Re:Οι τρέχουσες τιμές pellet

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #4120 από stergiosbik

terisds έγραψε:

Nasikas έγραψε: ίσως απο τα πιο ενδιαφέρουσες συζητήσεις, -αυτό το νήμα.
Παραθέσεις με ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ

Μακάρι να συνεχιστεί με αλληλοσεβασμό ----σε αντίθετες απόψεις.

Πριν 2 χρονια τελειωσαν τα σπιτια για τα παιδια,μεχρι την φαση των κουφωματων,ο πολ.μηχ.ειχε στο σχεδιο 5cm αναμεσα στα τουβλα,αλλα για να μην εχει πατουρα ο τοιχος απο μεσα βαλαμε 10cm,.


Κ καλα εκανες που εβαλες επιπλεον 5cm μονωση.
Αλλα ο πολ.μηχανικος δεν εδεησε απο μονος του να το προτεινει-"επιβαλει" αυτο το πραγμα!
ΟΜΩΣ αν ηταν το δικο του σπιτι θα το εκανε.
Οι λογοι?
Πολλοι!!!
Απο βαρεμαρα,ανευθυνοτητα εως κ λογοι κερδους αν ειχε τη παρει τη δουλεια εργολαβια κ δεν ειχε κανει μονο τη μελετη.(Υπ οψην οτι κανονικα η μελετη γινεται απο μηχ.μηχανικο κ οχι απο πολ.μηχανικο)
Ακομα κ στη Κρητη να ειναι το σπιτι θα γινει αποσβεση της επιπλεον μονωσης απο τη μη χρηση κλιματιστικου.
Επισης παρ'ολο που η εξωτερικη θερμομονωση ειναι μακραν η καλυτερη θεωρω οτι για πρακτικους λογους
ειναι πολυ καλη κ η ενδιαμεση θερμομονωση (8-10cm) με συνδυασμο υλικων οπως εξηλασμενη πολυστερινη κ πετροβαμβακας ταυτοχρονα.

Δεν είναι ότι δεν είμαστε επαναστάτες. Απλά είμαστε άτυχοι που δεν είναι όπλο ο καναπές!!!


Last edit: 12 Χρόνια 3 Μήνες πριν by stergiosbik.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #4128 από terisds
Δουλεια με εργολαβια δεν γινεται με τιποτε,για να βγαλει κερδος ο καθε ενας δεν λογαριαζει με υλικα καλης ποιοτητας,ρωτησε καποιον που μενει σε εργατικες κατοικιες να σου πει.Απο το καρφι μεχρι και την σκεπη,οτι σκαρτο και φθηνο υπαρχει,και μολις μπεις μεσα ξεκινας τα μερεμετια,δεν μιλαμε για την στατικοτητα του κτιριου,θεος να σε φυλαξει.Αν δεν το κανεις μονος σου αστο καλυτερα.Εγκατασταση υπαρχει για καλοριφερ,για σωματα,αλλα μεχρι να φθασει η ωρα να κατοικιθει εχουμε καιρο.

ΥΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΑΠΟ ΚΑΝΕΝΑΝ-ΜΑΛΑΚΙΕΣ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΜΟΝΟΣ ΜΟΥ!!!!!!!!
Στράτος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #4130 από stergiosbik
Eγω τα ιδια δε λεω?
Οσο για τη στατικοτητα αστο καλυτερα γιατι ....
Θα πω μονο αυτο.
Παρακαλατε να μη γινει κανενας σεισμος πανω απο 6,5R γιατι θα δειτε κατι νεοτατες υπερλουξ κατασκευες
να πεφτουν σαν τραπουλοχαρτα.

Δεν είναι ότι δεν είμαστε επαναστάτες. Απλά είμαστε άτυχοι που δεν είναι όπλο ο καναπές!!!


Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #4132 από terisds

stergiosbik έγραψε: Eγω τα ιδια δε λεω?
Οσο για τη στατικοτητα αστο καλυτερα γιατι ....
Θα πω μονο αυτο.
Παρακαλατε να μη γινει κανενας σεισμος πανω απο 6,5R γιατι θα δειτε κατι νεοτατες υπερλουξ κατασκευες
να πεφτουν σαν τραπουλοχαρτα.

Το πανηγυρι ειναι στα μπετα της τελευταιας οροφης,που δεν τα βρεχουν μετα,με αποτελεσμα να σκανει το μπετο,και η σκεπη δεν εχει ουτε πετσωμα ουτε καποιο υλικο στεγανοποιησης,και οταν χιονιζει και φυσαει μπαινει μεσα,μετα που θα λιωσουν τα χιονια να δεις τι γινεται,Αστα να πανε!!!!!

ΥΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΑΠΟ ΚΑΝΕΝΑΝ-ΜΑΛΑΚΙΕΣ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΜΟΝΟΣ ΜΟΥ!!!!!!!!
Στράτος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #4149 από math_pro
Πολύ ενδιαφέρον θέμα το οποίο με απασχολει τον τελευταιο καιρό,μια και πρέπει να καταλήξω
στον τρόπο θέρμανσης ενός σπιτιου που βρέθηκα να φτιάχνω τέτοιες εποχές.
Προσπάθησα οσο μπορουσα να εχω την καλίτερη δυνατη μόνωση.
Η εξωτερικη τοιχοποιία ειναι οπως την φτιάχνουν στα προκατ σπίτια.
Ξύλινο τελάρο απο εμποτισμένη ξυλεία επενδεδυμένο εξωτερικά απο ηρακλείτη(ο οποίος ειναι υλικό τουλάχιστον 60 ετων)ο οποίος σοβαντίστηκε,εσωτερικά επένδυση με υαλοβάμβακα.
Κανονικά θα έπρεπε απο την μέσα μεριά να μπεί πάλι ηρακλείτης και να σοβαντιστεί.
Η κατασκευή αυτη καλύπτει τις απαιτήσεις του ΚΕΝΑΚ.
Εγω απο μέσα εκλεισα τον υαλοβάμβακα με χαρτόμαζα ωστε να ειμαι σίγουρος οτι θα μείνει στην θέση του και αφήνοντας ενα κενο περίπου 10 με 12 πόντους τοποθετω εσωτερικα γυψοσανιδα ωστε να καλύψω κολώνες και δοκάρια.
Η εσωτερικη τοιχοποιία ειναι διπλή γυψοσανιδα με μονωση πετροβάμβακα και παντου ψευδοροφές.
Αν αφαιρέσω τοιχοποιίες και ενα ανοιγμα που οδηγει στο υπόγειο εχω μια επιφάνεια γυρω στα 115-120 τμ.Απο αυτα 50 ειναι ενιαίος χωρος και τα άλλα δύο υπνοδωμάτια ενα γραφειο,λουτρο wc και διάδρομοι.
Ο μηχανικός που έκανε την μελέτη θέρμανσης υπολόγισε 13500 Kcal.

Συνεχίζεται
Last edit: 12 Χρόνια 3 Μήνες πριν by math_pro.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #4155 από math_pro
Το κόστος της εγκατάστασης θέρμανσης το υπολογίζω (λίγο αυθέραιτα) σε 6500-7000ευρω.
Παραπάνω ναι παρακάτω οχι.
Εχω προβλέψει χώρο για λέβητα πυρηνόξυλου.
Το θέμα τώρα ειναι το εξής:
Τα 7000 δεν περισσεύουν ,με την έννοια οτι για να δοθουν θα πρέπει να κοπουν απο κάπου αλλού.
Απο καύσιμη υλη μπορω να έχω απο ελαιοκλαδέματα γύρω στον ενα τόνο ξύλα το χρόνο
Ελαιοπυρήνα ακατέργαστη απο το εργοστάσιο την οποία πιστεύω οτι μπορω να κάνω μπρικέτα να την ξεράνω και να την κάψω σε σόμπα αφθονη σε τιμη απο τσάμπα μέχρι ξεφτίλα.
Πυρηνόξυλο τελευταία τιμη που αγόρασε ενας ξάδερφος 9 λεπτα το κιλο σακιασμένο.
Σκέφτομαι λοιπόν και θέλω την γνώμη σας:
Μήπως θα έπρεπε να ξεχάσω τον λέβητα και τα υπόλοιπα και να βάλω μια σομπα στον ενιαίο χώρο
η οποία θα καίει απο ξύλα μέχρι και μπρικέτα απο ελαιοπυρήνα η πυρηνόξυλο η οποιο άλλο υλικό μπορώ να βρω ,και να βάλω και τρία εννιάρια aircondition στα υπνοδωμάτια και το γραφειο με συνολικο κόστος γυρω στα τρία χιλιάρικα και να ξεμπερδευω;
Ρωτάω διότι αν κάνω την λύση αυτη,μετα τον λέβητα τον ξεχνάω εκτός και αν κερδίσω κάποιο λαχείο.
Το σπιτι βρίσκεται στην ευρύτερη περιοχη του Ηρακλειου στην Κρήτη

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.099 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ