Νερό: το υπέρτατο αγαθό!

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Ημέρες πριν #98561 από thlanarass
Απαντήθηκε από thlanarass στο θέμα Νερό: το υπέρτατο αγαθό!
Αν δεν εισαι σε πολυκατοικια χτυπα μια ρυχη γεωτρηση 10-15 μετρα .
Δεν νομιζω να σου κοστισει πανω απο 500 ευρω

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Ημέρες πριν - 11 Χρόνια 2 Ημέρες πριν #98572 από Gdevil
Απαντήθηκε από Gdevil στο θέμα Νερό: το υπέρτατο αγαθό!

χρηστος8 έγραψε: Προσωπικα πινω νερο απο το δικτυο υδρευσης...το δινω καθε χρονο για αναλυση για να ελεγχω ο ιδιος την ποιοτητα του.
Απο το 2000 αν θυμαμαι καλα εχω εγκατασταση πιεστικου - δεξαμενης...στελνω το νερο αμεσως μετα το υδρομετρο, σε δεξαμενη 1000 λιτρων με φλωτερ...οταν ζηταει νερα καποιος στο σπιτι, παιρνει νερο απο την δεξαμενη το πιεστικο και με σταθερη πιεση το στελνει στο σπιτι.
Ξεχασα να πω πως στην εισοδο του νερου στην δεξαμενη, πριν το φλωτερ υπαρχει φιλτρο νερου με νημα.
Στην εξοδο του νερου απο δεξαμενη, και μετα το πιεστικο προς εγκατασταση υπαρχει αλλο ενα φιλτρο ενεργου ανθρακα.
Με τον τροπο που χρησιμοποιω τα νερα της δεξαμενης, ειναι πληρως ανανεωσιμα...αν χρειαζομαι 300 λιτρα νερο ημερησιως, τοσα λιτρα φρεσκου νερου θα συμπληρωσει το φλωτερ ημερησιως...μεσα σε 3 μερες ανανεωνεται πληρως και ειναι σαφως ποσιμο.
Σε διακοπες νερου λογω βλαβων του δικτυου, δεν επηρεαζομαι γιατι εχω παντα αποθεμα.
Σε περιπτωση διακοπης ρευματος το πιεστικο δεν λειτουργει...υπαρχει by bass με βανα που απλα την ανοιγω και παρακαμπτω πιεστικο - δεξαμενη...οταν ξαναερθει το ρευμα την επαναφερω.
Οποιοδηποτε αυτονομο σπιτι, που διαθετει χωρο για τα παραπανω...καλο ειναι να το εχει στα υποψην αυτη τη κατασκευη...απλα εξαιρετικη :)

Οσο για την γεωτρηση...αν καποιος διαθετει ηδη, και ειναι καθαρο - ποσιμο νερο...ας γνωριζει οτι η αξια του ειναι ανεκτιμητη...μακαρι να ειχα κι εγω.

Το νερό είναι ένα πολύ περίεργο υλικό.
Με μοναδικές ιδιότητες που δεν έχει κανένα άλλο υλικά στον πλανήτη.
Επίσης το νερό στην φύση έχει συνεχώς επαφή με τον αέρα και συνεχή κίνηση.
Εχω κολυμπήσει σε λίμνη, σε ποτάμι και στην θάλασσα. Και σε λίμνη δεν ξαναμπαίνω.
Όταν γεμίζω ένα ποτήρι νερό πάντα αφήνω το νερό να τρέχει από ψηλά ώστε να οξυγονώνεται.
Τι θέλω να πώ με τα παραπάνω?
Ναι μεν ανανεώνεται το νερό της δεξαμενής αλλά ουσιαστικά είναι σχεδόν στάσιμο.
Η ποιότητα του νερού που πίνεις νομίζω θα βελτιωθεί πάρα πολύ εάν με κάποιο τρόπο μέσα στην δεξαμενή το αναδεύεις και το οξυγονώνεις έστω και για λίγες ώρες την μέρα.
Και νομίζω πως περιοδικά (ίσως ανά τρίμηνο ή και τακτικότερα) πρέπει να αδειάζει εντελώς η δεξαμενή και να καθαρίζετε επιμελώς.

Δεν ξέρω, προσωπικά νομίζω πως μία αντεπίστροφη στην κεντρική παροχή, το νερό του boiler και του ηλιακού για διάφορες χρήσεις του νερού καθώς και μία βόλτα στο περίπτερο για εμφιαλωμένο πόσιμο είναι προτιμότερο από μία δεξαμενή

ΥΓ1 εννοείται πως ότι φίλτρο έχει ο καθένας πριν το νερό που πίνει κάνει καλό στην υγεία του.
ΥΓ2 εννοείται πως νερό πόσιμο από γεώτρηση είναι 100 φορές καλύτρο από νερό δικτύου. Μόνο που δεν έχει χλώριο αρκεί. Αλλά πόσιμο νερό δεν είναι εύκολο να βρεθεί στις μέρες μας. Υπάρχουν πολλάαααααα που ρίχνουμε στο έδαφος και φτάνουν στις υπεδάφιες δεξαμενές νερού.
ΥΓ3 στα 10-15 μέτρα βάθος πόσιμο νερό δεν νομίζω να βρίσκεται


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.
Last edit: 11 Χρόνια 2 Ημέρες πριν by Gdevil.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Ημέρες πριν #98579 από χρηστος8
Απαντήθηκε από χρηστος8 στο θέμα Νερό: το υπέρτατο αγαθό!
@ Gdevil

To νερο της δεξαμενης μου δεν ειναι στασιμο...με το ιδιο σκεπτικο και το υδραγωγειο στασιμο νερο εχει...ειναι δεξαμενη ημερησιας καταναλωσεως και ανανεωνεται πληρως ωστε να παραμενει ποσιμο.
Αλλωστε οι ελεγχοι που το κανω καθε χρονο μου το επιβεβαιωνουν.

Εχε υποψην οτι η πλαστικη μου μαυρη δεξαμενη καταλληλη για ποσιμο νερο, ειναι απειρως καθαροτερη και ελεγχομενη απο ενα τσιμεντενιο υδραγωγειο που και ψοφια βατραχια - ζωυφια υπαρχουν και ποντικοι...μη σε σοκαρει καθολου αυτο...το οτι ειμαι υδραυλικος με φερνει σε επαφη τακτικα με υδραγωγεια και σου το λεω με σιγουρια...απλα εσεις δεν τα βλεπετε.
Η δεξαμενη μου εχει εξαερισμο, ειναι υπεραπαιτητος σωστα...οπως και ο καθαρισμος της δεξαμενης που τον κανω καθε χρονο.
Οσο για την ποιοτητα του νερου της δεξαμενης μου εχω ενα ασυγκριτο πλεονεκτημα...το νερο μπαινει στην δεξαμενη χλωριωμενο ηδη απο τον παροχο...αυτο τον χρονο που μενει μεσα στην δεξαμενη, μεσω του εξαερισμου της δεξαμενης γινεται φυσικη εξατμιση του χλωριου...το νερο που παιρνω απο τη δεξαμενη μου ερχεται στη βρυση με πολυ μικροτερη ποσοτητα χλωριου.
Οταν πινω νερο δεν μυριζει χλωριο καθολου μα καθολου...αντιθετα το νερο των γειτονων μου μυριζει εντονα.
Εχε υποψην οτι αν βαλεις σε μια γυαλινη κανατα νερο, σε 1 - 2 ωρες το χλωριο θα εξατμιστει εντελως.
Ολο το μυστικο ειναι η ανανεωση του νερου της δικης μας δεξαμενης, μεσω της επιλογης του σωστου μεγεθους, βαση της καταναλωσης μας.
Οσο για τα εμφιαλωμενα νερα θα μου επιτρεψεις να διαφωνησω.
Δες την ετικετα ενος μπουκαλιου τι γραφει...πρεπει να διατηρειτε σε σκιερο και δροσερο μερος, με θερμοκρασια εως 18 βαθμους...πλακα κανουμε;;;
Το νερο τη στιγμη που μπαινει στο πλαστικο μπουκαλι και εμφιαλωνεται ειναι ΟΚ...αν και δεν ειναι σιγουρο αυτο αντε να συμφωνησω.
Για να ερθει στο σπιτι ομως αποθηκευεται σε αποθηκες και πολλες φορες στον ηλιο...τα φορτηγα που αναλαμβανουν την μεταφορα απο το εργοστασιο κανουν εκατονταδες χιλιομετρα επισης στον ηλιο.
Μολις το φορτιο παει στις αποθηκες των σουπερ μαρκετ ξεφορτωνεται με κλαρκ, και σχεδον παντα σε εξωτερικους χωρους επισης εκτεθειμενους στον ηλιο...τα καλοκαιρια περιμενουν πριν μπουν στα ραφια σε θερμοκρασιες των 40 βαθμων στον ηλιο και παραπανω.
Στην διαρκεια αυτου του χρονου, το νερο στα πλαστικα μπουκαλια εμπλουτιζεται με βακτηριδια και μυκητες...θυμισου τι μου απαντησες περι στασιμου νερου και οξυγονωσης...το εμφιαλωμενο νερο ειναι και στασιμο και ΔΕΝ οξυγονωνεται σαφεστατα.
Εχε υποψην οτι μια γεωτρηση δεν σημαινει κατι...πρεπει το νερο που θα δινει να μην εχει ψευδομοναδες, κοπρανοειδη, αρσενικο και αλλα μεταλλα επιβλαβη...κοινως να ειναι κωλοφαρδος καποιος που εχει γεωτρηση με νερο Καραντανη.
Την δεξαμενη μου και τα φιλτρακια μου δεν τα αλλαζω με κανενα εμφιαλωμενο.



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Ημέρες πριν #98581 από μανολης
Απαντήθηκε από μανολης στο θέμα Νερό: το υπέρτατο αγαθό!

χρηστος8 έγραψε: @ Gdevil

To νερο της δεξαμενης μου δεν ειναι στασιμο...με το ιδιο σκεπτικο και το υδραγωγειο στασιμο νερο εχει...ειναι δεξαμενη ημερησιας καταναλωσεως και ανανεωνεται πληρως ωστε να παραμενει ποσιμο.
Αλλωστε οι ελεγχοι που το κανω καθε χρονο μου το επιβεβαιωνουν.

Εχε υποψην οτι η πλαστικη μου μαυρη δεξαμενη καταλληλη για ποσιμο νερο, ειναι απειρως καθαροτερη και ελεγχομενη απο ενα τσιμεντενιο υδραγωγειο που και ψοφια βατραχια - ζωυφια υπαρχουν και ποντικοι...μη σε σοκαρει καθολου αυτο...το οτι ειμαι υδραυλικος με φερνει σε επαφη τακτικα με υδραγωγεια και σου το λεω με σιγουρια...απλα εσεις δεν τα βλεπετε.
Η δεξαμενη μου εχει εξαερισμο, ειναι υπεραπαιτητος σωστα...οπως και ο καθαρισμος της δεξαμενης που τον κανω καθε χρονο.
Οσο για την ποιοτητα του νερου της δεξαμενης μου εχω ενα ασυγκριτο πλεονεκτημα...το νερο μπαινει στην δεξαμενη χλωριωμενο ηδη απο τον παροχο...αυτο τον χρονο που μενει μεσα στην δεξαμενη, μεσω του εξαερισμου της δεξαμενης γινεται φυσικη εξατμιση του χλωριου...το νερο που παιρνω απο τη δεξαμενη μου ερχεται στη βρυση με πολυ μικροτερη ποσοτητα χλωριου.
Οταν πινω νερο δεν μυριζει χλωριο καθολου μα καθολου...αντιθετα το νερο των γειτονων μου μυριζει εντονα.
Εχε υποψην οτι αν βαλεις σε μια γυαλινη κανατα νερο, σε 1 - 2 ωρες το χλωριο θα εξατμιστει εντελως.
Ολο το μυστικο ειναι η ανανεωση του νερου της δικης μας δεξαμενης, μεσω της επιλογης του σωστου μεγεθους, βαση της καταναλωσης μας.
Οσο για τα εμφιαλωμενα νερα θα μου επιτρεψεις να διαφωνησω.
Δες την ετικετα ενος μπουκαλιου τι γραφει...πρεπει να διατηρειτε σε σκιερο και δροσερο μερος, με θερμοκρασια εως 18 βαθμους...πλακα κανουμε;;;
Το νερο τη στιγμη που μπαινει στο πλαστικο μπουκαλι και εμφιαλωνεται ειναι ΟΚ...αν και δεν ειναι σιγουρο αυτο αντε να συμφωνησω.
Για να ερθει στο σπιτι ομως αποθηκευεται σε αποθηκες και πολλες φορες στον ηλιο...τα φορτηγα που αναλαμβανουν την μεταφορα απο το εργοστασιο κανουν εκατονταδες χιλιομετρα επισης στον ηλιο.
Μολις το φορτιο παει στις αποθηκες των σουπερ μαρκετ ξεφορτωνεται με κλαρκ, και σχεδον παντα σε εξωτερικους χωρους επισης εκτεθειμενους στον ηλιο...τα καλοκαιρια περιμενουν πριν μπουν στα ραφια σε θερμοκρασιες των 40 βαθμων στον ηλιο και παραπανω.
Στην διαρκεια αυτου του χρονου, το νερο στα πλαστικα μπουκαλια εμπλουτιζεται με βακτηριδια και μυκητες...θυμισου τι μου απαντησες περι στασιμου νερου και οξυγονωσης...το εμφιαλωμενο νερο ειναι και στασιμο και ΔΕΝ οξυγονωνεται σαφεστατα.
Εχε υποψην οτι μια γεωτρηση δεν σημαινει κατι...πρεπει το νερο που θα δινει να μην εχει ψευδομοναδες, κοπρανοειδη, αρσενικο και αλλα μεταλλα επιβλαβη...κοινως να ειναι κωλοφαρδος καποιος που εχει γεωτρηση με νερο Καραντανη.
Την δεξαμενη μου και τα φιλτρακια μου δεν τα αλλαζω με κανενα εμφιαλωμενο.



χρηστο στα παραπανω για τα νερα εχεις δικιο και ερχονται με φορτηγα μουσαμαδες δηλαδη το καλοκαιρι η θερμοκρασιες ειναι οχι 40 βαθμοι αλλα παραπανω και βαση νομου η μεταφορα πρεπει να γινεται ΜΟΝΟ απο φορτηγα ψυγεια αλλα να που δεν γινεται μονο τα φορτηγα απο το εξωτερικο ειναι κανονικα
εδω στην ελλαδα ΟΙ ΝΟΜΟΙ ΔΕΝ ΙΣΧΥΟΥΝ

Το άσχημο με την θεωρία είναι πως σου λέει πως δουλεύει ένα σύστημα, όχι γιατί δεν δουλεύει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Ημέρα πριν #98619 από aristidis540
Απαντήθηκε από aristidis540 στο θέμα Νερό: το υπέρτατο αγαθό!
ενα ντοκιμαντερ για τον γνωστο αγνωστο.





Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Ημέρα πριν #98627 από andros
Απαντήθηκε από andros στο θέμα Νερό: το υπέρτατο αγαθό!
Σημερα ειδα στον eniko ενα σχετικο βιντεο με τα μεγαλειωδη σχεδια της ΕΕ για το νερο. Εδω ταιριαζει αυτο που λεγαμε "θα πουμε το νερο νερακι".
www.enikos.gr/economy/140623,To_megalo_kolpo_me_to_nero.html

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.069 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ