στο θέμα Απ: Κινέζικη Αερόθερμη Σόμπα
Δεν μπορώ να μην πω ένα μεγάλο μπράβο στην εταιρία του Μοσχάλη γιατί άσχετα εάν δουλέψει καλύτερα η σόμπα ή όχι χαίρομαι να βλέπω επαγγελματίες σε αυτούς τους δύσκολους καιρούς να προσπαθούν να γίνουν καλύτεροι .
Μόμο έτσι θα πάμε μπροστά .(δεν έχω καμιά σχέση με την εταιρία ούτε καν σαν πελάτης , είμαι ένας άσχετος τεχνικός που μου αρέσουν οι άνθρωποι με μεράκι ).
Καλό θα ήταν πάντως να βλέπαμε και το original κουπάκι για να δούμε την διαφορά .

tzavars @ yahoo.gr

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #21023 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Απ: Κινέζικη Αερόθερμη Σόμπα
Μπράβο για τις μετατροπές και την προσπάθεια να βελτιώσετε την σόμπα. Παρόλα αυτά 1,4 κιλά πέλλετ δεν μπορούν να δώσουν πάνω από 7 κW ενέργεια. Εκτός αν προκαλέσατε πυρηνική σχάση...
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": sta1, χρηστος8

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #21025 από eliasger
Απαντήθηκε από eliasger στο θέμα Απ: Κινέζικη Αερόθερμη Σόμπα
Υ.Γ. Ο Σπύρος που θα δείτε και στο βίντεο είναι ο πρωτεργάτης του όλου επιχειρήματος. Είχε λιώσει με τους καύσωνες να κολλάει , να κόβει και να ράβει.[/quote]

Σπύρο έχω την εντύπωση ότι ο στροβιλισμός δεν θα σου προσφέρει κάτι στην απόδοση όσο η σωστή ποσότητα
αέρα στην πρωτογενή και δευτερογενή κάυση .
Και τις τρύπες της δευτερογενούς κάυσης θα τις έβαζα πιο ψηλά .

Καλή επιτυχία.

tzavars @ yahoo.gr

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.211 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ