Τιμές ξύλου

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #38517 από GT
Απαντήθηκε από GT στο θέμα Τιμές ξύλου

niknik έγραψε: Τι να σου πω. Τα πήρα από μία από τις πιο αξιόπιστες εταιρείες ξυλολεβήτων. Θα το ψάξω και θα ξαναδημοσιεύσω. Πάντως, από μία πτυχιακή εργασία διαβάζω "Η πυκνότητα ποικίλει σε μεγάλο βαθμό μεταξύ των ειδών ξύλου ακόμα και σε ξύλα του ίδιου είδους διότι διαφέρει το πάχος και ο όγκος των κυτταρικών τοιχωμάτων." Οπότε, υποθέτω ότι παίζει ρόλο και το μικροκλίμα της τοποθεσίας από όπου κόπηκε το δέντρο.

Υ.Γ. Από ό,τι κατάλαβα το βάρος εξαρτάται πάρα πολύ από το ποσοστό υγρασίας. Κάθε δέντρο στεγνώνει διαφορετικά. Οι πυκνότητες που έγραψα παραπάνω είναι για ποσοστό υγρασίας 25%. Και επειδή προέρχονται από χώρα κοντά στην Ελλάδα, μάλλον θα πρέπει να τις θεωρήσουμε αξιόπιστες.



Εννοείται.

Και για να στο τεκμηριώσω με επιστημονικά επιχειρήματα, είναι αυτό που λέμε στα χωριά για ανήλια και προσήλια δέντρα! :P :lol: :lol: :lol:


Ακόμα στα πετρέλαια...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #38523 από niknik
Απαντήθηκε από niknik στο θέμα Τιμές ξύλου
Ατράνταχτο επιχείρημα. B)

niknikΣΤΟautomΤΕΛΕΙΑteitheΤΕΛΕΙΑgr
Last edit: 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν by niknik.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #38647 από valsam
Απαντήθηκε από valsam στο θέμα Τιμές ξύλου
Σημερα καθως κατεβαινα για την πολη σταματησα σε τρεις μαντρες για να δω τα ξυλα γιατι σκεφτομαι να παρω αλλον 1,5 τονους για να'μαι σιγουρος(8,5 τονους εχω ηδη)ολοι τους μιλαμε ειναι τινγκα στο ξυλο και επειδη ειναι και γνωστοι πιασαμε και την συζητηση,παιδια ολοι τους μυγες βαρανε,δεν κουνιετε φυλο,προμηθευτηκαν ολοι οι πελατες τα ξυλα τους και τωρα οι μαντραδες περιμενουν να πιασουν τα κρυα μπας και δωσουν τα υπολοιπα,ο ενας ηταν ο παλιος μου πετρελαιας(που τον ειχα τσακωσει με εξαφανιζολ 70 λιτρα στο γεμισμα αλλα εξακολουθησα και τον ξαναπηρα αφου ειχε την ειληκρινια να το παραδεχθει-δικαιολογηθει τελος παντων, και φυσικα τον ξαναπηρα γιατι σιγα να μην τολμησει ξανα να μου κανει ψειρηστικη αφου ηξερε πλεον οτι την δεξαμενη την εχω κυβισμενη στο χιλιοστο) που το γυρισε στα ξυλα και στο πελλετ φετος και μου ειπε οτι μεχρι τωρα εδωσε 350 τονους και εχει αλλους 400 και τον ειδα ψιλοαγχομενω μηπως και δεν μπορεσει να δοσει τα υπολοιπα,τιμη φιξ ολοι τους στα 130 ευρω ,βρε και στους 20 ξυλαδες(και λιγους ειπα,σε ακτινα 5-10 χ.λ.μ μπορει να εχει και 30 ξυλαδες) να πηγαινα ολοι την ιδια τιμη εχουν και το βαζω και στοιχημα,ολοι τα αγορασμενα του Μαιου-Ιουνιου τα εχουν καβαντζωμενα για πωληση σακι σακι με τιμη που ο τονος βγαινει κοντα στα 240-250 ευρω,απ'την μια αγχος αν θα πουληθουν τα ξυλα απ'την αλλη θελουν να τα σπρωξουν και 250 ευρω!
Παντος ο πετρελαιας μου ειπε οτι την επενδυση την εκανε αποσβεση παρακαλω απο τον Ιουνιο που αρχισε μεχρι σημερα,το ανετρεπομενο φορτηγο (8χιλ. ευρω)και το κοντεινερ γραφειο-αποθηκη 2 ζυγαριες,2 σχιστρες και ενα στεγαστρο(κορδελα δεν αγορασε),αυτες ειναι επενδυσεις παιδια στο Ελλαδισταν!
Πολυ γελιο θα εχει αν (οταν γιατι το θεωρω σχεδον σιγουρο)η βλαμενοι που μας κυβερνουν αποφασισουν να ξαναριξουν το πετρελαιο θερμανσης στην προπερσυνη φορολογιση!
Υγειης ανταγωνισμος και πρασινα αλογα, εδω ειναι Ελλαδισταν ρε!!!!!!
Last edit: 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν by valsam.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #38655 από niknik
Απαντήθηκε από niknik στο θέμα Τιμές ξύλου
Με τον τόνο πουλάνε ακόμη; Δεν γύρισαν στο κυβικό;

niknikΣΤΟautomΤΕΛΕΙΑteitheΤΕΛΕΙΑgr

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #38718 από manostaz
Απαντήθηκε από manostaz στο θέμα Τιμές ξύλου
ξερει κανεις καλες τιμες για βοιωτια?????????????????????????

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #51574 από ddt
Απαντήθηκε από ddt στο θέμα Τιμές ξύλου
παντως παιδια οταν ακουω αυτο το γυρισμα απο τον τονο στο κυβικο,δεν ξερω αλλα μου θυμιζει το γυρισμα απο τη δραχμη στο ευρω πριν 11 χρονια.Μην εκπλαγειτε αν το κυβικο πωλειται στην τιμη του τονου.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.169 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ