Πρόγραμμα "Εξοικονομώ κατ' Oίκον" - Προτάσεις & Σχόλια

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #95124 από vati

vati έγραψε: Απόψεις - Πράσινη Δόμηση

ΣΥΡΙΖΑ: Δεν αποδεχόμαστε το κλείσιμο του προγράμματος «Εξοικονομώ κατ’ οίκον» για τη περιοχή της Δυτικής Μακεδονίας

20/03/2013

«Το πρόγραμμα «Εξοικονομώ κατ' οίκον» σχεδιάστηκε για την ενεργειακή θωράκιση των κατοικιών. Παρά τα σημαντικά προβλήματα που παρουσίαζε (γραφειοκρατία, υποχρεωτική διαδικασία μέσω τραπεζών, μη ύπαρξη διαφοροποίησης κόστους παρεμβάσεων ανάλογα με την κλιματική ζώνη κλπ), υπήρξε σημαντικό ενδιαφέρον εκ μέρους των πολιτών για την ενεργειακή αναβάθμιση των κατοικιών τους. Το ενδιαφέρον αυτό ενισχύθηκε το 2012, μετά την αύξηση του ειδικού τέλους πετρελαίου θέρμανσης, που επέβαλε η ανάλγητη πολιτική της τρικομματικής κυβέρνησης.

Σύμφωνα με την Κοινή Υπουργική Απόφαση της δημιουργίας του προγράμματος, ανά γεωγραφικό διαμέρισμα της Ελλάδας υπήρχε συγκεκριμένο κονδύλιο σύμφωνα με το πλήθος των κατοικιών και νοικοκυριών. Έτσι για την Περιφέρεια Δυτικής Μακεδονίας προβλέπονταν συνολικός προϋπολογισμός 15.000.000,00 Ευρώ. Ήδη ανακοινώθηκε από τις συνεργαζόμενες τράπεζες, ότι το πρόγραμμα, τόσο για την Δυτική Μακεδονία, όσο και για την Κεντρική Μακεδονία, σταματά να δέχεται νέες αιτήσεις διότι έχει καλυφθεί ο προβλεπόμενος προϋπολογισμός.

Ως ΣΥΡΙΖΑ – ΕΚΜ:

ΘΕΩΡΟΥΜΕ ότι η ζήτηση εκ μέρους των πολιτών να ενταχθούν στο πρόγραμμα, γιατί οι ίδιες οι ανάγκες ενεργειακής αναβάθμισης των κατοικιών είναι μεγάλες, δεν είναι δυνατόν να σταματήσει αλλά αντίθετα θα αυξάνει.

ΕΚΤΙΜΟΥΜΕ ότι η κάλυψη του προϋπολογισμού του προγράμματος για τη Δυτική και Κεντρική Μακεδονία, δεν είναι άσχετη με τα προβλήματα που προαναφέρθηκαν και αφορούν τις αυξημένες ανάγκες ενεργειακής θωράκισης των κατοικιών στις περιοχές αυτές και του αντίστοιχου κόστους ανά κατοικία.

ΑΠΑΙΤΟΥΜΕ την άμεση αύξηση του προϋπολογισμού του προγράμματος για την Περιφέρεια Δυτικής Μακεδονίας και την αποδοχή συνέχισης υποβολής αιτήσεων εκ μέρους των πολιτών.

ΑΠΑΙΤΟΥΜΕ δημιουργία νέων προγραμμάτων ενεργειακής αναβάθμισης κτιρίων (τόσο κατοικιών, όσο και επαγγελματικών χώρων), με μικρότερη γραφειοκρατία, ορθολογική κοστολόγηση παρεμβάσεων σύμφωνα με τα κριτήρια κλιματικών ζωνών, αυξημένους προϋπολογισμούς ανά κατοικία και μη υποχρεωτική εμπλοκή τραπεζών).»

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #95370 από geokrit
Γεια σας και απο μενα νεο μελος στο φορουμ.
Εχω καταθεσει την αιτηση στη τραπεζα με ολα τα δικαιολογητικα στις 31/10/12(τελικη αιτηση οχι προεγκριση δανειου την οποια εχω ηδη παρει)και απο τοτε δεν εχω κανενα νεο.Ξερει καποιος να μου πει ποτε να περιμενω απαντηση?
Ξεχασα να σας πω οτι ειμαι στην στερεα ελλαδα.
Σας ευχαριστω.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #95374 από asfet
Καλωσήρθες geokrit

Από παλαιότερο post ....

γιαννης-δραμα έγραψε: Χθες μου τηλεφωνησαν απο την τραπεζα και πηγα υπεγραψα την αιτηση ωφελουμενου.
Τωρα φευγει για το υπουργειο και σε ερωτηση μου για το ποσο αργει μου ειπαν μπορει 1 μηνα μπορει και 10 μηνες!
.......


Αν θέλεις, μπορείς να παρακολουθείς τις λίστες με τα ονόματα που ανακοινώνονται κατά διαστήματα, το λινκ είναι αυτό

Κάποτε απαντούσαν και στα τηλέφωνα, αλλά τώρα πιο πιθανό είναι να κερδίσεις το τζόκερ από το να απαντήσουν στα τηλέφωνα :side:

Άννα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #95376 από geokrit
ευχαριστω asfet
πρεπει να κανουμε ολοι υπομονη αφου μπηκαμε στο χορο.Το θεμα ειναι να παρουμε μια απαντηση θετικη η αρνητικη για να κανουμε και τον προγραμματισμο μας.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #95443 από foxsat

ΣΤΑΥΡΟΣ Κ. έγραψε: σημερα το πρωι μιλησα με το καταστημα της εθνικης τραπεζας στην κατερινη και μου ειπαν πως οντως εχει καλυφθει ο προυπολογισμος των 4 δις ευρω της 14-3 2013.


Ποσααααα :ohmy: :ohmy: :ohmy: :ohmy:

15 εκατομυρια ηταν το διαθεσιμο ποσο.
Last edit: 11 Χρόνια 1 Μήνας πριν by foxsat.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #95446 από γιαννης-δραμα
Συνημμένα:
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": foxsat

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.126 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ