Επαγγελματίες: ΠΡΟΣΟΧΗ στα εικονικά τιμολόγια Βουλγαρίας

Περισσότερα
10 Χρόνια 1 Μήνας πριν #131948 από Nasikas
ΑΦΙΕΡΩΜΑ στους φίλους των λαθρεμπόρων Υπουργους της ΝΔ
ΑΝΟΙΚΤΗ ΕΠΙΣΤΟΛΗ

Αγαπητέ κύριε Θεοχάρη.
Διαβάστε -σας παρακαλώ θερμά- χθεσινό απίστευτο & ατιμώρητο περιστατικό λαθρεμπορίας στην Κατερίνη. (Δ.Ο.Υ Κατερίνης)

Σε 15 τουλάχιστον σημεία-πιάτσες σε όλη την Β Ελλάδα, έρχονται Βουλγάρικα φορτηγά με εικονικά παραστατικά και πουλάνε με ντόπιο μεσάζοντα καυσόξυλα , πέλλετ και άλλα εμπορεύματα.

Τα έχουμε επισημάνει, αλλά οι υπηρεσίες αδυνατούν να ελέγξουν.. .

Στην Κατερίνη καταφθάνουν κάθε πρωί 2 ή 3 φορτηγά με καυσόξυλα και πελλετ και κάνουν «πιάτσα» απέναντι από γεφυροπλάστιγγα.

Χθες 25-02-14 διαπραγματεύτηκα με τον Βουλγαρο που είχε εκεί φορτηγό με ξύλα, να μου φέρει (δηθεν) 10 τονους σε παρακείμενο χωριό και δέχτηκε (χωρίς χαρτιά)

Επειδή το συγκεκριμένο φορτηγό το έχω δει 2 φορές να ξεφορτώνει πελλετ σε αγροτικά ξηραντήρια καπνού της Καρδίτσας (χωρίς τιμολογιο), πηγα μαινόμενος στην Αστυνομία και το κατήγγειλα.

Ο Διοικητής (προς τιμην του) κάλεσε Δ.Ο.Υ και Δασαρχείο, τα οποία μετ’ ολίγον κατέφθασαν στον χώρο που εξέθετε ο Βουλγαρος την πραμάτεια του.

Ο Βούλγαρος επέδειξε στον ελεγκτή της Δ.Ο.Υ Κατερίνης ένα τιμολόγιο συνολικής αξίας € 525 !!!! (για ένα 40 τονων επικαθήμενο φορτηγό !!!!!!)

Όμως εξεπλάγην που ….τόπος προορισμού ήταν η Νάουσα ( η Κατερίνη δεν είναι ενδιάμεσος σταθμός διαδρομής) και μάλιστα εδηλώνετο ως πελάτης-παραλήπτης έμπορος που όλως τυχαίως γνώριζα. (Α.Σ)

Τηλεφώνησα αμέσως στον έμπορο και μου εδήλωσε ότι έχει πλήρη άγνοια και ότι ο Βουλγαρος που χρησιμοποιεί το ΑΦΜ της, πρέπει να μηνυθεί.

Όλα αυτά τα είπα στον ελεγκτή κ Π Γ. και του έδωσα το τηλέφωνο του ΑΣ να το επιβεβαιώσει ο ίδιος.

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ:

- Ο κ ΑΣ μου εδήλωσε ότι δεν επικοινώνησε ουδείς.

- Ο Βούλγαρος αφέθηκε ελεύθερος να συνεχίσει το… έργο του και απλά σε 2-3 μηνες θα του καταλογιστεί ίσως κάποιο πρόστιμο που δεν θα εισπραχτεί ποτέ.

- Ο υποφαινόμενος θα ζει διαρκώς με τον φόβο ότι κάποιο κύκλωμα θα τον «φυτεύσει» κάπου. Δεδομένου ότι Αστυνομία και Δ.Ο.Υ. μου κράτησαν φωτοτυπία ταυτότητας και εκείνο που μου προξένησε την μεγαλύτερη εντύπωση ήταν το υφος και ο τόνος φωνής του ελεγκτή όταν μου εζήτησε και τον ΑΦΜ μου -- (για ποιο λόγο εζητήθη ΑΦΜ καταγγέλοντος ??? -με ακριβή έκφραση «για δώσε μου και το δικό σου ΑΦΜ»… - Θα το εξηγήσω με παραδείγματα όταν μου δοθεί βήμα σε ζωντανή εκπομπή ΤιΒι…)

- ΤΟ ΓΕΝΙΚΟ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΒΟΥΛΓΑΡΙΚΕΣ ΠΙΝΑΚΙΔΕΣ (το 60-70% των Ελληνικών φορτηγων ΔΧ πλέον..) μπορείς να κυκλοφορείς με ένα εικονικό τιμολόγιο σε όνομα ΑΝΥΠΟΠΤΟΥ τίμιου επαγγελματία – που σε περίπτωση διασταύρωσης στοιχείων θα κληθεί να αποδείξει ότι….δεν είναι ελέφαντας.

Δείτε και ένα πρώτο χθεσινό βίντεο του περιστατικού. (θα ακολουθήσουν και άλλα θλιβερά)



Κλείνοντας να αναφέρω και πάλι την απορία μου.

Γνωρίζει η πολιτική ηγεσία την πραγματική έκταση των εικονικών τιμολογίων (ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΕΙΔΗ ΕΜΠΟΡΕΥΜΑΤΩΝ, φυτοφαρμακα, λιπάσματα, μηχανηματα, λέβητες, υδραυλικά, άλευρα, κλπ) από Βουλγαρία ή όχι ;

Και αν γνωρίζει, γιατί αντί να μειώνεται το φαινόμενο, έχουμε συνεχή αύξηση και ασυδοσία εξ αιτίας της ατιμωρησίας και της παντελούς απουσίας ελέγχων στις πύλες εισόδου ?

Ο συγκεκριμένος Βουλγαρος φευγοντας…ΓΕΛΟΥΣΕ…

Και απλά αυριο θα αλλάξει πιάτσα. Μάλλον θα τον δουμε στην γεφυροπλάστιγγα στο Δερβένι (μαντρα Χουλιάρα- 5 φορτηγα κάθε μερα. Σημερα ξεφόρτωναν και μπαταρίες αυτοκινήτων)

- Και μια νέα «φάμπρικα» που αξίζει να μάθετε: - Ελληνικές επιχειρήσεις, ενοικιάζουν 6-10 τονων φορτηγά από Βουλγαρία και κάνουν διανομές στην Ελλάδα. Αποφεύγουν έτσι τέλη κυκλοφορίας, υποχρεωτικά ABS, ΚΤΕΟ κλπ. Και η ΕΛΑΣ σε κάποιο έλεγχο, απεφάνθη ότι είναι νόμιμα.

ΕΛΛΑΣ το μεγαλείο σου

Με φιλικούς χαιρετισμούς

Κώστας Νασίκας

Τηλ 694.....

ΥΓ. Σχετικά με τα εικονικά τιμολόγια, αξίζει να σας αναφέρω τι γίνεται στην Ιταλία για αποφυγη του φαινομένου.

Σε κάθε καράβι που φτάνει σε Μπάρι κλπ. η ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΑΣΤΥΝΟΜΙΑ (Guardia di Finanza) , εχοντας πάρει από τον πλοίαρχο την κατασταση των φορτηγων, σταματάει στο λιμάνι για έλεγχο 10 νταλίκες.

Οι οποίες μένουν εκεί μέχρι να επικοινωνήσουν με τον φερόμενο ως παραλήπτη και να επιβεβαιώσουν ότι δεν πρόκειται για εικονικό τιμολόγιο.

Πλην όμως, το τηλέφωνο του παραλήπτη το βρίσκουν μόνοι τους από το σύστημα- και όχι από τον οδηγό της νταλίκας (που μπορεί να τους δωσει άλλο τηλέφωνο…)


Χαίρομαι που όλοι έγιναν ειδικοί στο πέλλετ.
Χαίρομαι που βλέπουν με δέος καθε ξενικό όνομα που κυκλοφορεί.
Επιβεβαιώνομαι.
Πάντα...
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": egglezos, ΘΕΟΔΟΣΗΣ, stergiosbik, theoilia

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 1 Μήνας πριν #131956 από stergiosbik
Ναι Κωστα αλλα οι Ελληνες εμποροι ειναι λαμογια!
Ακους εκει να μη μπορουν να προσφερουν το πελλετ στην ιδια τιμη με αυτο που δειχνεις!
Ειναι δυνατον η εφορια,το ΦΠΑ,εκτακτοι φοροι,ΙΚΑ κτλ να επηρεαζουν την τιμη του εγχωριου πελλετ;
Εισαι καθοδηγουμενος για να κανεις ζημια στους "φιλους" μας τους Βουλγαρους που με τοσο κοπο προσπαθουν να βγαλουν ενα κομματι ψωμι.

Υ.Γ.
Τα γνωστα "γατακια" δε περιμενω να πουν τιποτα για το ποστ του Νασικα.
Ξερουν αυτοι!
Μιλανε μονο για να μας πουν οτι το Χ Ελληνικο πελλετ ειναι ξερω γω 1mm μεγαλυτερο απο τις προδιαγραφες,αφηνει 1 gr παραπανω σταχτη απο οσο θα επρεπε κτλ.,κτλ. ;)

Δεν είναι ότι δεν είμαστε επαναστάτες. Απλά είμαστε άτυχοι που δεν είναι όπλο ο καναπές!!!


Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 10 Χρόνια 1 Μήνας πριν #131962 από Fokion
Πριν 10-15 χρονια μπορουσαμε ανετα να "αγορασουμε" τα σκοπια και να εχει τελειωσει η ιστορια...
σε λιγο θα μας αγορασουν ειτε αυτοι ειτε οι βουλγαροι....

Κωστα απλά διαφωνω με την πρωτη προταση. ειναι "διακοματική", αν και ετσι κι αλλιως λιγη συμασία εχει....

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384
Last edit: 10 Χρόνια 1 Μήνας πριν by Fokion.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Nasikas

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 1 Μήνας πριν #131979 από stergiosbik
Αν αντι γι αυτο που μας εδειξε ο Κωστας χθες,ειχε δειξει καποια αντιστοιχη παρανομια μιας ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ εταιρειας θα ειχε γεμισει το νημα με δεκαδες ποστς που θα εβριζαν,εκραζαν τους απατεωνες,λαμογια Ελληνες που
κλεβουν το "ψωμακι" του κοσμου.Που δεν βαζουν μυαλο κ θησαυριζουν στις πλατες των "αθωων" συμπατριωτων τους και δε ξερω κι εγω ποια αλλη μαλακια!
Τωρα ομως; :angry:
ΚΑΛΑ ΣΑΣ ΚΑΝΟΥΝ ΤΟΤΕ ΚΑΙ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΕΜΠΟΡΟΙ!!!!!
ΟΤΑΝ ΕΣΕΙΣ ΚΑΝΕΤΕ ΜΟΚΟ ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΟΥΣΤΙΕΣ ΤΩΝ ΞΕΝΩΝ ΜΗ ΧΑΛΑΤΕ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΟΤΑΝ ΣΑΣ ΚΑΝΟΥΝ ΤΑ ΙΔΙΑ Κ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΕΜΠΟΡΟΙ Η ΠΑΡΑΓΩΓΟΙ.

Δεν είναι ότι δεν είμαστε επαναστάτες. Απλά είμαστε άτυχοι που δεν είναι όπλο ο καναπές!!!


Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": scouter, dryianni

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 1 Μήνας πριν #131980 από house
Καλημέρα ,
μιας και μιλάνε λαρισαιοι να πω και εγω , καλα Κ. Νασικα μας έδωσες σχεδόν στεγνά ??? :D
Και το λεω αυτο , γιατι πως νομιζεις αγορασαμε ξυλα με 89 Ευρο τον τονο ????
Δηλαδή να αρχίσουμε να κλέβουμε , να πάμε να κοβουμε , γιατι σε χαλαμε την "πιατσα" ???
Πως να ζεσταφουμε ε ???
Και καλα εμεις οι ιδιώτες που παμε και αγοραζουμε ξυλα οπως νανε και οτι νανε !
Ο ξυλας που εχω απέναντι παίρνει απ το ιδιο κυκλωμα , γιατι τα ιδια φορτηγα βλεπω(εχω βγαλει και φοτος) και τη νομιζεις τα περνει με χαρτια ??? η' τα χαρτακια μουφα σαν αυτα που λες ????

Να αρχισει λοιπον ο ελενχος απο εσας ...... καταλαβαινουμε τη λεμε (τα λες και μονο σου , πελλετ κτλ) , και ασε μας να παιζουμε με την φωτια , γιατι θελουμε να ζεσταθουμε !!!!
Πατριδα , αν και εγω ειμαι απ τα αγραφα και οχι απ την σμιξη !!! και μαρεσουν τα χύμα , γιατι ειμαι 33 και οχι 53 , και την ηλικια την τονιζω ,γιατι γ@@@ την νδ σου και το πασοκ σου και την αριστερα σου και τα κομματα σου ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΑ ΚΑΝΑΛΙΑ που θα σε βγαλουν στο γυαλί για 30 δεύτερα και δεν θα μπορεσουμε να σε δουμε να τα μας λες ετσι ωραια (σε τρωει το κύκλωμα πετρελαιοκαναλα )!!!
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Βιομαζιστής

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 1 Μήνας πριν #131998 από XAALAARAA

house έγραψε: Καλημέρα ,
μιας και μιλάνε λαρισαιοι να πω και εγω , καλα Κ. Νασικα μας έδωσες σχεδόν στεγνά ??? :D
Και το λεω αυτο , γιατι πως νομιζεις αγορασαμε ξυλα με 89 Ευρο τον τονο ????
Δηλαδή να αρχίσουμε να κλέβουμε , να πάμε να κοβουμε , γιατι σε χαλαμε την "πιατσα" ???
Πως να ζεσταφουμε ε ???
Και καλα εμεις οι ιδιώτες που παμε και αγοραζουμε ξυλα οπως νανε και οτι νανε !
Ο ξυλας που εχω απέναντι παίρνει απ το ιδιο κυκλωμα , γιατι τα ιδια φορτηγα βλεπω(εχω βγαλει και φοτος) και τη νομιζεις τα περνει με χαρτια ??? η' τα χαρτακια μουφα σαν αυτα που λες ????

Να αρχισει λοιπον ο ελενχος απο εσας ...... καταλαβαινουμε τη λεμε (τα λες και μονο σου , πελλετ κτλ) , και ασε μας να παιζουμε με την φωτια , γιατι θελουμε να ζεσταθουμε !!!!
Πατριδα , αν και εγω ειμαι απ τα αγραφα και οχι απ την σμιξη !!! και μαρεσουν τα χύμα , γιατι ειμαι 33 και οχι 53 , και την ηλικια την τονιζω ,γιατι γ@@@ την νδ σου και το πασοκ σου και την αριστερα σου και τα κομματα σου ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΑ ΚΑΝΑΛΙΑ που θα σε βγαλουν στο γυαλί για 30 δεύτερα και δεν θα μπορεσουμε να σε δουμε να τα μας λες ετσι ωραια (σε τρωει το κύκλωμα πετρελαιοκαναλα )!!!


Και που να μπουν στην συζητηση και η κομοτηναιοι μιας και μαζευτικαν πολλοι :lol: :lol: :lol: :lol:

Nasikas έγραψε: - Και μια νέα «φάμπρικα» που αξίζει να μάθετε: - Ελληνικές επιχειρήσεις, ενοικιάζουν 6-10 τονων φορτηγά από Βουλγαρία και κάνουν διανομές στην Ελλάδα. Αποφεύγουν έτσι τέλη κυκλοφορίας, υποχρεωτικά ABS, ΚΤΕΟ κλπ. Και η ΕΛΑΣ σε κάποιο έλεγχο, απεφάνθη ότι είναι νόμιμα.


Συμφωνω απολυτα με το αρθρο σου Κωστα αλλα την παραπανω παραγραφω καλυτερα να μην την αναλυσουμε :lol: :lol: :lol:
γιατι βλεπω τα ποστ να καταληγουν στο θεμα Ας ευθυμήσουμε λιγάκι!!!

ΡΕ ΟΥΣΤΤΤΤΤ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.080 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ