Ήλιος και δοχείο αδράνειας...

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #42308 από foxsat
Κατανοοτας την δωρεαν παροχη ενεργειας του ηλιου σε καθημερινη βαση με την χρηση του ζεστου νερου απο τον ηλιακο μου δημιουργιθηκαν μερικα ερωτηματα.Σκεφτομαι οτι βαζοντας ηλιακα πανελς στη σκεπη και ενα δοχειο αδρανειας απο 500 μεχρι και 1000 λιτρα στο λεβητοστασιο αν θα μπορουσε να λειτουργησει μια τετοια εγκατασταση.Δηλαδη κατα την διαρκεια της ημερας το σπιτι να ζεστενεται απο τον ηλιο.Τις ημερες που δεν εχει ηλιο και τα βραδυα με οποια αλλη μορφη θερμανσης θελει ο καθενας.Να παρουμε και σαν δεδομενο την αψογη θερμομωνοση του σπιτιου.
Δεν νομιζετε οτι φτανοντας το νερο στους 50-70 βαθμους μεσα στο δοχειο θα ηταν αρκετο για τουλαχιστον 6-9 ωρες θερμανση στο σπιτι.Και αν οχι ολο τον χειμωνα σιγουρα τους μισους και παραπανω μηνες.
Γιατι και τις ημερες που κανει την μεγαλυτερη παγωνια και φτανει στους -20 εχει ηλιοφανεια και ο ηλιακος το νερο το φτανει σε σημειο να μπορει να κανει μπανιο η οικογενεια.
Ο ηλιος ειναι πολυ σημαντικο ενεργειακο στοιχειο και ισως δεν το εχουμε αναλυσει πολυ.
Ηλιος και δοχειο αδρανειας....τι λετε????
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by kosmidis80.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #42346 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Απ: Ήλιος και δοχείοο αδράνειας...
τι να πουμε η λυση εδω και δεκαετιες εφαρμοζεται ... αυτονομα δεν θα μπορεσει να σε ζεστανει (γινεται ασυμφορο το κοστος εγκαταστασης ) θα σου προσφερει ομως σημαντικη οικονομια


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #42348 από Grecu_
Απαντήθηκε από Grecu_ στο θέμα Απ: Ήλιος και δοχείοο αδράνειας...
Για να δουλέψει καλά πρέπει να έχεις κι ένα σύστημα θέρμανσης χαμηλών θερμοκρασιών (ενδοδαπέδια, μεγάλα σώματα, fancoil). Σε σύστημα θέρμανσης που δουλεύει στους 80-60 δεν ξέρω τι απόδοση θα έχει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #42372 από gatos20vt
Απαντήθηκε από gatos20vt στο θέμα Απ: Ήλιος και δοχείοο αδράνειας...

Grecu_ έγραψε: Για να δουλέψει καλά πρέπει να έχεις κι ένα σύστημα θέρμανσης χαμηλών θερμοκρασιών (ενδοδαπέδια, μεγάλα σώματα, fancoil). Σε σύστημα θέρμανσης που δουλεύει στους 80-60 δεν ξέρω τι απόδοση θα έχει.


όντως στην ενδοδαπέδια θα αποδώσει τα μέγιστα.. παρολ΄αυτά πιστεύω οτι και σε μια θέρμανση με σώματα υψηλών θερμοκρασιών θα κάνει οικονομία το πόσο θα φανεί φέτος σε μένα..
Πρόσφατα τοποθέτησα λέβητα πέλετ με δοχείο αδράνειας tank in tank 1000 λίτρα και μιας και δεν είχα ηλιακό και έβαλα δοχείο αδράνειας το εκμεταλεύτηκα και για την υποβοήθηση της θέρμανσης καθώς και για τα ΖΝΧ με δώδεκα τετραγωνικά επιλεκτικούς συλλέκτες!!
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by gatos20vt.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #42388 από γιαννης δελτα

Grecu_ έγραψε: Για να δουλέψει καλά πρέπει να έχεις κι ένα σύστημα θέρμανσης χαμηλών θερμοκρασιών (ενδοδαπέδια, μεγάλα σώματα, fancoil). Σε σύστημα θέρμανσης που δουλεύει στους 80-60 δεν ξέρω τι απόδοση θα έχει.

Exω επιδαπεδια θερμανση με 800 λιτρα δοχειο τανκ-τανκ με 10 τετραγ. επιλεκτικους συλλεκτες.Το συστυμα αποδιδει καλα γιατι ευκολα πιανει 40 β. για την εισαγωγη των νερων. Της μερες που εχει ηλιο καλυπτη ολοι την θερμανση.Το βραδυ αναβω το λεβητα ξυλου πυρολυσης και ειμαι ο.κ..Αλλα μονο ο ηλιος δεν φτανει για την θερμανση. Οσα λεφτα και να επενδυσεις ο ηλιος λειτουργει σαν υποβοηθηση θερμανσης και για μενα μονο για επιδαπεδια θερμανση.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #42447 από spiross
Απαντήθηκε από spiross στο θέμα Απ: Ήλιος και δοχείοο αδράνειας...
Και μένα με ενδιαφέρει αρκετά και ήδη έχω πει στον υδραυλικό να μου βγάλει μια τιμή για να δω μήπως του χρόνου τετοιο καιρό το εγκαταστήσω.
Στην Ελλαδά και ιδίως εδώ στην Αττική το 80% του χειμώνα μην πω και παραπάνω το πρωί ως συνήθως θα βγάλει ήλιο τουλάχιστον για 2 με 3 ώρες.
Ας πούμε ότι το tank φτάνει τους 60 βαθμους( που από τι έχω δει γενικά στο internet με τα panel μπορεί να πάει και παραπάνω) και πάλι έχεις κέρδος και μειώνεις αρκετά την κατανάλωση του λέβητα για να φτάσει τους υπόλοιπους 10-20 βαθμούς που θέλουν τα σώματα.
Τώρα δεν γνωρίζω πως μπορείς να υπολογίσεις την χωριτικότητα του δοχείου αδράνειας σύμφωνα με τον χώρο σου.
Πάντως όπως και να έχει συμφωνώ ότι είναι μια ακριβή εγκατάσταση αλλά που πιστεύω τα λεφτά της θα τα βγάλει σίγουρα γιατί θα εκμεταλλεύεσαι μια τζάμπα πηγή θέρμανσης.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.088 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ