Θερμομόνωση

Περισσότερα
10 Χρόνια 1 Μήνας πριν #133963 από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ
Απαντήθηκε από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ στο θέμα Απ: Θερμομόνωση
Η τιμή για εξωτερική θερμομόνωση 5 cm και μάλιστα διογκομένη, μου φαίνεται ΕΞΩΦΡΕΝΙΚΑ μεγάλη.

Επίσης εκτιμώ ότι δε χρειάζεται η εσωτερική θερμομόνωση γιατί έτσι χάνεις τη θερμοχωρητικότητα.

Στη στέγη, αναγκαστικά θα κάνεις κάτι από μέσα, εκτός αν αφαιρέσεις κεραμμύδια για να επέμβεις από έξω.

Γενικά τις μονώσεις τις βάζουμε εξωτερικά (αν μπορούμε).

Σόρυ κιόλας, αλλά οι τιμές είναι γενικά ΠΟΛΥ ΥΨΗΛΕΣ. Ο επιθεωρητής θα αμοιφθεί χωριστά, ή μέσα στο ποσό είναι και η αμοιβή του ?(και καλά εαυτός θα επιβλέψει τις εργασίες) ????

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 10 Χρόνια 1 Μήνας πριν #133968 από tsigpan
Απαντήθηκε από tsigpan στο θέμα Απ: Θερμομόνωση
Η εσωτερική θερμομόνωση θα γίνει στο βορινό τοίχο του σπιτιού ο οποίος συνορεύει με οικόπεδο οπότε δεν μπορεί να γίνει εξωτερική θερμομόνωση. Από τα 14990 που είναι το συνολικό ποσό της παρεμβασης αν αφαιρέσουμε τα 6416 που θα πάνε στον αλουμινά μας προκύπτει το ποσό 8500 περίπου που είναι το ποσό που μένει στον επιθεωρητή για τις εργασίες και την αμοιβή του.Να προσθέσω σε αυτό το ποσό συν 600 ευρώ περίπου για τις 2 ενεργειακές επιθεωρήσεις πριν και μετά τις εργασίες,το οποίο θα πληρώσω εγώ.
Οι τοίχοι που θα μονωθούν είναι εύκολα προσβάσιμοι γιατί είναι πάνω σε βεράντες.Δεν νομίζω να χρειαστούν ούτε σκαλωσιές.
Ρωτάω την γνώμη σας γιατί μου φαίνονται και εμένα υπερβολικά υψηλές οι τιμές για 5αρα πολυστερίνη. Τουλάχιστον να βγει κάποιο σωστό αποτέλεσμα.
Υ.Γ. Επίσης θα επιβαρυνθώ τα έξοδα για να περαστούν τα σοφαδοπιχια στις βεράντες περίπου 15 μέτρα η καθεμία,συν τα έξοδα για τον ηλεκτρολόγο που θα κάνει τις προεκτάσεις στις πρίζες,συν τον μάστορα που θα χρειαστεί να κατεβάσει τα δυο κλιματιστικά και να τα ξανατοποθετήσει μετά την μόνωση,συν κάποιες έξτρα εργασίες περίπου 300ευρώ που θα πρέπει να γίνουν για να μπει ο καυστήρας αερίου στην σωστή θέση.
Last edit: 10 Χρόνια 1 Μήνας πριν by tsigpan.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 1 Μήνας πριν #133971 από caftis
Απαντήθηκε από caftis στο θέμα Re:Θερμομόνωση
Εγώ όσους έχω ρωτήσει μόνο τα υλικά πάνε απο 11,5 μέχρι 18 ευρώ ανάλογα την ποιότητα.

Στάλθηκε από το GT-I9300 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 1 Μήνας πριν #133994 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Re:Θερμομόνωση
30-35 θα ηταν μια λογική τιμή και ειδικα για πυλωτη αντί σοβά θα μπορούσες να εχεις πιο φτηνή λύση αν εχεις περιθώρια ψαξτο


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 11 Μήνες πριν #135334 από caftis
Απαντήθηκε από caftis στο θέμα Θερμομόνωση
Ερωτηση προς τους γνωστες του θεματος .Εχω μια ταρατσα περιπου 50m2 εχει πεσει περλομπετο και πλακακια ,δεν εχω προβλημα με υγρασια πια πιστευετε ειναι η πιο ανοδηνη λυση για θερμομονωση ωστε να μην βαρηνω και πολυ την πλακα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 10 Μήνες πριν #135425 από caftis
Απαντήθηκε από caftis στο θέμα Re:Θερμομόνωση
Ας είναι καλά ο φίλος ο Φουσκιτάκης που μου έλυσε όλες τις απορίες . Ευχαριστώ Γιώργο και απο εδώ.

Στάλθηκε από το GT-I9300 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.168 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ