Θερμομόνωση

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #71950 από filosofos
Απαντήθηκε από filosofos στο θέμα Θερμομόνωση
θα τα βγαλει τα λεφτα του, αρκει να τα ριξεις πρώτα.[/quote]

Γνωριζει κανεις τον χρονο αποσβεσης της θερμοπροσοψης?ουσιατικα και οχι μακροπροθεσμα που ειναι σιγουρη η αποδοτικοτητα του και η αισθηση ανεσης στην οικια.Διερωτομαι καθοτι οι αποψεις διυστανται καποιες εταιρειες διατεινουν πως σε 4 με 6 χρονια τα βγαζεις τα λεφτα σου,με εναν ενεργειακο επιθεωρητη που ετυχε να μιλησω ανεφερε μια 20αετια.Η αποκλιση ειναι πολυ μεγαλη,γνωριζει καποιος τεκμηριωμενα να βοηθησει?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #71957 από dmtr
Απαντήθηκε από dmtr στο θέμα Θερμομόνωση
filosofos,

Πέρσι με πετρέλαιο ήθελα με νορμάλ καιρό 1 λίτρο την ώρα δηλαδή 24*1,3(φετεινές τιμές)=31,20€ την ημέρα και δεν αισθανόμαστε 100% άνετα.
Έβαλα κέλυφος & Α/Θ. Φέτος με 20 - 22 σε όλο το σπίτι όλο το 24ωρο θέλω 4-5€.

Οικονομία 26*30=780€ τον μήνα *5 μήνες = 3900€ μείον 600€ για ξύλα & μπρικέτες = 3300€.

Συνολικό κόστος Α/Θ & κέλυφος 13000€
Απόσβεση σε 4, βία 5 χρόνια.

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #71962 από filosofos
Απαντήθηκε από filosofos στο θέμα Θερμομόνωση
Κατατοπιστικη η απαντηση σου φιλε μου αλλα εχω ενστασεις στον τροπο υπολογισμου σου.Καταρχην πιστευεις οτι ειναι δυνατον να δουλευει ο λεβητας σου 24 ωρες ασταματητα?μενω Β.Ελλαδα σε υψομετρο 450 μετρων και με αμονωτο σπιτι περυσι(μονο τουβλο)δεν μου δουλευε ετσι ο λεβητας.το λιτρο την ωρα πως το υπολογισες?μηπως ειναι χονδρικη η εκτιμηση σου και το λεω γιατι εχει σημασια καθως αλλαζουν εντελως τα νουμερα και παμε σε παραπανω χρονια και μονο απο αυτο.Υστερα δεν κατανοησα για ποιο λογο πολλαπλασιασες το 26 με τις 30 ημερες,πως βγηκε αυτος ο λογος?Επειδη εχω μπερδευτει αποσαφηνισε αν θες λιγο και σ ευχαριστω εκ των προτερων.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #71964 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Θερμομόνωση
δημητρη εκανες πολλες αλλαγες μαζι ...αρα προσθετικο και το αποτελεσμα

φιλοσοφε ,,,φιλοσοφικο το ερωτημα σου :)
η απαντηση ειναι μοναδικη για το καθε σπιτι
χοντρικα ομως αν υπολογισουμε οτι με την πληρη μονωση ενος σπιτιου μπορουμε να κερδισουμε σε θερμανση 50-70% και αν αρχισουμε οτι το ταβανι συνεισφερει σ αυτο το ποσοστο το 25-30% το δαπεδο 14% τα παραθυρα 20-30% μας μενει και ενα 25 για τους τοοιχους δηλ σε συνολό 25 χ 70 = 20%
τωρα αν ηθελες 1000 ευρω για θερμανση κερδιζεις 200 καθε χρονο αρα υπολογισε :)

πρακτικα ομως ,,,αν εχεις ενα διαμερισμα και 7-8 μετρα φατσα ακαλυπτη οπως καταλαβαινεις εχεις και ελαχιστες απωλειες αρα η αποσβεση ερχεται αργα ,,,αν προσθεσεις ομως και 20 μετρα βορεινο ντουβαρι τοτε τα πραγματα αλλαζουν .
στις περισσοτερες ομως περιπτωσεις και ειδικα στις πιο δυσμενεις ,,,το κερδος στην αισθηση θερμανσης ειναι σημαντικο ,,,μια και περιοριζονται σημαντικα οι δημιουργιες ψυχρων ρευματων απο το δαπεδο προς την οροφη ,,,η μεταξυ των ζεστων και κρυων χωρων σ ενα σπιτι
ενα επιπλεον κερδος που δεν υπολογιζουμε στους υπολογισμους ειναι οτι σσ ενα ιδανικο σπιτι θερμοκρασιες της ταξης των 18-20 βαθμων ειναι απολυτα ικανοποιητικες
σ ενα αμονωτο σπιτι θα πρεπει να φτασουμε 24 βαθμους ενδεχωμενως για να εχουμε παραπλησια αισθηση ...κι αυτο φυσικα σημαινει καυσιμα


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #71969 από filosofos
Απαντήθηκε από filosofos στο θέμα Θερμομόνωση
Αυτη η προσεγγιση με καλυπτει και συμφωνω οτι η διαφορα στην αισθηση χωρου-θερμοκρασιας ειναι παντελως διαφορετικη με ενα μονωμενο σπιτι καθοτι θερμομονωσα τις δυο μεριες του σπιτιου μου(μονοκατοικια) το καλοκαιρι,που δερνονταν απο τους ανεμους(βαρδαρη) και ειδα τεραστια διαφορα.κραταω ομως τον υπολογισμο σου και τολμω να πω οτι μπορουμε ανετα να μιλησουμε για μια δεκαετια κατα προσεγγιση στην αποσβεση.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #71970 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Θερμομόνωση
θα μπορουσα να επεκτεινω την αναλυση αλλα ακτανταει νομιζω κουραστικο και ανουσιο

χοντρικα ναι 7-12 χρονια νομιζω κι εγω ειναι μια καλη προσεγγιση για τις περισσοτερες περιπτωσεις


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.170 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ