Συγκριτικό τεστ καύσης διάφορων pellet

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #32523 από vasgri
συνχαρητηρια για τη πρωτοβουλια αυτη. πραγματικα βοηθα ολους. Ομως εγω που ειμαι ασχετη (μια απλη εργαζομενη νοσηλευτρια ειμαι) πειτε μου σας παρακαλω .. απο οτι φαινεται καλυτερο ποιοτικα απο τις μαρκες που δοκιμασατε ειναι το rz pellet και το goldet nuggets? προκειται να αγορασω σομπα αμεσα και δε ξερω τι πελλετ να παρω...απο κλινκερ κτλ δε εχω ιδεα... ευχαριστω εκ των προτερων

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #32531 από KERBEROS

vasgri έγραψε: συνχαρητηρια για τη πρωτοβουλια αυτη. πραγματικα βοηθα ολους. Ομως εγω που ειμαι ασχετη (μια απλη εργαζομενη νοσηλευτρια ειμαι) πειτε μου σας παρακαλω .. απο οτι φαινεται καλυτερο ποιοτικα απο τις μαρκες που δοκιμασατε ειναι το rz pellet και το goldet nuggets? προκειται να αγορασω σομπα αμεσα και δε ξερω τι πελλετ να παρω...απο κλινκερ κτλ δε εχω ιδεα... ευχαριστω εκ των προτερων


Τα πιο πολλά πέλλετ (αν όχι όλα) της δοκιμής είναι καλά ή και πολύ καλά πέλλετ. Λιγότερο κλίνκερ σημαίνει λιγότερο καθάρισμα και καλύτερη απόδοση. Ένα ζήτημα ακόμα είναι αν υπάρχουν τα λεφτά για τα πιο 'καλά' πέλλετ. Συνυπολογίζεις τα υπέρ και τα κατά και αποφασίζεις.
Το τεστ αυτό δεν είναι πανάκεια.
Πάντως, επειδή πρόκειται να αγοράσεις σόμπα (κι όχι λέβητα που καταναλώνει μεγάλες ποσότητες), καλό θα είναι να δοκιμάσεις φέτος διάφορες μάρκες, για να διαπιστώσεις μόνη σου ποιο πέλλετ 'ταιριάζει' καλύτερα στο μηχάνημά σου. Κατ' αυτό τον τρόπο θα καταφέρεις την επόμενη χρονιά να ασχολείσαι μόνο με το να εντοπίσεις την καλύτερη δυνατή τιμή για μία ή δύο μάρκες που ξεχώρισες.
Καλές πελλετοκαύσεις...

Προδότης δεν είναι μόνον αυτός που φανερώνει τα μυστικά της πατρίδος στους εχθρούς,αλλά είναι και εκείνος που, ενώ κατέχει δημόσιο αξίωμα, εν γνώσει του δεν...
Last edit: 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν by KERBEROS.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #32545 από mastoras

vasgri έγραψε: συνχαρητηρια για τη πρωτοβουλια αυτη. πραγματικα βοηθα ολους. Ομως εγω που ειμαι ασχετη (μια απλη εργαζομενη νοσηλευτρια ειμαι) πειτε μου σας παρακαλω .. απο οτι φαινεται καλυτερο ποιοτικα απο τις μαρκες που δοκιμασατε ειναι το rz pellet και το goldet nuggets? προκειται να αγορασω σομπα αμεσα και δε ξερω τι πελλετ να παρω...απο κλινκερ κτλ δε εχω ιδεα... ευχαριστω εκ των προτερων


Για να σας δώσω μια εικόνα περί καλών η όχι πέλλετ, έχω να σας πω τα εξής.

Προχτές έριξα μέσα στην σόμπα μου agropellets, ένα οικολογικό υλικό παραγόμενο από υπολείμματα ξύλου, φλοιός, κλαδιά, φύλλα κτλ.

Οποιον και να ρωτήσετε θα σας πει ότι τέτοιου είδους πέλλετ, δεν ενδεικνύονται για τις πελλετόσομπες.

Και όμως η θερμογόνος δύναμη αυτού του υλικού ξεπέρασε κατά πολύ τις θερμοκρασίες των δύο παραπάνω πέλλετ που αναφέρατε. Κλίνκερ καθόλου, στάχτη ελάχιστη, λίγο παραπάνω από το προηγούμενο πέλλετ καθαρού ξύλου που έκαψα, και μαυρίλα [καυσαέριο] αρκετή.

Αυτά τα πέλλετ μπορεί κάποιος με λίγο ψάξιμο να τα βρει σε πολύ φτηνή τιμή.

Ο καλύτερος τρόπος για να βρει κάποιος το πέλλετ που του ταιριάζει, είναι η δοκιμή στην ίδια την συσκευή του. :)
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": ACIDBLACK

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #32858 από bill3377
Προχτές έριξα μέσα στην σόμπα μου agropellets, ένα οικολογικό υλικό παραγόμενο από υπολείμματα ξύλου, φλοιός, κλαδιά, φύλλα κτλ.

Οποιον και να ρωτήσετε θα σας πει ότι τέτοιου είδους πέλλετ, δεν ενδεικνύονται για τις πελλετόσομπες.

Και όμως η θερμογόνος δύναμη αυτού του υλικού ξεπέρασε κατά πολύ τις θερμοκρασίες των δύο παραπάνω πέλλετ που αναφέρατε. Κλίνκερ καθόλου, στάχτη ελάχιστη, λίγο παραπάνω από το προηγούμενο πέλλετ καθαρού ξύλου που έκαψα, και μαυρίλα [καυσαέριο] αρκετή.

Αυτά τα πέλλετ μπορεί κάποιος με λίγο ψάξιμο να τα βρει σε πολύ φτηνή τιμή.

Ο καλύτερος τρόπος για να βρει κάποιος το πέλλετ που του ταιριάζει, είναι η δοκιμή στην ίδια την συσκευή του. :)[/quote]

Για σου mastora. Μπορείς να μου πεις απο που προμηθεύτηκες το agropellets και σε τι τιμή; Όσο και αν ψάχνω στο internet δεν βρίσκω να πωλείται πουθενά agropellets.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #32917 από frakyd
Απο μια ματια που εριξα στις προηγουμενες σελ. πρεπει
να εχουν μεινει ακομα για τεστ τα...

Ameco
Bioenergy Point
Sava Pellet
Ecoplus
Drau Holz
EcoEnergyLemn
Nordic Pellet

Αυτα ειναι οντως ή περιμενουμε κ απο αλλα αποτελεσματα??

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #32923 από pannarab

frakyd έγραψε: Απο μια ματια που εριξα στις προηγουμενες σελ. πρεπει
να εχουν μεινει ακομα για τεστ τα...

Ameco
Bioenergy Point
Sava Pellet
Ecoplus
Drau Holz
EcoEnergyLemn
Nordic Pellet

Αυτα ειναι οντως ή περιμενουμε κ απο αλλα αποτελεσματα??


Το AMECO υποτίθεται ότι ξεκίνησε (αν δεις την προηγούμενη σελίδα) αλλά δεν ανακοινώθηκαν τα αποτελέσματα ακόμη.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.581 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ