Θερμομόνωση

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #70013 από filosofos
Απαντήθηκε από filosofos στο θέμα Θερμομόνωση

foxsat έγραψε: Καλημερα.
6:15 το σημερα πρωι.Εξωτερικη θερμοκρασια -5.Θερμοκρασια μεσα στο δωματιο 12 και η επιφανιακη θερμοκρασια της εσωτερικης πλευρας του τοιχου 6 βαθμοι.Οταν η θερμοκρασια εξω παει -16 η εσωτερικη πλευρα του τοιχου δειχνει 2 βαθμους.Και μισο μετρο ποιο εκει ειναι το προσκεφαλο μου.

[
Φιλε θες επειγοντως μονωση και με τις θερμοκρασιες που αναφερεις εισαι βορεια ελλαδα οποτε με μια δεκαρα μονωση θα ξεχασεις υγροποιησεις και μουχλες και θα ζεσταθει το κοκαλακι σου.Ειχα πολυ κρυο σπιτι μου(πιερια) καθοτι δεν υπηρχε καν μονωση,μονο τουβλο ειχα,εβαλα φετος και εχω δει τεραστια διαφορα στην εσωτερικη θερμοκρασια,στην καταναλωση ξυλου για το τζακι και στο πετρελαιο.γενικα ξυπναω και βλεπω ανθρωπινες θερμοκρασιες μεσα 18 με 19 βαθμους χωρις να καιω τιποτα ολο το βραδυ,ενω περυσι φταναμε και 12 βαθμους αυτες τις κρυες μερες.Σωθηκα!

Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by filosofos.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": foxsat

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #70024 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Θερμομόνωση

sakis_kont έγραψε: Καλημέρα και καλή χρονιά στην όμορφη παρέα θα ήθελα και εγώ λίγο την βοήθειά σας… μένω στην Αργολίδα στον πρώτο όροφο μονοκατοικίας με ύψος δωματίων 3,10 m στην οροφή υπάρχει πλάκα χωρίς μόνωση και από πάνω κεραμοσκεπή με ασφαλτόπανο και μόνωση down 3 cm. Φέτος και μετά από ανάγνωση του forum τοποθέτησα πάνω από την πλάκα πάπλωμα aritherm 5cm στην τιμή των 4 ευρω/τμ. αφήνοντας περίπου 10τ.μ στο κέντρο της πλάκας εκεί που περίπου τέσσερις φορές το χρόνο θέλω να μπαίνω πατώντας για αποθήκευση χαλιών κτλπ. Είμαι στο δίλημμα σε αυτά τα 10 τμ να βάλω 5άρα εξηλασμενη ή να συνεχίσω με το πάπλωμα aritherm; Μήπως είναι καλύτερο το πάπλωμα; Τι μπορεί να πάθει αν πατάω πάνω του; Αν βάλω εξηλασμένη μήπως με το πάτημα σπάσει; Εκτός αν κολήσω τα φύλα της με κατάλληλο αφρό τόσο μεταξύ τους όσο και με την πλάκα και στρώσω και κάτι επάνω….. Ποια η γνώμη σας ;;;


μιση δουλεια εκανες :) αν κι εχεις και μονωση και απο πανω
ειπαμε προσοχη στο πατημα αλαλ δεν ειναι τοσο ευαισθητα .αν ειναι μονο για χαλια και σκετο φελιζολ μπορεις να βαλεις ...το καλυτερο παντως ειναι η εξηλασμενη και δεν χρειαζεται να την κολησεις
οχι ομως το παπλωμα χανει τις ιδιοτητες του ...εκτος κι αν εχεις φτηνη ξυλεια να κανεις ενα ψευδοπατωμα


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #70086 από ELECTRICALCHIEF
Απαντήθηκε από ELECTRICALCHIEF στο θέμα Θερμομόνωση

foxsat έγραψε: Καλημερα.
6:15 το σημερα πρωι.Εξωτερικη θερμοκρασια -5.Θερμοκρασια μεσα στο δωματιο 12 και η επιφανιακη θερμοκρασια της εσωτερικης πλευρας του τοιχου 6 βαθμοι.Οταν η θερμοκρασια εξω παει -16 η εσωτερικη πλευρα του τοιχου δειχνει 2 βαθμους.Και μισο μετρο ποιο εκει ειναι το προσκεφαλο μου.


images
και λογω μεγαλης διαφορα θερμοκρασιας εχουμε υγροποιηση.Και να η φωτο πως ηταν σημερα το πρωι.Φενεται και το αισθητηριο του θερμομετρου.

Συνημμένο αρχείο:

free image hosting
Δηλαδη με την ολοκληρωση της μονωσης υπαρχει περιπτωση να εχω περισσοτερη υγρασια?
Πιστευω οτι δεν υπαρχει περιπτωση ουτε μια στο εκατομυριο.

Με την καμια χειροτερα απο οτι εισαι τωρα.
Αν εχεις θερμανση στο χωρο και κανεις ενα υποτυπωδη εξαερισμο θα αποκτησεις ενα πολυ ποιο φιλοξενο χωρο.

la nordica svezia
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": foxsat

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #70252 από sakis_kont
Απαντήθηκε από sakis_kont στο θέμα Θερμομόνωση

dimlyk έγραψε:

sakis_kont έγραψε: Καλημέρα και καλή χρονιά στην όμορφη παρέα θα ήθελα και εγώ λίγο την βοήθειά σας… μένω στην Αργολίδα στον πρώτο όροφο μονοκατοικίας με ύψος δωματίων 3,10 m στην οροφή υπάρχει πλάκα χωρίς μόνωση και από πάνω κεραμοσκεπή με ασφαλτόπανο και μόνωση down 3 cm. Φέτος και μετά από ανάγνωση του forum τοποθέτησα πάνω από την πλάκα πάπλωμα aritherm 5cm στην τιμή των 4 ευρω/τμ. αφήνοντας περίπου 10τ.μ στο κέντρο της πλάκας εκεί που περίπου τέσσερις φορές το χρόνο θέλω να μπαίνω πατώντας για αποθήκευση χαλιών κτλπ. Είμαι στο δίλημμα σε αυτά τα 10 τμ να βάλω 5άρα εξηλασμενη ή να συνεχίσω με το πάπλωμα aritherm; Μήπως είναι καλύτερο το πάπλωμα; Τι μπορεί να πάθει αν πατάω πάνω του; Αν βάλω εξηλασμένη μήπως με το πάτημα σπάσει; Εκτός αν κολήσω τα φύλα της με κατάλληλο αφρό τόσο μεταξύ τους όσο και με την πλάκα και στρώσω και κάτι επάνω….. Ποια η γνώμη σας ;;;



μιση δουλεια εκανες :) αν κι εχεις και μονωση και απο πανω
ειπαμε προσοχη στο πατημα αλαλ δεν ειναι τοσο ευαισθητα .αν ειναι μονο για χαλια και σκετο φελιζολ μπορεις να βαλεις ...το καλυτερο παντως ειναι η εξηλασμενη και δεν χρειαζεται να την κολησεις
οχι ομως το παπλωμα χανει τις ιδιοτητες του ...εκτος κι αν εχεις φτηνη ξυλεια να κανεις ενα ψευδοπατωμα

Ωχ και τώρα τί κάνω με την επιφάνεια που έχω ήδη στρώσει;; φθηνή ξυλεία δεν έχω Αν το αφήσω έτσι λέτε να έχω πρόβλημα σε βάθος χρόνου; μήπως να στρώσω πάνω απο το πάπλωμα λεπτή στρώση πετροβάμβακα σε πλάκες; ή νάυλον; Αν έβαζα πετροβάμβακα δεν θα μειώνονταν η αντοχή του; Ξέρετε έχει και αρκετές κόντρες που στηρίζουν την σκεπή και οι εργασίες δυσκολεύουν αν μπορείτε βοηθήστε ελπίζω να μην ξόδεψα τσάμπα χρήματα και κόπο....
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by sakis_kont.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #70259 από dmtr
Απαντήθηκε από dmtr στο θέμα Θερμομόνωση

foxsat έγραψε: Καλημερα.
6:15 το σημερα πρωι.Εξωτερικη θερμοκρασια -5.Θερμοκρασια μεσα στο δωματιο 12 και η επιφανιακη θερμοκρασια της εσωτερικης πλευρας του τοιχου 6 βαθμοι.Οταν η θερμοκρασια εξω παει -16 η εσωτερικη πλευρα του τοιχου δειχνει 2 βαθμους.Και μισο μετρο ποιο εκει ειναι το προσκεφαλο μου.


foxsat, δεν θέλω να σε τρομοκρατήσω, αλλά είχα δει μια φορά ένα ντοκυμαντέρ για το πως πεθαίνουν στο Λονδίνο οι άνθρωποι που περίμεναν το τραίνο και δεν φόραγαν καπέλο. Δημιουργείται από το πολύ κρύο θρόμβος μετά από κάποια ώρα έκθεσης σε χαμηλή θερμοκρασία ο οποίος μπορεί να είναι μοιραίος.
Θα μου πεις τι σχέση έχει;
Αν κοιμάσαι στο σημείο που μας λες καλό είναι να φοράς κάνα σκουφί, μέχρι τ' αυτιά, γιατί οι θερμοκρασίες που αναφέρεις είναι βάρβαρες και ειδικά για ύπνο που χαλαρώνει το σώμα. Μαακάρι να κάνω λάθος και να μη συμβαίνει τίποτα αλλά καλού κακού εσύ πρόσεξε!

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #70262 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Θερμομόνωση
sakis_kont
δεν πατας στην επιφανεια που εχεις στρωσει ...αν καταλαβα γι αυτο αφησες 10 μ2 ...γι αυτα τα 10 μ2 μιλαμε


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.172 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ