Vesta 40kW vs Primus Mavil 34,000kcal

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #22531 από spyroskosmas
Απαντήθηκε από spyroskosmas στο θέμα Vesta 40kW vs Primus Mavil 34,000kcal

Sp4wN έγραψε: [

Επισης ποσο πιθανο το βλεπεις ενα σπιτι 170m2 με βορειο προσανατολισμο να χει 20 KW απωλειες το χειμωνα .Τελος αν δεχτουμε οτι το σπιτι εχει 20 KW Απωλειες τα σωματα οπως και να χει εχουν 31.000 θερμιδες αναγκες ... αυτα για να ζεσταθουν πρεπει να παρουν και την αντιστοιχη ενεργεια ... Αν εσυ εχεις εναν λεβητα 25 KW λεω εγω θα υπολειτουργουν ετσι για να πιασεις θερμοκρασια ο λεβητας θα χρειαστει το διπλασιο χρονο . Εγω υδραυλικος η μηχανολογος μηχανικος οπως ξερεις δεν ειμαι.Αυτα μου λενε , αυτα σου λεω και γω !!


Αυτό που επιζητούμε από λέβητες στερεών καυσίμων είναι να λειτουργούν ει δυνατόν συνέχεια. Το σταμάτα - ξεκίνα δεν είναι και το καλύτερο για τη διάρκεια ζωής των εξαρτημάτων.
Πέρυσι τοποθετήσαμε σε σπίτι 200τμ (3 όροφοι), χρονολογία κατασκευής 1985, βορεινού προσανατολισμού πυρολυτικό λέβητα ξύλου στα 30Kw με δοχείο αδρανείας 1.000λτ.
Το σπίτι ζεστάθηκε μια χαρά, παρόλο τον περυσινό δύσκολο χειμώνα.
Πιθανόν η διαστασιολόγηση να σε γλυτώσει από την αγορά ακριβότερου μηχανήματος. Σϊγουρα θα σε γλυτώνει κάθε χρόνο από περιττά έξοδα επιπλέον κατανάλωσης καυσίμων.

Η απογοήτευση λόγω κακής ποιότητας διαρκεί περισσότερο από την ικανοποίηση λόγω χαμηλής τιμής

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

  • Sp4wN
  • Το Άβαταρ του/της Sp4wN Συντάκτης θέματος
  • Αποσυνδεμένος
  • Platinum Member
  • Platinum Member
  • Δέν ελπίζω τίποτε.Δέ φοβάμαι τίποτε.Είμαι άφραγκος
Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #22573 από Sp4wN
Απαντήθηκε από Sp4wN στο θέμα Vesta 40kW vs Primus Mavil 34,000kcal

spyroskosmas έγραψε: Αυτό που επιζητούμε από λέβητες στερεών καυσίμων είναι να λειτουργούν ει δυνατόν συνέχεια. Το σταμάτα - ξεκίνα δεν είναι και το καλύτερο για τη διάρκεια ζωής των εξαρτημάτων.
Πέρυσι τοποθετήσαμε σε σπίτι 200τμ (3 όροφοι), χρονολογία κατασκευής 1985, βορεινού προσανατολισμού πυρολυτικό λέβητα ξύλου στα 30Kw με δοχείο αδρανείας 1.000λτ.
Το σπίτι ζεστάθηκε μια χαρά, παρόλο τον περυσινό δύσκολο χειμώνα.
Πιθανόν η διαστασιολόγηση να σε γλυτώσει από την αγορά ακριβότερου μηχανήματος. Σϊγουρα θα σε γλυτώνει κάθε χρόνο από περιττά έξοδα επιπλέον κατανάλωσης καυσίμων.


Να λειτουργει συνεχεια το καταλαβαινω . Να μην μπορει να ζεστανει το σπιτι εν τελει ειναι προβλημα ομως !! Κοιτα να δεις που θα με βαλουν να παρω μηχανολογο να κανει μελετη στο τελος !! Ο Βεστα παρεπιπτοντως εχει ρυθμιση λειτουργιας σε μιση και full αποδοση οπως μου ειπε ο αντιπροσωπος στο Βολο
και υπαρχει πιθανοτητα να χρειαστω το λεβητα μελλοντικα για να καλυψω αλλα 90m2 τελειως μονωμενα (ημιυπογειο) οποτε νομιζω ειναι καλη επιλογη απο 30-40 KW με ρυθμιζομενη λειτουργια.Για του λογου το αληθες ομως θα βρω την προηγουμενη καταναλωση σε πετρελαιο και θα βγαλω ακριβως τις θερμιδικες αναγκες .

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #22577 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Vesta 40kW vs Primus Mavil 34,000kcal
Αν είναι να καλύψεις 260 μέτρα, τότε ίσως και να θες πάνω από 20-25KW. Τα KW δεν πάνε βέβαια αθροιστικά, έχω 60 μέτρα θέλω 10KW, έχω 180 θέλω 30. Όταν ζεστάνεις πχ το υπόγειο, οι θερμίδες που θα ζητάει το ισόγειο μειώνωνται, γιατί πλεον το πάτωμά του θα είναι θερμότερο από ότι όταν το υπόγειο είναι κρύο. Αντίστοιχα αν ζεστάνεις τον πάνω όροφο, ο από κάτω ζητάει λιγότερες θερμίδες.

Γνώμη μου είναι να φωνάξεις έναν μηχανικό να σου κάνει μιά μελέτη και να σου πει τι θερμίδες θες. Το κατοστάρικο που θα του δώσεις, θα το γλυτώσεις από τα καύσιμα αν πάρεις 10-15kW μικρότερο λεβητα...
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Sp4wN

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

  • Sp4wN
  • Το Άβαταρ του/της Sp4wN Συντάκτης θέματος
  • Αποσυνδεμένος
  • Platinum Member
  • Platinum Member
  • Δέν ελπίζω τίποτε.Δέ φοβάμαι τίποτε.Είμαι άφραγκος
Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #22590 από Sp4wN
Απαντήθηκε από Sp4wN στο θέμα Vesta 40kW vs Primus Mavil 34,000kcal

Asteris έγραψε: Αν είναι να καλύψεις 260 μέτρα, τότε ίσως και να θες πάνω από 20-25KW. Τα KW δεν πάνε βέβαια αθροιστικά, έχω 60 μέτρα θέλω 10KW, έχω 180 θέλω 30. Όταν ζεστάνεις πχ το υπόγειο, οι θερμίδες που θα ζητάει το ισόγειο μειώνωνται, γιατί πλεον το πάτωμά του θα είναι θερμότερο από ότι όταν το υπόγειο είναι κρύο. Αντίστοιχα αν ζεστάνεις τον πάνω όροφο, ο από κάτω ζητάει λιγότερες θερμίδες.

Γνώμη μου είναι να φωνάξεις έναν μηχανικό να σου κάνει μιά μελέτη και να σου πει τι θερμίδες θες. Το κατοστάρικο που θα του δώσεις, θα το γλυτώσεις από τα καύσιμα αν πάρεις 10-15kW μικρότερο λεβητα...


Για να γινει η μελετη δεν χρειαζεται να χει κρυο εξω για να φαινεται με τη θερμοκαμερα η ζωνη που ειναι θερμη και η ζωνη που ειναι κρυα ?? Ασε που σε καμια περιπτωση δεν ειναι κατοσταρικο αυτη η διαδικασια . Με 1-2 τηλεφωνα που εκανα μου ειπαν 200 + ευρω . Τελος αν εχεις την προηγουμενη καταναλωση του σπιτιου σε πετρελαιο μπορεις να βγαλεις τις απωλειες . Και παλι καταληγουμε στο ιδιο συμπερασμα !! 30KW λεβητας . Αυτο ψαχνω ουτως η αλλως . Η επιλογη του Mavil και του Vesta αφορα την μελλοντικη χρηση του λεβητα που μπορει να χρειαστει να καλυψει ολο το σπιτι και τελος η λειτουργια που χει ο Vesta για ρυθμιση εντασης του , που με καλυπτει ουτως η αλλως . Αν εννοεις πως μπορω να επιλεξω 25αρι συστημα ...συμφωνω !! Αλλα θα με καλυπτει οριακα και αργοτερα καθολου !!

Παρολα αυτα θα προσπαθησω να το κανω ,κυριως για σιγουρια . Ευχαριστω οπως και να χει για το ενδιαφερον !!

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Last edit: 11 Χρόνια 9 Μήνες πριν by Sp4wN.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #22599 από Τάκης
Απαντήθηκε από Τάκης στο θέμα Vesta 40kW vs Primus Mavil 34,000kcal

Sp4wN έγραψε: .....
Τελος αν εχεις την προηγουμενη καταναλωση του σπιτιου σε πετρελαιο μπορεις να βγαλεις τις απωλειες
......


Εντελώς λάθος. Κάποιον μέσο όρο θα βγάλεις που δεν χρησιμεύει σε τίποτα. Οι απώλειες υπολογίζονται για τη δυσμενέστερη μέρα του χειμώνα, που πρέπει να ζεσταθείς και όχι συνολικά για όλον τον χειμώνα.

Για τον κόσμο του κεφαλαίου είμαστε όλοι ξένοι.
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

  • Sp4wN
  • Το Άβαταρ του/της Sp4wN Συντάκτης θέματος
  • Αποσυνδεμένος
  • Platinum Member
  • Platinum Member
  • Δέν ελπίζω τίποτε.Δέ φοβάμαι τίποτε.Είμαι άφραγκος
Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #22601 από Sp4wN
Απαντήθηκε από Sp4wN στο θέμα Vesta 40kW vs Primus Mavil 34,000kcal

Τάκης έγραψε:

Sp4wN έγραψε: .....

Εντελώς λάθος. Κάποιον μέσο όρο θα βγάλεις που δεν χρησιμεύει σε τίποτα. Οι απώλειες υπολογίζονται για τη δυσμενέστερη μέρα του χειμώνα, που πρέπει να ζεσταθείς και όχι συνολικά για όλον τον χειμώνα.


Τακη εσυ που ξερεις 10 πραγματα παραπανω ... η μελετη δεν πρεπει να γινει κρυα μερα για να δει η θερμοκαμερα τις ζεστες ζωνες και τις κρυες ?? Δε μπορω να κανω τωρα μελετη ... Δε θα ειναι σωστες οι ενδειξεις !! Σωστα τα λεω ?


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.114 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ