Αλλαγή σε λέβητα ξύλου

Περισσότερα
6 Χρόνια 1 Μήνας πριν #163543 από louris1234
Απαντήθηκε από louris1234 στο θέμα Re:Αλλαγή σε λέβητα ξύλου

alto έγραψε: Εχουν μερικοί.. Δεν μπορώ να σου στείλω π.μ. το τηλέφωνό μου, δοκίμασε να μου στείλεις εσύ π.μ.

Ούτε εγώ μπορώ.

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 1 Μήνας πριν #163544 από etsa67
Απαντήθηκε από etsa67 στο θέμα Re:Αλλαγή σε λέβητα ξύλου
Το ότι καίει τα πάντα είναι σχετικό.
Μπορεί ν κάψει ας πούμε πέλλετ από ριζοφλοιούς , και από φύλλα που δεν το πιστεύω αλλά η φλόγα θα είναι τόσο αδύνατη που και τζάμπα να το παίρνεις το καύσιμο δεν θα συμφαίρει.
Πυρινόξυλο μπορούν να κάψουν το σύνολο των καυστήρων πέλλετ όχι αυτό του λιτσάκη που εικονίζεται , αλλά καυστήρας κανονικός ιδιαίτερα αυτοί που φέρουν εσωτερικό κοχλία.
Το πυρινόξυλο δεν αφήνει στάχτη στο τασάκι όπως ένα βιομηχανικό πέλλετ με στάχτη 10- 15%.
Το είπα και πρίν ότι το καύσιμο πρέπει να αξίζει και ως προς την τιμή και την απόδοση.
Ο τόνος του πέλλετ σε καμίαπερίπτωση δεν πρέπει να ξεπερνάει τους 240 ευρώ τους Χειμωνιάτικους μήνες αλλιώς η όλη ταλαιπωρία δεν αξίζει.
Υπάρχουν βέβαια και οι ΑΘ που για μένα δεν ικανοποιούν όλα τα καλοριφέρ αλλά η τιμή της KWH είναι πολύ χαμηλη και σε συμφαίρει περισσότερο όταν η τιμή του πέλλετ ξεπαιρνάει ένα προκαθορισμένο όριο.
Το πετρέλαιο είναι το πιο δυνατό από όλα αλλά η τιμ΄του λίτρου σε απογοητεύει όπως και του χύμα υγραερίου.
Γι αυτό αν υποθέσεις ότι βρίσκεις πυρινόξυλο σχετικά οικονομικό και εξασφαλίσεις αυτό το κάυσιμο τότε αυτό θα σε οδηγήσει στο σύστημα τροφοδοσίας που θα πάρεις.
Οπότε να ακούσεις τους άλλους που έχουν βάλει και πόσο καίνε.
Εγώ προσωπικά δεν το θέλω το πυρινόξυλο λόγω βρωμιάς και μυρωδιάς.

Στάθης Μηχανολόγος Μηχανικός
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": louris1234

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 1 Μήνας πριν #163546 από louris1234
Απαντήθηκε από louris1234 στο θέμα Re:Re:Αλλαγή σε λέβητα ξύλου

etsa67 έγραψε: Το ότι καίει τα πάντα είναι σχετικό.
Μπορεί ν κάψει ας πούμε πέλλετ από ριζοφλοιούς , και από φύλλα που δεν το πιστεύω αλλά η φλόγα θα είναι τόσο αδύνατη που και τζάμπα να το παίρνεις το καύσιμο δεν θα συμφαίρει.
Πυρινόξυλο μπορούν να κάψουν το σύνολο των καυστήρων πέλλετ όχι αυτό του λιτσάκη που εικονίζεται , αλλά καυστήρας κανονικός ιδιαίτερα αυτοί που φέρουν εσωτερικό κοχλία.
Το πυρινόξυλο δεν αφήνει στάχτη στο τασάκι όπως ένα βιομηχανικό πέλλετ με στάχτη 10- 15%.
Το είπα και πρίν ότι το καύσιμο πρέπει να αξίζει και ως προς την τιμή και την απόδοση.
Ο τόνος του πέλλετ σε καμίαπερίπτωση δεν πρέπει να ξεπερνάει τους 240 ευρώ τους Χειμωνιάτικους μήνες αλλιώς η όλη ταλαιπωρία δεν αξίζει.
Υπάρχουν βέβαια και οι ΑΘ που για μένα δεν ικανοποιούν όλα τα καλοριφέρ αλλά η τιμή της KWH είναι πολύ χαμηλη και σε συμφαίρει περισσότερο όταν η τιμή του πέλλετ ξεπαιρνάει ένα προκαθορισμένο όριο.
Το πετρέλαιο είναι το πιο δυνατό από όλα αλλά η τιμ΄του λίτρου σε απογοητεύει όπως και του χύμα υγραερίου.
Γι αυτό αν υποθέσεις ότι βρίσκεις πυρινόξυλο σχετικά οικονομικό και εξασφαλίσεις αυτό το κάυσιμο τότε αυτό θα σε οδηγήσει στο σύστημα τροφοδοσίας που θα πάρεις.
Οπότε να ακούσεις τους άλλους που έχουν βάλει και πόσο καίνε.
Εγώ προσωπικά δεν το θέλω το πυρινόξυλο λόγω βρωμιάς και μυρωδιάς.

Ευχαριστώ πολύ θα το ψάξω κ βλέπουμε.

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 1 Μήνας πριν #163549 από burnit40
καιει τα παντα.ναι με σιλο.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": louris1234, Angelospara

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 1 Μήνας πριν #163550 από louris1234

burnit40 έγραψε: καιει τα παντα.ναι με σιλο.

Καποιο μαχαζι που μπορω να τον βρω??

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 1 Μήνας πριν #163551 από louris1234

louris1234 έγραψε:

burnit40 έγραψε: καιει τα παντα.ναι με σιλο.

Καποιο μαχαζι που μπορω να τον βρω??

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Η μετατροπή στον λέβητα είναι δύσκολη??

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.085 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ