Θερμομόνωση

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #66825 από stelios-ath
Απαντήθηκε από stelios-ath στο θέμα Θερμομόνωση

lucky4444 έγραψε:
2)Σκεφτομαι να κανω και τωρα πριν μπει το καλοκαιρι για τα υπολοιπα,εσωτερικη θερμομονωση του ταβανιου του τελευταιου μου οροφου.Με μια 5αρα πλακα dow.Λενε οτι θα κερδισω ενα 30%... τι λετε εσεις;


Αυτα... :lol:
Παντως βλεπω μια τεραστια διαφορα στο υπογειο μου.Ημιυπογειο βασικα αλλα το 75% ειναι στο χωμα.Οταν στο ισογειο της μονοκατοικιας μου 40 τμ λειτουργουν 3 τριστηλα...εχω με το ζορι 19 βαθμους... την ιδια ωρα στο υπογειο το οποιο ειναι και μεσα στο χωμα αλλα το εχω κανει και εσωτερικη θερμομονωση και στην τοιχοποιια αλλα και στο πατωμα ,για τα ιδια τ.μ. με ενα διστηλο μονο φτανω τους 22!!!!
Αλλα δε ξερω...την δουλεια την κανει η εσωτερικη θερμομονωση η οτι ειναι θαμενο μεσα στο ζεστο χωμα;


καλησπερα φιλε και χρονια πολλα.αν η ταρατσα σου καλυπτει ολο το διαμερισμα σου,δηλαδη αν ειναι οροφοδιαμερισμα τοτε για ποιο λογο να μην κανεις την μονωση εξωτερικα ??
η σωστη μονωση γινεται παντα απ'εξω..το μονο θεμα που θα πρεπει να προσεξεις ειναι αν η ταρατσα εχει τις σωστες ρησεις για να φευγουν τα νερα..αν εισαι οκ απο αυτο τοτε ολη η υπολοιπη δουλεια ειναι κατι που μπορεις πολυ ευκολα να κανεις μονος σου αν πιανουν τα χερια σου..θα περασεις ενα καλο μονωτικο για την υγρασια και μετα απο πανω θα τοποθετησεις τις πλακες dow.στο τελος απο πανω μπορεις να βαλεις αναλογα με την τσεπη σου και αναλογα με την χρηση της ταρατσας οτι θες..μπετον,χαλικι,τσιμεντολιθους για να μην στα παρει ο αερας....εσυ και η τσεπη σου αποφασιζετε..

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #66830 από lucky4444
Απαντήθηκε από lucky4444 στο θέμα Θερμομόνωση
χρονια πολλα καλη χρονια φιλε μου. εξωτερικα,απο πανω δηλαδη εχω ηδη μονωση απο πανελ πολυουρεθανης αλλα δε βλεπω διαφορα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #67141 από ELECTRICALCHIEF
Απαντήθηκε από ELECTRICALCHIEF στο θέμα Θερμομόνωση

lucky4444 έγραψε: σιγα το κακο..
τις πλακες τις κολλησες και τις βυσματωσες;η ενα απ τα δυο εκανες μονο; κ αν τις κολλησες τοποθετησες κολλα σε ολη την επιφανεια τους η στις γωνιες μονο;

αυτα που εχουν το προβλημα τα εχω βαλει με ...αφρο πολυουρεθανης, απλο. Και οπως θα περιμενε κανεις η διογκωση εκανε τη δουλεια της. Δεν υπηρχε τοτε αυτος ο ειδικος αφρος που εχω δει σε διαφημισεις. Βυσματικα ειναι οκ. Ευτυχος μιλαμε για λιγα μετρα και "κρυφα". Αν ηταν φατσα δεν θα το αφηνα ετσι, ουτε θα το τολμουσα βασικα απ την αρχη.

la nordica svezia

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #67149 από panos79
Απαντήθηκε από panos79 στο θέμα Θερμομόνωση
μπορω να μονωσω εξωτερικα εναν και μονο τοιχο στη βορεια πλευρα του σπιτιου μου;το γεγονος οτι δεν θα ειναι περιμετρικα αλλα θα ειναι εκτεθιμενες οι ακρες μηπως εχω προβλημα με τον αερα και μου φυγει ολη η γωνια;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #67152 από lucky4444
Απαντήθηκε από lucky4444 στο θέμα Θερμομόνωση
Τα αλλα που δεν εβαλες αφρο τα εβαλες κολλα;και αν ναι την εβαλες σε ολη την επιφανεια των πλακων η μονο σε συγκεκριμενα τμηματα;

panos79 αν και δεν ειμαι μαστορας αλλα η λογικη λεει οτι μπορεις και δε θα εισαι και ο μονος.
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by lucky4444.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #67511 από filosofos
Απαντήθηκε από filosofos στο θέμα Θερμομόνωση

panos79 έγραψε: μπορω να μονωσω εξωτερικα εναν και μονο τοιχο στη βορεια πλευρα του σπιτιου μου;το γεγονος οτι δεν θα ειναι περιμετρικα αλλα θα ειναι εκτεθιμενες οι ακρες μηπως εχω προβλημα με τον αερα και μου φυγει ολη η γωνια;

κανενα απολυτως φιλε μου.σωστη αναλογια κολλας και μηχανικη σταυροειδης στηριξη βισματων και εισαι ετοιμος!οι γωνιες θα καλυφθουν με γωνιοκρανα και κολλα και δεν θα υπαρχει διαφορα απο τους αλλους τοιχους.
ετσι μου το εκανε ο δικος μου μαστορας με 35 ευρω συνολο το τ.μ εργατικα και ολα τα υλικα,5αρα εξηλασμενη.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.172 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ