Θερμομόνωση

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #120356 από liakjim
Απαντήθηκε από liakjim στο θέμα Θερμομόνωση
Ερώτηση :
Στο σπίτι που είμαι τώρα είμαι για τον 2ο χειμώνα.
Στην κατασκευή δεν ήμουν.
Πρόκειται για μεζονέτα 7-ετίας.
Δεν ξέρω τί μόνωση έχει.
Όταν έσκαψα τον πλαινό τοίχο που έβαζα το τζάκι , είδα ότι ο τοίχος είναι με διπλή σειρά τούβλων και ενδιάμεσα ένα πράσινο υλικό σαν πολύ σκληρό φελιζόλ. Το πάχος δεν το θυμάμαι, πρέπει να ήταν 3cm ή 5cm. Ταράτσα δεν ξέρω.
Τα κουφώματα είναι αλουμινίου με διπλά τζάμια.

Χθές το βράδυ κατά τις 2330 που έπεφτα είδα στο σαλόνι 19,7C.
Σήμερα το πρωί που σηκώθηκα στις 0530 , είχα 18C.
Εξωτερική το βράδυ ήταν 5C και το πρωί κάπου 8C.

Δεν είναι πάρα πολύ 1,7C πτώση μέσα σε 6 ώρες?

Παρουσίαση εγκατάστασης τζακιού εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=57920&Itemid=384

Ορθός Τρόπος Δοκιμής Τύπων Μπρικέτας εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=58124&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #120361 από kostasd
Απαντήθηκε από kostasd στο θέμα Θερμομόνωση
Μπά... με τέτοιες θερμοκρασίες.. Πολύ είναι 9 βαθμοί μέσα σε 8 ώρες που βλέπουμε σε κάποια σπίτια με αμόνωτες ταράτσες κλπ.

Φυσιολογική μου φαίνεται η πτώση της θερμοκρασίας. Χθες, είχες δουλέψει θέρμανση όλη μέρα ή μονο καποιες ώρες το βράδυ? Γιατί άλλο να έχουμε "φορτίσει" τα δομικά στοιχεία όλη μέρα και άλλο να έχουμε ζεστάνει μόνο τον αέρα. Επίσης ρόλο παίζει και αν ζεσταίνουμε όλο το σπίτι ή μονο ένα χώρο, οπότε αυτός χάνει και προς το υπόλοιπο ουσιαστικά.

email: Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #120365 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Θερμομόνωση

kostasd έγραψε: Η μόνωση με αλουμίνιο σε επαφή με τον εξωτερικό αέρα δεν μου φαίνεται καλή ιδέα.

Το αλουμίνιο είναι φράγμα υδρατμών το οποίο σημαίνει ότι οι υδρατμοί του σπιτιού δε θα μπορούν να βγουν από αυτό. Συνεπώς θα γίνεται υγροποίηση τους στην εσωτερική πλευρά του αλουμινίου με αποτέλεσμα την ύγρανση της μονωσης και τη πτώση της θερμομονωτικής ικανότητας. Αυτή η μείωση της θερμομονωτικής ικανότητας θα είναι μικρότερη από αυτή που θα είχαμε χωρίς αλουμίνιο, λόγω επαφής με τον αέρα.

Εγώ θα έβαζα σκέτο πετροβάμβακα. Διαφορετικά, πρέπει να γίνει πρόβλεψη για εκτόνωση των υδρατμών, χωρίς υγροποίηση τους.


το φραγμα υδρατμων δεν το θελουμε προ την μερια των κεραμιδιων ...απο κει γινεται ο εξαερισμος κι οχι απο κατω

liakjim
κατι σε Fibran ειδες υποθετω αν ειναι 5 εκ ειναι καλα ειδικα αν υπαρχει και στα δοκαρια ...το 3 καλο ειναι ανα΄λογα την περιοχη αλλα μην τρελενομαστε κιολας αφου δεν εχεις απωλειες απο ταρατσα -πατωμα μια χαρα εισαι κι ολο κι απο καπου θα βγαινει και λιγος αερας απ το σπιτι αρα οτι χανεις δεν ειναι απο ενα σημειο μονο ,,,,κατι ρουφαει και το τζακι αμα δεν δουλευει :)


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #120371 από liakjim
Απαντήθηκε από liakjim στο θέμα Θερμομόνωση
H αλήθεια είναι ότι άναψα μόνο 3 ώρες και στον χώρο του σαλονιού μόνο που είναι κάτω όπου είναι κ το θερμόμετρο.

Άρα λογικό ε? Η θερμότητα πήγε πάνω ενώ δεν πρόλαβα να ζεστάνω και τα δομικά στοιχεία.

Οπότε ουφ. (επιφώνημα ανακούφισης).

Παρουσίαση εγκατάστασης τζακιού εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=57920&Itemid=384

Ορθός Τρόπος Δοκιμής Τύπων Μπρικέτας εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=58124&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #120456 από centaurus
Απαντήθηκε από centaurus στο θέμα Θερμομόνωση


έτσι προκειτε να μπουν οι πετροβαμβακες...πως τα βλεπετε?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #120458 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Θερμομόνωση
προτιμοτερο να μπει κατω απ τα δοκαρια κι ας ειναι και λιγοτερο σε παχος
κι αν σε βολευει καλυτερα βαλε πολυστερινη και μαλλον θα σου βγει και λιγο φθηνοτερα
τα 5 εκ ειπες οτι υπαρχουν ηδη η κανω λαθος?
κατω απ τα κεραμιδια εχει τιποτα αλλο μονωτικο η στεγανωτικο?


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.175 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ