Θερμομόνωση

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #119572 από kostasd
Απαντήθηκε από kostasd στο θέμα Θερμομόνωση
Οικονομικά βέλτιστη για πόσες βαθμοημέρες το χρόνο και πόσο χρόνο απόσβεσης? Όλα είναι σχετικά..
Από τους 10 στους 15 πόντους, η διαφορά στο κόστος αν χρησιμοποιήσουμε πετρέλαιο με κόστος 1€/λίτρο θα είναι
2,9*0,1€/KWh 0,29€ εξοικονόμιση χρημάτων το χρόνο για κλίμα κεντρικής Ελλάδας.
Πόσο κοστίζουν αυτοί οι 5 πόντοι μόνωσης? Εγώ θα έλεγα περίπου 4 ευρώ. Δηλαδή θα κάνεις περίπου 14 χρόνια να πάρεις πίσω τα λεφτά σου, χωρίς να υπολογίζουμε κόστος χρήματος.
Αυτά τα λεφτά είναι πιο χρήσιμο να πέσουν σε καλύτερα κουφώματα, καλύτερο αυτοματισμό θέρμανσης κλπ. Εκεί θα έχουν καλύτερη απόδοση.

Επίσης αν υπολογίσουμε θέρμανση με πελλετ, ξύλο, ή αντλία θερμότητας, η απόσβεση φεύγει πάνω από την 20ετία.

Αν μιλάμε για κεντρική Ευρώπη που Απρίλη μήνα έχουν θερμοκρασίες που βαράμε εμείς στα μεγάλα κρύα, τότε αλλάζει η βάση. Αλλά στην Ελλάδα αυτή είναι η πραγματικότητα.

email: Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #119574 από sotos_gr
Απαντήθηκε από sotos_gr στο θέμα Θερμομόνωση

dimlyk έγραψε: τα παθητικα σπιτια εχουν πολλα περισσοτερα εκτος απο παχος μονωσης
η συγκριση ειναι λαθος .... 10-15 εκ πολυουρεθανη εχουν οι ψυκτικοι θαλαμοι αν αυτο λεει κατι
εχει δικιο ο κωστας ...μεχρι ενα σημειο ειναι το κερδος ...κι αυτο εξαρταται απο τις εξωτερικες συνθηκες
δεν θα πρεπει να ξεχναμε οτι η μονωση εχει μια διαρκεια ζωης ... αρα κοστος ανα χρονο ...κι οχι απλα την βαλαμε και τελος


Αυτό από που προκύπτει πάλι. Κάποια είδη θερμομόνωσης χάνουν ένα μικρό ποσοστό με την πάροδο του χρόνου. Αλλά άλλο να χάνουν ένα μικρό ποσοστό και άλλο να έχουν διάρκεια ζωής

dimlyk έγραψε: οταν μιλαμε για κοστη ...ο βασικος παραγων ειναι το κοστος ενεργειας ... οσο αυτος αυξανει τοσο πιο δελεαστικο γινεται το παχος μονωσης ...τα απολυτα νουμερα σε εκατοστα δεν λενε τιποτα
το οτι βγηκε ο κενακ με καποια νουμερα ,,,αυτα ειναι περισσοτερο επιταγες των γερμανικων εργοστασιων κλπ
ο καθενας μπορει να κανει οτι μελετη θελει και να μαγειρεψει οτι νουμερα θελει .


Α μπράβο στα λόγια μου έρχεσαι...

Όσο για τα νούμερα δεν θα ήθελα να το σχολιάσω

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #119575 από kostasd
Απαντήθηκε από kostasd στο θέμα Θερμομόνωση

Gdevil έγραψε:

kostasd έγραψε: Η μόνωση μειώνει τις απώλειες κατά το πηλίκο του πάχους, δηλαδή 1/παχος περίπου όταν μιλάμε για τόσο μεγάλο πάχος.

Φίλε soto, αφού έκανες το κόπο να βάλεις το πινακάκι, βγάλε και πόσο ετήσιο κόστος θα έχει η θέρμανση για ένα σπίτι 100τμ στην περίπτωση της κλασικής μόνωσης και πόσο στη περίπτωση της ενισχυμένης. Θα καταλάβεις χειροπιαστά τι εννοούμε όταν λέμε δε θα πάρεις τα λεφτά σου πίσω..

Και για να σε βοηθήσω
Αμόνωτη οροφή: 4W/m²K απώλειες -> 115KWh/m²/y
5 ποντοι μονωση 0.6W/m²K απώλειες -> 17KWh/m²/y
7 ποντοι μονωση: 0.45W/m²K απώλειες -> 13KWh/m²/y
10 ποντοι μονωση: 0.33W/m²K απώλειες -> 9.5KWh/m²/y
15 ποντοι μονωση: 0.23W/m²K απώλειες -> 6.6KWh/m²/y

Οι ετήσιες απώλειες υπολογίζονται για 10 βαθμούς μέση εξωτερική, για 120 μερες

Επέλεξε καύσιμο και κόστος ανά μονάδα ενέργειας και δες πόσο θα κοστίσει η μόνωση σαν αγορά και πόσο θα κερδίζεις κάθε χρόνο από την έξτρα μόνωση..


Εγώ πχ έχω μία πλάκα 70 τετραγωνικά με 5άρα μόνωση στην ταράτσα μου
Εχω απώλειες λοιπον 17 kwh/m2/y.
Αν βάλω άλλους 10 πόντουςτότε θα έχω 15άρα μόνωση δλδ απώλειες 6,6 kwh/m2/y.

Σε χρήμα?
Πόσο μεταφράζεται αυτό άραγε?
Για μένα που καίω ξύλα?

70 τετραγωνικά μέτρα μόνωση 10άρα με το συνεργείο θέλουν κοντά στα 1500 ευρωπουλα.

Και τι θα κερδίσω?
10 kwh/m2/y
δηλαδή 700 kwh
Δηλαδή 250 κιλά ξύλα καμένα σε εστία 70% απόδοσης
Δηλαδή 27,5 ευρώ.
Αντε άλλα 40 το καλοκαίρι που έχω ψύξη από το aircondition
Σούμα λοιπόν?
Δίνω 1500 ευρωπουλα ζεστά και κολλαριστά και γλιτώνω 70 ευρώ το χρόνο???

Τι δεν υπολογίζω σωστά?
:( :blink: :pinch:


Όλα σωστά τα υπολόγισες. Πράγματι αυτές θα είναι οι διαφορές σου. Καλύτερα να βελτιώσεις άλλους τομείς του σπιτιού παρά να ασχοληθείς ξανά με τη μόνωση της πλάκας, αφού έχεις ήδη 5άρα μόνωση.

Ουσιαστικά κάπου στους 7 πόντους είναι το όριο που συμφέρει οικονομικά η μόνωση όταν μιλάμε για νέες μονώσεις. Αν υπάρχει ήδη μόνωση, τα κέρδη είναι μικρά συγκριτικά με το κόστος της επέμβασης.

email: Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Gdevil

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #119583 από kostasd
Απαντήθηκε από kostasd στο θέμα Θερμομόνωση
-

email: Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Last edit: 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν by kostasd.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #119644 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Θερμομόνωση

sotos_gr έγραψε:

dimlyk έγραψε: τα παθητικα σπιτια εχουν πολλα περισσοτερα εκτος απο παχος μονωσης
η συγκριση ειναι λαθος .... 10-15 εκ πολυουρεθανη εχουν οι ψυκτικοι θαλαμοι αν αυτο λεει κατι
εχει δικιο ο κωστας ...μεχρι ενα σημειο ειναι το κερδος ...κι αυτο εξαρταται απο τις εξωτερικες συνθηκες
δεν θα πρεπει να ξεχναμε οτι η μονωση εχει μια διαρκεια ζωης ... αρα κοστος ανα χρονο ...κι οχι απλα την βαλαμε και τελος


Αυτό από που προκύπτει πάλι. Κάποια είδη θερμομόνωσης χάνουν ένα μικρό ποσοστό με την πάροδο του χρόνου. Αλλά άλλο να χάνουν ένα μικρό ποσοστό και άλλο να έχουν διάρκεια ζωής

dimlyk έγραψε: οταν μιλαμε για κοστη ...ο βασικος παραγων ειναι το κοστος ενεργειας ... οσο αυτος αυξανει τοσο πιο δελεαστικο γινεται το παχος μονωσης ...τα απολυτα νουμερα σε εκατοστα δεν λενε τιποτα
το οτι βγηκε ο κενακ με καποια νουμερα ,,,αυτα ειναι περισσοτερο επιταγες των γερμανικων εργοστασιων κλπ
ο καθενας μπορει να κανει οτι μελετη θελει και να μαγειρεψει οτι νουμερα θελει .


Α μπράβο στα λόγια μου έρχεσαι...

Όσο για τα νούμερα δεν θα ήθελα να το σχολιάσω


κανενα τεχνητο προιον δεν εχει απειρη διαρκεια ζωης ,,,πολυ περισοτερο που οταν μιλαμε για μονωση μιλαμε παντα για ενα συστημα ,καποιο συνδυασμο υλικων κολλες πχ η ασφαλτοπανα η σοβαδες ...
και κατι που φυσικα ξεχναμε με οσα συνηθιζουμε εμεις ειναι οτι και η μονωση θελει συντηρηση
ειδικα για τις θεμοπροσοψεις ,,,η εμπειρια ειναι αρκετα μικρη ,,,για να ξερουμε την διαρκεια


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #120212 από centaurus
Απαντήθηκε από centaurus στο θέμα Θερμομόνωση
Μα ρωτησω κατι λιγο ασχετο με θερμομονωση αλλα σχετικο με την σοφιτα μου, υπαρχουν ορισμενα σημεια στα οποια εχουν καει επιφανειακα τα ξυλινα δοκαρια και καποια αλλα σημεια απο ξυλο και μυριζουν, πριν τα σκεπασω με τον πετροβαμβακα και την γυψοσανιδα εχεται κατι κατα νου που μπορω να κανω για να ειμαι σιγουρος πως δεν θα εχω μυρωδιες στο μελλον στον χωρο απο κατω?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.178 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ