Θερμομόνωση

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #53238 από liakjim
Απαντήθηκε από liakjim στο θέμα Απ: Θερμομόνωση

jnet έγραψε:

liakjim έγραψε: Καλημερα.
Μια ερωτηση για να αξιολογησω την μονωση μου.
2300 το βραδυ που ελεγξα , ειχα μεσα στο σπιτι 19 κ εξωτερικη 6 κ τωρα στις 635 που γραφω , χωρις καμια εσωτερικη πηγη ενεργειας ,εχω 18,3 κ εξωτερικη 5. ΕΙμαι οκ?


Δηλαδη επεσες 0,7 βαθμους σε 7:35h και το ρωτάς? :woohoo:


Ρωταω διοτι δεν γνωριζω πως πρεπει να συμπεριφεται ενα σωστα μονωμενο σπιτι. Βεβαια ως κατασκευης 2007 , ηξερα οτι δεν θα εχω μαλλον θεμα. Απο την αλλη αν εχανα 0,35 βαθμους θα ειχα 2-πλασια αποδοσης μονωση σωστα? Μου ειχαν μπει κ ψυλλοι στα αυτια με τους φιλους εδω μεσα που κοιταζαν να προσθεσουν μονωτικες ιδιοτητες κ ηθελα να δω πριν ξεκινησω να το σκεφτω κ εγω , να δω πρωτα που βρισκομαι. \
Αρα αφου ειμαι οκ θα πανε αλλου. Ευχαριστω πολυ!!!

Παρουσίαση εγκατάστασης τζακιού εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=57920&Itemid=384

Ορθός Τρόπος Δοκιμής Τύπων Μπρικέτας εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=58124&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #53242 από erimitis
Απαντήθηκε από erimitis στο θέμα Απ: Θερμομόνωση

ALXIOA έγραψε:

erimitis έγραψε:

petrosp13 έγραψε: Προς Θεσσαλονίκεις: Μπορώ να παραγγείλω πολυστερίνη ή πετροβάμβακα για το σπίτι μου κατευθείαν από την Fibran ή πρέπει να απευθυνθώ σε κάποιο κατάστημα;
Φαντάζομαι ότι υπάρχει διαφορά στην τιμή


Γιατι ρε φιλος να παρεις φιμπραν και δεν παιρνεις τικτα η ντουροσολωλ αν θυμαμαι καλα.Εγω πολυστερινη τικτα πήρα και ειναι σουπερ.


ποσο την πηρες εσυ την πολυστερινη τικτα εριμητη και για ποσα τετραγωνικα??


Κατσε να βρω το τιμολογιο φιλε αλλα αν θυμαμαι καλα κοντα στα 5,20 το τμ την 5αρα.Πηρα γυρω στα 60 τμ.
Παλιοτερα εβλεπα η σαλονοτραπεζαρια να εχει ενα βαθμο παραπανω απ τα δωματια σημερα το πρωι 23 τα δωματια 22 το σαλονι μονο με το τζακι και το τζακι εβαλα ξυλα κατα της 23:30 και οσο πηγε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #53259 από stavrosa
Απαντήθηκε από stavrosa στο θέμα Απ: Θερμομόνωση

erimitis έγραψε:

ALXIOA έγραψε:

erimitis έγραψε:

petrosp13 έγραψε: Προς Θεσσαλονίκεις: Μπορώ να παραγγείλω πολυστερίνη ή πετροβάμβακα για το σπίτι μου κατευθείαν από την Fibran ή πρέπει να απευθυνθώ σε κάποιο κατάστημα;
Φαντάζομαι ότι υπάρχει διαφορά στην τιμή


Γιατι ρε φιλος να παρεις φιμπραν και δεν παιρνεις τικτα η ντουροσολωλ αν θυμαμαι καλα.Εγω πολυστερινη τικτα πήρα και ειναι σουπερ.


ποσο την πηρες εσυ την πολυστερινη τικτα εριμητη και για ποσα τετραγωνικα??


Κατσε να βρω το τιμολογιο φιλε αλλα αν θυμαμαι καλα κοντα στα 5,20 το τμ την 5αρα.Πηρα γυρω στα 60 τμ.
Παλιοτερα εβλεπα η σαλονοτραπεζαρια να εχει ενα βαθμο παραπανω απ τα δωματια σημερα το πρωι 23 τα δωματια 22 το σαλονι μονο με το τζακι και το τζακι εβαλα ξυλα κατα της 23:30 και οσο πηγε.

εξηλασμένη ή διογκωμένη?
τι τιμές λ, MU, WL κλπ έχεις?

η τιμή σε € που είπες είναι με ΦΠΑ ή χωρίς?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #53550 από greenpug
Απαντήθηκε από greenpug στο θέμα Απ: Θερμομόνωση
Το φέρνω εδώ αυτό σε περίπτωση που είναι βοηθητικό σε κάποιον

Από το 2009 και μετά είναι υποχρεωτική σε όλες τις νέες κατοικίες στην Κύπρο

www.energy365.gr/products.php?id1=1

www.energy365.gr/energy365photos/energiaki2.jpg

Χρειάζεται από ότι βλέπω 100 - 135 kwh

Πιστοποιητικό Ενεργειακής Απόδοσης

Το Πιστοποιητικό Ενεργειακής Απόδοσης κτιρίου έχει μορφή παρόμοια με τις ενεργειακές ετικέτες που χρησιμοποιούνται για την σήμανση ηλεκτρικών συσκευών όπως ψυγεία και πλυντήρια. Σκοπός του είναι να παρέχει χρήσιμες πληροφορίες σχετικά με την συνολική ενεργειακή κατάσταση του κτιρίου και να δείχνει πόσο αποδοτικό είναι από ενεργειακή άποψη το συγκεκριμένο κτίριο σε σύγκριση με άλλο παρόμοιο (κτίριο αναφοράς). Οι ενεργειακές κατηγορίες που περιλαμβάνονται στο Πιστοποιητικό Ενεργειακής Απόδοσης είναι τυποποιημένες και διαμορφωμένες με τέτοιο τρόπο, ώστε κάποιος να μπορεί εύκολα να συγκρίνει την ενεργειακή απόδοση ενός κτιρίου με κάποιο άλλο.

Το Πιστοποιητικό Ενεργειακής Απόδοσης απαιτείται να υποβάλλεται με την αίτηση για έκδοση άδειας οικοδομής για ένα νέο κτίριο και για ένα κτίριο άνω των 1000τ.μ. που υφίσταται ριζική ανακαίνιση. Επίσης κατά την πώληση ή την ενοικίαση κτιρίου ο ιδιοκτήτης πρέπει να παρουσιάζει στον υποψήφιο αγοραστή ή ενοικιαστή Πιστοποιητικό Ενεργειακής Απόδοσης. Το Πιστοποιητικό απαραίτητα συνοδεύεται από συστάσεις για βελτίωση της ενεργειακής απόδοσης του κτιρίου.

Τα Πιστοποιητικά Ενεργειακής Απόδοσης εκδίδονται μόνο από Ειδικευμένους Εμπειρογνώμονες των οποίων τα προσόντα και οι υποχρεώσεις καθορίζονται σε σχετικούς κανονισμούς. Η Υπηρεσία Ενέργειας διατηρεί μητρώο στο οποίο οι Ειδικευμένοι Εμπειρογνώμονες είναι εγγεγραμμένοι. Μέρος του μητρώου που περιλαμβάνει τα ονόματα και τα στοιχεία επικοινωνίας όλων των Ειδικευμένων Εμπειρογνωμόνων είναι διαθέσιμα στην ιστοσελίδα μας. Η ¨Μεθοδολογία Υπολογισμού Ενεργειακής Απόδοσης Κτιρίου¨ και ο ¨Οδηγός Θερμομόνωσης Κτιρίου (2η Έκδοση)¨ καθορίζουν το τρόπο υπολογισμού της ενεργειακής απόδοσης που πρέπει να ακολουθείται από όλους τους Ειδικευμένους Εμπειρογνώμονες. Για τον υπολογισμό της ενεργειακής απόδοσης κτιρίου και την έκδοση Πιστοποιητικού Ενεργειακής Απόδοσης χρησιμοποιείται το λογισμικό πρόγραμμα SBEMcy το οποίο διατίθεται δωρεάν από την Υπηρεσία Ενέργειας.

Για την Ελλάδα βρήκα αυτό

www.vardaxopoulos.gr/vardaxopoulos/archi...heorese-ktirion.html

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #53577 από stavrosa
Απαντήθηκε από stavrosa στο θέμα Απ: Θερμομόνωση
Στην Ελλάδα ο κανονισμός θερμομόνωσης ονομαζεται ΚΕΝΑΚ (κανονισμός ενεργειακής απόδοσης κτιρίου.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #53611 από house
Απαντήθηκε από house στο θέμα Απ: Θερμομόνωση
Nase σε βρήκα ,..... λοιπον , αποτι ειδες αστερις(τυχερος) και εγω (μονος) , εχουμε σπιτι με ytong ! Εγω δεν μπορουσα να βρω μαστορα , για να μου βαλει τουβλο-ανακλαστική μόνωση-μονωση(πολυουρεθανη πχ) - τουβλο ! Αφου δεν βρηκα το εκανα ολο με υτονγ ! Απεξω καλα ειναι απο μεσα μαλλον χαλια , γιατι δεν εχει και πολυ ηχομόνωση !
Θα εβαζα και εξωτερικη , αλλα μου φανικε υπερβολη ! Τουλαχιστον δεν αφησα εξωτερικο τσιμεντο ακαλυπτο !
Αλλα μεχρι να χτισεις το σπιτι , υπομονη δεν θα σου βγουν ολα να ξερεις

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.198 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ