Γνώμες για ξυλολέβητες Burnit

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #53147 από XARHS TS
Απαντήθηκε από XARHS TS στο θέμα Απ: Γνώμες για ξυλολέβητες Burnit
καλησπερα κ.valsam πια ειναι η αποψη σου για την επιλογη ξυλολεβητα!!!αν μπορεις να με βοηθησεις!!!
BURNIT H STECO?
Last edit: 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν by XARHS TS.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #53152 από kosmidis80
Απαντήθηκε από kosmidis80 στο θέμα Απ: Γνώμες για ξυλολέβητες Burnit
Φιλε Χαρη, γνωμη μου ειναι να κοιταξεις για τον Burnit! Τα παιδια εχουν βγαλει πολυ θετικα συμπερασματα απο την λειτουργια μεχρι τωρα, ασε που θα μας εχεις εδω να ρωτας για τις ρυθμισεις κτλ.

Ο αλλος που λες, περαν του οτι δεν εχει δουλεψει καθολου στην αγορα, με προβληματιζει να δω και το εσωτερικο του, καθως και τον όποιο (αν εχει) αυτοματισμο!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #53156 από valsam
Απαντήθηκε από valsam στο θέμα Απ: Γνώμες για ξυλολέβητες Burnit
Παντελη αντε γραψε και πες μας και'συ τις πρωτες εντυπωσεις απο θεμα αποδοσης καταναλωσης ωρες ενασχολησης με τον λεβητα κ.τλ.!
Εγω μεχρι τωρα κανω 5 λεπτουδακια το πρωι που ασχολουμε (καθαρισμα, προσαναματα, γεμισμα)και αλλες 2-3 μονολεπτες βολτες μια για να τον αναψω κατα τις 3-4, και για ταισμα μια στις 7-8 και μια τελευταια στις 11!
Το αεροθερμο το εφτιαξα περυσι σε φιλο σιδερα και καπου εχω βαλει και φωτογραφιες εδω στο φορουμ και γραφω αναλυτικα πως το εκανα ποσο κοστισε κ.τ.λ,σαν τροπος λειτουργιας ειναι περιπου σαν ολα τα υπολοιπα που κυκλοφορουν στο εμποριο αλλα απο βαρος και αντοχη καμια σχεση,το δικο μου ειναι απο 4ρη κοιλοδοκο ασηκοτο πραγμα ,το ειχα κανει στα μετρα του τζακιου μου και δεν φαινετε σχεδον τιποτα οταν κοιτας το τζακι(θα βαλω φωτο μετα),οχι σαν τις αηδιες τις ετοιματζιδικες που εξεχουν μοτερ και μπουρια εξω απο το τζακι,κοστος αν θυμαμαι καλα γυρω στο κατοσταρικο ισος και λιγο παραπανω με το βεντιλατερ και με τις βενζινες που ξοδεψα (στην Σινδο ειναι το φιλαρακι και'γω Περαια και χρειαστηκε να παω αλλες 2 φορες για κοψε ραψε),μεσα στο κατοσταρικο βεβαια ειναι και η κρεπαλη που καναμε μετα γιατι δεν ηθελε το φιλαρακι λεφτα και πηγα και πηρα (πηραμε,εγω και ο κουμπαρος γιατι 2 αεροθερμα φτιαξαμε)πανσετες και αφθονη ρετσινα!
Εκανε "φοβερη" δουλεια το αεροθερμο Παντελη, λεω "φοβερη" βεβαια παντα σε σχεση με την απλη μαντεμενια ανοιχτη εστια που εχω,απο εκει που η απλη εστια μου ειχε π.χ 15% αποδοση πιστευω οτι την διπλασιασε τουλαχιστον αλλα καμια σχεση με το burnitaki ,το burnit ειναι εργαλειο φιλε,το αεροθερμο φετος δεν προκειτε να το δουλεψω με τιποτα απλα και μονο γιατι τα τσιγκουνευομαι τα ωραια μου στεγνα ξυλαρακια,με την ιδια ποσοτητα ξυλων που ζεσταινα τον μεσαιο οροφο περυσι(55 τ.μ)με το αεροθερμο στους 20-21 βαθμους με το burnit φετος ζεσταινω 2,5 οροφους (130+τ.μ) στους 23,εσυ θα το δουλευες το αεροθερμο?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #53157 από XARHS TS
Απαντήθηκε από XARHS TS στο θέμα Απ: Γνώμες για ξυλολέβητες Burnit
φιλε kosmidi αυτο πιστευω κι εγω απο αυτα που εχω διαβασειεδω!!!!εδω που ειμαστε εμεις δεν μπορω να βγλαω ακρη γιατι ο καλυτερος ειναι αυτος που πουλαει ο καθενας,,αυτο εχω καταλαβει......ρωταω για το steco και δεν τον ξερει κανεις!!!!πριν ενα χρονο ξεκινησανε να βαζουν εδω σε εμας ξυλολεβητες και πιστευω οτι ο καθενας λεει τα δικα του.....
για 120 τετρ με καλυπτει ο burnit active 40???κι αν παρω τον burnit που το βλεπω το πιο πιθανο,,εννοειτε οτι θα σας ζαλισω για τις συνδεσεις,αν βεβαια μου το επιτρεπεται!!!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #53165 από valsam
Απαντήθηκε από valsam στο θέμα Απ: Γνώμες για ξυλολέβητες Burnit

XARHS TS έγραψε: καλησπερα κ.valsam πια ειναι η αποψη σου για την επιλογη ξυλολεβητα!!!αν μπορεις να με βοηθησεις!!!
BURNIT H STECO?

Φιλε δεν ειμαι κανενας ειδικος στους ξυλολεβητες και τους steco δεν τους ξερω,οπως και'συ ετσι και'γω ξαχνομουν εδω και 2 χρονια στο τι να βαλω ,η αληθεια ειναι οτι και για τον burnit δεν υπηρχαν γνωμες-αποψεις αλλα ψαξε-ψαξε οτι και οσο μπορουσα κατι ψιλα τα μαθαμε,ο burnit κατασκευαστικα και σε τιμη μου φανηκε παρα πολυ καλος σε συγκριση με την σαβουρα που κυκλοφορει οπως επισης μου φανηκε παρα πολυ καλος κατασκευαστικα και σε τιμη σε συγκριση και με τον αφρο που κυκλοφορει ,μεχρι ο φιλος ο σιδερας που αναφερω πιο πανω (εχει μεγαλη εταιρια που φτιαχνει βιομηχανικα κτηρια)φετος εχει παρει φασον κατασκευη ξυλολεβητων που μαλιστα τους πουλαει και μεγαλη ξενη πολυεθνικη αλυσιδα (τι κανει νιαου-νιαου στα κεραμιδια?)κατασκευαστικα ο Ελληνικος αυτος ο ξυλολεβητας ειναι αστειος σε συγκριση με τον burnit, αν δεν ειχα αγορασει ηδη ξυλολεβητα και ηταν να παρω φετος και αφου μπορω να τον παρω σε τιμη κοστους απο τον κολητο (600 ευρω περιπου,η λιανικη του ειναι παραπλησια του burnit στα 1000+ δηλ.) με αυτα που εχω δει και τα λιγα που εμαθα παλι τον burnit θα προτιμουσα!
Last edit: 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν by valsam.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #53183 από kosmidis80
Απαντήθηκε από kosmidis80 στο θέμα Απ: Γνώμες για ξυλολέβητες Burnit

XARHS TS έγραψε: φιλε kosmidi αυτο πιστευω κι εγω απο αυτα που εχω διαβασειεδω!!!!εδω που ειμαστε εμεις δεν μπορω να βγλαω ακρη γιατι ο καλυτερος ειναι αυτος που πουλαει ο καθενας,,αυτο εχω καταλαβει......ρωταω για το steco και δεν τον ξερει κανεις!!!!πριν ενα χρονο ξεκινησανε να βαζουν εδω σε εμας ξυλολεβητες και πιστευω οτι ο καθενας λεει τα δικα του.....
για 120 τετρ με καλυπτει ο burnit active 40???κι αν παρω τον burnit που το βλεπω το πιο πιθανο,,εννοειτε οτι θα σας ζαλισω για τις συνδεσεις,αν βεβαια μου το επιτρεπεται!!!!!


το αν σε καλυπτει ή οχι ο οποιος λεβητας δεν ειμαστε σε θεση να στο απαντησουμε 100% με ακριβεια απο το πληκτρολογιο. Για να παρουμε ομως μια ιδεα, μπορεις να μας πεις τι πετρελαιου ειχες και αν σας καλυπτε, να μας δωσεις επισης καποια περισσοτερα στοιχεια για τον χωρο που θελεις να ζεστανεις (περιοχη, μονωση του σπιτιου, θερμιδες σωματων κτλ).


Με βαση την λογικη παντως και ο 30αρης θα σου ειναι μια χαρα.
Last edit: 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν by kosmidis80.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.162 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ